Рішення
від 13.06.2023 по справі 910/4222/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13.06.2023Справа № 910/4222/23

Господарський суд міста Києва у складі судді Удалової О.Г., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (проведення судового засідання) господарську справу

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп-Безпека Сервіс"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАКІЛАЙН"

про стягнення 71 395,19 грн

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Олімп-Безпека Сервіс" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАКІЛАЙН" про 71 395,19 грн, з яких 50 682,76 грн - основний борг, 5 068,20 грн - штраф, 13 932,15 грн - втрати від інфляції, 1 712,08 грн - 3% річних.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором субпідряду № ЛЛ-04/21 від 14.04.2021 в частині здійснення розрахунку за виконані позивачем роботи у встановлений договором строк.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.03.2023 вказану позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.

04.04.2023 від позивача надійшла заява про усунення недоліків

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.04.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання) та встановлено сторонам процесуальні строки для подання заяв по суті спору.

Згідно з положеннями ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Судом встановлено факт належного повідомлення сторін про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання, ухвала суду від 11.04.2023 була отримана позивачем 17.04.2023, а відповідачем - 18.04.2023.

Правом на подання відзиву відповідач не скористався.

За частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частиною 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

14.04.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Олімп-Безпека Сервіс» (Субпідрядник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛАКІЛАЙН» (Генпідрядник) було укладено Договір субпідряду № ЛЛ-04/21 (далі - Договір), відповідно до п. 1.1 якого за дорученням Генпідрядника, на умовах та в порядку, визначених цим Договором, Субпідрядник бере на себе зобов`язання на свій ризик, власними та/або залученими силами та засобами виконати і здати у встановлений цим Договором строк комплекс будівельних та інших Робіт, що визначені у Додатку № 1 до Договору (зі всіма додатками), що включає в себе, в тому числі але не виключно, поставку, монтаж та пусконаладку Обладнання, перелік якого Сторони погоджують в Додатку № 1 до Договору (зі всіма додатками) для внутрішніх інженерних мереж, надати супутні послуги відповідно до умов цього Договору, кошторисної документації, будівельних норм і правил, здійснити введення Обладнання в експлуатацію, спільно з Генпідрядником передати експлуатуючій організації і провести реєстрацію Обладнання в територіальних органах влади у разі, якщо така реєстрація вимагається чинним законодавством України, а Генпідрядник зобов`язується надати Субпідряднику фронт робіт, передати затверджену в установленому порядку Проектну документацію, а також зобов`язується прийняти належним чином поставлене Обладнання та виконані Роботи і оплатити їх у строки та на умовах цього Договору.

Згідно з пунктом 1.3. Договору адреса місця виконання Робіт: м. Київ, вул. Солом`янська, 11 на об`єкті будівництва: «Реконструкція незавершеного будівництва - виробничого корпусу під оздоровчо-спортивний і офісний центр та будівництво будинку готельного типу для тимчасового проживання з підземним паркінгом по вул. Солом`янська, 11 у Солом`янському районі м. Києва» (будівлі «В», «Г») (надалі - Об`єкт).

Відповідно до п.1.4. Договору найменування/асортимент Обладнання та Робіт, одиниця виміру, кількість, технічні характеристики, ціна за одиницю Обладнання/Робіт вказуються в Додатку № 1 до Договору (зі всіма додатками), який є невід`ємною частиною Договору. Загальна ціна Договору складається з сумарної вартості всіх Робіт та Обладнання згідно всіх Додатків № l до Договору.

Пунктами 3.1. та 3.2. Договору передбачено, що вартість Обладнання та Робіт вказується в Додатку № 1 до Договору (зі всіма додатками) в гривнях, з урахуванням ПДВ, і не підлягає зміні протягом дії цього Договору, якщо інше не погоджено Сторонами додатково з обов`язковим укладенням Додаткової угоди до цього Договору. Загальна ціна Договору визначається загальною вартістю Обладнання та Робіть, вказаних в Додатку № 1 до цього Договору (зі всіма додатками) і включає в себе відшкодування всіх витрат Субпідрядника на поставку Обладнання та виконання Робіт, у тому числі: сплату податків і зборів, обов`язкових платежів, що сплачуються або мають бути сплачені, витрат Субпідрядника на необхідні матеріали та інструмент, усіх інших витрат Субпідрядника, пов`язаних з поставкою, пакуванням, маркуванням, розвантаженням, завантаженням, демонтажем несправного Обладнання в місці виконання Робіт, монтажем та пуско-налагоджувальними роботами, введенням Обладнання в експлуатацію, супутніми послугами. До розрахунку ціни входять усі види Робіт, у тому числі й ті, які доручатимуться для виконання третім особам.

Відповідно до пункту 3.4. Договору оплата поставленого Обладнання та виконаних Робіт здійснюється Генпідрядником поетапно проміжними платежами, шляхом перерахування грошових коштів в безготівковій формі в національній грошовій одиниці України на поточний рахунок Субпідрядника наступним чином:

3.4.1. попередня оплата: протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати передачі Об`єкту по Акту про стан готовності Об`єкту для проведення робіт в розмірі 100 (ста)% від суми вартості Обладнання та 30% від вартості Робіт згідно Додатку № 1 до Договору;

3.4.2. остаточний розрахунок в розмірі 70 (сімдесяти) % від вартості Робіт згідно Додатку № 1 до Договору протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з дати отримання Генпідрядником оригіналу належним чином оформленого рахунку на оплату та підписання Сторонами Акту приймання-передачі Обладнання або видаткової накладної на Обладнання (в залежності від того, яка дата є більш пізньою), Акту виконаних робіт за формою КБ-2в з довідкою про їх вартість за формою КБ-3, Акту приймання-передачі Обладнання до монтажу, Акту повернення з монтажу, Акту готовності об`єкта до експлуатації. До Актів, зазначених в цьому пункті Договору по кожному етапу Субпідрядник надає Генпідряднику виконавчу документацію на відповідний об`єм Робіт, розроблену згідно з державними будівельними нормами і правилами в Україні, з вирахуванням авансових платежів (попередньої оплати).

3.4.3. Сторони можуть погодити інший порядок проведення платежів шляхом підписання додаткових угод до Договору.

Умовами пункту 3.7. Договору Генпідрядник щомісяця утримує 5% (п`ять відсотків) від вартості виконаних Субпідрядником Робіт (разом з ПДВ), без врахування вартості матеріалів, до моменту підписання Сторонами кінцевого Акту приймання виконаних будівельних робіт по Договору в цілому, у рахунок забезпечення виконання Субпідрядником фінансових зобов`язань (виплата штрафних санкцій, відшкодування збитків Генпідрядника, спричинених невиконанням, або неналежним виконання Субпідрядником обов`язків по даному Договору). Утримана сума використовується Генпідрядником і повертається Субпідряднику протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з дати отримання Генпідрядником від Субпідрядника належним чином оформлених документів, що фіксують готовність об`єкта до експлуатації згідно Технічних вимог та передачу експлуатуючій організації/з дати проходження реєстрації Обладнання в територіальних органах влади у разі, якщо така реєстрація вимагається чинним законодавством України, в залежності від того, яка дата є більш пізньою. У випадку порушення Субпідрядником взятих на себе зобов`язань по застосування Генпідрядником до Субпідрядника санкцій, передбачених в Договорі, Генпідрядник повертає залишок з утриманих 5 % (п`ять відсотків) від вартості виконаних Субпідрядником робіт (разом з ПДВ) за вирахуванням покривальної вартості невиконаних зобов`язань Субпідрядника, що виникли за Договором (виплата штрафних санкцій, відшкодування збитків Генпідрядника, спричинених невиконанням або неналежним виконання Субпідрядником обов`язків по даному Договору.

Згідно з пунктом 4.1. та 4.2. Договору строк поставки, умови та обсяг та місце поставки Обладнання вказуються в Додатку № 2 до цього Договору (зі всіма додатками). Поставка Обладнання здійснюється на умовах ООР, місцем призначення визначена адреса Генпідрядника: м. Київ, вул. Солом`янська, 11, відповідно до Офіційних правил тлумачення торговельних термінів Міжнародної торгової палати «Інкотермс» в редакції 2010 року, з урахуванням особливостей, пов`язаних із внутрішньодержавним характером цього Договору, якщо інші умови поставки не погоджені Сторонами додатково.

За умовами пункту 4.4. та 4.8. Договору датою поставки Обладнання є дата підписання уповноваженими представниками Сторін Акту приймання-передачі Обладнання або видаткової накладної та повної оплати за Обладнання. Право власності на Обладнання переходить від Субпідрядника до Генпідрядника з дати підписання Сторонами Акту приймання-передачі Обладнання або видаткової накладної (при наявності двух дат, датою підписання Акту приймання-передачі Обладнання або видаткової накладної вважається дата підписання Генпідрядником). Передача та отримання Обладнання проводиться шляхом підписання уповноваженими представниками Сторін акту/актів приймання-передачі Обладнання або видаткової/видаткових накладної/накладних. У випадку виявлення недоліків Обладнання або товаросупровідної документації, Генпідрядник має право не підписувати акт/акти прийманні-передачі Обладнання або видаткову /видаткові накладну/накладні до усунення виявлених недоліків, а Субпідрядник зобов`язаний усунути недоліки та оплатити документально-підтверджені витрати Генпідрядника, спричинені такими недоліками.

Відповідно до п. 5.1. Договору початок та закінчення Робіт визначено Сторонами у Графіку поставки Обладнання та виконання Робіт, який є невід`ємною частиною Договору (Додаток № 2 зі всіма додатками) та здійснюється Субпідрядником поетапно відповідно до зазначеного Додатку № 2 який, зокрема, включає наступні етапи Робіт:

- монтажні роботи;

- пуско-налагоджувальні роботи;

- введення Обладнання в експлуатацію згідно Технічних вимог, передача експлуатуючій організації та проходження реєстрації Обладнання в територіальних органах влади у разі, якщо така реєстрація вимагається чинним законодавством України.

Належне виконання Субпідрядником Робіт (монтаж, пуско-наладка, введення в експлуатацію) оформляється (підтверджується) належно оформленим Актом виконаних робіт за формою КБ-2в та довідкою про їх вартість за формою КБ-3, Актом повернення з монтажу, Акт готовності об`єкта до експлуатації.

Пунктом 5.4 Договору передбачено, що Субпідрядник надає Генпідряднику зазначені в п. 5.3 Договору Акти, а також Акти виконаних робіт за формою КБ-2в та довідки про їх вартість за формою КБ-3, та інші Акти визначені в цьому Договорі в паперовому вигляді у 3 (трьох) екземплярах під підпис уповноваженій особі Генпідрядника або надсилає їх поштою, додатково може надавати в електронному вигляді, шляхом направлення на адресу електронної пошти Генпідрядника, зазначену в реквізитах цього Договору. До Актів, вказаних в цьому пункті Договору, по кожному етапу Робіт Субпідрядник надає Генпідряднику виконавчу документацію, розроблену згідно з державними будівельними нормами і правилами в Україні. Генпідрядник зобов`язується в строк не більше 5 (п`яти) робочих днів з дня отримання від Субпідрядника зазначених Актів підписати їх та оплатити відповідні суми або у той же строк надати Субпідряднику обґрунтовані письмові заперечення.

У разі неотримання Субпідрядником аргументованих письмових заперечень Генпідрядника щодо прийняття Актів у строк, вказаний в п. 5.4. Договору, виконані Роботи є такими, що прийняті Генпідрядником в повному обсязі (п.5.5. Договору).

Умовами п. 7.1. та 7.9. Договору передбачено, що у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену в цьому Договорі та чинному законодавстві України. За порушення строків оплати більше ніж на 10 календарних днів, за умови, що така затримка не обумовлена невиконанням Субпідрядником своїх зобов`язань за Договором, Генпідрядник зобов`язаний сплатити Субпідряднику штраф у розмірі 10% від ціни простроченого платежу та відшкодувати документально підтверджені збитки.

Відповідно до пункту 10.1. та 10.2. Договору правочин є змішаним і включає в себе умови договору поставки та договору підряду. Припинення зобов`язань Сторін щодо частини Договору про підряд/поставку не тягне до припинення зобов`язань Сторін щодо частини Договору про поставку/підряд, якщо інше не узгоджене Сторонами відповідною Додатковою угодою. Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами і скріплення печатками (за наявності), та діє до повного виконання Сторонами своїх зобов`язань. Закінчення терміну дії Договору не звільняє Сторони від відповідальності за його порушення, які мали місце під час дії Договору.

Додатком № 1 до Договору сторони погодили Договірну ціну вартості обладнання та матеріалів, яка загалом становить 309 898,76 грн.

Додатком № 2 до Договору сторони погодили Особливі умови Договору, а саме: графік поставки обладнання та виконання робіт.

14.04.2021 між сторонами було підписано Акт № 1 про стан готовності Об`єкту для проведення робіт, відповідно до якого Генпідрядник передав, а Субпідрядник прийняв майданчик (фронт) Робіт за адресою: м. Київ, вул. Солом`янська 11 для проведення комплексу робіт по монтажу та введенню в експлуатацію внутрішньої локальної мережі згідно умов Договору.

Як було зазначено вище, відповідно до п.3.4.1. Договору попередня оплата здійснюється Генпідрядником: протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати передачі Об`єкту по Акту про стан готовності Об`єкту для проведення робіт в розмірі 100 (ста)% від суми вартості Обладнання та 30% від вартості Робіт згідно Додатку № 1 до Договору.

Позивач зазначає, що Генпідрядником, у порушення вимог п.3.4.1. Договору, було сплачено лише частину попередньої оплати у розмірі 259 216,00 грн.

01.11.2021 Генпідрядник отримав та підписав передбачені п. п. 3.4.2 Договору документи, а саме: Акти виконаних робіт за листопад 2021 року на загальну суму 309 898,76 грн та Довідку про вартість виконаних підрядних робіт та витрат, згідно з якими Субпідрядником були виконанні роботи та передано обладнання в повному обсязі та без зауважень, заперечень. Отже, Субпідрядник повністю виконав зобов`язання за Договором, однак Генпідрядником так і не було здійснено остаточного розрахунку з позивачем, у зв`язку з чим за останнім утворилась заборгованість у розмірі 50 682,76 грн.

З метою досудового врегулювання спору позивачем 02.06.2022 було направлено на адресу відповідача претензію № 01/06-01 від 01.06.2022, яка була отримана останнім 20.06.2022, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0103281925702, яка наявна в матеріалах справи та залишена без задоволення відповідачем.

26.07.2022 позивач повторно звернувся до відповідача з претензією № 18/07-01 від 18.07.2022, яка була отримана останнім 01.08.2022, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0103280565745, наявною в матеріалах справи. Дана претензія була залишена відповідачем без задоволення.

Звертаючись з даним позовом до суду, позивач вказує на те, що відповідач, у порушення умов укладеного між сторонами Договору, не в повному обсязі оплатив виконані позивачем роботи, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 50 682,76 грн. Крім того, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача 5 068,20 грн штрафу, 13 932,15 грн втрат від інфляції та 1 712,08 грн 3% річних.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до положень статей 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Проаналізувавши зміст укладеного між сторонами Договору, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою він є змішаним договором субпідряду та поставки.

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 265 ГК України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Статтею 875 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що за договором будівельного підряду підрядник зобов`язується збудувати і здати у встановлений строк об`єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов`язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов`язок не покладається на підрядника, прийняти об`єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов`язаних з місцезнаходженням об`єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 838 Цивільного кодексу України підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником - як замовник.

Згідно з ч. 2 ст. 838 Цивільного кодексу України генеральний підрядник відповідає перед субпідрядником за невиконання або неналежне виконання замовником своїх обов`язків за договором підряду, а перед замовником - за порушення субпідрядником свого обов`язку. Замовник і субпідрядник не мають права пред`являти один одному вимоги, пов`язані з порушенням договорів, укладених кожним з них з генеральним підрядником, якщо інше не встановлено договором або законом.

За умовами частини 1 ст. 854 Цивільного кодексу України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Відповідно до ч. 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами.

Частиною 1 статті 846 Цивільного кодексу України встановлено, що строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.

Відповідно до ч. 4 ст. 879 Цивільного кодексу України оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об`єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Судом встановлено, що на виконання умов Договору субпідряду № ЛЛ-04/21 від 14.04.2021 позивачем були виконані роботи та передано обладнання на загальну суму 309 898,76 грн, що підтверджується Актами виконаних робіт за листопад 2021 року від 01.11.2021 та Довідкою про вартість виконаних підрядних робіт та витрат від 01.11.2021. Вказані Акти і Довідка підписані в особі директорів зі сторони Генпідрядника (відповідач) та Субпідрядника (позивача), скріплені печатками товариств без будь-яких зауважень та/або заперечень стосовно обсягів та вартості виконаних робіт.

Відповідно до п.п. 3.4.2. Договору Генпідрядник здійснює остаточний розрахунок в розмірі 70 (сімдесяти)% від вартості Робіт згідно Додатку № 1 до Договору протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з дати отримання Генпідрядником оригіналу належним чином оформленого рахунку на оплату та підписання Сторонами Акту приймання-передачі Обладнання або видаткової накладної на Обладнання (в залежності від того, яка дата є більш пізньою), Акту виконаних робіт за формою КБ-2в з довідкою про їх вартість за формою КБ-3, Акту приймання-передачі Обладнання до монтажу, Акту повернення з монтажу, Акту готовності об`єкта до експлуатації. До Актів, зазначених в цьому пункті Договору по кожному етапу Субпідрядник надає Генпідряднику виконавчу документацію на відповідний об`єм Робіт, розроблену згідно з державними будівельними нормами і правилами в Україні, з вирахуванням авансових платежів (попередньої оплати).

З огляду на положення підпункту 3.4.2. Договору строк оплати виконаних робіт є таким, що настав.

За змістом статей 598, 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема виконанням, проведеним належним чином. Аналогічна за змістом норма закріплена у частині 1 ст. 202 Господарського кодексу України.

Судом встановлено факт порушення відповідачем зобов`язань у частині здійснення повної та своєчасної оплати вартості виконаних позивачем робіт. Таким чином, наявність заборгованості у розмірі 50 682,76 грн підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідач не надав суду доказів сплати боргу в розмірі 50 682,76 грн.

Отже, враховуючи вищевикладене, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України і положень договору, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за Договором у розмірі 50 682,76 грн.

Також позивачем заявлено до стягнення з відповідача штраф у розмірі 5 068,20 грн, 13 932,15 грн втрат від інфляції та 1 712,08 грн 3% річних.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зобов`язання, в силу вимог статей 526, 525 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічна за змістом норма міститься і у статті 193 ГК України.

Частиною 1 ст. 614 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Пунктом 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України встановлено, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Суд зазначає, що за порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором (ч. 2 ст. 193, ч. 1 ст. 216 та ч. 1 ст. 218 ГК України).

Одним з видів господарських санкцій згідно ч. 2 ст. 217 ГК України є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч. 1 ст. 230 ГК України).

Розмір штрафних санкцій відповідно до ч. 4 ст. 231 ГК України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі. При цьому, розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України, виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема, неустойкою.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.

За умовами пункту 7.9. Договору за порушення строків оплати більше ніж на 10 календарних днів, за умови, що така затримка не обумовлена невиконанням Субпідрядником своїх зобов`язань за Договором, Генпідрядник зобов`язаний сплатити Субпідряднику штраф у розмірі 10% від ціни простроченого платежу та відшкодувати документально підтверджені збитки.

У зв`язку з порушенням відповідачем строку оплати виконаних робіт за Договором, позивачем на підставі п.7.9. Договору нараховано відповідачу штраф у розмірі 5 068,20 грн (50 682,00 * 10%).

З матеріалів справи вбачається, що з метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з претензіями № 01/06-01 від 01.06.2022 та № 18/07-01 від 18.07.2022 щодо сплати заборгованості та штрафних санкцій, однак вони були залишені без задоволення.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 73 ГПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин(фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

З огляду на зазначене, враховуючи встановлений факт прострочення відповідачем виконання зобов`язання за Договором в частині повної та своєчасної оплати виконаних робіт, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача штрафних санкцій, передбачених п. 7.9. Договору.

Здійснивши перевірку наданого позивачем розрахунку штрафу, суд отримав іншу суму, ніж була заявлена позивачем, а саме: 5 068,28 грн (50 682,76 *10%), яка є більшою, ніж заявлено позивачем. Разом з тим, враховуючи положення ч. 2 ст. 237 Господарського процесуального кодексу, відповідно до якого, суд не вправі виходити за межі позовних вимог. Отже, позовна вимога в частині стягнення з відповідача штрафу розглядається судом в межах визначених позивачем, а саме у розмірі 5 068,20 грн, у зв`язку з чим підлягає задоволенню у заявленому позивачем розмірі.

Щодо заявлених до стягнення інфляційних втрат та 3% річних суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи з положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.

Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку, що він є арифметично неправильними, так як позивачем невірно визначено дату початку нарахування. З підпункту 3.4.2. Договору слідує, що Генпідрядник здійснює остаточний розрахунок в розмірі 70 (сімдесяти)% від вартості Робіт згідно з Додатком № 1 до Договору протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з дати отримання Генпідрядником оригіналу належним чином оформленого рахунку на оплату та підписання Сторонами Акту приймання-передачі Обладнання або видаткової накладної на Обладнання (в залежності від того, яка дата є більш пізньою), Акту виконаних робіт за формою КБ-2в з довідкою про їх вартість за формою КБ-3, Акту приймання-передачі Обладнання до монтажу, Акту повернення з монтажу, Акту готовності об`єкта до експлуатації. До Актів, зазначених в цьому пункті Договору по кожному етапу Субпідрядник надає Генпідряднику виконавчу документацію на відповідний об`єм Робіт, розроблену згідно з державними будівельними нормами і правилами в Україні, з вирахуванням авансових платежів (попередньої оплати).

Акти виконаних робіт за листопад 2021 року були підписані сторонами 01.11.2021.

Строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення (ч. 1 ст. 251 ЦК України).

Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок (ч. 1 ст. 253 ЦК України).

Отже, враховуючи умови п.п. 3.4.2. Договору, граничною датою здійснення остаточного розрахунку з позивачем за виконані ним роботи є 16.11.2021 включно.

Таким чином, суд дійшов висновку, що з 17.11.2021 у відповідача виникло прострочення виконання грошового зобов`язання щодо оплати виконаних робіт.

Здійснивши власний розрахунок 3% річних та інфляційних втрат за період з 17.11.2021 по 22.12.2022 в межах суми заборгованості, яка визначена позивачем, суд встановив, що вірною до стягнення сумою 3% річних є 1 666,26 грн, а інфляційних втрат - 13 868,05 грн, тобто менші суми, ніж були заявлені до стягнення позивачем.

Отже, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 3% та інфляційних втрат підлягають частковому задоволенню в розмірі, визначеному судом, а саме: 3% річних у розмірі 1 666,26 грн, а інфляційні втрати - в розмірі 13 868,05 грн.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статтей 76-79 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги.

З урахуванням вищевикладеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 13, 74-77, 86, 232, 233, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛАКІЛАЙН" (03110, місто Київ, вул. Солом`янська, будинок 11, код 34000401) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Олімп-Безпека Сервіс" (03035, місто Київ, вулиця Василя Липківського, будинок 14, код 39171573) суму основного боргу у розмірі 50 682 (п`ятдесят тисяч шістсот вісімдесят дві) грн 76 коп., штраф у розмірі 5 068 (п`ять тисяч шістдесят вісім) грн 20 коп., 3% річних у розмірі 1 666 (одна тисяча шістсот шістдесят шість) грн 26 коп, інфляційні втрати у розмірі 13 868 (тринадцять тисяч вісімсот шістдесят вісім) грн 05 коп. та судовий збір у розмірі 2 679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев`ять) грн 87 коп.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 13.06.2023.

Суддя О.Г. Удалова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.06.2023
Оприлюднено14.06.2023
Номер документу111483244
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань підряду

Судовий реєстр по справі —910/4222/23

Ухвала від 26.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 21.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Рішення від 13.06.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 11.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 24.03.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні