Справа №760/12017/23
1-кс/760/5347/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 червня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Солом`янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі: адвоката ОСОБА_3 , розглянувши клопотання адвоката ОСОБА_4 , подане в інтересах ТОВ`ФАРБА ХАУС УКРАЇНА», про скасування арешту майна,
В С Т А Н О В И В:
До Солом`янського районного суду м. Києва надійшло клопотання ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА», подане адвокатом ОСОБА_4 , про скасування арешту майна.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що слідчим управлінням Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022112330000561 від 01 серпня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110-2 КК України.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює Київська обласна прокуратура.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 06 квітня 2023 року задоволено клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_5 та накладено арешт на майно ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» шляхом заборони до завершення досудового розслідування та судового розгляду користуватися та розпоряджатися ним у будь-який спосіб, а саме на 100% корпоративних прав ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44019230), що зареєстроване за адресою Київська обл., Вишгородський р-н, село Пірнове, вул. Київська, будинок 1, та належить громадянину республіки Білорусь ОСОБА_6 , розрахункові рахунки ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» та грошові кошти на них, які відкриті в АТ «Альфа-банк» UА773003460000026001097561001, казначейство України (ел.адм.под.): НОМЕР_1 та передати Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ними.
Відмічає, що дане клопотання було розглянуто судом без виклику представника ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА».
Вважає, що корпоративні права, рахунки та безготівкові грошові кошти ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА», на які накладені арешти, за своєю правовою природою не можуть відповідати ознаками речових доказів, зазначених у ст. 98 КПК України, а саме:
- бути знаряддям кримінального правопорушення, зберігати на собі його сліди, тому що знаряддя злочину - це об`єкт матеріального світу, яким заподіюється певна шкода, а сліди виникають в результаті взаємодії злочину з матеріальними об`єктами;
- кваліфікуватися як гроші та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення, оскільки в даній нормі міститься чітка прив`язка до правової категорії «речі».
Проте, в супереч нормам КПК України слідчим СУ ГУ СБ України в м. Києві та Київській області постановою від 02 грудня 2022 року визнано 100% корпоративних прав на ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА», розрахункові рахунки та безготівкові грошові кошти на них речовими доказами.
Наголошує на тому, що накладення арешту на підставі ухвали слідчого судді на корпоративні права, розрахункові рахунки та грошові кошти, що містяться на них, є безпідставним та незаконним.
З огляду на це, просить задовольнити клопотання.
Заявник у судовому засіданні клопотання підтримав.
Прокурор у судове засідання не з`явився, повідомлявся належним чином.
Про причину неявки суд до відома не поставив, клопотань та заяв до суду не подавав.
Заслухавши заявника, дослідивши матеріали, на які посилається заявник, обґрунтовуючи доводи клопотання, вбачається наступне.
Встановлено, що ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 06 квітня 2023 року було задоволено клопотання про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №42022112330000561 від 01 серпня 2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 110-2 КК України.
Накладено арешт на майно ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» у кримінальному провадженні №42022112330000561, заборонивши до завершення досудового розслідування та судового розгляду користуватися та розпоряджатися ним у будь-який спосіб, а саме на 100% корпоративних прав ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44019230), що зареєстроване за адресою Київська обл., Вишгородський р-н, село Пірнове, вул. Київська, будинок 1, та належить громадянину республіки Білорусь ОСОБА_6 , розрахункові рахунки ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» та грошові кошти на них, які відкриті в АТ «Альфа-банк» UА773003460000026001097561001, казначейство України (ел.адм.под.): НОМЕР_1 .
Передано Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для здійснення заходів з управління ним в порядку та на умовах визначених ст. ст. 19, 21, 21-1 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» 100 % корпоративних прав ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА», (код за ЄДРПОУ 44019230, зареєстроване за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н, село Пірнове, вул. Київська, будинок 1, та належать громадянину республіки білорусь ОСОБА_6 , розрахункові рахунки ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» та грошові кошти на них, які відкриті в: АТ «АЛЬФА-БАНК» НОМЕР_2 . Казначейство України (ел. адм. подат.): UA208999980385179000000472130.
З зазначеної ухвали слідчого судді вбачається, що арешт на корпоративні права та майно ТОВ «ФАРБА ХАУС Україна» було накладено виходячи із потреб досудового розслідування, а також враховуючи те, що зазначене майно може бути відчужене особами, які безпосередньо приймають участь у підготовці, плануванні та веденні агресивної війни проти України, внаслідок укладення незаконних правочинів.
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.
Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Частинами 2-4 цієї статті визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
За змістом ч.ч.1, 2 ст.174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Відповідно до 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Частиною 10 ст. 170 КПК України визначено, що арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 06 квітня 2023 року накладено арешт на 100% корпоративних прав ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44019230), що зареєстроване за адресою Київська обл., Вишгородський р-н, село Пірнове, вул. Київська, будинок 1, та належить громадянину республіки Білорусь ОСОБА_6 , розрахункові рахунки ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» та грошові кошти на них, які відкриті в АТ «Альфа-банк» UА773003460000026001097561001, казначейство України (ел.адм.под.): НОМЕР_1 .
При цьому слід враховувати, що відносини щодо майна господарського товариства регулюються нормами ЦК України, Господарським кодексом України та Законом України «Про господарські товариства».
Відповідно до ч. 1 ст. 96-1 ЦК України права учасників юридичних осіб (корпоративні права) - це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та статуту товариства.
Згідно з ч. 2 ст. 96-1 ЦК України корпоративні права набуваються особою з моменту набуття права власності на частку (акцію, пай або інший об`єкт цивільних прав, що засвідчує участь особи в юридичній особі) у статутному капіталі юридичної особи.
В ч. 3 ст. 96-1 ЦК України зазначено, що учасники (засновники, акціонери, пайовики) юридичної особи мають право у порядку, встановленому установчим документом та законом:
1) брати участь в управлінні юридичною особою у порядку, визначеному установчим документом, крім випадків, встановлених законом;
2) брати участь у розподілі прибутку юридичної особи і одержувати його частину (дивіденди), якщо така юридична особа має на меті одержання прибутку;
3) у випадках, передбачених законом та установчим документом, вийти з юридичної особи;
4) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, паїв та інших об`єктів цивільних прав, що засвідчують участь у юридичній особі, у порядку, встановленому законом;
5) одержувати інформацію про діяльність юридичної особи у порядку, встановленому установчим документом;
6) одержати частину майна юридичної особи у разі її ліквідації в порядку та у випадках, передбачених законом, установчим документом (право на ліквідаційну квоту).
Відповідно до ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України та ст. 14.1.90. Податкового кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
З приведеного правового обгрунтування вбачається, що у випадку задоволення клопотання про арешт (тимчасове позбавлення права на відчуження, розпорядження та/або користування) корпоративних прав (правомочності на участь особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами) призведе, зокрема, до неможливості приймати участь в управлінні товариством, що може порушити особисте немайнове право особи та вплинути на права та обов`язки суб`єкта господарської діяльності.
За змістом ст. 113 ЦК України та ст. 1 Закону України «Про господарські товариства» товариство з обмеженою відповідальністю належить до господарських товариств.
Господарські товариства можуть набувати майнових та особистих немайнових прав.
Згідно зі ст. 115 ЦК України та ст. 12 Закону України «Про господарські товариства» господарське товариство є власником:
1) майна, переданого йому учасниками товариства у власність як вклад до статутного (складеного) капіталу;
2) продукції, виробленої товариством у результаті господарської діяльності;
3) одержаних доходів;
4) іншого майна, набутого на підставах, що не заборонені законом.
Вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.
Ризик випадкової загибелі або пошкодження майна, що є власністю товариства або передане йому в користування, несе товариство, якщо інше не передбачено установчими документами.
З урахуванням положень ст. 115 ЦК України, ст. 85 ГК України та ст. 12 Закону України «Про господарські товариства», за якими власником майна, переданого господарському товариству у власність його учасниками як вклад до статутного (складеного) капіталу, є саме товариство, майно обліковується на його балансі, у тому числі і внесені до статутного капіталу вклади учасників.
Таким чином, з моменту внесення грошових коштів чи майна до статутного капіталу господарського товариства вони є власністю самого товариства, тому клопотання в частині арешту корпоративних прав не ґрунтується на законі.
З огляду на це, клопотання в цій частині підлягає задоволенню.
Крім того, відповідно до ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банківські рахунки - рахунки, на яких обліковуються власні кошти, вимоги, зобов`язання банку стосовно його клієнтів і контрагентів та які дають можливість здійснювати переказ коштів за допомогою банківських платіжних інструментів.
В п. 1.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління НБУ № 22 від 21.01.2004 року, зазначено, що безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
З зазначених норм випливає, що на банківському рахунку не зберігаються індивідуально визначені кошти власника рахунку, відповідна сума грошових коштів обліковуються банком на рахунку під зобов`язання банку за дорученням власника рахунку перерахувати/зарахувати відповідну суму грошових котів у межах такої суми.
За таких умов безготівкові кошти не є індивідуалізованими матеріальними об`єктами, відповідно режим поводження з ними не може бути аналогічний тому, який запроваджений до речових доказів.
Тобто, грошові кошти в безготівковому вигляді не матеріальним об`єктом, а тому не можуть бути речовими доказами в розумінні вимог ст.98 КПК України і накладення на них арешту не узгоджується з вимогами ст.170 КПК України.
Крім того, накладення арешту на грошові кошти, що обліковуються на рахунках, враховуючи їх нематеріальний і неіндивідуалізований характер, не узгоджується з заявленою метою - збереження речових доказів, адже їх неможливо використати як доказ у кримінальному провадженні.
При цьому слід також зазначити, що в ухвалі про накладення арешту відсутні будь-які дані, які б вказували, що належні ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» кошти, які знаходяться на банківському рахунку, набуті кримінально протиправним шляхом і зберегли на собі сліди або містять інші відомості які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Враховуючи викладене, а також те, що грошові кошти у безготівковій формі є виключно записами на рахунках у банках та не підпадають під визначення речових доказів (без найменування номіналів купюр, їх серійних номерів та інших родових та індивідуальних ознак, властивих для готівкових коштів) в кримінальному провадженні, оскільки не є матеріальними об`єктами, які можуть бути знаряддями злочину, зберегти сліди або відомості, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, накладення арешту на розрахунковий рахунок АТ «Альфа-банк» НОМЕР_3 та грошові кошти на ньому було необгрунтованим та безпідставним.
Щодо зобов`язання уповноважених осіб Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, яким здійснюється управління, повернути законному власнику - ОСОБА_6 в користування 100% корпоративних прав ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44019230), розрахункові рахунки ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» та грошові кошти на них, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 КПК України порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 26 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.
В даному випадку діючим кримінально-процесуальним кодексом України, на противагу вирішенню іншого питання (накладення арешту та скасування арешту майна), не передбачено ні в апеляційному, ні в іншому порядку перегляд рішення про передачу активів в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, що істотно порушує право осіб на ефективний засіб юридичного захисту.
Зазначені обставини свідчать про наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду слідчим суддею питання щодо скасування передачі активів в управління Національного агентства України.
За таких обставин, враховуючи, що питання про передачу активів в управління Національному агентству, відповідно до положень КПК України та Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», є похідним і напряму залежить від арешту майна, який повинен передувати, тому слідчий суддя вважає за можливе, з метою забезпечення права осіб на ефективний засіб юридичного захисту, розглянути в цій частині клопотання та застосувати аналогію закону за правилами, закріпленими в Главі 17 КПК України.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 06 квітня 2023 року передано в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів майно, питання про зняття арешту з якого порушується заявником у цьому клопотанні.
Слідчий суддя виходить з того, що основною метою застосування судом такого заходу обмеження права власності, як передача активів в управління Національному агенству, було забезпечення їх збереження та збереження їх економічної вартості.
Разом з тим, суду не надано даних про спрямування дій для передачі Національному агентству для здійснення заходів з управління ним в порядку та на умовах, визначених ст. ст. 19, 21, 21-1 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», 100 % корпоративних прав ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА», розрахункових рахунків ТОВ «ФАРБА ХАУС УКРАЇНА» та грошових коштів на них, які відкриті в: АТ «АЛЬФА-БАНК» НОМЕР_2 .
З огляду на це, підстави для задоволення клопотання в цій частині відсутні.
Керуючись статтями 98, 131, 132, 167, 170-174, 278, 309, 376, 395 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Клопотання адвоката ОСОБА_4 , подане в інтересах ТОВ`ФАРБА ХАУС УКРАЇНА», про скасування арешту майна, задовольнити.
Скасувати арешт майна, накладений ухвалою слідчого судді Солом`янського районного суду м. Києва від 06 квітня 2023 року, якою накладено арешт на:
1)100 % корпоративних прав ТОВ "ФАРБА ХАУС УКРАЇНА", код ЄДРПОУ 44019230, зареєстрованого за адресою: Київська обл., Вишгородський р-н, село Пірнове, вул.Київська, будинок 1, що належать громадянину республіки білорусь ОСОБА_6 ;
2) розрахункові рахунки ТОВ "ФАРБА ХАУС УКРАЇНА" та грошові кошти на них, які відкриті в: АТ "АЛЬФА-БАНК" НОМЕР_2 . Казначейство України (ел. адм. подат.): UA208999980385179000000472130.
В решті клопотання відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2023 |
Оприлюднено | 16.06.2023 |
Номер документу | 111546160 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Солом'янський районний суд міста Києва
Шереметьєва Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні