Справа № 357/6484/23
1-кс/357/1388/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2023 року слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на постанову старшого слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 від 29.04.2023 про закриття кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12023111030001328 від 18.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, -
У С Т А Н О В И В:
02 червня 2023 року до слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшла скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на постанову старшого слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 від 29.04.2023 про закриття кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12023111030001328 від 18.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України.
В обґрунтування скарги заявник посилається на те, що 29.04.2023 старшим слідчим СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 винесено постанову про закриття кримінального провадження № 12023111030001328 від 18.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, у зв`язку з відсутністю в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.185 КК України.
Вважає, постанову про закриття кримінального провадження безпідставною та необґрунтованою, оскаржувану постанову винесено передчасно, без всебічного, повного та об`єктивного дослідження обставин кримінального провадження.
Зокрема, зазначає, що в ході проведення досудового розслідування слідчим не було проведено в повній мірі слідчі дії, спрямовані на всебічне, повне, неупереджене дослідження обставин кримінального провадження.
Також зазначає, що копія оскаржуваної постанови отримана 29.05.2023.
В порядку підготовки скарги до судового розгляду слідчим суддею витребувано з Білоцерківського РУП ГУ НП у Київській області матеріали кримінального провадження № 12023111030001328 від 18.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України.
В судове засідання представник Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області ОСОБА_4 не з`явилась, надала заяву про розгляд скарги без її участі, скаргу підтримала у повному обсязі та просила її задовольнити.
Старший слідчий СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, про час та місце розгляду скарги повідомлена належним чином, про причини неявки суд не повідомила.
Відповідно до ч.3 ст.306 КПК України відсутність слідчого не є перешкодою для розгляду скарги.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів не здійснювалось у зв`язку з неприбуттям в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Дослідивши скаргу та додані до неї матеріали, оглянувши в судовому засіданні матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення скарги, з огляду на таке.
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
У відповідності до ч.2 ст.9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Відповідно до ст. 8 КПК України принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово вказував, що органи влади завжди повинні добросовісно намагатись з`ясувати те, що трапилось, та не покладатися на поспішні та необґрунтовані висновки для закриття кримінальної справи або використовувати такі висновки як підставу для своїх рішень (справа «Ассенов та інші проти Болгарії»). Вони повинні вживати всіх заходів для отримання всіх наявних доказів, які мають відношення до події, inter alia, показань очевидців та експертних висновків (рішення у справах «Танрікулу проти Туреччини» та «Ґюль проти Туреччини»).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне відстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а, також, на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом. Гарантується право на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується прав, свобод чи інтересів особи, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом, незалежно від того, чи брала така особа участь у судовому розгляді.
Частиною 2 статті 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст.284 КПК України про закриття кримінального провадження слідчий, дізнавач, прокурор приймає постанову, яку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом. Слідчий, дізнавач приймає постанову про закриття кримінального провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 9, 9-1 частини першої цієї статті, якщо в цьому кримінальному провадженні жодній особі не повідомлялося про підозру.
Згідно з ч.5 ст.40 КПК України слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов`язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.
У відповідності до ч.1 ст.304 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Згідно з копіями супровідного листа та постанови про закриття кримінального провадження, доданими до скарги, копію вказаної постанови отримано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області 29.05.2023. Будь-яких інших відомостей щодо отримання копії оскаржуваної постанови матеріали кримінального провадження не містять, а тому питання поновлення процесуальних строків слідчим суддею не розглядається.
Судовим розглядом встановлено, що в провадженні СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області перебувало кримінальне провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 12023111030001328 від 18.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, а саме: ІКС ІПНП № 9085 від 7.03.2023 (м.Біла Церква). 17.03.2023 до Білоцерківського РУП ГУНП в Кївській області надійшли матеріали з ГУ ПФУ в Київській області щодо умисного невиконання керівником ПП «БУХГАЛТЕРСЬКЕ БЮРО» (код ЄДРПОУ 31820917) ОСОБА_5 судового рішення щодо сплати заборгованості страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3148,54 грн.
Постановою старшого слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області ОСОБА_3 від 29.04.2023 вказане кримінальне провадження закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України у зв`язку з встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.185 КК України.
Закриваючи кримінальне провадження, слідчий виходив з тих обставин, що згідно з ч.1, ч.2 ст.2 Закону України «Про виконавче провадження» органи і посадові особи, які здійснюють примусове виконання рішень та провадять окремі виконавчі дії. Примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України «Про державну виконавчу службу». Та дійшов висновку про відсутність події кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, закривши кримінальне провадження на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України у зв`язку із встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.185 КК України.
Такий висновок слідчого є суперечливим, оскільки в мотивувальній частині постанови слідчий дійшов висновку про відсутність події кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, однак в резолютивній частині постанови зазначено про відсутність складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.185 КК України, у той час як відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР внесено за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України.
Окрім цього, слідчий суддя вважає висновок слідчого про наявність підстав для закриття кримінального провадження необґрунтованим та передчасним, з огляду на таке.
Закриття кримінального провадження це закінчення досудового розслідування, яке відбувається в силу наявності обставин, що виключають кримінальне провадження або за наявності підстав для звільнення особи від кримінальної відповідальності. Подальше розслідування, після закриття кримінального провадження, є неможливим до того часу, коли постанова про закриття кримінального провадження не буде скасована в установленому КПК порядку.
Прийняття рішення про закриття кримінального провадження можливо лише після дослідження всіх обставин кримінального провадження та безпосереднього дослідження і оцінки слідчим, прокурором, показань, речей і документів, які стосуються цього провадження, у їх сукупності. Закриття кримінального провадження є одним із способів його остаточного вирішення, а тому провадження має закриватися після всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи та оцінки слідчим всіх зібраних та перевірених доказів.
Постанова про закриття кримінального провадження має бути мотивованою, її зміст повинен відповідати фактичним обставинам, встановленим матеріалами справи, зокрема в ній мають бути викладені всі підстави, які виключають провадження у справі і обумовлюють її закриття, що є однією із гарантій забезпечення прав і законних інтересів учасників кримінального провадження.
За змістом п. 2 ч. 5 ст.110 КПК України мотивувальна частина постанови слідчого повинна містити відомості про зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст. 94 КПК України, слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Так, матеріали кримінального провадження містять запити слідчого до ВДВС у м.Біла Церква Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції та ДПІ ГУ ДПС у Київській області, проте відповіді на вказані запити в матеріалах провадження відсутні.
З огляду на викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що при проведенні досудового розслідування кримінального провадження № 12023111030001328 від 18.03.2023, слідчим не в повному обсязі з`ясовані обставини кримінального правопорушення, постанова про закриття кримінального провадження не вмотивована, виходячи з її змісту не вбачається, чому слідчий дійшов переконання про відсутність складу чи події кримінального правопорушення, не з`ясовано та не перевірено всі обставини, на які посилався заявник у своїй заяві про вчинення злочину, та які вказують на наявність кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, отже досудове розслідування у кримінальному провадженні проведено з недотриманням вимог ч.2 ст.9 КПК України, без всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи та оцінки всіх зібраних та перевірених доказів, тому висновок про закриття вказаного кримінального провадження є необґрунтованим та передчасним, а отже постанова про закриття кримінального провадження підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 22, 40, 93, 94, 110, 284, 303-307 КПК України, слідчий суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області задовольнити.
Постанову старшого слідчого СВ Білоцерківського РУП ГУНП Київській області ОСОБА_3 від 29.04.2023 про закриття кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12023111030001328 від 18.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України скасувати.
Кримінальне провадження № 12023111030001328 від 18.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.382 КК України, скерувати для подальшого досудового розслідування до СВ Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Олег ГРЕБІНЬ
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2023 |
Оприлюднено | 16.06.2023 |
Номер документу | 111543855 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення слідчого про закриття кримінального провадження |
Кримінальне
Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Гребінь О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні