Рішення
від 30.05.2023 по справі 916/242/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" травня 2023 р.м. Одеса Справа № 916/242/23Господарський суд Одеської області у складі судді Гут С.Ф.,

секретар судового засідання Борисова Н.В.,

за участю представників сторін:

від позивача: Артьомов О.С.,

від відповідача: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ до відповідача: Комунального підприємства ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО СМТ СЕРГІЇВКА про стягнення 1620234,30 грн заборгованості.

Встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (далі ТОВ ООЕК, Позивач), використовуючи систему Електронний суд, звернулось до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО СМТ СЕРГІЇВКА (далі Комунальне підприємство, Відповідач) 1620234,30 грн заборгованості, у зв`язку із порушенням умов укладеного 26.12.2018 р. договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах обраної комерційної пропозиції в частині своєчасної та остаточної оплати вартості спожитої у період з вересня 2021 р. по червень 2022 р. електричної енергії загальним обсягом 503866 кВт*год.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 16.01.2023 р. позовній заяві ТОВ ООЕК присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 916/242/23 та визначено суддю Господарського суду Одеської області Гута С.Ф. для її розгляду.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.01.2023 р. прийнято позовну заяву ТОВ ООЕК до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/242/23, ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.02.2023 р.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 21.02.2023 р. відкладено підготовче засідання на 14.03.2023 р.

Відповідно до залишених на рекомендованих повідомленнях про вручення поштових відправлень розписок, Комунальним підприємством 02.02.2023 р. отримано копію ухвали про відкриття провадження у справі, а 28.02.2023 р. копію ухвали від 21.02.2023 р., які надіслано на адресу Відповідача зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Призначене на 14.03.2023 р. судове засідання не відбулось у зв`язку із оголошенням системою цивільної оборони у м. Одесі та Одеській області повітряної тривоги.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 14.03.2023 р. призначено розгляд справи на 30.03.2023 р.

15.03.2023 р. до господарського суду надійшов надісланий засобами електронного зв`язку, а 21.03.2023 р. засобами поштового зв`язку відзив Комунального підприємства на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Обґрунтовуючи підстави, які суд має врахувати для ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову, Відповідач не заперечує проти укладеного з Позивачем договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах обраної комерційної пропозиції, посилається на виникнення форс-мажорних обставин, у зв`язку із введенням воєнного стану в України, відповідний лист Торгово-промислової палати України, зазначає, що основним джерелом отримання коштів підприємства є сплата комунальних послуг жителями та підприємствами територіальної громади за час курортного сезону. Додатково посилається на отримання 20.01.2023 р. листа ТОВ ООЕК від 27.12.2022 із пропозицією укладення угоди про реструктуризацію заборгованості, однак звертає увагу суду, що вказаний лист отримано в процесі розгляду справи.

27.03.2023 р. ТОВ ООЕК реалізовано право на подачу відповіді на відзив, в якій посилається на нездійснення Комунальним підприємством повідомлення, як то передбачено умовами укладеного договору, про настання форс-мажорних обставин; на те, що відсутні причино-наслідкові зв`язки між військовою агресією Російської Федерації та неможливістю здійснення оплати за поставлену електричну енергію; наявність форс-мажорних обставин має бути доведена та оцінуватись судом у сукупності із іншими доказами у справі; на те, що ТОВ ООЕК надано пропозицію Комунальному підприємству щодо реструктуризації заборгованості, проте відсутність будь-яких дій з боку останнього змусило звернутись до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.03.2023 р. продовжено строк підготовчого провадження у справі № 916/242/23 на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 18.04.2023 р.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 18.04.2023 р. закрито підготовче провадження у справі № 916/242/23 та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 02.05.2023 р.

28.04.2023 р. Комунальне підприємство звернулось до господарського суду із клопотанням про відкладення розгляду справи у зв`язку із участю директора підприємства на черговому засіданні Сергієвської селищної ради Білгород-Дністровського району Одеської області.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 02.05.2023 р. відкладено розгляд справи на 30.05.2023 р

Відповідно до залишеної на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення розписці, Комунальним підприємством 09.05.2023 р. отримано копію ухвали від 02.05.2023 р., яку надіслано на адресу Відповідача зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У призначене на 30.05.2023 р. судове засідання представник Комунального підприємства не з`явився, обізнаність Відповідача про призначене судове засідання підтверджується залишеною 09.05.2023 р. розпискою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

В процесі розгляду справи представник ТОВ ООЕК підтримував заявлені позовні вимоги та наполягав на задоволенні позову в повному обсязі.

30.05.2023 р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:

26.12.2018 р. Комунальним підприємством (Споживач) підписано заяву-приєднання до умов публічного договору про постачання електричної енергії споживачу електропостачальником ТОВ ООЕК (Постачальник) з 01.01.2019 р.

Відповідно до пункту 1.1 договору постачання електричної енергії споживачу цей договір про постачання електричної енергії споживачу (Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (Споживач) постачальником електричної енергії (Постачальник) та укладається сторонами, з урахуванням статей 633, 63, 641, 642 Цивільного кодексу України, шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору. Цей договір є публічним Договором приєднання, якщо укладений шляхом приєднання Споживача до розробленого Постачальником Договору, що розміщений на його сайті та на умовах комерційної пропозиції, що опублікована на сайті Постачальника (публічна комерційна пропозиція).

За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (пункт 2.1 Договору).

Початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього Договору (пункт 3.1 Договору).

Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника (пункт 5.2 Договору).

Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його Споживачем, або протягом 5 робочих днів від дати, зазначеної в комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки (пункт 5.7 Договору).

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством (пункт 9.1 Договору).

Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин) (пункт 12.1 Договору).

Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами цього Договору (пункт 12.2 Договору).

Строк виконання зобов`язань за цим Договором відкладається на строк дії форс-мажорних обставин (пункт 12.3 Договору).

Сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтверджуючі документи щодо їх настання відповідно до законодавства (пункт 12.4 Договору).

Виникнення форс-мажорних обставин не є підставою для відмови Споживача від сплати Постачальнику за електричну енергію, яка була надана до їх виникнення (пункт 12.5 Договору).

Цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) Споживачем заяви-приєднання, яка є додатком 1 до цього Договору, та/або сплаченого рахунку (квитанції) Постачальника (пункт 13.1 Договору).

У відповідності до пункту 2.1 обраної Комунальним підприємством як споживачем Комерційної пропозиції ПВЦ-Індивідуальна комерційна пропозиція оплата за фактично відпущену електричну енергію в розрахунковому періоді здійснюється один раз за фактичними показниками засобів обліку та даних комерційного обліку і наданих рахунків за спожиту електричну енергію.

Термін надання рахунку за спожиту електроенергію та термін його оплати: По закінченню розрахункового періоду (місяця) Постачальник здійснює остаточний розрахунок (перерахунок) за фактичним обсягом споживання електричної енергії та надає Клієнту рахунок на оплату за фактично спожиту електричну енергію у розрахунковому періоді не пізніше 20 календарного дня з дати завершення розрахункового періоду. Клієнт здійснює оплату протягом 5 робочих днів від дати отримання рахунку, грошовими коштами на рахунок ТОВ «ООЕК». У випадку припинення (або розірвання) договору, у т.ч. дострокового, Клієнт зобов`язаний оплатити Постачальнику додатковий рахунок за результатами минулих розрахункових періодів, в якому Постачальником буде враховано відхилення прогнозованих від фактичних значень щодо ціни та обсягів споживання. Клієнт здійснює оплату протягом 5 робочих днів від дати отримання даного рахунку. Датою отримання платіжного документу (рахунку) вважається: дата його вручення споживачу… (пункт 4 обраної Комерційної пропозиції).

Термін дії дійсної комерційної про позиції: з 01.08.2021 р. до 30.09.2021 р.; з 01.10.2021 р. до 31.12.2021 р. Комерційна пропозиція вважається продовженою на кожний наступний квартал, якщо не пізніше, ніж за 20 днів до кінця кварталу Постачальник не повідомив Клієнта про внесення змін до комерційної пропозиції та/або викладення її в новій редакції (пункт 11 обраної комерційної пропозиції).

Термін дії договору про постачання електричної енергії: Договір набирає чинності з дати підписання Клієнтом заяви-приєднання до договору і укладається на строк до « 31» грудня 2021 р., а в частині розрахунків (в т.ч. повної оплата заборгованості, включаючи нарахування пені та штрафні санкції) договір діє до повного їх виконання. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за 21 (двадцять один) день до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про притінення його дії або перегляд його умов, але в ніякому разі не більше ніж на термін дії Договору Клієнта з Оператором системи про надання послуг розподілу (передачі) електричної енергії (пункт 12 Обраної комерційної пропозиції).

Комерційна пропозицій підписана представниками сторін та скріплена печатками контрагентів.

05.10.2021 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у вересні 2021 р. електричну енергію загальним розміром 97209 кВт*год загальною вартістю 314249,10 грн з ПДВ. Рахунок отримано Споживачем під підпис 05.10.2021 р.

04.11.2021 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у жовтні 2021 р. електричну енергію загальним розміром 53447 кВт*год загальною вартістю 199074,91 грн з ПДВ. Рахунок отримано Споживачем під підпис 04.11.2021 р.

08.12.2021 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у листопаді 2021 р. електричну енергію загальним розміром 96938 кВт*год загальною вартістю 412138,56 грн з ПДВ. Рахунок отримано Споживачем під підпис 08.12.2021 р.

06.01.2022 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у грудні 2021 р. електричну енергію загальним розміром 75886 кВт*год загальною вартістю 313532,65 грн з ПДВ. Рахунок отримано Споживачем під підпис 06.01.2022 р.

02.02.2022 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у січні 2022 р. електричну енергію загальним розміром 53122 кВт*год загальною вартістю 212125,08 грн з ПДВ. Рахунок надіслано Споживачу 07.02.2022 р.

04.03.2022 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у лютому 2022 р. електричну енергію загальним розміром 93075 кВт*год загальною вартістю 286556,32 грн з ПДВ. Рахунок надіслано Споживачу 24.03.2022 р.

07.04.2022 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у березні 2022 р. електричну енергію загальним розміром 1975 кВт*год загальною вартістю 6516,30 грн з ПДВ. Рахунок надіслано Споживачу 07.04.2022 р.

06.05.2022 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у квітні 2022 р. електричну енергію загальним розміром 1904 кВт*год загальною вартістю 6317,08 грн з ПДВ. Рахунок надіслано Споживачу 10.05.2022 р.

06.06.2022 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у травні 2022 р. електричну енергію загальним розміром 2322 кВт*год загальною вартістю 7745,47 грн з ПДВ. Рахунок надіслано Споживачу 08.06.2022 р.

07.07.2022 р. ТОВ ООЕК виставлено Комунальному підприємству рахунок № 05/159-1 за поставлену у червні 2022 р. електричну енергію загальним розміром 28578 кВт*год загальною вартістю 95515,56 грн з ПДВ. Рахунок надіслано Споживачу 07.07.2022 р.

Відповідно до листа АТ «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» від 18.11.2022 р. № 29/03-20 обсяг споживання електричної енергії Комунальним підприємством протягом вересня 2021 р. червня 2022 р. складає: вересень 2021 р. 97209 кВт*год; жовтень 2021 р. 53447 кВт*год; листопад 2021 р. 96368 кВт*год; грудень 2021 р. 75866 кВт*год; січень 2022 р. 53112 кВт*год; лютий 2022 р. 93075 кВт*год; березень 2022 р. 1975 кВт*год; квітень 2022 р. 1904 кВт*год; травень 2022 р. 2322 кВт*год; червень 2022 р. 28578 кВт*год.

Із представлених виписок по банківському рахунку ТОВ ООЕК вбачається здійснення Комунальним підприємством оплат за поставлену електричну енергію, частина яких зарахована за раніше поставлену (до вересня 2021 р.) електричну енергію, у той же час 08.02.2022 р. здійснено оплату за поставлену у вересні 2021 р. електричну енергію у розмірі 133537,43 грн, а 16.02.2022 р. 100000,00 грн.

27.12.2022 р. ТОВ ООЕК звернулось до Комунального підприємства із пропозицією здійснити реструктуризацію наявної заборгованості шляхом здійснення щомісячних оплат розміром 90910,00 грн з лютого 2023 р., у той час як у січні 2023 р. запропоновано оплати 620234,30 грн.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:

У відповідності до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Правочин, різновидом якого є договори основний вид правомірних дій це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, стаття 12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.

Частиною 1 статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.

Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.

Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно із приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За правилами статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 1 статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Приписами статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У відповідності до частини 1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Приписами статті 204 ЦК України передбачено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

В свою чергу, частинами 1 та 2 статті 67 ГК України передбачено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.

Частиною 1 статті 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

В свою чергу, частиною 1 статті 628 ЦК України встановлено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Як встановлено статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Аналогічні положення містяться в частинах 1 та 7 статті 193 ГК України, в яких визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Пунктом 4.21 Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу.

Відповідно до пункту 5.2.1 Правил роздрібного ринку електричної енергії електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів.

Згідно із пунктом 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, зазначає, що між сторонами виникли господарські зобов`язання, підставою яких є письмовий Договір про постачання електричної енергії споживачу, до якого Комунальне підприємство приєдналось шляхом підписання 26.12.2018 р. заяви-приєднання та комерційної пропозиції, строк дії якої продовжувався.

При цьому ТОВ ООЕК належним чином виконано взяті на себе обов`язки та поставлено Комунальному підприємству у період з вересня 2021 р. по червень 2022 р. електричної енергії загальною вартістю 1853771,73 грн, що підтверджується дослідженими в описовій частині рішення рахунками за спожиту електричну енергію.

В свою чергу Комунальним підприємством в порушення приписів статей 525,526,610,629,714 ЦК України, статті 193 ГК України та умов Договору вартість отриманої електричної продукції не оплатило, не дивлячись на те, що з урахуванням приписів частини 1 статті 530 ЦК України, умов пункту 5.7 Договору, пункту 4 обраної Комерційної пропозиції, строк виконання зобов`язань на суму 1620234,30 грн настав (загальна вартість поставленої протягом вересня 2021 р.-червня 2022 р. електричної енергії вартість сплаченої Відповідачем електричної енергії).

Пунктом 12.1 Договору встановлено, що Сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим Договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Приписами пункту 12.4 Договору передбачено, що сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтверджуючі документи щодо їх настання відповідно до законодавства.

Однак матеріали справи не містять звернення Комунального підприємства до ТОВ ООЕК як Постачальника про настання для нього форс-мажорних обставин та неможливість виконання умов договору в частині своєчасної оплати. У відзиві Відповідачем не наведено причино-наслідкового зв`язку із введеним в крайні воєнним станом внаслідок військової агресії Російської Федерації та настанням для Комунального підприємства форс-мажорних обставин. При цьому, настання форс-мажорних обставин є підставою для звільнення від відповідальності за порушенням умов зобов`язання, види відповідності наведено у Главі 51 ЦК України, однак звільнення від відповідальності не звільняє від обов`язку виконання основного зобов`язання, в даному випадку від оплати вартості поставленої електричної енергії, проти розмірів якої Відповідач не заперечує.

Матеріали справи не містять доказів акцептування Комерційним підприємством пропозиції ТОВ ООЕК пропозиції про реструктуризацію наявної заборгованості.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

У рішенні від 03.01.2018 р. Віктор Назаренко проти України (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції справедливого судового розгляду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають справедливого балансу між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі Беер проти Австрії (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 року).

Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючисьст.ст.13,20,73,74,76,86,129,165,232,233,237,238,240,241

Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ до відповідача: Комунального підприємства ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО СМТ СЕРГІЇВКА про стягнення 1620234,30 грн заборгованості задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО СМТ СЕРГІЇВКА (67780, Одеська обл., м. Білгород-Дністровський, смт Сергіївка, вул. Лісна, буд. 2, Код ЄДРПОУ 37645598) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88, Код ЄДРПОУ 42114410) 1620234/один мільйон шістсот двадцять тисяч двісті тридцять чотири/грн 30 коп. заборгованості та 19442/дев`ятнадцять тисяч чотириста сорок дві/грн 81 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України.

Повний текст складено 09 червня 2023 р.

Суддя С.Ф. Гут

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення30.05.2023
Оприлюднено12.06.2023
Номер документу111428256
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/242/23

Рішення від 30.05.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 02.05.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 18.04.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 30.03.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 14.03.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 21.02.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 23.01.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні