Справа 688/1955/23
№ 2-о/688/70/23
Рішення
Іменем України
06 червня 2023 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Березюк Н.П.,
секретаря судового засідання Кулеші Л.М.,
за участі заявника - ОСОБА_1 ,
представника заявника - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шепетівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ленковецька сільська рада Шепетівського району Хмельницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
встановив:
Стислий виклад позиції заявника.
10 травня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пиляї Шепетівського району Хмельницької області, однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 2002 року до дня смерті ОСОБА_3 . В обґрунтування заяви посилається на те, що з 2002 року він проживав разом з тіткою (рідною сестрою його батька ОСОБА_4 ) ОСОБА_3 однією сім`єю в будинку АДРЕСА_1 . Вона у шлюбі не перебувала, дітей не мала, була зареєстрована за вищевказаною адресою. Вони разом вели спільне господарство, він доглядав за ОСОБА_3 , яка перенесла інсульт і потребувала постійної сторонньої допомоги, витрачав власні кошти на її лікування, перевозив до медичних закладів. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, після її смерті він здійснив її поховання та відбув поминальні дні, здійснює догляд за могилою, а також вступив в управління спадковим майном. До складу спадкового майна ОСОБА_3 входить також земельна ділянка з кадастровим номером 6825585100:04:005:0015. Звернувшись до державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , йому відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину, оскільки ним пропущений шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини. З метою оформлення прав на спадкове майно, що належало ОСОБА_3 , просить встановити факт постійного проживання однією сім`єю на час відкриття спадщини разом з спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: з 2002 року до дня смерті ОСОБА_3 .
Заявник ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримали заяву, просили її задовольнити з підстав, викладених у заяві.
Доводи заінтересованих осіб.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, не заперечив задоволенню заяви про встановлення юридичного факту.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 10 травня 2023 року відкрито окреме провадження в справі, призначено її до розгляду на 06 червня 2023 року, витребувано в Першої Шепетівської державної нотаріальної контори у разі наявності копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
06 червня 2023 року на адресу суду від завідувача Першої Шепетівської державної нотаріальної контори надійшла відповідь про відсутність заведеної спадкової справи щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Встановлені судом фактичні обставини, з посиланням на докази.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 21 січня 2008 року виконавчим комітетом Мокіївської сільської ради Шепетівського району.
Після її смерті відкрилась спадщина у виді земельної ділянки, що розташована на території Мокіївської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,1272 га з кадастровим номером 6825585100:04:005:0015, що належала їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №004864 від 23 червня 2008 року.
На день смерті ОСОБА_3 вона постійно проживала та була зареєстрована одна за адресою: АДРЕСА_1 , в управління спадковим майном вступив ОСОБА_1 , що слідує з даних довідок №7 від 03 січня 2020 року та №76 від 17 березня 2023 року, виданим виконавчим комітетом Ленковецької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Згідно акту про підтвердження факту догляду за вих. №19/02-22 від 07 квітня 2023 року, складеного співробітниками КУ «Центр надання соціальних послуг» ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та депутатом Ленковецької сільської ради Парфенюк Н.П., останніми проведено опитування жителів села Пиляї Шепетівського району Хмельницької області та складено акт про те, що ОСОБА_1 - племінник ОСОБА_3 з 2002 року і до смерті тітки, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав без реєстрації разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 та здійснював догляд.
13 лютого 2023 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Першої шепетівської державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 . Однак, він позбавлений можливості оформити спадщину на майно останньої, оскільки ним пропущено шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, про що завідувач Першої шепетівської державної нотаріальної контори Камфорович О.А. видала довідку від 13 лютого 2023 року.
Факт спільного проживання заявника із спадкодавцем на час відкриття спадщини підтверджено в судовому засіданні також показаннями свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 суду показали, що є сусідами померлої ОСОБА_3 , яка проживала одиноко, не була одружена, не мала дітей. З 2002 року та до дня її смерті з нею разом проживав син її брата ОСОБА_1 , який здійснював за нею догляд, возив на лікування, разом з нею вели спільне господарство. А коли ОСОБА_3 померла, займався її похованням, на даний час доглядає її могилу.
Застосовані норми права.
Згідно п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст.ст. 1218, 1220, 1221, 1223, 1264 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього кодексу.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини..
Відповідно до ч.2 ст.3, ст.4 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства
Згідно з абзацом п`ятим пункту 6 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року №5-рп/99 у справі про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї», членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Згідно п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Мотиви та висновки суду.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 з 2002 року по день смерті ОСОБА_3 проживав з нею однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 .
Проживання заявника зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, оскільки вони зареєстровані за різними адресами, спадкодавець зареєстрована за вищевказаною адресою, а заявник ОСОБА_1 - по АДРЕСА_2 .
Обставини проживання заявника ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 підтверджуються вищенаведеними належними та допустимими доказам, а саме показаннями свідків та письмовими доказами.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заявник ОСОБА_1 постійно проживав зі спадкодавцем ОСОБА_3 на момент її смерті в будинку за адресою: АДРЕСА_1 , здійснював за нею догляд, вони вели спільне господарство, мали взаємні права та обов`язки.
За відсутності спадкоємців 1-3 черг за законом, як спадкоємець четвертої черги за законом ОСОБА_1 має право на спадкування майна ОСОБА_3 .
Встановлення даного факту має для заявника юридичне значення, оскільки його встановлення необхідно для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 .
Заслухавши пояснення заявника, її представника, свідків, дослідивши безпосередньо в судовому засіданні докази, оцінивши їх у сукупності з точки зору належності, допустимості, достовірності, а також достатності і взаємозв`язку, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити, оскільки встановлення даного факту породить для заявника юридичні наслідки та іншого шляху для підтвердження цього факту не існує.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч.7 ст.294 ЦПК України судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 76-80, 260, 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ленковецька сільська рада Шепетівського району Хмельницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживав на час відкриття спадщини із спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 , з 2002 року до дня смерті ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається учасниками справи протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та проживає в АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 04 лютого 2000 Шепетівським МРВ УМВС України в Хмельницькій області, РНОКПП - НОМЕР_3 ;
заінтересована особа - Ленковецька сільська рада Шепетівського району Хмельницької області, місцезнаходження: с. Ленківці, вул. Коськовецька, 55, Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 21315096.
Суддя: Неоніла БЕРЕЗЮК
Суд | Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2023 |
Оприлюднено | 12.06.2023 |
Номер документу | 111386495 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Березюк Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні