Дата документу 12.06.2023Справа № 643/23101/21 Провадження № 2/554/5513/2023
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 червня 2023 року м.Полтава
Октябрський районний суд м.Полтави у складі:
головуючого судді Черняєвої Т.М.,
за участю секретаря Янушкевіч А.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-39», Харківської міської ради про визнання права користування квартирою ,-
ВСТАНОВИВ :
23.12.2021 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до Московського районного суду м. Харкова із позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-39», Харківської міської ради про визнання права користування квартирою.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 10.01.2022 року відкрито провадження у справі.
Відповідно до розпорядження Верховного Суду від 08.03.2022 року №2/0/9/-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», змінено територіальну підсудність Московського районного суду м. Харкова на Октябрський районний суд м.Полтави.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючою по справі визначено суддю Черняєву Т.М.
Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 20.04.2023 року справу прийнято до провадження.
03.05.2023 року до суду надійшло клопотання від позивачки ОСОБА_1 про передачу справи на розгляд до іншого суду, яке мотивоване тим, що відповідно до розпорядження Голови Верховного суду від 17 листопада 2022 року за № 65, відновлено територіальну підсудність судових справ Московського районного суду м. Харкова. Московський районний суд м. Харкова, як належний суд, наділений повноваженнями та достатніми процесуальними можливостями для розгляду справ у встановлений законом строк та дотримання прав учасників судового розгляду. У разі передачі справи до Московського районного суду м. Харкова сторони матимуть можливість з`являтися до суду, реалізовувати свої процесуальні права та обов`язки, що буде сприяти реалізації права сторін на доступ до суду. Також позивачка мотивувала клопотання тим, що предметом спору є нерухоме майно , яке знаходиться у Московському районі м. Харкова, а тому до позову застосовується виключна підсудність , правила застосування якої визначено у положеннях ст. 30 ЦПК України. Прохала передати справу на розгляд до Московського районного суду м. Харкова.
Сторони у підготовче судове засідання не з?явилися, будучи належним чином повідомленими про місце, дату та час судового розгляду.
Суд, дослідивши зміст клопотання та матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Згідно з ч. 1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно матеріалів цивільної справи №643/23101/21 вона надійшла на розгляд 23.12.2021 року та предметом спору є нерухоме майно квартира АДРЕСА_1 .
Відповідно до розпорядження Верховного Суду від 08.03.2022 року №2/0/9/-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану», змінено територіальну підсудність Московського районного суду м. Харкова на Октябрський районний суд м.Полтави.
Далі встановлено, що відповідно до вимог ч. 1ст. 30 ЦПК Українипозови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Згідно із роз`ясненнями, які містяться у пунктах 41, 42 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально. У разі конкуренції правил підсудності (наприклад, при об`єднанні позовів, на один з яких поширюється дія правила про виключну підсудність) мають застосовуватися правила виключної підсудності. Виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннямистатті 181 ЦКдо нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті364,367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті370,372 ЦК); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Виходячи з аналізу зазначених правових норм, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно тощо.
Тобто, виключна підсудність (юрисдикція), правила застосування якої визначено у положенняхстатті 30 ЦПК України, полягає у поданні позову, який стосується нерухомого майна за місцем його розташування, що також стосується і тих справ, за результатами розгляду яких у позивача може виникнути речове право на нерухоме майно.
Відповідно до п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов?язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Згідно ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною 5 ст.4 ЦПК України передбачено, що жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини кожна держава учасниця Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
Разом з тим, Європейський суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але й реальним.
Розпорядженням Голови Верховного Суду від 17 листопада 2022 року № 65 відновлено територіальну підсудність судових справ Московського районного суду м. Харкова із 23.11.2022 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ст.32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Зважаючи навищевикладене,з метоюзахисту правсторін насправедливий іпублічний розглядсправи упродовжрозумного строкуналежним ібезстороннім судом,встановленим законом,та забезпеченняправа сторінв умовахвоєнного стану,мати можливістьз?являтися досуду,реалізувати своїпроцесуальні правата обов?язки,що будесприяти забезпеченнюправа сторінна доступдо суду,а такожберучи доуваги туобставину, що спір стосується нерухомого майна, яке знаходиться у м. Харкові, суд приходить до висновку про задоволення клопотання позивача про передачу справи на розгляд до Московського районного суду м.Харкова.
Керуючись ст.ст.27,30,31,10,260,261 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Клопотання ОСОБА_1 про передачу справи на розгляд до іншого суду задовольнити.
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Олімп-39», Харківської міської ради про визнання права користування квартирою -передати на розгляд до Московського районного суду м. Харкова.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Т.М.Черняєва
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2023 |
Оприлюднено | 15.06.2023 |
Номер документу | 111489683 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Октябрський районний суд м.Полтави
Черняєва Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні