Ухвала
від 04.05.2023 по справі 757/16969/23-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/16969/23-к

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 травня 2023 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора другого відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна, в рамках кримінального провадження № 42020000000002241,

В С Т А Н О В И В :

В провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання про арешт майна.

Мотивуючи означене клопотання прокурор у клопотанні вказує наступне.

Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42020000000002241 за фактом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Прокурор вказує у клопотанні, що в 2019 році громадяни України складі групи систематично вчиняли заволодіння чужим майном шляхом обману та зловживання довірою (шахрайство) в особливо великих розмірах з використанням електронно-обчислювальної техніки коштами іноземних громадян. Вказані дії передбачали обман громадян, що виражався у їх спонуканні здійснювати торгові операції на фондовому ринку різними фінансовими інструментами, зокрема бінарними опціонами (контрактами на різницю цін), валютою, криптовалютою, тощо (далі фінансовими інструментами), з використанням спеціально розроблених учасниками злочинної групи «псевдотрейдингових» платформ, зокрема key-markets.net, key-markets.com, capitalhall.com, які нібито дозволяли отримувати прибуток.

Після того, як потенційний потерпілий погоджувався внести кошти на рахунки, вказані учасниками злочинної групи, за ним закріплювався «брокер», який отримував від потерпілого доступ до комп`ютерної системи через інструмент «FneDesk Remote Access Tool». В подальшому на комп`ютер потерпілого встановлювалося додаткове програмне забезпечення, за допомогою якого зловмисники отримували відомості до рахунку потерпілого та в подальшому заволодівали його коштами.

Також в ході досудового розслідування встановлено, що компанія «Key Markets LTD» не є справжньою брокерською фірмою, яка здійснює справжнє інвестиційні операції.

Щойно клієнти робили перші платежі, рахунки відкривалися і клієнти могли дізнатися про стан власних рахунків та зміни на них, зайшовши у свій обліковий запис Key Markets онлайн. Всі інвестиційні платежі здійснювалися регулярно через рахунки провайдерів або віртуальні валютні фондові біржі, але в розподіленій мережі криптовалют Blockchain всі транзакції створювалися лише на декілька кореневих гаманців криптовалюти ВТС, які було створено на криптовалютній біржі « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Така схема інвестиційних платежів дала можливість зловмисникам використовувати інвестиційні фонди для власних цілей, шляхом зловживання даними доступу до рахунків інвестора, які буди їм відомі, не залишаючи слідів коштів (транзакцій криптовалют), які можна відстежити.

Натомість у віртуальному обліковому записі Key Markets всі транзакції відображалися вірно, що створювало для інвесторів умови повної довіри до брокерів та брокерської компанії в цілому.

За інформацією компетентних органів Швейцарії, встановлено, що для імітації здійснення інвестиційної діяльності використовувалося віддалене керування комп?ютерною технікою постраждалих інвесторів за допомогою програмного забезпечення «AnyDesk» та програмне забезпечення для здійснення торгів валютами та цінними паперами «Meta Trader 4 Terminal».

Крім того від правоохоронних органів Швейцарії встановлено що на території Швейцарії та Німеччини знаходяться сервери «Key Markets LTD», які задіяні у шахрайських схемах та проведеним аналізом встановлено, що їх адмініструванням займаються громадяни України а саме:

ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 .

В подальшому встановлено, що відділ підтримки клієнтів розташовується за адресою: АДРЕСА_3 , де знаходиться офісне приміщення.

Також правоохоронними органами Швейцарії встановлено ІР-адреси з яких віддалено здійснюється адміністрування серверів, зокрема:

НОМЕР_1 2023-03-30 09:20:04, яка закріплена за адресою: АДРЕСА_4 на умовах договору користувач ОСОБА_6 .

178.93.84.4 2023-03-30 09:59:20, яка закріплена за адресою: АДРЕСА_5 , на умовах договору користувач ОСОБА_7 .

Крім того, проведеним оперативними заходами отримано інформацію що можливим організатором злочинної схеми за допомогою комп?ютерного забезпечення та шахрайських систем, що полягає у залученні коштів фізичних осіб як інвестиції через платформу keymarkets.net, keymarkets.com тa capitalhall.com, шляхом обману та зловживання довірою заволоділи грошовими коштами громадян у різних країнах, а саме Німеччини, Норвегії, Данії, Австрії та Швейцарії є громадянин Ізраїлю ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_4 , який зареєстрований, за адресою: АДРЕСА_6 , та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_7 та АДРЕСА_8 .

Організацією діяльності колл-центрів, пошуком людей та іншими адміністративними питаннями займається ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який фактично проживає, за адресою: АДРЕСА_9 .

Легалізацією коштів отриманих шахрайським шляхом та діяльність пов?язаною з веденням справ ОСОБА_10 займається ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_10 .

21.01.2022 між Україною та Швейцарською Конфедерацією створено спільну слідчу групу («JIT- група»).

У зв`язку із необхідністю проведення окремих слідчих дій на території України та у відповідності до вимог:

- Європейської Конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах 1959 року (далі Європейська Конвенція);

-другого додаткового протоколу від 8 листопада 2001 року до Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах;

- конвенції № 141 про відмивання грошей, а також пошуку, арешту та конфіскації доходів, одержаних злочинним шляхом, від 8 листопада 1990 року;

- конвенції про кіберзлочинність;

- Федерального закону «Про міжнародну правову допомогу у кримінальних справах» від 20 березня 1981 року

- положення про міжнародну взаємодопомогу у кримінальних справах від 24 лютого 1982 року;

- угоди про спільну слідчу групу («JIT- група») від 21 січня 2022 року, компетентні органи прокуратури кантону Берн звернулися до Офісу Генерального прокурора із дорученням про надання правої допомоги від 08.03.2023, у якому просять, зокрема:

- вилучити мобільні телефони підозрюваних у скоєнні злочину, особливо з метою запобігання відтоку грошових коштів за допомогою програмного забезпечення для контролю залишків коштів на банківських рахунках або коштів у криптогаманцях;

- вилучити всі відповідні докази та провести оцінку цих доказів (персональні комп`ютери, мобільні телефони, сервери тощо);

- провести аналіз інформації з дампи оперативної пам`яті виявлених комп`ютерів перед відключенням їх від мережі, щоб забезпечити актуальне електронне відстеження даних;

- передати копії збережених даних або конфіскованих даних на мобільних телефонах, персональних комп`ютерах та серверах тощо, до прокуратури кантону Берн, відділу завдань особливого призначення.

Виконання вказаного запиту доручено працівникам Офісу Генерального прокурора.

26.04.2023 за адресою: АДРЕСА_7 , де розташований будинок загальною площею (кв. м.): 457,4, житлова площа (кв.м.) 195,8, опис: житловий будинок-літ. А., яке на праві приватної власності належить ТОВ «ЙОР ЕСТЕЙТ», код 43173640 та яке використовує ОСОБА_12 , на підставі постанови слідчого, в порядку ст. 233 КПК України проведено обшук, за результатами якого виявлено та вилучено наступні речі:

- мобільний телефон, марки: «Iphone», чорного кольору;

- сім-карта з карто-тримачем: «Vodafone», з номером : НОМЕР_2 ;

- банківська карта «ПриватБанк» № НОМЕР_3 ;

- кошти на загальну суму 48 800 доларів США;

- кошти у національній валюті на загальну суму 67 000 гривень;

- мобільний телефон, марки: «Iphone», ІМЕІ: НОМЕР_4 , золотого кольору;

- мобільний телефон, марки: «Iphone», білого кольору;

- мобільний телефон, марки: «Iphone», білого кольору, з розбитим корпусом, в тканинному чохлі;

- мобільний телефон, марки: «Iphone», сріблястого кольору, в прозорому чохлі без код-доступів, ІМЕІ: НОМЕР_5 ;

- планшет, марки: «Samsung», в чохлі, модель: SM-T395, ІМЕІ: НОМЕР_6 , s/n: НОМЕР_7 ;

- картотримач, який знаходився під чохлом планшету: «LifeCell», з № НОМЕР_8 ;

- картотримач оператора: «Київстар», з номером НОМЕР_9 ;

- сім-карта № НОМЕР_10 ;

- телефон марки: «Fly», ІМЕІ: НОМЕР_11 , s/n: НОМЕР_12 ;

- сім-карта: «Vodafone», № НОМЕР_13 ;

- флеш-носій, марки: «Ledger» (Cryptocurrency hard wallet), № НОМЕР_14 , в коробці зі шнуром;

- ПК «macmini», марки: «Apple», Serial: CO7P229UG1HW;

- Засіб РЕБ, марки: «МАРС», з написом: «генератор шума двухканальний»;

- рослинна речовина, висушені гриби, які упаковані в 7 зіп-пакетів та 1 паперовий;

- речовина схожа на клаптик паперу, розмірами, приблизно 10 на 10 мм., квадратної форми, де квадрат розділений ще на 4 квадрати;

- картонна коробка, з наклейками ТОВ «Нова пошта»;

- предмети схожі на патрони в кількості 238 штук;

- один підривач УДЗ з маркуванням: УДЗ с-19-90;

- один корпус гранати РГО з маркуванням: РГО 80-75-90 ;

- дві гранати ДМ-SIAz з маркуванням на важелі: «HGRZ DM82A3 LOS DWM05K0018»;

- два артилерійські постріли калібру 23 мм та 2 патрони, які віднесено до 1-ої категорії вибухонебезпечності

- 8 жорстких дисків та 1 диск SSD (s/n: VDJA3JD, s/n: ZFL5GDAV, s/n: WCD1LE88, s/n: 7989A60AS 9V6, s/n: VDJA221K, s/n: VDJA3J2529E1EW, s/n: Z9RDU3RVS 9W6, s/n: VPK8WPGK, SSD - s/n: PBU120 GS 25SSDR).

27.04.2023 дозвіл на проведення вказаного обшуку надано слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва, однак, дозволу на вилучення коштів судом у відповідній ухвалі, надано не було, тому вказане майно є тимчасово вилученим.

26.04.2023, все вилучене майно під час обшуку за адресою: АДРЕСА_7 , де розташований будинок загальною площею (кв. м.): 457,4, житлова площа (кв.м.) 195,8, опис: житловий будинок-літ. А., яке на праві приватної власності належить ТОВ «ЙОР ЕСТЕЙТ», код 43173640 та яке використовує ОСОБА_12 , відповідною постановою слідчого, визнано речовими доказами.

Метою накладення арешту, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, є забезпечення збереження речових доказів.

Прокурор ОСОБА_13 до суду подав заяву в якій просить розглянути клопотанння за його відстуності, вимоги визначені у клопотанні підтримує, просить задовольнити.

Власник майна про розгляд клопотання повідомлявся належним чином, у судове засідання не з`явився.

Слідчий суддя, вивчивши матеріали провадження за клопотанням, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Частиною 10 ст. 170 КПК України, передбачено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Згідно положень ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.

Статтею 100 КПК України визначено, що на речові докази може бути накладено арешт в порядку ст.ст. 170-174 КПК України, та згідно ч.ч. 2, 3 ст. 170 КПК України, слідчий суддя накладає арешт на майно, якщо є достатні підстави вважати, що воно відповідає критеріям, визначеним в ч. 1 ст. 98 КПК України.

Статтею 98 КПК України, визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Постановою старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слоідчого управління Національної поліції України ОСОБА_14 від 26.04.2023 визнано речовим доказом майно, на арешті якого наполягає прокурор.

Таким чином, є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для накладення арешту на майно з метою забезпечення збереження речових доказів.

Слідчий суддя, враховуючи вище викладені обставини, приходить до висновку про задоволення клопотання, оскільки застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна є співрозмірним завданням кримінального провадження, спрямоване на досягнення цілей розслідуваного кримінального провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170-173, 175, 309, 372, 392 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора другоговідділу управлінняпроцесуального керівництвадосудовим розслідуваннямта підтриманняпублічного обвинуваченняДепартаменту наглядуза додержаннямзаконів Національноюполіцією таорганами,які ведутьборотьбу зорганізованою злочинністю,Офісу Генеральногопрокурора ОСОБА_3 про арештмайна,в рамкахкримінального провадження№ 42020000000002241 задовольнити.

Накласти арешт на тимчасово вилучене майно у кримінальному провадженні № 42020000000002241 від 18.11.2020, а саме кошти кошти на загальну суму 48 800 доларів США та 67 000 гривень, вилучені 26.04.2023 за адресою: АДРЕСА_7 , де розташований будинок загальною площею (кв. м.): 457,4, житлова площа (кв.м.) 195,8, опис: житловий будинок-літ. А., яке на праві приватної власності належить ТОВ «ЙОР ЕСТЕЙТ», код 43173640 та яке використовує ОСОБА_15 .

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.

Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення04.05.2023
Оприлюднено07.05.2024
Номер документу111537290
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —757/16969/23-к

Ухвала від 04.05.2023

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні