ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" червня 2023 р. м. РівнеСправа № 918/362/23
Господарський суд Рівненської області у складі судді Горплюка А.М., розглянувши справу за позовом Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради
до відповідача Громадської організації "Спортивно - рибальський клуб ветеранів збройних сил та цивільного захисту Рівненської області "Нептун"
про стягнення заборгованості в сумі 19 696, 13 грн
Секретар судового засідання Сідлецька Ю.Р.
Представники сторін в судове засідання не з`явились.
ВСТАНОВИВ:
Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради звернулося до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до відповідача Громадської організації "Спортивно - рибальський клуб ветеранів збройних сил та цивільного захисту Рівненської області "Нептун" про стягнення заборгованості в сумі 19 696,13 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив умови укладеного між сторонами Договору оренди захисних споруд цивільного захисту від 20.11.2018 в частині оплати вартості орендної плати.
Ухвалою суду від 17.04.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 16.05.2023.
Ухвалою суду від 16.05.2023 розгляд справи відкладено на 06.06.2023.
Представник позивача в судове засідання 06.06.2023 не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
У судове засідання 06.06.2023 відповідач також не з`явився, до суду повернувся конверт з ухвалою від 16.05.2023 з відміткою відділення зв`язку "адресат відсутній за вказаною адресою".
Суд зазначає, що кореспонденція відповідачу направлялась на адресу, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: 33023, м. Рівне, вул. Київська, 15.
Пунктом 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011, встановлено що за змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Також, судом опубліковано оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, з метою належного повідомлення відповідача про відкладення розгляду справи № 918/362/23 на 06.06.2023 (а.с. 33).
Явка представників сторін у судове засідання 06.06.2023 обов`язковою не визнавалася.
У разі неподання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).
Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений ч. 1 ст. 251 ГПК України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Враховуючи належне повідомлення учасників справи про час та місце розгляду справи, передбачені ГПК України строки розгляду справи, беручи до уваги можливість ознайомлення з інформацією по справі на сторінці суду в мережі інтернет, з метою забезпечити право на розгляд справи впродовж розумного строку в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе здійснювати розгляд справи без участі представників сторін.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлено наступне.
20 листопада 2018 року між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - орендодавець, позивач) та Рівненською обласною громадською організацією "Спортивно-рибальський клуб ветеранів збройних сил та цивільного захисту "Нептун", перейменованою в подальшому у Громадську організацію "Спортивно-рибальський клуб ветеранів збройних сил та цивільного захисту "Нептун" (далі - орендар, відповідач) було укладено договір оренди захисних споруд цивільного захисту (надалі - договір).
Предметом договору є захисна споруда цивільного захисту (цивільної оборони) - протирадіаційне укриття площею 69,6 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Київська, 15, яке перебуває на балансі Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради ( далі балансоутримувач), вартість якої визначена згідно з висновком про вартість майна станом на 31 січня 2018 і становить за незалежною оцінкою 346 789,00 грн. (п.1 договору).
Відповідно до пункту 5 договору, орендна плата за користування захисною спорудою визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що є власністю територіальної громади міста Рівного, затвердженої рішенням Рівненської міської ради і встановлюється в сумі 299, 39 грн. (без податку на додану вартість). Розрахунок орендної плати є невід`ємною частиною цього договору.
Згідно з умовами пункту 7 договору, орендна плата підлягає індексації відповідно до законодавства. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць.
Орендна плата вносить до 20 числа поточного місяця (п.8 договору).
Договір діє з 20 листопада 2018 до 19 жовтня 2021 включно. Сторони домовились, що умови, які виникають в результаті підписання цього договору застосовуються сторонами з 28.09.2018 на підставі ст.631 ЦК України (п.31 договору).
Якщо орендар продовжує користуватись захисною спорудою після закінчення строку дії договору, то за відсутності заперечень орендодавця протягом місяця договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором (п. 34 договору).
Договір підписаний уповноваженими представниками його сторін, скріплені печатками зазначених юридичних осіб.
24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Президентом України підписаний Указ № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", який підтримано Верховною Радою. Воєнний стан в Україні введено з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні продовжено до 18 серпня 2023 року.
Пунктом 37 договору передбачено, що договір розривається у разі введення в Україні або в окремих її місцевостях режимів воєнного, надзвичайного стану, встановлення для єдиної державної системи цивільного захисту у повному обсязі або окремих її територіальних підсистем режиму надзвичайної ситуації, початку особливого періоду.
Відповідно до вищевказаного пункту договору, орендар повернув орендодавцю нежитлове приміщення - захисну споруду цивільного захисту (ПРУ № 64026), що підтверджується актом прийому- передачі № 832 (а.с. 12).
Відповідно до п. 13 договору у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату по день повернення захисної споруди включно за актом приймання -передачі.
Однак, відповідач не виконав належним чином умови договору зі сплати орендної плати, в результаті чого утворилась заборгованість в сумі 19 696, 13 грн.
Позивачем надіслано відповідачу претензію №08-106 від 02.02.2023 в порядку досудового врегулювання спору з вимогою оплатити борг зі сплати орендної плати в сумі 19 696, 13 грн. Відповідач відповіді на претензію не надав, борг в сумі 19 696, 13 грн не оплатив.
Вказані обставини підтверджуються наданими суду матеріалами.
Розглядаючи спір по суті, судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов`язані із виконанням договору оренди, регулювання яких здійснюється ГК України, ЦК України, тощо.
Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 179 ГК України визначено, що майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Водночас, передане за договором оренди майно є комунальним, тому на спірні правовідносини поширюється дія спеціального закону - Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Згідно з ст. ст. 18, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов`язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі, незалежно від результатів господарської діяльності.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Частинами 1, 4 ст. 286 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України, ч. 1 ст. 173 ГК України).
Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
На час розгляду справи доказів сплати відповідачем орендної плати позивачу в сумі 19 696, 13 грн матеріали справи не містять.
Суд, перевіривши розрахунок орендної плати відповідно договору оренди захисних споруд цивільного захисту від 20.11.2018 дійшов до висновку, що наданий позивачем розрахунок є вірним, відтак позовні вимоги про стягнення з відповідача орендної плати у розмірі 19 696, 13 грн є законними, обґрунтованими, відповідачем не спростованими, підтвердженими матеріалами справи, а відповідно такими що підлягають до задоволення.
На підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати в розмірі 2 684, 00 грн покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 237 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Громадської організації "Спортивно - рибальський клуб ветеранів збройних сил та цивільного захисту Рівненської області "Нептун" (33023, м. Рівне, вул. Київська, буд. 15, код ЄДРПОУ 36770892) на користь Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12А, код ЄДРПОУ 26259563) 19 696 (дев`ятнадцять тисяч шістсот дев`яносто шість) грн 13 коп. заборгованості з орендної плати та 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп. судового збору
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 07 червня 2023 року.
Суддя А.М. Горплюк
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2023 |
Оприлюднено | 09.06.2023 |
Номер документу | 111384193 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Горплюк А.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні