Справа № 274/3565/23 Провадження № 2-о/0274/98/23 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.06.2023 м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області БольшаковаТ.Б.за участю секретаря судового засідання Юсової О.А.,
розглянувши у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Бердичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи в певний час,
ВСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до суду з указаною заявою, у якій просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла сестра заявника - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане на території, яка тимчасово не підконтрольна державним органам влади України, а саме: Джанкойським районним відділом записів актів цивільного стану.
Відповідно до медичного свідоцтва про смерть серії 35 № 200012018 ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: вторинне злоякісне новоутворення легені, злоякісна меланома нижньої кінцівки.
Внаслідок цих обставин, отримання свідоцтва про смерть в органах ДРАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом його отримання та захисту прав родичів та спадкоємців померлого є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
ІІ. Процедура та позиції сторін
Ухвалою суду від 09.06.2023 відкрито провадження у справі.
Учасники провадження в судове засідання не з`явилися, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Представник заявника адвокат Григоришина В.В. подала до суду клопотання про розгляд справи без участі представника заявника, заявлені вимоги підтримує.
Представник заінтересованої особи направив на адресу суду лист від 13.06.2023 за яким, просить суд розглянути справу за відсутності представника відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Суд розглянув справу за відсутності учасників справи, які належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, що відповідає положенням ст. ст. 128, 223 ЦПК України, з урахуванням поданих клопотань про розгляд справи за відсутності сторони, що, в свою чергу, не порушує прав та обов`язків учасників судової справи.
Оскільки у судове засідання не з`явилися усі учасники провадження, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, не здійснюється.
ІІІ. Фактичні обставини справи, встановлені судом, докази на їх підтвердження, оцінка та мотиви суду, національне законодавство, яке підлягає застосуванню
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч.1 ст. 4 ЦПК України).
Згідно принципу диспозитивності суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1 ст. 13 ЦПК України).
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України).
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Судом встановлено, що відповідно до медичного свідоцтва про смерть, серії 35 № 200012018, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті: вторинне злоякісне новоутворення легені, злоякісна меланома нижньої кінцівки, на тимчасово окупованій території України в Автономна Республіка Крим, Джанкойський район, село Бородіно.
Джанкойським районним відділом запису актів цивільного стану видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , актовий запис про смерть №131 від 25.08.2017, проте це свідоцтво відповідно до ч. 2 ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним на території України.
Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків (ч.1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Метою встановлення факту смерті - є оформлення документів, пов`язаних зі смертю людини (свідоцтва про смерть) та спадкування.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи у певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України (ч.1 ст. 317 ЦПК України).
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду (ч.2 ст. 317 ЦПК України).
На дату розгляду справи факт смерті ОСОБА_2 не зареєстрований в органах РАЦСу України, що є підставою для винесення рішення про встановлення факту смерті особи в певний час.
Зважаючи на вищевикладені обставини, суд вважає встановленим факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_4 у селі Бородіно, Джанкойського району Автономної Республіки Крим на підставі доказів, що достовірно свідчать про її смерть.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів (ч.2 ст. 219 ЦПК України).
ІV. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення по справах окремого провадження, судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст.247,258,259,263-265,352,354,355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особаБердичівський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уБердичівському районіЖитомирської областіЦентрального міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Київ)про встановленняфакту смертіособи впевний час- задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 у місті Бердичів, Житомирської області, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_4 у селі Бородіно, Джанкойського району Автономної Республіки Крим.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: Бердичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), адреса: вул. Житомирська,43, м. Бердичів, Житомирська область, 13300, ЄДРПОУ 33991164.
Суддя Тетяна БОЛЬШАКОВА
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2023 |
Оприлюднено | 19.06.2023 |
Номер документу | 111586411 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Большакова Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні