Рішення
від 06.06.2023 по справі 904/873/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.06.2023м. ДніпроСправа № 904/873/23

за позовом Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", м. Дніпро

до Садівничого товариства "Лісок", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про стягнення 722 616,33 грн, -

Суддя Бажанова Ю.А.

Секретар судового засідання Боваровська Г.П.

Представники:

від позивача: Тищенко Тетяна Анатоліївна, довіреність № 175/2023 від 21.03.2023, адвокат

від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить стягнути з Садівничого товариства "Лісок" 722 616,33 грн заборгованості, з яких: 556 233,84 грн - вартість недоврахованої електроенергії, 18 424,29 грн - 3% річних, 147 958,20 грн - інфляційних втрат. Судові витрати покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням Садівничим товариством "Лісок" умов заяви-приєднання від 22.12.2018 до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі електроенергії) на умовах договору про постачання електроенергії № 900100 від 11.07.2007 в частині оплати рахунку за недовраховану електричну енергію.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 21.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами загального позовного провадження; призначено підготовче засідання на 07.03.2023.

07.03.2023 від представника Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання в якому просить провести судове засідання призначена на 07.03.2023 без представника позивача.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.03.2023 відкладено підготовче судове засідання у справі на 11.04.2023.

11.04.2023 до Господарського суду Дніпропетровської області від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить визнати поважними причини пропуску строку для подання відзиву та врахувати цей відзив при розгляді справи, відмовити позивачу у задоволенні позову та підготовче засідання проводити без участі відповідача та його представника.

У судовому засіданні представник позивача повідомив, що має намір скористатись правом на ознайомлення із відзивом на позов та подання заперечень у разі їх наявності.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 11.04.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів; відкладено підготовче судове засідання у справі на 02.05.2023.

28.04.2023 від представника Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла відповідь на відзив в якій просить ухвалити рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до частини 1 статті 177 Господарського процесуального кодексу України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

У підготовчому засіданні 02.05.2023 господарським судом, відповідно до вимог статті 182 Господарського процесуального кодексу України, були здійснені всі дії, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 02.05.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в засіданні на 19.05.2023.

12.05.2023 від представника Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання в якому просить відкласти розгляд справи на іншу дату у зв`язку з відпусткою представника.

У судовому засіданні, яке відбулося 19.05.2023, представники сторін не з`явились.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 19.05.2023 розгляд справи відкладено в засіданні на 06.06.2023.

У судовому засіданні, яке відбулося 06.06.2023, представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, представник відповідача не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся судом, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (ухвали господарського суду від 19.05.2023) до електронної скриньки адвоката відповідача 19.05.2023.

У судовому засіданні, яке відбулося 06.06.2023, судом оглянуто матеріали справи №904/167/22.

У судовому засіданні 06.06.2023 оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

ВСТАНОВИВ:

11.07.2007 між Відкритим акціонерним товариством "Енергетична компанія Дніпрообленерго" (правонаступником якого є Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі") (далі - постачальник) та Садівничим товариством "Лісок" (далі споживач) укладено договір про постачання електричної енергії № 900/100 (далі - договір).

Відповідно до розділу 1 договору постачальник продає електричну енергію споживачу у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 97 кВт, величини якої по об`єктах споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Точка (точки) продажу електричної енергії межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід`ємними частинами цього договору.

Згідно з пунктом 2.1 договору під час виконання умов цього договору, а також вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

Пунктом 4.2.3 договору передбачено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електричної енергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу або зняття пломб із засобів обліку; інших умов, визначених Методикою.

У разі виявлення однією стороною порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін договору у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов`язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитися від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в ньому має бути зроблений запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше трьох уповноважених представників сторони договору, що складала акт (пункт 4.4 договору).

Пунктом 7.1 договору сторони, серед іншого, узгодили, що облік електроенергії, спожитої споживачем та/або субспоживачами, приєднаними до електричних мереж споживача, здійснюється згідно з вимогами ПУЕ (Правил улаштування енергоустановок) та ПКЕЕ.

У разі порушення споживачем вимог нормативно-технічних документів щодо встановлення та експлуатації засобів обліку, їх покази не використовуються при розрахунках за спожиту електроенергію, а обсяги спожитої електроенергії визначаються постачальником розрахунковим шляхом згідно з вимогами додатка "Порядок розрахунків".

Цей договір набуває чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2007. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 9.8 договору).

Пунктом 6 Постанови НКРЕ КП від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" визначено, що до укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, який укладається зі споживачем, договірні відносини між споживачем та суб`єктом господарювання, що провадить діяльність з розподілу електричної енергії на підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами (або ОСР як правонаступником за договорами про користування електричною енергією та договорами про постачання електричної енергії), урегульовуються окремими положеннями діючих договорів про користування електричною енергією або договорів про постачання електричної енергії (у частині взаємовідносин споживача і електророзподільної організації), які не суперечать вимогам чинного законодавства у сфері електроенергетики. Зокрема сторони керуються вимогами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) з питань потужності, якості електроенергії, окремих процедурних питань тощо. У разі виникнення суперечності між нормами діючих договорів про користування електричною енергією (про постачання електричної енергії) та нормами законодавства про електроенергетику сторони керуються вимогами чинного законодавства. Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов`язками, пов`язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо. До укладення договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії відповідно до Правил відносини між власником мереж та/або ОСР/ОСП, та/або споживачем щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії регулюються договорами про постачання електричної енергії та договорами про технічне забезпечення електропостачання споживача між основним споживачем та субспоживачем. В іншій частині договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії припиняють свою дію.

Договір про постачання електричної енергії № 900100 від 11.07.2007 з першого січня 2019 року втратив чинність та набув чинність публічний договір (Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії, що розміщений на офіційному веб-сайті АТ "ДТЕК Дніпровські електромережі").

26.10.2021 представники Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (інженер ЦРИВ Ковалець В.В. та інженер ЦРИВ Калінчук О.О.) прибули до КТП - 1164, де виконали заміну приладу обліку. При цьому представниками Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" були виявлені порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, що відповідає п. 8.4.2. ПРРЕЕ. Зокрема, було виявлено пошкодження пломб ВК №19201684, ТС № 19201685, КК № 19201683, індикаторів постійного магнітного поля № 2364664, 2364663, які були деформовані та мали сліди термічного впливу, а також термічне пошкодження пломбувального матеріалу пломб про повірку засобу обліку. Окрім того, була виявлена відсутність пломби № 19201687 Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі", яка була установлена на дверях шафи обліку. Порушення продемонстровано споживачу.

З приводу виявленого у Садівничого товариства "Лісок" порушення представниками позивача був складений Акт про порушення № 37624 від 26.10.2021, під час складання якого був присутній представник позивача - Паламарчук А.М. В Акті про порушення № 37624 від 26.10.2021 було зазначено, що засідання комісії по розгляду акту про порушення відбудеться 03.11.2021 за адресою: пр. Поштовий, 41, каб. 10 з 14:00 по 16:00.

03.11.2021 за результатами розгляду акту про порушення № 37624 від 26.10.2021 було вирішено перенести засідання на 10.11.2021. Засідання комісії 03.11.2021 проводилось за участю представника споживача - Паламарчука А.М.

Також, позивача було додатково повідомлено про перенесення засідання комісії, про що свідчить підпис голови правління СТ «Лісок» Паламарчук А.М. на письмовому повідомленні від 03.11.2021 про перенесення засідання комісії.

10.11.2021 комісією енергопостачальника за результатами розгляду акту про порушення № 37624 від 26.10.2021 було прийнято рішення, оформлене протоколом № 47/2 засідання комісії щодо розгляду акта про порушення № 37624 від 26.10.2021 про нарахування кількості недоврахованої електроенергії. Нарахування було здійснено відповідно до п. 8.4.10 по формулі 4 ПРРЕЕ. Період нарахування з 28.07.2021 (контрольний огляд) по 26.10.2021 (виявлення порушення). За недораховану електричну енергію в обсязі 117 192 кВт*год оплаті підлягає 556 233,84 грн.

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" здійснило розрахунок кількості недорахованої електроенергії, відповідно до якого встановлено вартість недорахованої електроенергії в обсязі 117 192 кВт*год за період з 28.07.2021 (контрольний огляд) по 26.10.2021 (виявлення порушення) у сумі 556 233,84 грн.

На оплату недоврахованої електроенергії по акту № 37624 від 26.10.2021 на суму 556 233,84 грн. виставлений рахунок № 250020040933 від 10.11.2021.

Також, з протоколу № 47/2 від 10.11.2021 вбачається, що на засіданні комісії був присутній представник споживача, голова правління - Паламарчук А.М., який від отримання пакету документів нарочно під підпис відмовився, у зв`язку із чим протокол, розрахунок та рахунок було направлено споживачу замовленим листом.

В протоколі засідання комісії зазначено, що нарахована сума повинна бути сплачена протягом 30 календарних днів з дня отримання рахунку.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.2022 у справі № 904/167/22. яке постановою Центрального апеляційного господарського суду від 12.12.2022 залишено без змін, у задоволенні позову Садівничого товариства "Лісок" до Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" про скасування рішення, оформленого протоколом № 47/2 від 10.11.2021 з розгляду акта про порушення № 37624 від 26.10.2021 про нарахування 556 233,84 грн. відмовлено.

Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" посилається на те, що Садівничим товариством "Лісок" вартість необлікованої електричної енергії не оплачена, у зв`язку з чим у нього виникла заборгованість у розмірі 556 233,84 грн, що і стало причиною виникнення спору.

Предметом спору є стягнення з відповідача на користь позивача 556 233,84 грн вартості недоврахованої електроенергії, 18 424,29 грн 3 % річних, 147 958,20 грн інфляційних втрат.

Предметом доказування у даній справі є наявність чи відсутність порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та правильності нарахування сум за недораховану електричну енергію, а також наявність підстав для стягнення інфляційних втрат та 3% річних у заявленому розмірі.

Правовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачами, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначені Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ) які затверджено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018.

Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Статтею 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначена відповідальність за порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії.

Відповідно до статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є зокрема: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (пункт 2 частина 2 цієї статті); крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (пункт 4 частина 2 цієї статті).

Відповідно до пункту 8.2.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергії, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допусти па представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

В акті про порушення № 37624 від 26.10.2021 містяться всі відомості, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії. У вказаному акті про порушення міститься "Схема електроживлення Споживача".

У відповідності до вимог пункту 8.2.6 Правил роздрібного ринку електричної енергії на підставі акту про порушення повноважними представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Пунктом 8.4.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог глави 8.4.

За змістом пункту 1.1.2 глави 1.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії самовільне підключення з порушенням схеми обліку несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проектними рішеннями та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.

За результатами засідання комісії з розгляду акта про порушення № 37624 від 26.10.2021 позивачем здійснено розрахунок загального обсягу необлікованої спожитої електричної енергії відповідно до пункту 8.4.10 Правил роздрібного ринку електричної енергії за формулою № 4 за період з 28.07.2021 по 26.10.2021.

Перевіривши розрахунок, наведений позивачем, господарським судом порушень не встановлено.

Сума нарахувань згідно з розрахунком кількості недорахованої електроенергії по Акту № 37624 від 26.10.2021 склала 556 233,84 грн.

Відповідно до пункту 8.2.7. Правил роздрібного ринку електричної енергії кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Отже, відповідно до пункту 8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії споживач мав оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

На підтвердження доказів направлення на адресу відповідача рахунка на оплату позивачем надано копію реєстру від 12.11.2022 на відправку замовленої кореспонденції, в тому числі на адресу Садівничого товариства "Лісок" (а.с. 55, том 1).

Садівниче товариство "Лісок", у відзиві на позовну заяву, заперечує проти позовних вимог в повному обсязі, мотивуючи тим, що не отримував від позивача рахунок на оплату вартості недорахованої електроенергії, не погодився з фактом безоблікового споживання електроенергії, намагався в судовому порядку оскаржити рішення комісії з розгляду акту про порушення ПРРЕЕ № 37624 від 26.10.2021, а також те, що Садівниче товариство "Лісок" є неприбутковою організацією та має незадовільний матеріальний стан.

Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" не погоджується із такими твердженнями відповідача та зазначає, що у позовній заяві у справі №904/167/22 Садівниче товариство "Лісок" стверджувало, що в останній декаді грудня 2021 року ним отримано супровідний лист № 48680/1001 від 12.11.2021 разом із протоколом № 47/2 від 10.11.2021, розрахунком обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ по акту № 37624 від 26.10.2021, рахунком за електричну енергію, щодо якої порушено облік згідно з ПРРЕЕ, 250020040933 від 10.11.2021 по акту № 37624.

Згідно з частиною статті 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані ним збитки суб`єкту права або законні інтереси якого порушено.

Частиною шостою статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання, які забезпечують споживачів, зазначених у частині першій цієї статті, електроенергією, зв`язком, послугами залізничного та інших видів транспорту, а у випадках передбачених законом, також інші суб`єкти зобов`язані укладати договори з усіма споживачами їхньої продукції (послуг).

Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 7 статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов`язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника.

Відповідно до частини 1 статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов`язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов`язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів (статті 218 Господарського кодексу України).

У січні 2022 року Садівниче товариство "Лісок" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про скачування рішення комісії, оформленого протоколом № 47/2 від 10.11.2021 з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ № 37624 від 26.10.2021.

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 17.08.2022 у справі 904/167/22 Садівничому товариству "Лісок" було відмовлено у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначене рішення було залишено без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 12.12.2022.

За викладеного, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача суми за недовраховану електроенергію в розмірі 556 233,84 грн.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача 18 424,29 грн 3% річних за період з 01.01.2022 по 07.02.2023 та 147 958,20 грн інфляційних втрат за період 2022 року (з січня по грудень).

Згідно з пунктом 8.2.7 Правил роздрібного ринку електричної енергії споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів з дня отримання рахунку.

На підтвердження доказів направлення на адресу відповідача рахунка на оплату позивачем надано копію реєстру від 12.11.2022 на відправку замовленої кореспонденції, в тому числі на адресу Садівничого товариства "Лісок" (а.с. 55, том 1).

У позовній заяві Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" зазначає, що строк оплати рахунка. Виставленого на оплату нарахувань по акту про порушення настав 31.12.2021.

Між тим, доказів з підтвердженням дати отримання рахунку (від якої має визначатись строк оплати рахунку) позивач до суду не надав.

У позовній заяві у справі №904/167/22 Садівниче товариство "Лісок" стверджувало, що в останній декаді грудня 2021 року ним отримано супровідний лист № 48680/1001 від 12.11.2021 разом із протоколом № 47/2 від 10.11.2021, розрахунком обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ по акту № 37624 від 26.10.2021, рахунком за електричну енергію, щодо якої порушено облік згідно з ПРРЕЕ, 250020040933 від 10.11.2021 по акту № 37624.

Господарським судом Дніпропетровської області оглянуто матеріали справи №904/167/22, в якій міститься оригінал конверту, в якому Садівничим товариством "Лісок" отримано оригінал рахунку на оплату.

Між тим, вказаний конверт містить лише один календарний штемпель про направлення на адресу Садівничого товариства "Лісок" кореспонденції 12.11.2022 (оригінал конверту - а.с. 40, том 1 матеріалів справи №904/167/22).

На підтвердження отамання вказаної поштової кореспонденції (конверту з треком 5000024706956) Садівничим товариством "Лісок" також надано разом із позовом у справі №904/167/22 інформацію із сайту Укрпошта щодо статусу відправлення з треком 5000024706956, зробленого станом на 03.01.2022 17:43, відповідно до якого відправлення прийняте 12.11.2021, 17.11.2021 надходження на сортувальний центр, 21.11.2021 відправлення прямує до точки видачі /доставки (а.с. 35, том 1 матеріалів справи №904/167/22).

Вказані докази підтверджують отримання Садівничим товариством "Лісок" рахунку у грудні 2021 року.

Однак, встановити дату отримання кореспонденції не є можливим, оскільки конверт не містить поштового штемпелю про отримання, інформація на сайті Укрпошти зберігається шість місяців.

Враховуючи викладене господарський суд дійшов до висновку, що датою отримання рахунку на оплату відповідачем слід вважати 31.12.2021 (останній день грудня 2021 року), отже оплата має бути здійснена до 30.01.2022, оскільки цей день припадає на вихідний день (частина 5 статті 254 Цивільного кодексу України), останнім днем оплати є 31.01.2022, відповідно прострочення оплати є з 01.02.2022.

Таким чином, є правомірними та підлягають задоволенню вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 17 007,04 грн 3% річних за період з 01.02.2022 по 07.02.2023 та 138 938,99 грн. інфляційних втрат за період з лютого 2022 року по грудень 2022 року.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов до висновку про те, що є правомірними та підлягають задоволенню позовні вимоги у розмірі 712 179,87 грн (556 233,84 грн вартість недорахованої електроенергії + 17 007,04 грн 3 % річних, 138 938,99 грн інфляційних втрат).

Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

В позовній заяві позивачем поданий попередній розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс та планує понести у зв`язку із розглядом справи, в тому числі й витрати на правничу допомогу, під час розгляду справи по суті до судових дебатів представник позивача заявила, що докази понесення витрат на правничу допомогу будуть подані після ухвалення рішення у справі, тому розподіл витрат на правничу допомогу під час ухвалення рішення не здійснюється, що є підставою для звернення із заявою про ухвалення додаткового рішення у справі.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" до Садівничого товариства "Лісок" про стягнення 722 616,33 грн задовольнити частково.

Стягнути з Садівничого товариства "Лісок" (50070, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Саранська; ідентифікаційний код 25002135) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, будинок 22; ідентифікаційний код 23359034) 556 233,84 грн (п`ятсот п`ятдесят шість тисяч двісті тридцять три гривні 84 коп.) вартості недорахованої електроенергії, 17 007,04 грн (сімнадцять тисяч сім гривень 04 коп.) 3 % річних, 138 938,99 грн (сто тридцять вісім тисяч дев`ятсот тридцять вісім гривень 99 коп.) інфляційних втрат, 10 682,69 грн (десять тисяч шістсот вісімдесят дві гривні 69 коп.) витрат по сплаті судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 08.06.2023

Суддя Ю.А. Бажанова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.06.2023
Оприлюднено09.06.2023
Номер документу111397986
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —904/873/23

Судовий наказ від 13.07.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Судовий наказ від 03.07.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Рішення від 21.06.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 13.06.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Рішення від 06.06.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 19.05.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 02.05.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 11.04.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 07.03.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

Ухвала від 21.02.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бажанова Юлія Андріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні