Рішення
від 08.06.2023 по справі 748/1164/23
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/748/310/23 Єдиний унікальний № 748/1164/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"08" червня 2023 р.м. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого судді Олещенко В.І.,

за участю секретаря судового засідання Іващенко О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Чернігівська районна державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

27 березня 2023 року представник позивача адвокат Бабинець С.П. звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати пропущений позивачем строк для звернення з письмовою заявою до нотаріальної контори для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 таким, що стався з поважних причин; призначити позивачу додатковий строк терміном в два місяці для подання заяви на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позов обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка доводилась позивачу бабусею. 13 лютого 2017 року на випадок своєї смерті остання склала заповіт, яким заповіла земельні ділянки своюєму онуку - позивачу по справі ОСОБА_1 .. У встановлений законом строк, ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори, де йому повідомили, що він не може претендувати на зазначене майно, оскільки до нотаріальної контори 2 вересня 2022 року із заявою про прийняття спадщини звернулась рідна донька спадкодаця - ОСОБА_2 (відповідачка по справі), яка надала заповіт в якому померла заповідала все майно ОСОБА_2 . В наслідок отриманої інформації позивач не подав заяву про своє бажання прийняти спадщину. На початку березня 2023 року, ОСОБА_1 дізнався від ОСОБА_2 , що остання не може отримати свідоцтво про право на спадщину, оскільки заповіт, що складений на ім`я ОСОБА_1 був складений пізніше, а тому позивач має право на отримання своєї частки у спадковому майні. Таким чином, внаслідок вищезазначених подій позивач був фактично позбавлений у встановлений законом строк звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, який закінчився 25 грудня 2022 року.

Ухвалою судді від 29 березня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

До підготовчого засідання відзив на позов не надходив.

11 травня 2023 року ухвалою Чернігівського районного суду Чернігівської області закрито підтовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.

Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явились. Від представника позивача ОСОБА_4 надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить їх задовольнити. (а.с. 26)

Відповідач в судове засідання не з`явилась, надавши заяву про визнання позову та розгляд справи без її участі. Позовні вимоги визнає в повному обсязі і не заперечує проти їх задоволення. (а.с. 32)

Третя особа: Чернігівська районна державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції явку свого представника в судове засідання не забезпечила, надавши листа в якому просять розглянути справу без представника Чернігівської районної державної нотаріальної контори.

Згідно положень ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У відповідностідо положеньчастини 2статті 247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 . (зворот а.с. 21). Після її смерті відкрилася спадщина.

Відповідно до копії Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 69919839, 2 вересня 2022 року зареєстрована спадкова справа № 413/2022. (а.с. 25)

Згідно копії спадкової справи, наданої на запит суду Чернігівської районною державною нотаріальною конторою Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, 2 вересня 2022 року відкрита спадкова справа № 413/22 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .Із заявою про прийняття спадщини звернулась донька ОСОБА_2 , яка прийняли спадщину за заповітом від 12 серпня 2010 року, посвідченого секретарем виконкому Роїщенської сільської ради Чернігівського району та області Семенюк В.О. та зареєстрованого в реєстрі за № 32.

Відповідно до копії заповіту від 12 серпня 2010 року ОСОБА_3 заповіла на випадок своєї смерті все майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що на день смерті буде їй належати і на що вона за законом матиме право дочці ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с.22)

З копії інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №69919609 від 2 вересня 2022 року вбачається наявність заповіту від 13 лютого 2017 року, номер у спадковому реєстрі 60264686, номер в реєстрі нотаріальних дій - 01, заповідач ОСОБА_3 .(зворот а.с. 23)

Як вбачається з копії заповіту від 13 лютого 2017 року, посвідченого секретарем виконкому Роїщенської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області Сидоренко Л.О., ОСОБА_3 на випадок своєї смерті заповіла 1/2 частку у праві власності на земельні ділянки площами 1,20 та 5,99 га кадастрові номери 7425586900:04:000:1037 та 7425587500:04:000:0478, які розташовані на території Петрушинської та Роїщенської сільських рад онуку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Зареєстровано в реєстрі за № 01. (а.с.10)

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

За положенням ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У частині другій та четвертій статті 1236 ЦК України передбачено, що заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини.

Заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить, Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним. (ч.2, 3 ст.1254 ЦК України)

Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Частинами ч.1, 3 ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Так, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Суд бере до уваги посилання представника позивача на те, що він не прийняв спадщину після смерті баби, оскільки дізнався про наявність іншого заповіту складено спадкодацем на ім`я доньки ОСОБА_2 .

Відповідно до абзаців 6-7 пункту 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи те, що позивач є спадкоємцем за останнім заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , вчасно не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, оскільки вважав, що позбавлений такого права, а також, враховуючи заяву відповідачки щодо того, що вона не заперечує проти вступу у спадщину позивачем, суд вважає що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню у повному обсязі.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 83, 89, 247, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, ст. 1272 ЦК України,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,зареєстрованого заадресою: АДРЕСА_1 ,до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ,зареєстрованої заадресою: АДРЕСА_2 ,третя особа:Чернігівська районнадержавна нотаріальнаконтора,код ЄДРПОУ02901782,місцезнаходження:м.Чернігів,вул.Шевченка,48,про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 баби ОСОБА_3 , терміном у два місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено в день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.І. Олещенко

СудЧернігівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення08.06.2023
Оприлюднено12.06.2023
Номер документу111420411
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —748/1164/23

Рішення від 08.06.2023

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 11.05.2023

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

Ухвала від 29.03.2023

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Олещенко В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні