15.06.2023
справа №642/3120/23
провадження №1-кс/642/1815/23
У Х В А Л А
І м е н е м У к р а ї н и
15 червня 2023 року слідчийсуддя Ленінськогорайонного судум.Харкова (діє на підставі п.3 розділу ХІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 30.09.2016р.) у складі:
Слідчого судді: ОСОБА_1
при секретарі: ОСОБА_2
слідчого: ОСОБА_3
розглянувши узакритому судовомузасіданні в м.Харкові клопотанняслідчого СВ ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення огляду по матеріалам кримінального провадження, внесеному до ЄРДР за №42021222030000124 від 09.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До Ленінського районного суду м. Харкова надійшло вищезазначене клопотання.
В обґрунтування зазначено, що СВ ВП № 2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за №42021222030000124 від 09.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КГ України, за фактом забруднення та зміни природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров`я людей або для довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для життя, здоров`я людей та довкілля м. Харкова.
В ході проведення досудового розслідування було встановлено, що всупереч вимогам Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про охорону атмосферного повітря», Закону України «Про охорону земель», а також встановленого порядку отримання дозволів на викиди, невстановлені особи організували систему самовільного забруднення та зміни природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров`я людей та довкілля речовинами, відходами або іншими матеріалами промислового чи іншого виробництва.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_4 пояснив, що на даний час він мешкає із сім`єю поблизу території підприємств, які розташовуються за адресою: АДРЕСА_1 . В районі мешкання знаходяться приватні та багатоповерхові будинки, а також розташовані дитячі майданчики та місця для відпочинку. Приблизно два роки тому, стало важко дихати, став з`являться різкий сморід від хімічної продукції, з`являтися дим від спалювання резинових та пластмасових виробів, а також сморід від сміття. Почали хворіти діти та літні люди на захворювання дихальної системи га інші онкологічні захворювання. Осередком території розповсюдження смороду стали підприємства, які знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 185. На зазначеній території знаходиться декілька підприємств, які займаються виробництвом пластику, переробкою резини, виробів медичних препаратів та іншого. На зазначеній території постійно проводяться роботи із спалювання та переробки різної сировини. З декількох приміщень на території через нібито вентиляційні груби, які влаштовані в стінах товариств, на протязі тривалого часу здійснюються викиди забруднюючих речовин до повітря. Дим має зеленуватий колір та різкий хімічний сморід. Зазначений дим розповсюджується по всім прилеглим територіям.
Майже кожногоранку чивечірній часз територіїчерез трубивиливають відходи,які потрапляютьдо грунтовихвод,забруднюють всенавколо,а такожвливаються дозагальної каналізаційноїсистеми міста.Зливи маютьостанки хімічноїпродукції,пластику,резини.Це приводитьдо забрудненнятериторії,прориву каналізації та забруднення повітря.
Мешканцями району неодноразово направлялися листи та скарги до органів державної влади, адміністрації району та екологічної інспекції, однак обстановка ніяк не змінилася. Неподалік від зазначеного підприємства знаходиться дитячий садок,
куди місцеві жителі відводять своїх дітей. У разі якщо вітер повертає до тієї сторони то сморід потрапляє на територію садка, у зв`язку з чим дітей майже на прогулянки не виводять.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_5 пояснив, що на початку червня 2021 року він влаштувався на роботу різноробочим до підприємства, яке займається переробкою пластику та виготовленням поліетиленових пакетів та знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Велика Панасівська, 185. В його обов`язки входило збирання відходів пластику та його спалювання. В результаті горіння пластику територією розходитися темний їдкий дим, яким всі дихали. В результаті чого йому стало зле від отруєння продуктами горіння пластику. Перебуваючи на території підприємства, ОСОБА_5 бачив інші цеха в яких відбувалася переробка автомобільних шин, залишки продукції також виносилися на подвір`я та спалювалися іншими працівниками.
01.09.2021 року проведено огляд земельної ділянки розташованої за адресою: АДРЕСА_1 . В ході проведення огляду встановлено, що за зазначеною адресою знаходяться будівлі та споруди відокремлені від проїжджої та прохідної частини території окремими парканами. На території знаходиться ангар біля якого встановлено металевий сміттєвий бак, з якого на момент проведення огляду виходить дим білого кольору. В подальшому на території знаходяться частини металевих діжок з залишками золи від горіння. Земля біля діжок чорного кольору від золи. З лівої сторони від ангару знаходиться стіна будівлі, вхід в яку здійснюється з іншої сторони, який огороджено окремим парканом. Зі стіни будівлі виходить металева труба з якої на момент огляду під тиском виходить біло-голубий дим, який розповсюджується територією. Дим має характерний хімічний запах. З іншої сторони території знаходиться трьох поверхова будівля, яка огороджена окремим парканом. З правої сторони від зазначеної будівлі за парканом розповсюджується білий дим.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 , знаходяться нежитлова будівля літ. "А-1" загальною площею 2839,1 кв.м., належить на праві власності ОСОБА_6 , код НОМЕР_1 .
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України ОСОБА_6 є засновником та директором ТОВ «САМОРОДОК 74», код ЄДРПОУ 42395975. зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , основним видом діяльності якого є виробництво виробів із пластмас.
Таким чином в ході досудового розслідування виникла необхідність у встановленні дотримання екологічного законодавства та Конституції України в частині права на екологічну безпеку, що полягає у забороні скидання зворотніх вод до поверхневих водних об`єктів та їх забруднення, а також на забруднення земель та атмосферного повітря.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного кримінального правопорушення, зокрема з метою виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення джерела забруднення та осіб, які можуть бути причетні до вчинення вказаного кримінального правопорушення, а також з метою підтвердження або спростування об`єктивних ознак кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України, оскільки будь- яким іншим чином, окрім надання дозволу на проведення огляду, на даний час отримати не надається можливості, у органу досудового слідства постала потреба у проведенні огляду території земельної ділянки та нежитлової будівлі літ. "А-1" загальною площею 2839,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві власності ОСОБА_6 .
Відповідно до Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в України функціонує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Таким центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, є Державна екологічна інспекція України.
Відповідно до пунктів Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, яке затверджено наказом Міністерства енергетика та захисту' довкілля України №230 від 07.04.2020, до повноважень екоінспекції належить державний нагляд (контроль)
за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями неналежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, зокрема щодо: виконання державних цільових, міждержавних та регіональних програм використання і охорони вод, відтворення водних ресурсів; наявності та додержання умов дозволів, установлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин, лімітів забору і використання води та скидання забруднюючих речовин: права державної власності на води: ведення водокористувачами обліку забору та використання вод, здійснення контролю за якістю і кількістю скинутих у водні об`єкти зворотних вод і забруднюючих речовин та за якістю води водних об`єктів у контрольних створах, а також подання відповідним органам звітів; дотримання встановленого режиму господарської діяльності у зонах санітарної охорони джерел питного та господарсько-побутового водопостачання, водоохоронних зонах, прибережних захисних смугах, смугах відведення та берегових смугах водних шляхів, очисних та інших водогосподарських споруд і технічних пристроїв; здійснення водокористувачами заходів із запобігання забрудненню водних об`єктів стічними (дощовими, сніговими) водами, що відводяться з їх території; здійснення заходів з економного використання водних ресурсів: використання води водних об`єктів) відповідно до цілей та умов їх надання водокористувачам; здійснення погоджених у встановленому порядку технологічних, лісомеліоративних, гідротехнічних та інших заходів щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених зворотних вод (стічні, шахтні, кар`єрні, дренажні води); проведення робіт, пов`язаних із ліквідацією наслідків аварій, , які можуть спричинити погіршення якості води; дотримання екологічних вимог під час проектування, розміщення, будівництва нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об`єктів; здійснення заходів, пов`язаних із запобіганням шкідливій дії води і ліквідацією її наслідків; дотримання регламентів скидання промислових забруднених стічних чи шахтних, кар`єрних, рудникових вод з накопичувачів, норм і правил експлуатації технологічних водойм (ставки-охолоджувачі теплових і атомних станцій, рибоводні ставки, ставки-відстійники та інші).
Таким чином, з метою встановлення джерел екологічного забруднення у органу досудового розслідування є обгрунтовані підстави для залучення спеціалістів Державної екологічної інспекції у Харківській області до участі у проведенні слідчої дії, а саме огляду земельної ділянки та нежитлової будівлі літ. "А-1" загальною площею 2839,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 .
Встановлення указаних обставин має суттєве значення для розслідування кримінального провадження, а виявлені речі будуть використані в якості доказів у кримінальному провадженні, які підтверджують незаконну діяльність.
Крім того, указане володіння знаходиться під охороною, територія частково огороджена парканом, приміщення нежитлової будівлі мають окремі входи, що може свідчити про не допуск органу досудового слідства із залученими спеціалістами для проведення слідчої дії.
Слідчий у судовому засіданні клопотання підтримав.
Суд, дослідивши надані матеріали, заслухавши слідчого, приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 233 КПК України ніхто не має право проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ним володіє, або на підставі ухвали слідчого судді.
У відповідності до вимог ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Також, згідно до ч. 2 ст. 237 КПК України, огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 237 КПК України, з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий,
прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
Отже, слідчим доведено, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні прокурора та завдання, для виконання якого слідчий звертається із клопотанням, може бути виконане.
З урахуванням вищевикладеного, слідчий суддя вважає, що з метою виявлення та фіксації обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення джерела забруднення та осіб, які можуть бути причетні до вчинення вказаного кримінального правопорушення, є всі підстави для надання дозволу слідчому на огляд території земельної ділянки та нежитлової будівлі літ. "А-1" загальною площею 2839,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві власності ОСОБА_6 .
Несвоєчасні дії, направлені на добування цієї інформації, можуть призвести до того, що вона буде втрачена і встановити істину буде неможливо, що залишить злочинні діяння правопорушника непокараними, у зв`язку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 234, 235, 237 КПК України,-
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення огляду території земельної ділянки та нежитлової будівлі літ. "А-1" загальною площею 2839,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_6 .
Дозвіл на проведення огляду у кримінальному провадженні №42021222030000124 від 09.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України надати: групі слідчих СВ ВП №2 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області, що здійснюють досудове розслідування, групі процесуальних керівників-прокурорів у кримінальному провадженні - прокурорам Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, за участі спеціалістів Державної екологічної інспекції в Харківській області та оперативного підрозділу ВП № 2 ХРУП № З ГУНП в Харківській області на підставі доручення.
Ухвала надає право проникнути до володіння особи лише один раз.
Встановити строкдії ухвалипро дозвілна огляддо 15.07.2023 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2023 |
Оприлюднено | 16.06.2023 |
Номер документу | 111553806 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Забруднення атмосферного повітря |
Кримінальне
Ленінський районний суд м.Харкова
Ольховський Є. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні