БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4
Справа №730/478/23
Провадження №2/730/138/2023
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"15" червня 2023 р. м.Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді Данько О.В.
за участю секретаря судового засідання Граб С.О.
прокурора - Ракути В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом керівника Ніжинської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Фермерське господарство «Вікторія» про припинення права власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації, -
В С Т А Н О В И В :
1. Описова частина
Стислий виклад позицій учасників справи
Заступник керівникаНіжинської окружноїпрокуратури звернувсядо судуз позовомдо ОСОБА_1 ,у якомупросить припинитивідповідачу-громадянинуРосійської Федераціїправо власностіна земельні ділянки:
- з кадастровим номером 7420881605:05:001:0481, площею 2,7036 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Головеньківського старостинського округу Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.09.2020 за номером 38270901, шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області;
-зкадастровим номером7420881605:05:002:0481,площею 0,7019га зцільовим призначенням-для веденняособистого селянськогогосподарства,що розташованана територіїГоловеньківського старостинськогоокругу Височанськоїсільської радиНіжинського районуЧернігівської області,зареєстроване уДержавному реєстріречових правна нерухомемайно 18.09.2020за номером38270457,шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Свої вимоги обгрунтовує тим, що відповідач є громадянином Російської Федерації та успадкував за заповітом після померлої ОСОБА_2 належне їй право на земельну частку (пай) із земель колективної власності колишнього КСП «Племзавод-Головеньківський» на території Головеньківської сільської ради Борзнянського району, яка в процесі децентралізації влади приєднана до Височанської сільської ради Ніжинського району. 08.09.2004 він отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказане спадкове майно. Надалі, на підставі рішення Височанської сільської ради від 17.12.2019 із вищевказаного паю відповідачу були виділені в натурі вищезазначені земельні ділянки 2,7 га рілля, 0,7 га - сіножаті для ведення особистого селянського господарства. ОСОБА_3 зареєстрував право власності на вказані земельні ділянки та на підставі договору оренди від 30.10.2020 передав їх в користування ФГ «Вікторія» на 49 років. Всупереч вимог земельного законодавства (ст.22, ч.4 ст.81, ч.1 ст.145 ЗК України) відповідач протягом року з моменту набуття земельних ділянок у власність не відчужив їх. Такі дії відповідача порушують майнові інтереси держави, пов`язані з протиправним користуванням іноземним громадянином землями цієї категорії.
Підставою представництва прокурор, визначає бездіяльність ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, як органу, уповноваженого на виконання функцій держави у спірних правовідносинах, не вжиття ним заходів щодо належного контролю за порядком використання та реалізації прав на землю та щодо звернення до суду з відповідним позовом.
Прокурор у судовому засіданні заявлені вимоги підтримала і просила їх задовольнити з вищевказаних підстав. Не заперечувала проти заочного розгляду справи.
Позивач ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області було належним чином та своєчасно повідомлене про дату, час і місце розгляду справи засобами електронного зв`язку (ч.6 ст.128 ЦПК України), що підтверджується довідкою про доставку судових документів на офіційну адресу електронної пошти, але своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні не скористалось, повноважного представника не направило.
Відповідач, громадянин Російської Федерації, місце проживання якого зареєстроване на території цієї держави, був належним чином та своєчасно повідомлений про дату, час і місце розгляду справи шляхом публікації оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України від 06.06.2023, оскільки дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993 року та Протоколу до неї щодо цієї держави зепинено, проте своїм правом на участь у судовому засіданні не скористався, про причини неприбуття не повідомив, відзиву на позов не надав.
Третя особа ФГ «Вікторія» було належним чином та своєчасно повідомлене про дату, час і місце розгляду справи за адресою місцезнаходження, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, але своїм процесуальним правом на участь у судовому засіданні не скористалось, повноважного представника не направило, пояснень щодо позову та заяв по суті справи не подало.
Заяви та клопотання учасників справи
Учасники справи інших заяв та клопотань до суду не подавали.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 10 травня 2023 року відкрите загальне позовне провадження у справі та призначене перше судове засідання для розгляду справи по суті, а також визначені строки для подання відзиву на позов, та пояснень щодо позову або відзиву.
Ухвалою суду від 06.06.2023 закрите підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду по суті.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, за наявності до того підстав, зі згоди позивача, суд постановив про заочний розгляд справи.
Неявка сторін належним чином повідомлених учасників процесу згідно зі ст.223 ЦПК України не перешкоджає проведенню судового засідання.
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи суд установив, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого Борзнянською державною нотаріальною конторою 08.09.2004, ОСОБА_1 , який мешкає у АДРЕСА_1 , є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 та успадкував належне їй право на земельну частку (пай) із земель колективної власності колишнього КСП «Племзавод-Головеньківський» на території Головеньківської сільської ради Борзнянського району, посвідчене сертифікатом серії ЧН №0093917 розміром 3,5 га без визначення меж цієї частки внатурі.(а.с.28).
Рішенням №24-25/VІІ від 17.12.2019 25-ої сесії 7-го скликання Височанської сільської ради відповідачу наданий дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на земельну частку (пай) із земель колишньої колективної власності КСП «Племзавод Головеньківський» загальною площею: рілля 2,7 га (пай 481), сіножаті 0,7 га (пай №481), для ведення особистого селянського господарства; відповідно до виготовленої технічної документації із землеустрою оформити право власності на дане нерухоме майно.(а.с. 36).
18.09.2020 на підставі свідоцтва про право на спадщину та рішення органу місцевого самоврядування державним реєстратором Височанської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області Заєвською В.П. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесені відомості про реєстрацію за ОСОБА_1 права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7420881605:05:001:0481, площею 2,7036 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства та земельну ділянку з кадастровим номером 7420881605:05:002:0481, площею 0,7019 га з цільовим призначенням - ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
30.12.2020 ОСОБА_1 . За договором оренди земельної ділянки передав вищевказані земельні ділянки в користування ФГ Вікторія строком на 49 років (а.с.18-27; 29-34).
Згідно з матеріалами справи ОСОБА_1 є громадянином Російської Федерації, паспорт громадянина Російської Федерації виданий 26.12.2015, відділом УФМС Росії м. Москви по району Аеропорт.
Відповідно до положень ст.56 ЦПК України, ст.23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор має повноваженнями на представництво у суді інтересів держави у виключних випадках, у тому числі і якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.
Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області відповідно до положень ст.145 ЗК України, Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Положення про Головне управління Держгеокадастру в області» здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю, наділене правом на подання таких позовів. У листі від 24.02.2023 ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області зазначає про неподання позову у зв`язку з відсутністю коштів на оплату судових витрат та просить Ніжинську окружну прокуратуру вжити заходів щодо представництва інтересів держави у суді. Вказане свідчить про бездіяльність компетентного органу щодо захисту інтересів держави та наявність підстав для представництва прокурором інтересів держави у суді.(15-17; 43-45).
Відповідно до ст.41 Конституції України, ст.319, 321 ЦК України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Власність зобов`язує. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Особливості правових підстав набуття та припинення права власності на об`єкти нерухомого майна іноземцями (особами без громадянства) врегульовані нормами розділу V Закону України «Про міжнародне приватне право», положеннями Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.1, 2 ст.38 Закону України «Про міжнародне приватне право» право власності та інші речові права на нерухоме та рухоме майно визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться, якщо інше не передбачено законом. Належність майна до нерухомих або рухомих речей, а також інша класифікація майна визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться.
Згідно з ч.1 ст.39 вищевказаного Закону виникнення та припинення права власності та інших речових прав визначається правом держави, у якій відповідне майно перебувало в момент, коли мала місце дія або інша обставина, яка стала підставою для виникнення або припинення права власності та інших речових прав, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Оскільки спірні земельні ділянки, які належать до нерухомого майна (ч.1 ст.181 ЦК України), знаходяться на території України, то на них поширюється дія права України.
За змістомстатей 13,14Конституції України земля єоб`єктомправа власностіУкраїнського народу.Земля єосновним національнимбагатством,що перебуваєпід особливоюохороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно зі статтею 41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Іноземці (особи без громадянства) підпадають під дію національного права, що регулює правовідносини з приводу набуття права власності, з окремими винятками (ст.374 ЦК України).
Землі сільськогосподарського призначення, до яких належать, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), не можуть передаватися у власність іноземним громадянам, особам без громадянства, іноземним юридичним особам та іноземним державам.(ст. 22, 81 ЗК України)
Згідно з ч.4 ст.81 ЗК України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземними громадянами, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Так статтею 378 ЦК України визначено, що право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до п. в ч. 1 ст. 143 ЗК України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі конфіскації земельної ділянки.
Частинами 1-2 статті 145 ЗК України, передбачено, якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може перебувати в її власності, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.
Згідно з частиною червертою статті 145 ЗК України позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах. Ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику. Таким чином положення ч.4 ст.145 ЗК України в діючій редакції (згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» №552-ІХ від 31.03.2020 набрала чинності з 01 липня 2021 року) визначають конфіскацію земельної ділянки як її оплатне вилучення (ціна проданої на земельних торгах земельної ділянки, за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем, виплачується її колишньому власнику).
Отже, громадянин Російської Федерації ОСОБА_1 , успадкувавши право на земельну частку(пай), відповідно до виготовленої технічної документації із землеустрою, 18.09.2020 зареєстрував право власності на вказане нерухоме майно та з цього моменту набув право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Протягом року, тобто до 19.09.2021, він повинен був їх відчужити, однак вказаний обов`язок не виконав, а передав їх в оренду ФГ Вікторія строком на 49 років.
Таким чином, у звязку з невиконанням обовязку добровільного відчуження успадкованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право власності відповідача на них необхідно припинити шляхом конфіскації цих земельних ділянок за рішенням суду.
Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позов прокурора є обгрунтованим й підлягає задоволенню у повному обсязі.
Оскільки позов задоволений у повному обсязі, то відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача на користь Чернігівської обласної прокуратури підлягає стягненню сплачений нею при подачі позовної заяви судовий збір в сумі 5368,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 13, 14, 41, 131-1 Конституції України, ст.5, 319, 321, 346, 373, 374, 378 ЦК України, ст.22, 81, 143, 145, 148 ЗК України, ст.2-4, 12, 13, 19, 23, 56, 76-89, 141, 258-268, 280 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов керівника Ніжинської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Фермерське господарство «Вікторія» про припинення права власності на земельні ділянки шляхом їх конфіскації задовольнити.
Припинити ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером - 7420881600:05:001:0481, площею 2,7036 га з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Головеньківського старостинського округу Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.09.2020 за номером 38270901, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2172850974208, шляхом її конфіскації з виплатою виручених від продажу коштів ОСОБА_1 за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем.
Припинити ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером - 7420881600:05:002:0481, площею 0,7019 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Головеньківського старостинського округу Височанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 18.09.2020 за номером 38270457, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2172816174208, шляхом її конфіскації з виплатою виручених від продажу коштів ОСОБА_1 за вирахуванням витрат, пов`язаних з її продажем.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Чернігівської обласної прокуратури понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 5368,00 грн.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його переглядякщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦивільним процесуальним кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення суду складений 16 червня 2023 року.
Ніжинська окружна прокуратура, вул. Овдіївська, буд. 2, м. Ніжин Чернігівської області; ЄДРПОУ 02910114; електронна адреса: nizhin.prok@chrg.gp.gov.ua.
Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, вул. П`ятницька, буд. 11-А, м.Чернігів; ЄДРПОУ 3976488; електронна адреса: chernigiv@land.gov.ua
ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Фермерське Господарство «ВІКТОРІЯ», вул. Богдана Хмельницького, буд. 21, с.Головеньки Ніжинського району Чернігівської області; ЄДРПОУ 31180554.
Суддя О.В. Данько
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2023 |
Оприлюднено | 19.06.2023 |
Номер документу | 111572535 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Данько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні