Справа № 383/34/23
Номер провадження 2/383/148/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2023 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Бондаренко В.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Могиленко В.М.,
представника позивача адвоката Вуїв О.В.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритомусудовому засіданнів м.Бобринець Кіровоградськоїобласті взалі судовихзасідань Бобринецькогорайонного судуКіровоградської областіцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через представника адвоката Вуїв Оксану Вікторівну звернулась до суду з позовом до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області, у якому просить визначити причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною та визначити їй додатковий строк, тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої увійшли земельні ділянки, призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Первомайської селищної ради Миколаївського (до об`єднання громад - Вітовського (Жовтневого)) району Миколаївської області, площею 6,19 га, що належала померлому на підставі державного акта, виданого 20.12.2002 року серії НОМЕР_1 та площею 7,28 га, що належала померлому на підставі державного акта серії МК №036223, виданого 06.04.2004 року, які до об`єднання громад знаходилася в межах території Киселівської сільської ради Снігурівського району, на даний час це територія Первомайської селищної ради Миколаївського району. Також до складу спадщини увійшов житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 . 02.04.2015 року ОСОБА_2 на випадок своєї смерті склав заповіт, яким все належне йому на праві власності майно заповідав їй. Вказує, що є єдиною спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 за заповітом і за законом. 15.12.2022 року звернулась до нотаріуса з приводу оформлення спадщини після смерті батька, але в оформленні спадкових прав їй було відмовлено, оскільки на день смерті батька вона не була зареєстрована разом з ним, а також не подавала заяву про прийняття спадщини в строк, передбачений законодавством, тому неможливо встановити факт прийняття нею спадщини, про що 15.12.2022 року винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Зазначає, що після смерті батька з заявою про прийняття спадщини протягом 10-ти місяців, тобто з 25.10.2021 року до 25.08.2022 року, вона не зверталася через наступні поважні причини. Так, після смерті батька вона провела його поховання в с. Киселівка, що забрало час та кошти. Втрата та похорони батька викликали в неї сильне душевне потрясіння, що порушило нормальний ритм життя. На той проживала в смт. Олександрівка Вознесенського району Миколаївської області. Для прийняття спадщини та подання необхідної заяви, заведення спадкової справи потрібно було звернутися до нотаріуса за місцем відкриття спадщини в м. Миколаїв, що потребувало затрат часу та коштів. Дальність відстані між населеними пунктами та зимові погодні умови ускладнювали можливість такого звернення. Знаючи, що строк для прийняття спадщини мав би закінчуватися 25.04.2022 року планувала звернутися до нотаріуса навесні 2022 року. Однак з 24.02.2022року на території України було введено воєнний, який в подальшому було продовжено, що ускладнювало можливість подання нею заяви про прийняття спадщини.
Так, проживає на території Вознесенського району Миколаївської області, де на початку березня йшли активні бої та районний центр м. Вознесенськ, через який пролягає траса до м. Миколаєва (Р-06 Благовіщенське-Миколаїв), було кілька днів частково окуповане. Дорога до м. Миколаєва також була заблокована через бойові дії на кілька місяців. Крім того, м. Миколаїв з початку війни знаходилося під постійними артилерійськими обстрілами та авіа ударами, загроза яких залишається і на сьогоднішній день, що унеможливлювало роботу нотаріусів. Ці обставини призвели до того, що деякі нотаріуси призупинили свою діяльність. Переліку таких нотаріусів не було, тому не знала, де отримати консультацію та як подати заяву про прийняття спадщини, так як телефонні номери нотаріусів не відповідали, і зв`язатися з ними не було можливості. Наприкінці травня 2022 року, коли кількість обстрілів та повітряних тривог зменшилась, звернулася до нотаріуса в м. Вознесенськ, де їй було роз`яснено, що на період війни, відповідно до змін в законодавстві, строк для прийняття спадщини зупиняється до часу закінчення чи припинення воєнного стану, і що так як спадкове майно знаходиться на окупованій території та місцем відкриття спадщини є також окупована територія, то було рекомендовано вирішувати питання про прийняття спадщини після припинення чи скасування воєнного стану. В подальшому нотаріусом не було повідомлено їй про зміни в законодавстві та встановлення 10-місячного строку для прийняття спадщини. Разом з тим, станом на 25.08.2022 року, коли закінчувався строк для прийняття спадщини, воєнний стан продовжував діяти. Село Киселівка, де знаходиться спадкове майно, а також де перебувала частина документів на спадкове майно, перебувало в безпосередній близькості з лінією фронту та періодично зазнавало обстрілів та руйнувань. Лише після звільнення Миколаївської області та зміщення лінії фронту, знайомі змогли передати їй документи, що дало можливість їй звернутися до нотаріуса в м. Миколаєві, де в грудні 2022 вже не було таких масованих обстрілів як раніше. Звернення до нотаріуса ускладнювалося також тим, що з вересня 2022 року у зв`язку зі збройною агресією з боку Російської Федерації Україна зазнавала масованих ракетних ударів по об`єктам критичної інфраструктури, що призвело до застосування аварійних та стабілізаційних припинень електропостачання, які тривали по кілька діб. Посилаючись на вищевикладені обставини вважає, що строк для прийняття спадщини нею пропущений з поважної причини, тому просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 10.01.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Цією ж ухвалою за клопотанням позивача витребувано від приватного нотаріуса Вітовського районного нотаріального округу Миколаївської області Краснової Світлани Миколаївни належним чином завірену копію спадкової справи №27/2022 заведену після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.31-32).
Ухвалою суду від 06.03.2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с.81).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в частині визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом від 02.04.2015 року.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву не подав.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Киселівка Миколаївського району Миколаївської області помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 28.10.2021 року (а.с.9), у зв`язку з чим відкрилася спадщина на належне їй майно.
Спадкову масу складає: земельна ділянка площею 7,28 га, кадастровий номер 4825781700:02:000:0052, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована в межах території Киселівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області і належить спадкодавцю на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії МК №036223, виданого 06.04.2004 року (а.с.10); земельна ділянка площею 6,19 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Первомайської селищної ради Жовтневого району Миколаївської області і належить спадкодавцю на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії І-МК №032017, виданого 20.12.2002 року (а.с.11).
Позивач являєтьсядонькою померлого ОСОБА_2 ,що підтверджуєтьсякопіями свідоцтвапро народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_3 , виданого 13.12.1974 року (а.с.16); Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00038213549 від 21.01.2023 року, з якого вбачається, що ОСОБА_4 у зв`язку з укладенням шлюбу з ОСОБА_5 змінила прізвище на « ОСОБА_6 » (а.с.45); рішення Вознесенського міськрайонного суду Миколаївської області від 03.06.2021 року по справі №473/1747/21 та Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00038175663 від 18.01.2023 року, з яких вбачається, що ОСОБА_7 після розірвання шлюбу з ОСОБА_8 присвоєно прізвище « ОСОБА_9 » (а.с.17, 44).
Згідно копії заповіту від 02.04.2015 року, посвідченого секретарем виконкому Киселівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області Чубатенко О.П., зареєстрованого в реєстрі за №29, ОСОБА_2 на випадок смерті все належне йому на праві власності майно з чого б воно не складалося та де б воно не знаходилося заповідав своїй доньці ОСОБА_1 (а.с.12).
Після смерті ОСОБА_2 приватним нотаріусом Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Красновою С.М. 14.12.2022 року заведена спадкова справа №27/2022 на підставі заяви позивача про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 14.12.2022 року, що підтверджується її копією (а.с. 69-78). Інші особи із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 до нотаріуса не зверталися.
Згідно з копією довідки виконавчого комітету Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області №134 від 27.12.2022 року, ОСОБА_2 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 , з 10.08.1979 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з ним за вказаною адресою на момент його смерті ніхто не проживав та не був зареєстрований (а.с.13).
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 15.12.2022 року №02-31 приватний нотаріус Миколаївського районного нотаріального округу Миколаївської області Краснова С.М. відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском строку для прийняття спадщини (а.с.15).
Згідно ч.1ст.1220ЦК Україниспадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою.Часом відкриттяспадщини ОСОБА_2 є день його смерті, тобто ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За змістом ст.1217 ЦПК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкування всього майна за заповітом та за законом є взаємовиключними вимогами, представник позивача позовні вимоги підтримала в частині визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом від 02.04.2015 року, тому суд розглядає вимоги, що підтримані представником.
Частиною 1 статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини кожної справи.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Разом з тим Пленум Верховного Суду України у пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Судом встановлено, що 24.02.2022 року у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України №64/2022 в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, востаннє Указом Президента України від 01.05.2023 року №254/2023, затвердженим Законом України від 18.05.2023 року №3057-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 20.05.2023 року строком на 90 діб.
Відповідно до п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ №719 від 24.06.2022 року, які набрали чинності 29.06.2022 року) перебіг строку для прийняття спадщини або відмова від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.
Строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 з урахуванням зупинення сплинув 29.10.2022 року, але до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом позивач звернулася 14.12.2022 року, тобто після закінчення встановленого законом строку для її прийняття.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що нею було пропущено строк для прийняття спадщини через сукупність поважних та непереборних причин.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» №309 від 22.12.2022 року, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, за змістом якого Первомайської селищної територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області на території якої розташоване с.Киселівка, належить до території ведення активних бойових дій з початком 04.03.2022 та завершенням 11.11.2022 року, та на даний час належить до території можливих бойових дій.
Отже, в тому числі через активні бойові дії на території Первомайської селищної територіальної громади Миколаївського району Миколаївської області, до якої належить с.Киселівка, де знаходиться спадкове майно та частина документів на нього, позивачем було пропущено строк для прийняття спадщини.
Таким чином, суд приходить до висновку, що пропуск позивачем строку прийняття спадщини за заповітом після смерті батька відбувся з поважних причин.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, оскільки встановлені у цій справі обставини свідчать про об`єктивність та поважність причини пропуску встановленого законом строку з моменту відкриття спадщини ОСОБА_2 .
Щодо вимог позову про визнання причини попуску строку для прийняття спадщини поважною суд зазначає, що вказана вимога не є способом захисту, а є лише підставою для визначення додаткового строку на подання заяви про прийняття спадщини.
У відповідності до ст.141 ЦПК України судовий збір залишити по фактично понесеним позивачем.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 12, 76-81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 1217, 1220, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Первомайської селищної ради Миколаївського району Миколаївської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у два місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом від 02.04.2015 року, посвідченого секретарем виконкому Киселівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області, зареєстрований в реєстрі за №29, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , рахуючи з дня набрання рішенням суду законної сили.
В задоволенні іншої частини вимог позову - відмовити.
Судовий збір залишити по фактично по несеним позивачем.
Рішення судуможе бутиоскаржене шляхомподання апеляційноїскарги.Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Кропивницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Первомайська селищна рада Миколаївського району Миколаївської області, код ЄДРПОУ 04375174, місцезнаходження: вул. Ювілейна, 9, смт. Первомайське Миколаївський район Миколаївська область, п.і. 57232.
Повне судове рішення складено 07.06.2023 року.
Суддя В.В.Бондаренко
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2023 |
Оприлюднено | 15.06.2023 |
Номер документу | 111505905 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Бондаренко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні