Рішення
від 09.06.2023 по справі 138/1130/23
МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 138/1130/23

Провадження №:2/138/473/23

РІШЕННЯ

Іменем України

09 червня 2023 року м. Могилів-Подільський

Могилів-Подільськийміськрайонний судВінницької областів складіголовуючого суддіХолодової Т.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Єднання» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором,

ВСТАНОВИВ:

24.04.2023 до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області надійшла позовна заява Кредитної спілки «Єднання» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 04.01.2022 Кредитна спілка «Єднання» та ОСОБА_1 уклали кредитний договір № 105 відповідно до якого відповідач отримав споживчий кредит в розмірі 60000 грн. Відповідно до умов договору відповідач зобов`язався повертати кредит та сплачувати проценти щомісячно згідно графіку, який є невід`ємною частиною кредитного договору. Однак, ОСОБА_1 не дотримався графіку погашення кредиту і станом на 20.04.2023 в нього виникла заборгованість перед позивачем, яка становить 58267,71 грн. основного боргу та 32427,82 грн. боргу по процентам. Крім того, для забезпечення виконання ОСОБА_1 умов кредитного договору Кредитна спілка «Єднання» уклала договори поруки № 105 «а» з ОСОБА_2 та № 105 «б» з ОСОБА_3 , згідно з якими поручителі зобов`язались перед кредитором солідарно відповідати за невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором. Також, на виконаннязаходів досудовоговрегулювання спору,відповідачам неодноразовонаправлялись листиз попередженняпро наявністьзаборгованості таз вимогоюпогашення заборгованостіпо Кредитномудоговору,проте вказанізвернення булозалишено безвідповіді таборг надень зверненнядо судувідповідачами непогашено. За таких підстав позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів на його користь заборгованість за кредитним договором № 105 від 04.01.2022 у сумі 90695,53 грн. та судові витрати.

Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 26.04.2023 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, роз`яснено сторонам порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання, направлено відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї матеріалами.

Позивач, належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, клопотань про розгляд справи в іншому порядку не подавав. Відповідачі, належним чином повідомлені про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, правом подання відзиву на позовну заяву не скористались, клопотання про розгляд справи в іншому порядку не подавали. Вказане відповідно до ч. 13 ст. 7, ч. 8 ст. 178, ч. 5 ст. 279 ЦПК України дає суду підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Однією із загальних засад цивільного законодавства, зокрема, є свобода договору, що стверджується п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України, а в ч. 1 ст. 626 ЦК України зазначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до статті 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною першоюст.638ЦК Українивизначено,що договірє укладеним,якщо сторонив належнійформі досяглизгоди зусіх істотнихумов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Згідност. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитор) зобов`язана надати грошові кошти (кредит) позичальнику в розмірі і на умовах, передбачених договором, а позичальник зобов`язаний повернути кредит і сплатити відсотки.

Частина 2ст.1056-1ЦК Українивизначає,що розмірпроцентів,тип процентноїставки (фіксованаабо змінювана)та порядокїх сплатиза кредитнимдоговором визначаютьсяв договорізалежно відкредитного ризику,наданого забезпечення,попиту іпропозицій,які склалисяна кредитномуринку,строку користуваннякредитом,розміру обліковоїставки таінших факторівна датуукладення договору.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про кредитні спілки" (далі - Закон), який є спеціальним законом, що регулює діяльність кредитних спілок, кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Частиною 1 ст. 21 Закону встановлено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту надає кредити своїм членам на умовах їх платності, строковості та забезпеченості в готівковій та безготівковій формі.

Суд встановив, що 04.01.2023 між Кредитною спілкою «Єднання» членів ВАТ «Могилів-Подільський машзавод» та членом кредитної спілки ОСОБА_1 укладено Договір про споживчий кредит № 105 (а.с. 4-6).

Відповідно до вказаного договору відповідачу кредитодавцем було надано кредит у формі відновлювальної кредитної лінії з лімітом у сумі 60000,00 грн. на умовах строковості, зворотності, цільового характеру використання, платності та забезпеченості, а позичальник зобов`язався повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом у розмірі відсотків річних, на умовах, передбачених договором.

Відповідно до п.п. 1.3, 3.1 Договору кредит надається строком на 24 місяці з 040 січня 2022 року до 31 грудня 2023 року. Позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом у розмірі 79,95 процентів річних.

Пунктами 4.1, 4.2 Договору передбачено, що погашення кредиту та процентів за користування кредитом здійснюватиметься згідно графіку розрахунків, що невід`ємною частиною Договору. У разі недостатності суми здійсненого платежу для виконання зобов`язання за договором у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитодавця у такій черговості: у першу чергу сплачуються прострочена до повернення сума кредиту та прострочені проценти за користування кредитом; у другу чергу сплачуються сума кредиту та проценти за користування кредитом; у третю чергу сплачуються інші платежі відповідно до Договору.

Крім того, п. 7.1 Договору передбачено, що у разі прострочення позичальником виконання зобов`язань зі сплати платежів за договором можуть настати правові наслідки, встановлені Договором або законом, зокрема: розірвання Договору в порядку та з підстав передбачених Договором та/або законом; дострокове повернення позичальником кредиту з підстав та в порядку передбаченому розділом Договору; відшкодування збитків у розмірі несплаченої суми кредиту та процентів за фактичний строк користування кредитом.

Згідно з п. 6.4 у разі затримання позичальником сплати частини споживчого кредиту та/або процентів щонайменше на один календарний місяць, кредитодавець має право вимагати повернення споживчого кредиту, строк виплати якого ще не настав, в повному обсязі. Кредитодавець зобов`язаний у письмовій формі повідомити позичальника про таку затримку із зазначенням дій, необхідних для усунення порушення, та строку, протягом якого вони мають бути здійсненні.

Як вбачається з копій розписок № 105 від 04.01.2022 ОСОБА_1 одержав кредит в сумі 10000,00 грн. та 50000,00 грн., ознайомлений та погодився з порядком, розмірами, строками погашення кредиту та нарахованих за користування ним відсотків і зобов`язався вносити належні платежі готівкою в касу щомісяця або шляхом внесення коштів у безготівковій формі на поточний рахунок кредитодавця (а.с. 11, 12).

Також суд встановив, що на забезпечення виконання умов кредитного договору, 04.01.2022 укладено договори поруки між Кредитною спілкою "Єднання" та ОСОБА_2 № 105а, та між Кредитною спілкою «Єднання» та ОСОБА_3 № 105б, відповідно до яких поручителі несуть солідарну з боржником відповідальність, при цьому відповідальність поручителя настає у випадку коли боржник порушує зобов`язання за Договором № 105 від 04.01.2022 (а.с. 14, 15).

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 та ч. 2 ст. 509 ЦК України зазначений договір є підставою виникнення зобов`язань.

Відповідно до ст. ст. 526, 527, 530 ЦК України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в термін передбачений договором, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається, боржник не звільняється від відповідальності за невиконання грошового зобов`язання, якщо інше не встановлено договором чи законом; якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Відповідно до ст. ст. 553, 554 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання перед боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Судом встановлено, що позичальник порушив зобов`язання по погашенню кредиту, за кредитним договором № 105 від 04.01.2022, що підтверджується графіком розрахунків за вказаним договором (а.с. 13). За даним розрахунком ОСОБА_1 має заборгованість перед позивачем по даному договору станом на 20.04.2023 в розмірі 90695,53 грн. яка складається: 58267,71 грн. основна сума кредиту; 32427,82 грн. відсотки по кредиту.

При цьому, відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 взявши на себе обов`язки поручителів та не забезпечивши належного виконання ОСОБА_1 взятих за кредитним договором обов`язків, повинні відповідати перед позивачем як солідарні боржники, у тому ж обсязі що і останній.

13.01.2023 позивачем відповідачам надіслано повідомлення про дострокове повернення кредиту та нарахованих відсотків у зв`язкуз невиконаннямзобов`язань щододострокового поверненнякредиту тасплати процентівза йогокористування до23.01.2023 (а.с. 25, 26, 27).

Також, 08.02.2023 відповідачам надсилалось досудове попередження та повідомлено, що у разі невиконання умов кредитного договору позивач змушений буде звернутись до суд з позовною заявою про стягнення боргу (а.с. 28, 29, 30).

Однак, станом на день розгляду справи спір між сторонами не врегульований, відповідачі заборгованість за кредитним договором у добровільному порядку не сплатили.

Зважаючи навикладені вищенорми правата встановленіобставини,встановивши,що відповідачі належним чином не виконують умови договору, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим, доведеним, а відтак таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 1, 21 ч. 1 Закону України "Про кредитні спілки", ст.ст. 3 ч. 1 п. 3, 509, 526, 527, 530, 543, 553, 554, 626 ч. 1, 627, 629, 638 ч. 1, 1054, 1056-1 ч. 2 ЦК України, ст.ст. 7 ч. 13, 12, 13 ч. 1, 76-81, 141 ч. 1, 178 ч. 8, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273, 275, 279 ч. 5 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Кредитної спілки «Єднання» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за кредитним договором задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь Кредитної спілки «Єднання» заборгованість за кредитним договором № 105 від 04.01.2022 у сумі 90695 (дев`яносто тисяч шістсот дев`яносто п`ять) гривень 53 коп.

Стягнути в рівних частинах з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь Кредитної спілки «Єднання» судовий збір у сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Кредитна спілка «Єднання», місце знаходження: вул. Стависька, 48 оф. 1, м. Могилів-Подільський, Вінницька область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 23102453.

Відповідач: ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Суддя: Т.Ю. Холодова

СудМогилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення09.06.2023
Оприлюднено12.06.2023
Номер документу111429982
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —138/1130/23

Рішення від 09.06.2023

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Холодова Т. Ю.

Ухвала від 26.04.2023

Цивільне

Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області

Холодова Т. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні