Рішення
від 13.06.2023 по справі 302/1025/23
МІЖГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №302/1025/23

Провадження №2/302/208/23

Номер рядка звіту 60

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.06.2023 смт. Міжгір`я Закарпатської області

Міжгірський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого, судді Пухальського С. В.,

за участю секретаря судового засідання Куруц В. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Керита Мар`яна Василівна до Міжгірської селищної ради Хустського району Закарпатської області, про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із вказаною позовною заявою, в обґрунтування вимог якої її представник зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки ОСОБА_2 , яка на день смерті була власницею житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства загальною площею 0,24 га, згідно Державного акту на право приватної власності на землю, виданого її померлому чоловікові ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки станом на день його смерті вона проживала разом із ним та була зареєстрована зим за однією адресою.

Спадкові справи до майна померлого ОСОБА_3 не заводилися, заповітів він не залишав.

Померла ОСОБА_4 на випадок своєї смерті, склала заповіти, якими житловий будинок в АДРЕСА_1 та земельну ділянку біля будинку заповіла своїй доньці ОСОБА_1 , земельну ділянку, площею 0,05 га в урочище «Порічина», заповіла своєму зятеві ОСОБА_5 , земельну ділянку, площею 0,04 га в урочище «Заоблаз», заповіла своїй доньці ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивачка прийняла спадщину як спадкоємець за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 шляхом подання нотаріусу відповідної заяви про прийняття спадщини за заповітом та за законом до її майна.

Спадщина складається з наступного нерухомого майна:

- житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

- земельної ділянки загальною площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Біля хати»;

- земельної ділянки загальною площею 0,05 га для ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Порічина»;

- земельної ділянки загальною площею 0,04 га для ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Заоблаз».

Позивачка через представника звернулася із заявою про видачу свідоцтв про право на спадщину за заповітом та законом до майна померлої ОСОБА_2 , однак у видачі таких їй було відмовлено у зв`язку з розбіжністю букв у правовстановлюючих документах на житловий будинок та записах про актові стани спадкодавця й спадкоємиці, а також у зв?язку із відсутністю правовстановлюючих документів на земельні ділянки.

Посилаючись на вказані обставини та норми діючого законодавства у позовній заяві висловлено прохання:

- встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;

- встановити факт належності померлій ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 правовстановлюючого документу Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 ;

- визнати за ОСОБА_1 право власності на наступне нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом та за законом до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 матері, ОСОБА_2 , а саме на:

--- житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

--- земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, загальною площею 0,15 га, що знаходиться в урочищі «Біля хати»;

--- земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства, загальною площею 0,05 га, що знаходиться в урочищі «Порічина»;

--- земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства, загальною площею 0,04 га, що знаходиться в урочищі «Заоблаз».

Ухвалою суду від 01.06.2023 по справі відкрито провадження в порядку загального позовного провадження (а.с. 40-41).

Ухвалою суду від 13.06.2023 постановлено закрити підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с. 48).

Представник позивача адвокат Керита М. В. подала заяву з проханням розглядати справу без її участі та участі її довірительки. Висловила позицію про підтримання заявлених у позовній заяві вимог.

Від Міжгірської селищної ради Хустського району Закарпатської області надійшла заява з проханням розглядати справу без участі представника селищної ради за наявними в ній матеріалами.

Фіксація судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалась відповідно до частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України).

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 померла мати позивачки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 24.07.2021 (а.с. 13).

На день смерті померла була власницею наступного нерухомого майна:

- житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , згідно Свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 29.12.2004, виданого Соймівською сільською радою на підставі рішення виконкому цієї ради №55 від 07.09.2004 (а.с. 31, 32).

- земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства загальною площею 0,24 га, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії 006-00040, виданого її померлому чоловікові ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки станом на день його смерті вона проживала разом з ним та була зареєстрована з ним за однією адресою, підтвердженням чого є копія довідки Соймівської сільської ради Хустського району Закарпатської області від 25.08.2021 №151 (а.с. 30, 28).

Спадкові справи до майна померлого ОСОБА_3 не заводилися, заповітів він не залишав.

Померла ОСОБА_4 на випадок своєї смерті склала наступні заповіти:

- посвідчений секретарем Соймівської сільської ради Хустського (колишнього Міжгірського) району Закарпатської області 01.10.2014, реєстровий №22, яким житловий будинок в АДРЕСА_1 та земельну ділянку біля будинку заповіла своїй доньці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 21);

- посвідчений секретарем Соймівської сільської ради Хустського (колишнього Міжгірського) району Закарпатської області 26.12.2012, реєстровий №51, яким земельну ділянку площею 0,05 га урочище «Порічина», заповіла своєму зятеві ОСОБА_7 , 1962 року народження (а.с. 19);

- посвідчений секретарем Соймівської сільської ради Хустського (колишнього Міжгірського) району Закарпатської області 26.12.2012, реєстровий №52, яким земельну ділянку площею 0,04 га, урочище «Заоблаз», заповіла своїй доньці ОСОБА_6 , 1959 року народження (а.с. 20).

Позивачка прийняла спадщину як спадкоємець за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 шляхом подання відповідної заяви про прийняття спадщини за заповітом та за законом до її майна, у встановлений статтею 1270 Цивільного кодексу України строк до приватного нотаріуса Хустського районного нотаріального округу Корбутяк І. В. (а.с. 23-24).

Спадщина складається з наступного нерухомого майна:

- житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 згідно Свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 29.12.2004, виданого Соймівською сільською радою на підставі рішення виконкому цієї ради №55 від 07.09.2004 (а.с. 31, 32).

- земельної ділянки загальною площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Біля хати», згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії 006-00040, виданого Соймівською сільською радою народних депутатів 23 лютого 1995 року та зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №9 (а.с. 30).

- земельної ділянки загальною площею 0,05 га для ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Порічина», згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії 006-00040, виданого Соймівською сільською радою народних депутатів 23 лютого 1995 року та зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №9 (а.с. 30).

- земельної ділянки загальною площею 0,04 га для ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Заоблаз», згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії 006-00040, виданого Соймівською сільською радою народних депутатів 23 лютого 1995 року та зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №9 (а.с. 30).

Постановою приватного нотаріуса Хустського районного нотаріального округу Корбутяк І. В. від 24.12.2022, позивачці було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , у зв`язку з розбіжністю даних у правовстановлюючих документах та записах про актові стани, а саме: у свідоцтві про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 зазначено прізвище власника « ОСОБА_8 », що не дає можливості встановити належність вищевказаного нерухомого майна померлій ОСОБА_2 . Видати Свідоцтва про право на спадщину на земельні ділянки загальною площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Біля хати», площею 0,05 га для ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Порічина», площею 0,04 га для ведення особистого підсобного господарства в урочищі «Заоблаз», що розташовані на території Міжгірської (колишньої Соймівської сільської) селищної ради Хустського району Закарпатської області неможливо у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на вищевказане нерухоме майно, а також відсутня інформація в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про зареєстроване право власності щодо вищевказаного нерухомого майна.

В постанові також зазначено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 заведена на підставі заяви зятя померлої ОСОБА_9 про відмову від прийняття спадщини за заповітом до майна померлої та заяви ОСОБА_1 , доньки померлої, про прийняття спадщини до майна померлої. Спадкоємець за заповітом ОСОБА_6 , 1959 року народження, померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Діти померлої доньки ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , написали заяви про те, що вони свідомо спадщину до майна померлої баби, як спадкоємці за представленням згідно статті 1266 Цивільного кодексу України, не приймали. І не заперечують, щоб спадщину за законом до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 , їх баби, ОСОБА_2 , оформила ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (а.с. 23-24).

Таким чином, позивачка ОСОБА_1 являється єдиною спадкоємицею до майна померлої ОСОБА_2 .

У свідоцтві про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 , виданого 29 грудня 2004 року та зареєстрованого в комунальному підприємстві «Міжгірське бюро технічної інвентаризації», за номером 17 в книзі 1, зазначено прізвище власника « ОСОБА_8 » (а.с. 31, 32).

В свідоцтві про народження НОМЕР_3 власне ім`я та по батькові померлої зазначено ОСОБА_12 (а.с. 14).

Згідно свідоцтва про одруження від 02.08.1958, у відомостях про наречену прізвище, власне ім`я та по батькові зазначено « ОСОБА_13 » (а.с. 17).

В паспорті громадянина України НОМЕР_4 та свідоцтві про смерть серії НОМЕР_2 власне ім`я та по батькові померлої зазначено ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (а.с. 15, 13).

В свідоцтві про народження НОМЕР_5 від 07.03.1979, донька померлої ОСОБА_1 , у графі мати зазначено « ОСОБА_14 ».

Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом та за законом.

Частиною першою статті 1258ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно зі статтею 1261ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

За змістом статті 1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Відповідно до положень частини першої, третьої та п`ятої статті 1268ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини першої статті 316ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Зміст права власності виявляється у праві: володіння, користування, розпорядження. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна (статті 317 ЦК України).

Частиною першою та другою статті 321ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Як встановлено статтею 392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Стаття 41 Конституції України гарантує кожному захист прав власника на володіння, користування та розпорядження своєю власністю, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Цивільні права можуть виникати з рішення суду, як зазначено у частині 5 статті 11 ЦК України, лише у випадках, встановлених актами цивільного законодавства.

Цивільний кодекс України передбачає можливість виникнення права власності на підставі рішення суду у випадках, передбачених статтями 335, 376 та 392 ЦК України.

Відповідно до частини 1 статті 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (частина 2 статті 328 ЦК України).

Пунктом 1 частини 2 статті 16 ЦК України передбачено, що способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є донькою померлої ОСОБА_2 , й остання за життя набула право власності на спірне майно, а відсутність оригіналів правовстановлюючих документів на вказане нерухоме майно не позбавляє позивачку як спадкоємицю права на спадщину.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини, а також те, що прийняттям спадщини позивачкою права інших осіб не порушуються, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявлені в позовній заяві.

Керуючись статтями 2, 3, 10-13, 19, 76-81, 258-259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є донькою померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Встановити факт належності померлій ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , правовстановлюючого документу Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_1 , виданого 29 грудня 2004 року та зареєстрованого в комунальному підприємстві «Міжгірське бюро технічної інвентаризації», за номером 17 в книзі номер 1.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , право власності на наступне нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом та за законом до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 матері, ОСОБА_2 , а саме на:

- житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , згідно Свідоцтва про право власності НОМЕР_1 від 29.12.2004, виданого Соймівською сільською радою на підставі рішення виконкому цієї ради №55 від 07.09.2004.

- земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, загальною площею 0,15 га, що знаходиться в урочищі «Біля хати», згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії 006-00040, виданого Соймівською сільською радою народних депутатів 23 лютого 1995 року та зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №9.

- земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства, загальною площею 0,05 га, що знаходиться в урочищі «Порічина», згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії 006-00040, виданого Соймівською сільською радою народних депутатів 23 лютого 1995 року та зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №9.

- земельної ділянки для ведення особистого підсобного господарства загальною площею 0,04 га, що знаходиться в урочищі «Заоблаз», згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії 006-00040, виданого Соймівською сільською радою народних депутатів 23 лютого 1995 року та зареєстрований у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №9.

Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через Міжгірський районний суд Закарпатської області з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст судового рішення складено 13 червня 2023 року.

Суддя Пухальський С. В.

СудМіжгірський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення13.06.2023
Оприлюднено15.06.2023
Номер документу111491579
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —302/1025/23

Рішення від 13.06.2023

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Пухальський С. В.

Ухвала від 13.06.2023

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Пухальський С. В.

Ухвала від 01.06.2023

Цивільне

Міжгірський районний суд Закарпатської області

Пухальський С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні