Рішення
від 30.05.2023 по справі 521/9109/23
МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 521/9109/23

Номер провадження № 2/521/2862/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМУКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

30.05.2023 року м. Одеса

Малиновський районний суд м.Одеси у складі:

головуючого судді Рядчої Т.І.,

за участю: ОСОБА_1

розглянувши впорядку загальногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_2 до Приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» про визнання трудових відносин припиненими,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати припиненими трудові відносини з ним у зв`язку зі звільненням його з займаної посади директора приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» на підставі ч.1 ст.38 КЗпП України.

В обгрунтування своїх вимог вказав, що 08.04.2015 року між ОСОБА_2 та Приватним підприємством «Тваринницьке господарство «Корма» укладено трудовий контракт та покладено на нього обов`язки директора вказаного підприємства . Зазначений трудовий контракт не передбачає пролонгації, строк його дії закінчився 08.04.2016 року. Засновниками Приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» відомості про зміну керівника та ОСОБА_2 не ініціювалось, у зв`язку з чим ОСОБА_2 фактично продовжував перебувати на посаді директора ПП «ТГ «Корма». На даний час у ОСОБА_2 відсутня комунікація з засновниками та виникла необхідність у внесені відомостей до реєстру підприємства про його звільнення з посади директора зазначеного підприємства. Вказав, що зважаючи на те, що фактично ОСОБА_2 вважає себе звільненим з посади директора ПП «ТГ «Корма» з 08.04.2016 року ним скеровано на адресу підприємства заяву про припинення трудових відносин в порядку ст.38 КЗпП України разом з повідомленням про скликання загальних зборів засновників. Однак, жодних відповідей не надійшло.

Ухвалою суду від 10.04.2023 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 04.05.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивач в судове засідання не з`явився, надав свої повноваження представнику, який подав заяву про розгляд справи без їх участі

Представник відповідача повідомлений про розгляд справи належним чином. В судове засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву у строк, встановлений в ухвалі суду про відкриття провадження у справі, не надав, про причини своєї неявки суд не повідомив.

Відповідно до частини другоїстатті 247 Цивільного процесуального кодексу Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ізстаттею 280 ЦПК України, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи й ухвалити заочне рішення на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Між Приватним підприємством «Тваринницьке господарство «Корма» та ОСОБА_2 08.04.2015 року укладено контракт. Згідно умовами контракту ОСОБА_2 призначено на посаду директора Приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма». Термін дії контракту з 08 квітня 2015 по 08 квітня 2016 року.

Наказом Приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» від 08.04.2015 року №1-к, на підставі рішення загальних зборів учасників ПП «ТГ «Корма» від 08.04.2015 року визначено приступити до виконання обов`язків і здійснення функцій директора приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» з 08 квітня 2015 року.

09 лютого 2023 року ОСОБА_2 звернувся з заявою про звільнення його з 13.03.2023 року з посади директора Приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» у порядку передбаченому статті 38 КЗпП України.

Згідно зістаттею 43 Конституції Україникожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Статтею 3 Кодексу законів про працю України(далі -КЗпП України) законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами. Припинення трудового договору може мати місце лише з підстав, передбачених законодавством.

Відповідно до часини першоїстатті 21 КЗпП Українитрудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Підставами припинення трудового договору, зокрема, є розірвання трудового договору з ініціативи працівника, відповідно до пункту 4 частини першоїстатті 36 КЗпП України.

Згідно з частиною першоюстатті 38 КЗпП Українипрацівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні.

Відповідно до трудового законодавства України керівник товариства (директор), як будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням.

Законодавством України визначено право особи вільно обирати собі місце роботи та припиняти трудові відносини за власним бажанням, будь-яких обмежень не допускається, оскільки це порушує невід`ємне право особи на вільний вибір праці.

Особливість звільнення директора товариства полягає в тому, що воно відбувається за рішенням загальних зборів учасників товариства.

У випадку відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, керівнику з метою захисту своїх прав надано можливість звернутися до суду із вимогою про визнання припиненими трудових відносин. Аналогічні правові позиції викладені Верховним Судом у постановах від 03 липня 2019 року у справі № 520/11437/16-ц (провадження № 61-11763св18), від 24 грудня 2019 року у справі № 758/1861/18 (провадження № 61-49113св18), від 17 лютого 2021 року у справі № 390/1449/19.

Верховний Суд у своїх постанові від 03 липня 2019 року по справі № 520/11437/16-ц (провадження № 61-11763св18), розглядаючи спір про звільнення з посади директора товариства та зобов`язання вчинити певні дії, зазначив про таке: свобода праці передбачає можливість особи займатися чи не займатися працею, а якщо займатися, то вільно її обирати, забезпечення кожному без дискримінації вступати у трудові відносини для реалізації своїх здібностей. За своєю природою право на працю є невідчужуваним і по суті означає забезпечення саме рівних можливостей для його реалізації.

Враховуючи порушення права позивача на припинення трудового договору, обраний ним спосіб захисту направлений на відновлення його трудових прав, гарантованихКонституцією України.

Передбачений частиною першоюстатті 38 КЗпП Українипорядок розірвання трудового договору з ініціативи працівника передбачає попередження ним про це власника або уповноважений орган письмово за два тижні.

За встановлених у цій справі обставин положення закону щодо письмового попередження власника про бажання працівника звільнитись нівелюється, а іншого порядку звільнення з ініціативи працівника чинне законодавство не передбачає.

Недосконалість національного законодавства та прогалини у правовому регулюванні певних правовідносин не можуть бути підставою для позбавлення особи права на захист його порушених прав у обраний ним спосіб.

У ході судового розгляду встановлено, що позивач вчинив, передбачені статтею 38КЗпП УкраїнитаЗаконом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»дії, необхідні для припинення трудових відносин, однак трудові відносини розірвано не було. Тобто існує порушення права позивача на припинення трудових відносин.

Оцінивши досліджені докази в їх сукупності, враховуючи, що позивач не бажає працювати на посаді директора ПП «Тваринницьке господарство «Корма», про що надав письмову заяву про звільнення, суд дійшов висновку, що позов про визнання припиненими його трудових відносин з цим товариствами на підставі частини першоїстатті 38 КЗпП України, ґрунтується на вимогах закону та підлягає задоволенню.

Відповідно до положеньст. 141 ЦПК Україниз відповідача на користь позивача підлягають стягненню судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст. ст. 21,22,36,38 КЗпП, ст. ст.12,13,141,263-265, 354 ЦПК України,

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_2 до Приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» про визнання трудових відносин припиненими задовольнити.

Визнати припиненими трудові відносини між ОСОБА_2 та Приватним підприємством «Тваринницьке господарство «Корма» з 04.04.2023 року у зв`язку зі звільненням ОСОБА_2 з займаної посади директора приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» на підставі ч.1 ст.38 КЗпП України.

Стягнути з Приватного підприємства «Тваринницьке господарство «Корма» на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 1073,60 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )

Відповідач: Приватнапідприємство "Тваринницькегосподарство «Корма» (ЄДРПОУ 36505400, місце реєстрації: м. Херсон, вул.вул.Д.Ульянова,17).

Суддя:Т.І. Рядча

СудМалиновський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення30.05.2023
Оприлюднено19.06.2023
Номер документу111555372
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —521/9109/23

Рішення від 30.05.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Рядча Т. І.

Ухвала від 04.05.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Рядча Т. І.

Ухвала від 10.04.2023

Цивільне

Малиновський районний суд м.Одеси

Рядча Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні