РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 495/3879/23
Номер провадження 2/495/2338/2023
30 травня 2023 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області в складі:
головуючої судді Анісімова Н.Д.,
за участю секретаря судового засідання Коліниченко Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білгород-Дністровському в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі Позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі Відповідач), в якому просить визнати дійсним договір купівлі-продажу нерухомого майна, що був укладений 16.08.2022 року між ним та ОСОБА_2 та визнати право власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку № НОМЕР_1 в масиві № НОМЕР_2 , кадастровий номер 5120887700:01:002:0137, загальною площею 5,67 га, яка знаходиться на території Шабівської сільської ради Одеської області, відповідно до Державного акту на право власності серія ОД № 015573.
Короткий зміст позовних вимог
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 16.08.2022 року між ним та відповідачем у простій письмовій формі був укладений договір купівлі-продажу земельної ділянки № НОМЕР_1 в масиві № НОМЕР_2 , кадастровий номер 5120887700:01:002:0137, загальною площею 5,67 га, яка знаходиться на території Шабівської сільської ради Одеської області, яка належить відповідачу на підставі Державного акту на право власності серія ОД № 015573.
Позивач виконав умови договору, а саме сплатив усю обумовлену суму за придбання нерухомого майна та виконав усі інші умови договору. Але позивач відмовляється від звернення до нотаріуса, не дає згоди на його реєстрацію, ігнорує дзвінки позивача та уникає зустрічей з ним.
Позивач має намір розпоряджатися належним майном на підставі вищевказаного правочину, але в силу положень ст. 203, 657 ЦК України, такий вид договору має бути посвідчений нотаріально, недодержання нотаріальної форми такого договору у відповідності до ст. 215 ЦК України є підставою для визнання його недійсним.
Однак, між позивачем та відповідачем було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору, були сплачені грошові кошти, відповідач передав позивачу земельні ділянки з усіма оригіналами правоустановчих документів, договір був підписаний всіма сторонами, спірний об`єкт нерухомості переданий мені у власність з моменту підписання договору.
У зв`язку із порушенням відповідачем умов договору та майнових прав позивача, останній і звернувся до суду.
Рух справи у суді
Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 20.04.2023 року провадження у справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Позивач в судове засідання не з`явився, але подав до суду заяву, в якій підтримує позов, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та просить справу розглянути без його участі.
Відповідач в судове засідання не з`явився, також подав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримує та просить справу розглянути без його участі.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Положеннями ст.12ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Відповідно до ст.81ЦПК Україникожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.82ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
Згідно частин першої, другої та п`ятої статті 263ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Фактичні обставини встановлені судом, позиція суду та нормативно-правове обґрунтування
В судовому засіданні встановлено, що 16.08.2022 року ОСОБА_1 , як покупець, та ОСОБА_2 , як продавець, уклали договір купівлі-продажу земельної ділянки № НОМЕР_1 в масиві № НОМЕР_2 , кадастровий номер 5120887700:01:002:0137, загальною площею 5,67 га, яка знаходиться на території Шабівської сільської ради Одеської області.
Сторони повністю виконали умови договору купівлі-продажу: відповідач передав позивачу земельну ділянку у власність та документи, а позивач прийняв земельну ділянку та сплатив грошові кошти у розмірі зазначеному в договорі. Між сторонами було досягнуто згоди щодо подальшого нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, однак на теперішній час договір належним чином не оформлено в зв`язку з тим, що відповідач ухиляється від посвідчення договору купівлі-продажу в нотаріальному порядку.
Згідно ч. 1 ст.209ЦК України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.
Відповідно до ч. 1 ст.657ЦК договір купівлі-продажу земельної ділянки, єдиного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Статтею 220ЦК України визначено, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Зважаючи на те, що відповідач ухиляється від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна та всі істотні умови договору купівлі-продажу погоджені та виконані сторонами в повному обсязі, є підстави для визнання договору купівлі-продажу земельної ділянки (загальною площею № 633 в масиві № НОМЕР_2 , кадастровий номер 5120887700:01:002:0137, загальною площею 5,67 га, яка знаходиться на території Шабівської сільської ради Одеської області, яка належить відповідачу на підставі Державного акту на право власності серія ОД № 015573) від 16.08.2022 року дійсним, оскільки сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне виконання договору, але одна із сторін (продавець) ухилилася від його нотаріального посвідчення.
Відповідно до ст.41Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно ч.1 ст.321ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно ст.328ЦК України право власності вважається придбаним правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність придбання права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ніш документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.ст. 15,16 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позов підлягає задоволенню відповідно до ст.ст.328,392,657 ЦК України, так як право власності вважається придбаним правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність придбання права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст.392ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ніш документа, який засвідчує його право власності.
На підставі викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, визнавши договір купівлі-продажу дійсним та право власності на земельну ділянку за позивачем.
Керуючись ст.ст.4,12-13,211,247,258,259,263,265,268,354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ) про визнання договору купівлі-продажу дійсним та визнання права власності - задовольнити.
Визнати договір купівлі-продажу, укладений 16.08.2022 року між ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ) - дійсним.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ) право власності на земельну ділянку № НОМЕР_1 в масиві № НОМЕР_2 , кадастровий номер 5120887700:01:002:0137, загальною площею 5,67 га, яка знаходиться на території Шабівської сільської ради Одеської області, відповідно до Державного акту на право власності серія ОД № 015573.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Н.Д. Анісімова
Суд | Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2023 |
Оприлюднено | 20.06.2023 |
Номер документу | 111601496 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Цивільне
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Анісімова Н. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні