Рішення
від 30.05.2023 по справі 548/956/23
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/956/23

Провадження №2/548/313/23

Р І Ш Е Н Н Я

І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ

30.05.2023 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді- Миркушіної Н.С.,

за участю секретаря судового засідання -Калініченко А.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Хорол цивільну справу в порядку спрощеного позовногопровадження звикликом сторін за позовом АТ "Полтаваобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартостіелектричної енергіїне облікованоївнаслідок порушенняспоживачем Правилроздрібного ринку електричної енергії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до Хорольського районного суду з вищевказаним позовом.

Позовні вимоги мотивував тим, що 22.11.2021року при перевірці працівниками Хорольської дільниці Лубенської об`єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» дотримання споживачами «Правил роздрібного ринку електричною енергії» виявлено факт порушення відповідачем вказаних правил, а саме самовільне підключення струмоприймача до електричної мережі, що не є власністю оператора системи поза розрахунковим засобом обліку з порушенням схеми обліку. Виявлене порушення було зафіксоване шляхом складання 22.11.2021року акту № 004422в присутності відповідача. Зазначений акт розглядався 08.12.2021 року комісією з розгляду актів, що утворена енергопостачальником і складається з його уповноважених представників, на засіданні якої був присутній відповідач. Рішення комісії з розгляду актів було оформлене протоколом № 004422 від 08.12.2021 року. Згідно з розрахунком вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії, складає 65583, 17 грн.

Представник позивача просив стягнути з відповідача на його користь 65583, 17 грн вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил та понесені судові витрати в розмірі 2684, 00 грн.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді від 03.05.2023 року відкрито провадження у цивільній справі. Призначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження.

В судове засідання представник позивача не з`явився, надав заяву, в якій просив провести судове засідання у його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач в судове засідання не з`явився, подав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав.

За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Згідно з ч. 2 ст. 191 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Суд, з`ясувавши позиції сторін, відповідно до вимог ст.89ЦПК України з`ясувавши всі обставини справи та надавши їм правову оцінку, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність, кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

За вимогами ч. 3 ст. 12 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч. 1 ст. 13 Цивільно-процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 Цивільно-процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 Цивільно-процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В рішенні Європейського суду з прав людини від 08.11.2018 року у справі «Печенізький та інші проти України» встановлено, що принцип рівності сторін вимагає надання кожній стороні розумної можливості представляти свою справу за таких умов, які не ставлять її у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Крім цього, кожній стороні має бути забезпечено можливість ознайомитись із зауваженнями або доказами, наданими іншою стороною, у тому числі апеляційною скаргою іншої сторони, та надати власні зауваження з цього приводу.

Встановлено, що працівниками Хорольської дільниці Лубенської об`єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» 22.11.2021 року було виявлено порушення «Правил роздрібного ринку електричної енергії». Порушення полягало в тому, що у помешканні будинку відповідача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , оформлений особовий рахунок за номером № НОМЕР_1 , було виявлено порушення ПРРЕЕ самовільне підключення струмоприймача до електричної мережі, що не є власністю оператора системи поза розрахунковим засобом обліку з порушенням схеми обліку.

Виявлене порушення було зафіксоване шляхом складання акту № 004422 від 22.11.2021 року, в якому зазначено наступне.

Самовільне підключення струмоприймачів до електричної мережі, що не є власністю оператора системи поза розрахунковим засобом обліку з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконане шляхом приєднання до ввідного фазного проводу через автоматичний вимикач ізольованого проводу з подальшим його з`єднанням до до необлікованого автоматичного вимикача, що дозволило при проведенні комутаційних дій з даним автоматичним вимикачем несанкіоновано відбирати електричну енергію. Самовільне підключення виявити при контрольному огляді можливісті не було, так як самовільне підключення виконано за щитком обліку. При включенні навантаження лічильний механізм ел.лічильника не враховує електроенергію.

Акт № 004422 про порушення ПРРЕЕ розглядався 08.12.2021 року комісією з розгляду актів, що утворена енергопостачальником і складається з його уповноважених представників, на засіданні якої був присутній відповідач. Рішення комісії з розгляду актів було оформлено протоколом № 004422 від 08.12.2021 року, який отримав відповідач.

01.12.2022 року між позивачем та відповідачем була підписана угода про визнання обсягу та вартості необлікованої електричної енергії по акту про порушення ПРРЕЕ № 004422 від 22.11.2021 року, в якому відповідач визнав обсяг та вартість необлікованої електричної енергії в сумі 65583, 17 грн, зобов`язався сплатити заборгованість в тридцятиденний термін.

Згідно з розрахунком вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, складає 65583, 17 грн.

Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюютьсяст. 714 ЦК України, Законом України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердила «Правила роздрібного ринку електричної енергії» (Правила, ПРРЕЕ) постановою від 14 березня 2018 року за №312, оскільки «Правила користування електричною енергією для населення» втратили чинність 26 червня 2018 року. На момент вчинення відповідачем порушення діяли ПРРЕЕ.

Згідно зіст.714ЦК Україниза договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Допущене відповідачем порушення було предметом розгляду комісії з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ). Нарахування необлікованої електроенергії позивачем проведено у відповідності з Правилами роздрібного ринку електричної енергії і суд погоджується з наведеним розрахунком.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

За п. 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

За результатами розгляду акту на засіданні комісії проведено відповідний розрахунок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил відповідно до вимог «Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (для населення)», розробленої на підставі на п.53 Правил та затверджену постановою НКРЕ від 4 травня 2006 року № 562, зі змінами та доповненнями, яка була чинна на момент проведення нарахування по акту.

Комісія з розгляду актів вирішила, що розрахунок провівся за 365 днів за період з 22.11.2020 року до 22.11.2022 року. Вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил, складає 65583, 17 грн.

Відповідно до ч. 1ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. У добровільному порядку сума вартості спожитої не облікованої електричної енергії відповідачем не сплачена.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що за вказаною вище адресою було порушеноправила користування електричною енергією, дані дії призвели до споживання необлікованої електричної енергії, у зв`язку з чим позивач обґрунтовано склав акт про порушення та нарахував до сплати вартість необлікованої електричної енергії, а відповідач, як власник домоволодіння несе відповідальність за споживання необлікованої електричної енергії в належному йому будинку, тому позов підлягає задоволенню.

Зважаючи на викладене, беручи до уваги визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд приходить до висновку про повернення позивачу з державного бюджету 50-ти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а також про стягнення з відповідача 50-ти відсотків судового збору на користь позивача.

Відповідно до вимогст.141 ЦПК Україниз відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в сумі 1342,00 грн.

Керуючись ст.ст.12,13,78-80,141,258,268,280,352 ЦПК України, суд

вирішив:

Позов АТ "Полтаваобленерго" до ОСОБА_1 про стягнення вартостіелектричної енергіїне облікованоївнаслідок порушенняспоживачем Правилроздрібного ринку електричної енергії, задовольнити.

Стягнути з відповідача ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , мешканця АДРЕСА_1 на користь АТ "Полтаваобленерго", адреса стягувача36022,м.Полтава,вул.Ст.Поділ,5,ЄДРПОУ 00131819 вартістьелектричноїенергіїне облікованоївнаслідокпорушенняспоживачем Правилроздрібногоринку електричної енергіїв сумі 68583, 17 (шістдесят вісім тисяч п`ятсот вісімдесят три гривні сімнадцять копійок) грн. на рахунок № НОМЕР_3 , відкритий на ім`я стягувача в АТ «ТАКСОМБАНК», МФО банку 339500, ЄДРПОУ стягувача 00131819.

Стягнути з відповідача ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , мешканця АДРЕСА_1 на користь АТ "Полтаваобленерго", адреса стягувача36022,м.Полтава,вул.Ст.Поділ,5,ЄДРПОУ 00131819 судовий збір в сумі 1342,00грн.на рахунок № НОМЕР_3 АТ «ТАКСОМБАНК», МФО 339500, код ЄДРПОУ стягувача 00131819.

Зобов`язати Управління Державної казначейської служби України у Хорольському районі Полтавської області (ЄДРПОУ 37888111, адреса: 37800, Полтавська обл., Лубенський район, місто Хорол, вул. Незалежності, буд. 78-А)повернути АТ "Полтаваобленерго", код ЄДРПОУ 00131819 з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого 20.01.2023 року згідно платіжного доручення АТ «Банк Кредо Дніпро» №958227 від 20.01.2023 року в сумі 2684, 00 грн., тобто в розмірі 1342,00грн.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційногосуду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.

Повний текстсудового рішенняскладено 30.05.2023 року.

Суддя: Н.С.Миркушіна

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення30.05.2023
Оприлюднено16.06.2023
Номер документу111526081
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —548/956/23

Рішення від 30.05.2023

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 03.05.2023

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні