Справа № 947/5541/23
Провадження № 2/947/1527/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.06.2023 року
Київський районний суд м.Одеси у складі:
головуючогосудді Луняченка В.О.
при секретаріМакаренко Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні в залі суду м.Одеса цивільну справу за позовом Житлово- будівельного кооперативу «Іллічівський-36» (код ЄДРПОУ 20987422) до ОСОБА_1 (ІПН невідомий) про відшкодування матеріальної шкоди, завданої вчиненням кримінального правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
З позовом про стягнення з ОСОБА_1 матеріальної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням у розмірі 2500,00 гривень, до суду звернувся ЖБК «Іллівчівський-36». Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 своїми протиправним діями завдав позивачу матеріальної шкоди у розмірі 2500,00 гривень.
Вироком Київського районного суду м.Одеси від 12.09.2022 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 185 КК України, а позивач є потерпілою особою, у зв`язку з чим просить суд на підставі вимог ст. 1177 ЦК України стягнути з відповідача матеріальну шкоду у розмірі 2500,00 гривень (вартість гальмівної ліфтової котушки).
Через автоматизований розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Київського районного суду м.Одеси Луняченко В.О.
В судове засідання представник позивача ЖБК «Іллічівський-36» надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач ОСОБА_1 належним чином повідомлений про розгляд справи, ухвалу суду про відкриття провадження у справі, а також копію позовної заяви з додатками до неї отримав особисто 27.04.23, про що свідчить відповідна розписка, яка міститься в матеріалах справи. Станом на день розгляду справи, відзиву на позовну заяву не надавав.
Відповідно до ч. 8ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 1ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно дост.268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до ст.4 ЦПК України, статей 11,15,16,22 ЦКУкраїни Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Кримінальне правопорушення тягне за собою ряд юридичних наслідків, з яких для потерпілого найважливішим є відновлення його порушеного права, яке досягається за допомогою цивільного позову. Адже кримінальним правопорушенням може бути завдано як матеріальну так і моральну шкоду.
Відповідно достатті 127 КПК Українипідозрюваний, обвинувачений, а також за його згодою будь-яка інша фізична чи юридична особа має право на будь-якій стадії кримінального провадження відшкодувати шкоду, завдану потерпілому, територіальній громаді, державі внаслідок кримінального правопорушення.
Відшкодування шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення можливе шляхом: добровільного відшкодування шкоди підозрюваним, обвинуваченим, а також за його згодою будь-якою іншою фізичною чи юридичною особою, на будь-якій стадії кримінального провадження; відшкодування шкоди стягнутої судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні; відшкодування шкоди за рахунок Державного бюджету України у випадках та в порядку, передбачених законом (стаття 127КПК України).
Особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право на відшкодування такої шкоди (стаття 128КПК України, статті 1166, 1167, 1177ЦК України).
Цивільним позивачем може бути, як фізична так і юридична особа, яка визнана потерпілою в конкретному кримінальному провадженні.
Частиною 2 ст.16 ЦК Українивстановлено способи захисту цивільних прав та інтересів судом. До них належить, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Застосування цього способу захисту визначається положенням ст.22ЦК і проводиться як у договірних зобов`язаннях (ст. 611 ЦК), так і в позадоговірних зобов`язаннях (глава 82 ЦК), якщо порушенням цивільного права особи їй завдано майнову шкоду, призведено до збитків.
Частиною 1ст. 1177 ЦК Українипередбачено, що шкода, завдана фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення, відшкодовується відповідно до закону.
Згідно ізст.1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Шкода, завдана каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок непереборної сили, відшкодовується у випадках, встановлених законом. Шкода, завдана правомірними діями, відшкодовується у випадках, встановлених цим Кодексом та іншим законом.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що вироком Київського районного суду м.Одеси від 12.09.2022 року №947/534/22 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнано винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.185 КК Українита призначено йому покарання за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суровим у виді позбавлення волі на строк чотирьох років. Вирок набрав законної сили 13.10.2022 року (а.с. 11-14).
Вина обвинуваченого ОСОБА_1 встановлена вироком суду від 12.09.22 року та доведена матеріалами кримінального провадження №12021162480001771 від 14.10.2021 та № 12021163480000876 від 11.10.2021, та встановлено, що кримінальними правопорушеннями, вчиненими ОСОБА_1 , заподіяно матеріальні збитки ЖБК «Іллічівський-36» в розмірі 2500 грн..
Так вироком встановлено, що 09.10.21 року в період часу з 14-24 до 14-44 годин ОСОБА_1 знаходячись біля 6-ї парадної будинку АДРЕСА_1 , маючи корисливий мотив та умисел, направлений н а таємне викрадення чужого майна, з метою особистого збагачення, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, діючи повторно, дійшов до парадної 6 будинку АДРЕСА_1 та сходами піднявся до технічного поверху, де ривком руки відчинив навісний замок до дверей приміщення сховища ліфтового обладнання, проник до зазначеного приміщення, звідки таємно викрав майно, яке належить ЖБК «Іллівський- 36» а саме гальму ліфтову котушку у кількості 1 штука вартістю 2500 гривень. Після чого останній вийшов з парадної та направився до пункту прийому вторинної сировини, де збув викрадене, як металолом і отримав кошти у розмірі 250 гривень, яким розпорядився на власний розсуд.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3ст.185 КК, а саме таємне викрадення чужого майна (крадіжка), вчинене повторно, поєднане з проникненням у інше приміщення.
Таким чином, діями ОСОБА_1 заподіяно матеріальні збитки ЖБК «Іллічівський-36» в розмірі 2500,00 гривень.
Відповідно до ч.6ст.82ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до ч. 7ст. 128 КПК Україниособа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
Як вбачається з вищевказаного вироку, потерпіла особа з цивільним позовом в межах кримінального провадження не зверталася.
Згідно зіст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Суд розглядає справу дотримуючись принципів змагальності і диспозитивності цивільного судочинства, оцінює докази у справі у їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням згідност. 89 ЦПК України, захищаючи порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи чи інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб згідност. 1 ЦПК України.
Відповідно дост. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст.15ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч.1ст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1ст. 77 ЦПК Україниналежними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1ст. 80 ЦПК України).
Згідно п.2Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» №6 від 27.03.1992 рокушкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.
За таких обставин, суд вважає, що позивачем доведено заподіяння йому відповідачем матеріальної шкоди, розмір матеріальної шкоди підтверджується вироком суду, який набрав законної сили, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі і з відповідача на користь позивача слід стягнути розмір матеріальної шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення, в розмірі 2500 грн.
Згідно з ч.1, 2ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У відповідності до п. 6 ч.1ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 1,6ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що позовні вимоги задоволено, з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Керуючись ст.ст.2,4,10,12,13,76-83,89,95,133,141,223,279,280-282,284,353 ЦПК України, ст.ст.11,15,16,22,23,1166,1177 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Житлово- будівельного кооперативу «Іллічівський-36» (код ЄДРПОУ 20987422) до ОСОБА_1 (ІПН невідомий) про відшкодування матеріальної шкоди, завданої вчиненням кримінального правопорушення - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець м. Тирасполь Республіки Молдова, громадянин Молдови, місце проживання АДРЕСА_2 відбуває покарання у державній установі «Одеська виправна колонія (№14)) на користь Житлово- будівельного кооперативу «Іллічівський -36» ( м.Одеса, вул. ак. Корольова, 81 корп.1 код ЄДРПОУ 20987422) матеріальну шкоду, завдану внаслідок вчинення кримінального правопорушення у розмірі 2500,00 ( дві тисячі п`ятсот грн.. 00 коп.) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 уродженець м. Тирасполь Республіки Молдова, громадянин Молдови, місце проживання АДРЕСА_2 відбуває покарання у державній установі «Одеська виправна колонія (№14)) в дохід держави судовий збір у розмірі 2684,00 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Луняченко В. О.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2023 |
Оприлюднено | 19.06.2023 |
Номер документу | 111554975 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Луняченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні