Справа №705/2857/23
1-кс/705/642/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2023 року м. Умань
Слідчий суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
ВСТАНОВИВ:
05.06.2023 ОСОБА_3 звернулась до суду зі скаргою на бездіяльність слідчого стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
У скарзі вказано, що 27.05.2023 нею подано на ім`я начальника Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області заяву про вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 189 КК України, яку було надіслано на офіційну електронну адресу ГУНП в Черкаській області з її електронним підписом - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
02.06.2023 вона відвідала Уманське РУП ГУНП в Черкаській області, де її повідомили, що її заява надійшла до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області 29.05.2023. Також їй повідомили, що відомості не внесені до ЄРДР та не розпочато розслідування.
Щодо обставин події вказано, що 17.05.2023 їй прийшло СМС повідомлення на телефон, де вказано, що вона є поручителем ОСОБА_4 . Починаючи з 17.05.2023, їй почали постійно телефонувати та вимагати з неї 12 135 грн на користь ТОВ «МОНЕТКА», код ЄДРПОУ - 44440212 (04123, м. Київ, вул. Світлицького, 35, офіс 108/4), директором якого є ОСОБА_5 , та погрожують зростанням відсотків, якщо вона не виплатить цю суму. Також невідомі їй особи, які діють від імені директора ТОВ «МОНЕТКА» ОСОБА_5 , погрожують їй виїзною групою, яка повинна буде описати в примусовому порядку її майно, якщо вона добровільно не виплатить 12 135 грн. У діях директора ТОВ «МОНЕТКА» ОСОБА_5 вбачає ознаки злочину, передбаченого ч. 4 ст. 189 КК України.
Просить визнати бездіяльність начальника Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_6 та слідчого Уманського РУП ГУНП в Черкаській області щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей із заяви від 27.05.2023 відносно директора ТОВ «МОНЕТКА» ОСОБА_5 , який вчинив діяння, що має ознаки злочину, передбаченого ч. 4 ст. 189 КК України, неправомірною; зобов`язати начальника Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_6 та інших уповноважених службових осіб Уманського РУП ГУНП в Черкаській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості із заяви від 27.05.2023 відносно директора ТОВ «МОНЕТКА» ОСОБА_5 , який вчинив діяння, що має ознаки злочину, передбаченого ч. 4 ст. 189 КК України, та розпочати досудове розслідування з приводу повідомлених даних.
У судове засідання ОСОБА_3 не з`явилася, письмово подала заяву про розгляд скарги без її участі.
Представник Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, хоча був належним чином повідомлений про день і час проведення судового засідання, не з`явився; згідно з частиною третьою статті 306 КПК України відсутність уповноваженої особи, бездіяльність якої оскаржується, не є перешкодою для розгляду скарги.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали скарги та додані до неї документи, дійшов такого висновку.
У ході розгляду скарги встановлено звернення ОСОБА_3 до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області про вчинення кримінального правопорушення (ЄО № 6170 від 29.05.2023).
У повідомленні заступника начальника СВ Уманського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_7 повідомлено заявника, що звернення зареєстровано до журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події за № 6170 від 29.05.2023. У реєстрації до ЄДРД відмовлено за відсутністю кримінального правопорушення.
Із матеріалів довідки від 08.06.2023 № 8470 про проведення перевірки за фактом звернення ОСОБА_3 вбачається, що на даний час проводиться перевірка відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Відповідно до ст. 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені дії чи бездіяльність слідчого, в тому числі бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає в невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
У силу вимог ч.ч. 1, 4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Згаданий обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Наведене підтверджується імперативними положеннями ч. 4 ст. 214 КПК України, згідно з якою відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань затверджено наказом Генерального прокурора України № 139 від 6 квітня 2016 року. Згідно з п. 7 глави 2 розділу ІІ Положення до ЄРДР підлягають внесенню відомості, які характеризують кримінальне правопорушення.
Відповідно до п. 1 глави 1 розділу ІІ Положення формування Реєстру розпочинається з моменту внесення до нього Реєстратором відповідних відомостей про кримінальне правопорушення, зазначених у заяві чи повідомленні про його вчинення або виявлених ним самостійно з будь-якого джерела.
У разі ж якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона виносить постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 12.01.2017 №9-49/0/4-17 «Узагальнення про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування» роз`яснив, що якщо зі звернення особи вбачається, що вона порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК, то навіть за умови, що результати аналізу наведених особою відомостей свідчать про відсутність ознак складу злочину, такі відомості мають бути внесені до ЄРДР з подальшим закриттям кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК.
Закон України «Про звернення громадян» регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
У разі, якщо особа звертається з певним документом до органів, відповідальних за реалізацію завдань кримінального провадження, пов`язаних із вчиненням, на її думку, кримінального правопорушення, то це звернення неможливо розцінювати як таке, в якому реалізується право особи права вносити в органи державної влади, об`єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, тобто в порядку Закону України «Про звернення громадян». Також неправильно (з цих же міркувань) розглядати заяви, які, на думку уповноважених суб`єктів органів досудового розслідування, містять відомості про кримінальне правопорушення, за правилами ст. 214 КПК України, а які таких відомостей не містять, - за правилами Закону України «Про звернення громадян», оскільки така ознака не може використовуватись як розмежувальна для цих двох видів звернень.
Слідчим суддею встановлено, що відомості за повідомленням ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення, всупереч вимогам ст. 214 КПК України, не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, тож, з урахуванням вичерпного переліку результатів розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування, визначених ч. 2 ст. 307 КПК України, скарга підлягає частковому задоволенню.
При цьому вимога скаржника про визнання неправомірною бездіяльності посадових осіб є безпідставною, оскільки ч. 2 ст. 307 КПК України визначено вичерпний перелік ухвал слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування, а задоволення скарги у частині зобов`язання службових осіб вчинити певну дію є достатнім заходом забезпечення прав учасників кримінального провадження.
Керуючись ст. ст. 214, 303, 307 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу задовольнити частково.
Зобов`язати уповноважених службових осіб Уманського РУП ГУНП в Черкаській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_3 від 27.05.2023 (ЄО № 6170 від 29.05.2023), розпочати досудове розслідування з приводу повідомлених даних та надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань у строки, визначені ст. 214 КПК України.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Копію ухвали направити для негайного виконання до Уманського РУП ГУНП в Черкаській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2023 |
Оприлюднено | 15.06.2023 |
Номер документу | 111470764 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Єщенко О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні