Справа № 529/694/23
Провадження № 2/529/404/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 червня 2023 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Кириченко О.С.,
за участі секретаря судового засідання - Бурлиги Н.Л.,
розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт Диканька Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, за участю третьої особи: приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Шимки Олександра Івановича, про визнання права спільної часткової власності на нерухоме майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом про визнання права спільної часткової власності на нерухоме майно.
В обґрунтування позову позивачі вказують, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер син позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_3 після смерті якого даний позивач як єдиний спадкоємець за законом успадкувала земельну ділянку площею 0,125 га, яка розташована в с. Слиньків Яр Стасівської сільської ради Диканського району, яка належала спадкодавцю на підставі державного акту на право власності на землю серії ІІ-ПЛ №057502. В подальшому, рішенням Диканського районного суду від 15.04.2008 року за позивачем ОСОБА_1 визнано право власності в порядку спадкування на 1/4 частину будинковолодіння, яке розташоване по АДРЕСА_1 , а також на 1/4 частину самочинного будівництва у вигляді сараю. Цим же рішенням також було визнано право спільної часткової власності на вказане майно по 1/4 частини за позивачем ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , позивачем ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Потім, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_5 , після смерті якого даний позивач як спадкоємець за законом успадкувала 1/4 частину будинковолодіння, який розташований по АДРЕСА_1 . В подальшому, рішенням Диканського районного суду від 28.08.2018 року за позивачем ОСОБА_4 визнано право власності на 1/4 частину земельної ділянки для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, загальною площею 0,125 га, яка розташована в с. Слиньків Яр Стасівської сільської ради.
Крім цього, відповідно до даних Державного земельного кадастру про земельні ділянки в с. Слиньків Яр Полтавського району існують ще земельні ділянки площею 0,34 га для ведення особистого селянського господарства та площею 0,1626 га для будівництва житлового будинку, де співвласниками визначені позивачі, померлі ОСОБА_3 і ОСОБА_5 , яким було видано відповідні державні акти. Тому, з метою реєстрації спільної часткової власності на земельні ділянки площею 0,1626 га та 0,3400 га позивачі звернулися до відділу ЦНАП Диканської селищної ради, але їм було надано роз`яснення, щодо неможливості вчинення таких дій, тому як існують суперечності між даними про площі земельних ділянок в Державному земельному кадастрі та Держактами на право власності на землю позивачів і площами земельних ділянок у свідоцтві про спадщину від 11.03.2008 року та в судовому рішенні від 28.08.2018 року.
Посилаючись на вказані обставини та на неможливість у позасудовому порядку реалізувати своє право на спірні земельні ділянки у порядку спадкування після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_5 позивачем ОСОБА_1 , та своє право як за співвласником вказаних земельних ділянок, позивач ОСОБА_1 просить визнати за нею право спільної часткової власності по 3/4 частини земельних ділянок площею 0,1626 га та площею 0,3400 га, з яких по 1/4 частині особисто за нею, як за співвласником, по 1/4 частині в порядку спадкування за законом після смерті її сина - співвласника ОСОБА_3 та по 1/4 частині в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка співвласника ОСОБА_5 . Позивач ОСОБА_2 просить визнати за ним право спільної часткової власності по 1/4 частині земельних ділянок площею 0,1626 га для будівництва і обслуговування житлового будинку та площею 0,3400 га для ведення особистого селянського господарства.
Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в підготовче засідання не з`явилися, кожен з них надав суду заяву про підтримання позовних вимог в повному обсязі та розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача Диканської селищної ради в підготовче засідання не з`явився, на адресу суду надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.
Третя особа - приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Шимка О.І. в підготовче засідання не з`явився, на адресу суду надійшло клопотання, згідно якого приватний нотаріус не заперечує проти задоволення позовних вимог та просить розглянути справу за його відсутності.
Враховуючи те, що позивачі позов підтримали, відповідачем було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
З огляду на подані учасниками справи письмові заяви, суд провів розгляд справи у підготовчому засіданні за відсутності сторін та третьої особи, на підставі наявних матеріалів у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що передбачено ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
З наявної у матеріалах справи копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого Стасівської сільською радою Диканського району Полтавської області, вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 18/.
Після смерті ОСОБА_3 позивач ОСОБА_4 частково прийняла спадщину після смерті свого сина у вигляді земельної ділянки площею 0,125 га, яка належала померлому на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії ІІ-ПЛ №057502, про що відповідно було видано свідоцтво про право на спадщину за законом від 11.03.2008 року /а.с. 19/.
Рішенням Диканського районного суду від 15.04.2008 року за позивачами ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та померлими ОСОБА_3 , ОСОБА_5 було визначено по 1/4 частині розміру часток у праві спільної часткової власності на будинковолодіння, що знаходиться по АДРЕСА_1 та по 1/4 частині розміру часток у праві спільної власності на самочинно зведене нерухоме майно у вигляді сараю, що знаходиться за тією ж адресою. Цим же рішенням також за позивачем ОСОБА_4 в порядку спадкування після смерті сина ОСОБА_3 визнано право власності на 1/4 частину вищевказаного будинковолодіння /а.с. 20, 21/.
В подальшому, відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 видного Виконавчим комітетом Стасівської сільської ради Диканського району Полтавської області помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 /а.с. 23/.
Після смерті ОСОБА_5 позивач ОСОБА_4 , частково прийняла спадщину після смерті свого чоловіка у вигляді 1/4 частни житлового будинку, що знаходиться по АДРЕСА_1 , про що відповідно було видано позивачу свідоцтво про право на спадщину за законом від 03.09.2019 року /а.с. 24/.
Також, рішенням Диканського районного суду від 28.08.2018 року за ОСОБА_4 було визнано право власності на 1/4 частину земельної ділянки для обслуговування житлового будинку, господарських споруд і будівель та ведення особистого підсобного господарства, загальною площею 0,125 га, яка розташована на території с. Слиньків Яр Стасівської сільської ради, як за спадкоємцем такого майна після смерті чоловіка ОСОБА_5 /а.с. 27, 28/.
З наявних у матеріалах справи повідомлень Центру надання адміністративних послуг Диканської селищної ради адресовані позивачам ОСОБА_2 та ОСОБА_4 від 24.04.2023 роз`яснено, що вони не мають можливості зареєструвати право власності за кожним з них на нерухоме майно у вигляді земельних ділянок площею 0,3400 га дя ведення особистого селянського господарства та площею 0,1626 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, тому як є суперечності у документах, які не дають змоги встановити набуття кожним з них права власності саме на ці земельні ділянки /а.с. 38, 39/.
Згідно з ч. 1 ст. 86 Земельного кодексу України земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).
Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 87 Земельного кодексу України право спільної часткової власності на земельну ділянку виникає при прийнятті спадщини на земельну ділянку двома або більше особами.
Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Таким чином, після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_5 відкрилася спадщина на належні їм по 1/4 частини спірних земельних ділянок як за співвласниками такого майна.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 355, ч. 1 ст. 356 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності. Власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю. Суб`єктами права спільної часткової власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава, територіальні громади.
Відповідно до ст. 357 ЦК України, частки в праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом, якщо розмір часток у праві спільної часткової власності не встановлений за домовленістю співвласників або законом, він визначається з урахуванням вкладу кожного з співвласників у придбання (виготовлення, спорудження) майна.
Статтею 368 ЦК України передбачено, що спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.
Відповідно до роз`яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі смерті співвласника частки кожного із співвласників у праві спільної власності є рівними, якщо інше не було встановлено договором між ними. Частка померлого співвласника не може бути змінена за рішенням суду.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 є єдиною спадкоємницею за законом після смерті свого сина ОСОБА_3 та чоловіка ОСОБА_5 подала до нотаріуса заяви про прийняття спадщини у передбачений законом строк, інших спадкоємців на відповідні частки земельних ділянок за заповітом чи за законом немає.
З матеріалів справи вбачається, що позивачам ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , як співвласникам також належить по 1/4 частині спірних земельних ділянок, які хоч і не зареєстрували у встановленому законом порядку своє право власності, однак правомірно набули майнових прав на вказані частки і не втратили право на свою частку як співвласники у праві спільної часткової власності.
В той же час, позивачі позбавлені можливості в позасудовому порядку зареєструвати своє право власності на фактично належні їм частки як за співвласниками такого майна у праві спільної часткової власності, оскільки є суперечності між даними щодо цих земельних ділянок у відповідних правовстановлюючому документі та судовому рішенні.
Враховуючи те, що хоч спадкодавці ОСОБА_3 та ОСОБА_5 та кожен з позивачів по справі належним чином не оформили право спільної часткової власності на вказане спірне нерухоме майно, однак правомірно набули майнових прав на свої частки і не втратили право на свою частку як співвласники цього майна, у зв`язку із чим у позасудовому порядку позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не можуть вирішити питання щодо прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1 та оформлення належної кожному з них частки земельних ділянок площею 0,1626 га для будівництва і обслуговування житлового будинку та площею 0,3400 га для ведення особистого селянського господарства як за співвласниками цього майна, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 316, 328, 392, 1216-1218, 1225, 1226 ЦК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206, ч. 2 ст. 247, ст. ст. 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, за участю третьої особи: приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Шимки Олександра Івановича, про визнання права спільної часткової власності на нерухоме майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 правоспільної частковоївласності на3/4частини земельноїділянки площею0,1626га,кадастровий номер5321084906:06:001:0062, для будівництва і обслуговування житлового будинку, що розташована на території Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, що включає в себе 1/4 частину цієї земельної ділянки як за співвласником такого майна, 1/4 частини у порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , та 1/4 частину у порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_1 право спільної часткової власності на 3/4 частини земельної ділянки площею 0,3400 га, кадастровий номер 6321084906:06:001:0127, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, що включає в себе 1/4 частину цієї земельної ділянки як за співвласником такого майна, 1/4 частини у порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , та 1/4 частину у порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_2 право спільної часткової власності на 1/4 частину земельної ділянки площею 0,1626 га, кадастровий номер 5321084906:06:001:0062, для будівництва і обслуговування житлового будинку, що розташована на території Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, як за співвласником такого майна.
Визнати за ОСОБА_2 право спільної часткової власності на 1/4 частину земельної ділянки площею 0,3400 га, кадастровий номер 6321084906:06:001:0127, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Диканської селищної ради Полтавського району Полтавської області, як за співвласником такого майна.
Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Диканська селищна рада, юридична адреса: Полтавська область, смт Диканька, вул. Незалежності, 133, код ЄДРПОУ 21046503.
Третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору:
Приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Шимка Олександр Іванович, місцезнаходження: Полтавська область, смт Диканька, вул. Гоголя, 2.
Головуючий О.С. Кириченко
Суд | Диканський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2023 |
Оприлюднено | 19.06.2023 |
Номер документу | 111557534 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Диканський районний суд Полтавської області
Кириченко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні