Рішення
від 15.06.2023 по справі 350/537/23
РОЖНЯТІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 350/537/23

Номер провадження 2/350/249/2023

Р ІШ ЕН НЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

15 червня 2023 року селище Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

в складі:

головуючого судді Бейка А.М.,

секретаря Маєвської С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зміну способу стягнення аліментів, суд -

в с т а н о в и в:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом та уточнивши позовні вимоги просить змінити спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням Сколівського районного суду Львівської області від 20.09.2013 року та стягнути з ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у твердій грошовій сумі у розмірі по 3333,34 грн. на кожну дитину щомісячно, які підлягають індексації згідно вимог закону, до досягнення дітьми повноліття та стягнути з відповідача судові витрати по справі.

В обгрунтування позовних вимог позивачка покликається на те, що згідно рішення Сколівського районного суду Львівської області від 20.09.2013 року з відповідача на її користь стягнуто аліменти на утримання дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі частини з усіх видів його заробітку (доходів), але не менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.Стягнутий розміраліментів насьогодні єнедостатнім дляутримання їхніхдітей.Дітям повиненбути забезпеченийналежний рівеньжиття,необхідний дляфізичного,розумового,духовного,морального ісоціального розвиткудітей.Такий належнийрівень убудь-якомуразі неповинен бутименшим,ніж прожитковиймінімум.Відповідач працюєпіцмайстером вТзОВ «ФормулаСуші» м.Київ,район Печерський,отримує щомісячнозаробітну плату,але неприймає участіні удуховному,ні уматеріальному життідітей,не неседодаткові витратина їхутримання.На данийчас їхстарший син ОСОБА_7 досяг повноліття,дочка ОСОБА_8 хворіє напосттравматичний церебральнийсиндром.У зв`язкуз викладенимпозивачка проситьсуд змінитиспосіб стягненняаліментів,що стягуютьсяз відповідачана їїкористь наутримання дітейз 1/2частини зусіх видівйого заробітку(доходу),але неменше,ніж 30відсотків прожитковогомінімуму длядитини відповідноговіку щомісячнона твердугрошову сумуу розміріпо 3333,34грн.на кожнудитину щомісячно,починаючи здня набраннярішення судузаконної силиі додосягнення дітьмиповноліття.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник адвокат Комарницький Е.Г. у судове засідання не з`явилися, останній направив суду заяву в якій уточнені позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задоволити, розгляд справи проводити без участі сторони позивача, не заперечив проти ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неприбуття суд не повідомив, відзиву на позов не подав.

На підставі письмової заяви представника позивачки, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи за відсутності сторін, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку, передбаченому ст.ст. 247, 280-282 ЦПК України.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.

Судом встановлено, що сторони перебували у зареєстрованому шлюбі від якого мають неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження дітей серії НОМЕР_1 від 18.01.2007 року, серії НОМЕР_2 від 21.06.2010 року, серії НОМЕР_3 від 19.11.2012 року (а.с. 8-10).

Рішенням Сколівського районного суду Львівської області від 26.11.2020 року шлюб між сторонами розірвано (а.с. 11-15).

Рішенням Сколівського районного суду Львівської області від 20.09.2013 року з відповідача ОСОБА_2 на користь позивачки ОСОБА_1 стягнуто аліменти на утримання дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у розмірі частини заробітку (доходів), але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно до досягнення дітьми повноліття (а.с. 16-18).

Станом на 01.01.2021, заборгованість відповідача ОСОБА_2 зі сплати аліментів згідно виконавчого листа №№453/1356/13-ц від 27.09.2013 становить 212217 грн., що підтверджується копією розрахунку із сплати аліментів (а.с. 30).

Згідно інформації наданої Печерським відділом Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на запит представника позивачки адвоката Комарницького Е.Г. 23.11.2022, 03.11.2020 року до відділу на виконання надійшов виконавчй лист №453/1356/13-ц від 27.09.2013 Сколівського районного суду Львівської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів у розмірі частини заробітку (доходів), але не менше ніж 30% прожиткового мінімумум для дитини відповідного віку щомісячно. 26.01.2021 державним виконавцем винесена постанова про звернення стягнення на заробітну плату боржника з зазначеної заборгованості станом на 01.01.2021 в розмірі 212217 грн. та направлена в бухгалтерію ТзОВ «Формула Суші», код ЄДРПОУ 36844817, м. Київ, район Печерський, вулиця Рогнединська, 5/14А.

Кожного місяця бухгалтерія підприємства відраховує 50% від заробітної плати боржника, про що свідчать звіти бухгалтера. Станом на 23.11.2022 на розрахунковий рахунок стягувача ОСОБА_1 перераховано 49646,80 грн. (а.с. 19).

З копії прайсу вакансій з пошукового ресурсу WORK UA вбачається, що середня заробітна плата працівника суші ресторана складає від 20000 до 35000 грн (а.с. 31).

Дочка сторін ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 хворіє, їй встановлено діагноз: посттравматичний церебральний синдром, що підтверджується копіями медичних довідок (а.с. 32-34).

Згідност. 8Закону України «Про охорону дитинства»кожна дитина має право на рівень життя, достатній для фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно дост. 180СК Українибатьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частиною 2ст. 182 СК Українивстановлено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

У відповідності зстаттею 181 СК Україниспособи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Таким чином, законодавством визначено, що аліменти стягуються або у частці, або у твердій грошовій сумі, а правом вибору виду аліментів (частка чи грошова сума) наділений той з батьків, з ким проживає дитина.

Стягнення аліментів на утримання дитини є одним із способів захисту її інтересів, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності.

Згідно ст. 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Частиною 1ст. 192 СК Українипередбачено, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Аналізуючи зазначені вище норми, вбачається, щоСімейний кодекс Українипередбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов`язує їх зі способом присудження,ст. 192 СК Українитільки вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених у судовому порядку підстав, а саме: зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Право вимагати заміни розміру аліментів шляхом зміни способу присудження аліментів не може заперечуватися, адже можливість вибору способу присудження аліментів з огляду на мінливість життєвих обставин, зазначених ст.182-184 СК України, не може обмежуватися разовим її здійсненням.

Змінюючи спосіб стягнення аліментів з платника, суд має визначити їх розмір за правилами, встановленимист. 182 СК України, тобто з урахуванням стану здоров`я та матеріального становища дитини, стану здоров`я та матеріального становища платника аліментів, наявності у платника аліментів інших дітей і інших утриманців, наявності рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, доведених стягувачем аліментів витрат платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інших обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

З огляду на відсутність імперативної заборони змінювати розмір аліментів шляхом зміни способу їх присудження, за положеннямист.192 СК Українизміна розміру аліментів може мати під собою зміну способу їх присудження (зміна розміру аліментів, стягнутих за рішенням суду у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на розмір аліментів, визначений у певній твердій грошовій сумі та навпаки).

Позовні вимоги ОСОБА_1 про зміну способу стягнення аліментів ґрунтуються на недостатності суми фактично стягуваних аліментів для забезпечення потреб дітей.

У будь-якому випадку, відповідно до ч. 3 ст.181СК України право обирати та змінювати спосіб стягнення аліментів на утримання дітей належить їх стягувачу.

Діюче законодавство надає позивачу право обирати спосіб стягнення аліментів на утримання дитини, а при необхідності - змінювати його. Позивач скористалася своїм правом, визначивши способом стягнення аліментів - їх присудження у твердій грошовій сумі.

Вирішуючи питання щодо зміни способу стягнення аліментів суд відповідно до ст. 182, 200 Сімейного кодексу Українивраховує, що відповідач у судове засідання не з`явився, заперечень щодо зміни способу стягнення з нього аліментів не подав.

У відповідності до ч. 2 ст. 182 СК України (частина друга статті 182 СКУ із змінами згідно ЗУ № 2037-VIII від 17.05.2017 року) мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», установлений прожитковий мінімум на одну особу на 2023 рік в розрахунку на місяць для дітей віком від 6 до 18 років - 2833 гривні.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що відповідач зобов`язаний матеріально надавати допомогу матері у вигляді сплати аліментів для утримання дітей.

Відтак суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу стягнення аліментів та стягнення їх у твердій грошовій сумі, при цьому враховуючи, що відповідач офіційно працевлаштований, отримує стабільний щомісячний дохід, беручи до уваги вимоги розумності та справедливості, а також визначений законодавством прожитковий мінімум для дітей відповідного віку, який на час ухвалення рішення становить 2833 грн., вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивачки аліменти у твердій грошовій сумі у розмірі по 3000 грн. на кожну дитину щомісячно, оскільки, на думку суду, саме такий розмір аліментів буде необхідним і достатнім для матеріального забезпечення неповнолітніх дітей.

За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Беручи до уваги, що згідно з положеннями ст. 141 ЦПК України, Закону України «Про судовий збір» позивачка була звільнена від сплати судового збору при поданні даного позову до суду, судовий збір в розмірі 1073,60 грн. слід стягнути з відповідача на користь держави.

Керуючись ст.ст. 1-4, 19, 89, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про змінуспособу стягнення аліментів задоволити частково.

Змінити спосіб стягнення аліментів, визначений рішенням Сколівського районного суду Львівської області від 20.09.2013 року по справі № 453/1356/13-ц, яким стягнуто алiменти з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 на неповнолітніх дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 у розмірі частини з усіх видів його заробітку (доходів), але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, до досягнення дітьми повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , жительки АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 , аліменти на утримання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , у твердій грошовій сумі у розмірі по 3000 (три тисячі) гривень на кожну дитину щомісячно, починаючи стягнення з дня набрання рішенням суду законної сили і до досягнення дітьми повноліття з індексацією відповідно до вимог закону.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , в дохід держави судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп. (отримувач коштів: ГУК в Івано-Франківській області/ТГ Рожнятів/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37951998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: (МФО) 899998, рахунок отримувача: UA788999980313191206000009658; код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту.

За заявою відповідача, поданою до суду у тридцятиденний строк з часу отримання його копії, заочне рішення може бути переглянуте Рожнятівським районним судом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Текст рішення складений 15 червня 2023 року.

Суддя А.М.Бейко

СудРожнятівський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.06.2023
Оприлюднено20.06.2023
Номер документу111598586
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —350/537/23

Ухвала від 15.06.2023

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

Рішення від 15.06.2023

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

Ухвала від 07.04.2023

Цивільне

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Бейко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні