Рішення
від 30.05.2023 по справі 671/2041/22
ВОЛОЧИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 671/2041/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 травня 2023 року м. Волочиськ

Волочиський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючої судді Ніколової С.В.

при секретарі судового засідання Хрупайло Т.В.,

розглянувши, в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису, у відкритому судовому засіданні в м. Волочиську справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,

встановив:

У грудні 2022 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_2 про визнання в порядку спадкування за законом права на земельну частку (пай) розміром 3,4 в умовних кадастрових гектарах, що розташована за межами колишньої Авратинської сільської ради та належав його батькові ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Обґрунтовуючи свої вимоги зазначив, що право на вказану земельну частку пай належало його батьку на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай), виданого 10.09.1996 року йому як члену КСП "Перше травня" с. Авратин Волочиського районуХмельницької області на підставі рішення Волочиської районної державної адміністраціївід 13.05.1996 року № 156. Зазначає, що після смерті батька він вступив у фактичне управління та володіння спадковим майном, що підтверджується довідкою, виданою старостою с. Авратин. В листопаді 2022 року він звернувся до Волочиської державної нотаріальної контори, однак отримав відмову в оформленні спадкових справ, у зв`язку із наявністю іншого спадкоємця, який прийняв спадщину, а саме ОСОБА_4 , яка як утриманка 16.09.1997 року оформила свої спадкові права та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на грошовий вклад. Після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадкоємцем за заповітом є ОСОБА_2 . Позивач просить визнати за ним в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) розміром 3,4 в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності КСП "Перше травня", що знаходиться за межами с. Авратин Хмельницького району Хмельницької області та розташований на території колишньої Авратинської сільської ради.

Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі та без участі позивача, позовні вимоги підтримує.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. У письмовому відзиві проти позову не заперечує.

Вивчивши та дослідивши докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законом або договором (ст. 5 ЦПК України).

Відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" від 05.06.2003 року документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), окрім сертифіката, є свідоцтво про право на спадщину, посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі-продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай), рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до роз`яснень, даних в п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30.05.2008 року, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилась не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу УРСР.

Відповідно до п. 1 ч. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, а тому суд вважає, що оскільки на час відкриття спадщини в 1997 році діяв Цивільний кодекс Української РСР в редакції 1963 року, то при вирішенні питання про визнання права власності на спадкове майно слід керуватись саме його положеннями.

Згідно ст. 524 ЦК УРСР (1963 року), в редакції що діяла на час відкриття спадщини, спадкування здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ст.ст. 529, 530 ЦК УРСР (1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Відповідно до положень ст. 531 ЦК УРСР (1963 року) передбачено, що до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.

За правилами ст. 564 ЦК УРСР (1963 року) встановлено, що порядок розпорядження на випадок смерті вкладами в державних ощадних касах і Державному банку СРСР за спеціальними вказівками вкладників визначається статутами названих кредитних установ і виданими в установленому порядку правилами. Якщо вкладник не зробив розпорядження ощадній касі або банку, то в разі смерті вкладника його вклад переходить до спадкоємців на загальних підставах за правилами цього розділу.

Встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Авратин Волочиського району Хмельницької області та за життя заповіту не вчинив.

Після його смерті в передбачений законом строк в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини звернулася непрацездатна ОСОБА_4 , 1923 року народження, яка з 1978 року по день смерті ОСОБА_3 перебувала його утриманні та проживала разом із ним із 1956 року.

16 вересня 1997 року ОСОБА_4 оформила свої спадкові права на грошовий вклад ОСОБА_3 , отримавши свідоцтво про право на спадщину за законом на спадкове майно: грошовий вклад, що знаходиться на рахунку № НОМЕР_1 у відділенні Ощадного банку №3201/020 с. Авратин з усіма нарахуваннями, який належав померлому на підставі ощадної книжки виданої вказаним відділенням Ощадбанку.

Зазначені обставини підтверджуються матеріалами спадкової справи №355/97, заведеної державним нотаріусом Волочиської районної державної нотаріальної контори 16.09.1997 року після смерті ОСОБА_3 , та даними інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 71619735 від 27.02.2023 року.

В матеріалах спадкової справи №355/97 відомості про наявність інших спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_3 відсутні.

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 і єдиним спадкоємцем за заповітом на все належне їй майно, є відповідач по справі ОСОБА_2 , який у встановленому законом порядку прийняв спадщину та оформив свої спадкові права на належну ОСОБА_4 земельну ділянку, що підтверджується матеріалами спадкової справи № 578/2003, заведеної 28.10.2003 року Волочиською районною державною нотаріальною конторою.

Встановлено, що до спадкового майна після смерті ОСОБА_3 також увійшло право на земельну частку (пай) КСП "Перше травня" с. Авратин Волочиського району Хмельницької області, що належало йому згідно сертифіката серії ХМ № 0190850, виданого 10.09.1996 року на підставі рішення Волочиської районної державної адміністраціївід 13.05.1996 року № 156.

Відповідно до інформації ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.05.2023 року № 1755/281-23, на ім`я ОСОБА_3 був виданий сертифікат на земельну частку (пай) серії ХМ №0190850 від 10.09.1996 року по колишньому КСП "Перше травня" с.Авратин Волочиського району Хмельницької області в розмірі 3,4 умовних кадастрових гектари, який зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) № 366. Державний акт на земельну ділянку станом на 01.01.2013 року не видавався.

За життя ОСОБА_4 не встигла оформити свої спадкові права на дану земельну частку (пай). Відповідач ОСОБА_2 як спадкоємець за заповітом після її смерті своїх спадкових прав на дану земельну частку (пай) не оформив.

Позивач ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 та в листопаді 2022 року як спадкоємець за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до нотаріуса із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом на зазначену земельну частку (пай) КСГП "Перше травня" с.Авратин Волочиського району.

Завідувачем Волочиської державної нотаріальної контори 16.11.200 року відмовлено ОСОБА_3 в оформленні спадкових прав у зв`язку із наявністю іншого спадкоємця, який прийняв спадщину, а саме ОСОБА_4 , після смерті якої спадкоємцем за заповітом, який прийняв спадщину, є ОСОБА_2 .

В підтвердження прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивач ОСОБА_1 надав довідку від 25.08.2022 року №77, видану старостою сіл Щаснівка, Авратин, Збручівка, Пальчинці Авратинського старостинського округу Волоочиської міської територіальної громади Коваль Фросиною, в якій зазначено, що позивач вступив у управління та володіння спадковим майном, яке залишилось після смерті батька ОСОБА_3 .

Дані обставини щодо прийняття позивачем спадщини після смерті батька ОСОБА_3 шляхом вступу в управління спадковим майном, не заперечуються відповідачем ОСОБА_2 .

Отже, встановлено, що фактично після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , прийняли спадщину двоє осіб - позивач як спадкоємець першої черги за законом та утриманка спадкодавця ОСОБА_4 , яка, не оформивши свої спадкові права на земельну частку (пай), померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , і єдиним спадкоємцем після смерті якої є відповідач ОСОБА_2 .

Відповідно до роз`яснень, даних в п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" № 7 від 30.05.2008 року, за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Встановлено, що позивач позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі, що підтверджується відмовою Волочиської державної нотаріальної контори від 16.11.2022 року № 1115/01-16 у видачі йому свідоцтва про право на спадщину на право на земельну частку (пай) після смерті ОСОБА_3 .

Враховуючи встановлені обставини, а також відсутність заперечення відповідача щодо прийняття спадщини позивачем, суд з урахуванням норм наведеного вище чинного законодавства, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково. За позивачем як спадкоємцем за законом першої черги, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , необхідно визнати право на 1/2 частку права на земельну частку (пай) по колишньому КСП "Перше травня" с. Авратин Волочиського району розміром 3,4 умовних кадастрових гектара, що належала ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ №0190850.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 49, 77, 78, 80, 81, 82, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, ст.ст. 524, 529, 530, 534 ЦК УРСР (в редакції 1963 року), суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , - право на 1/2 земельну частку (пай) по колишньому КСП "Перше травня" с. Авратин Волочиського району Хмельницької області розміром 3,4 в умовних кадастрових гектарах, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХМ № 0190850, виданого на ім`я ОСОБА_3 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи: позивач: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ; відповідач: ОСОБА_2 , адреса реєстрації проживання: АДРЕСА_2 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_3 ; 31211, с.Авратин Хмельницького району Хмельницької області, РНОКПП НОМЕР_4 .

Рішення складено 30 травня 2023 року.

Суддя:

СудВолочиський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення30.05.2023
Оприлюднено13.06.2023
Номер документу111442413
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —671/2041/22

Рішення від 30.05.2023

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

Ухвала від 22.02.2023

Цивільне

Волочиський районний суд Хмельницької області

Ніколова С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні