Рішення
від 08.06.2023 по справі 455/897/23
СТАРОСАМБІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 455/897/23

Провадження № 2/455/335/2023

РІШЕННЯ

Іменем України

08 червня 2023 року м.Старий Самбір

Старосамбірський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Клімченка М.І.,

секретаря судового засідання Шайди Н.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката Дик Світлани Іванівни до Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

05.05.2023 представник позивачки звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просить визначити ОСОБА_1 додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Стар`ява Самбірського району Львівської області помер батько позивачки, ОСОБА_2 .

Після смерті батька відкрилася спадщина на право власності на земельну ділянку площею 2,2285 га на території Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області, яке належало останньому відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №532215 від 12.10.2011. При житті батько заповіту не складав. Будучи дочкою померлого та маючи право на спадкування за законом позивачка 23.03.2021 звернулася до Старосамбірської державної нотаріальної контори Львівської області з приводу оформлення своїх спадкових справ, однак нотаріус відмовила у вчиненні нотаріальних дій, надавши листа про те, що ОСОБА_1 було пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини. Вважає, що пропустила строк прийняття спадщини з поважних причин, оскільки не змогла звернутися із відповідною заявою через те, що є одинокою матір`ю п`ятьох дітей та не могла покидати своє місце проживання через необхідність постійного догляду за дітьми.

Ухвалою судді від 08.05.2023 відкрито провадження у даній справі та постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

В підготовче судове засідання позивачка та її представник не з`явилися, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлялися, проте до суду від представника позивачки поступила заява, в якій вона просить суд розглянути справу у її відсутності та відсутності позивачки, позовні вимоги підтримують.

Представник відповідача у підготовче судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлявся, проте до суду поступила заява, в якій просить суд розглянути справу у його відсутності, заперечень проти позову немає.

Оскільки в судове засідання не з`явилися всі учасники справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог частини 2 статті 247 ЦПК України, не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, суд вважає, що у відповідності до вимог статей 200, 206 ЦПК України у справі можливо ухвалити рішення про задоволення позову при проведенні підготовчого засідання, з огляду на таке.

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 03.09.2020 року, відкрилася спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 2,2285 га з кадастровим номером 4625183500:01:000:0077 на території Мурованської сільської ради Старосамбірського району Львівської області, яка належала померлому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №532215 від 12.10.2011.

ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження позивачки серії НОМЕР_2 від 03.05.1980.

На день смерті, згідно довідки №17 від 19.03.2021, виданої Старостинським округом №6 Хирівської міської ради Самбірського району Львівської області, ОСОБА_2 на момент смерті дійсно був зареєстрований та проживав у житловому будинку АДРЕСА_1 , але по місцю реєстрації не проживав і на час смерті був зареєстрований один.

Згідно довідки №588 від 16.03.2021, виданої виконкомом Добромильської міської ради Самбірського району Львівської області, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті проживав у АДРЕСА_2 без реєстрації.

23.03.2021 позивачка звернулася до Старосамбірської державної нотаріальної контори Львівської області з приводу оформлення своїх спадкових справ, однак нотаріус відмовила у вчиненні нотаріальних дій, надавши листа №233/02-14 від 23.03.2021 про те, що ОСОБА_1 було пропущено шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті її батька.

Відповідно до статей 1268, 1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом, має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина 1 статті 1270 ЦК України), до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк на прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від неї.

Як роз`яснено у пункті 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» відповідно до змістустатті 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви. При цьому суди переважно правильно вирішують питання поважності причин пропуску зазначеного строку та визнають поважними тривалу хворобу, перебування спадкоємця тривалий час за межами України, відбування покарання в місцях позбавлення волі, перебування на строковій військовій службі в ЗСУ тощо.

Пленум Верховного Суду України в пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка у встановлений законом шестимісячний строк не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, через те, що є одинокою матір`ю п`ятьох дітей та не могла покидати своє місце проживання через необхідність постійного догляду за дітьми (а.с.10).

Зазначені обставини, як вважає суд, зумовили істотні труднощі для позивачки щодо вчинення нею дій по оформленню своїх спадкових прав, а тому, суд визнає поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини, яка відкрилася внаслідок смерті ОСОБА_2 .

Таким чином, з огляду на наведені положення закону та враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши надані в силу положень статті 81 ЦПК України докази в їх сукупності, суд вважає, що визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону та не порушує права свободи чи інтереси інших осіб, а тому є підстави для задоволення позовних вимог позивачки і визначення їй додаткового строку у три місяці, який буде достатнім для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 89, 200, 206, 247, 258, 259, 264, 265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , додатковий строк в 3 (три) місяці з дня набрання даним рішенням законної сили, для подання нею заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Ознайомитись з повним текстом судового рішення, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Повний текст судового рішення складено 08.06.2023.

Суддя М.І. Клімченко

СудСтаросамбірський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення08.06.2023
Оприлюднено20.06.2023
Номер документу111606316
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —455/897/23

Рішення від 08.06.2023

Цивільне

Старосамбірський районний суд Львівської області

Клімченко М. І.

Ухвала від 11.05.2023

Цивільне

Старосамбірський районний суд Львівської області

Клімченко М. І.

Ухвала від 08.05.2023

Цивільне

Старосамбірський районний суд Львівської області

Клімченко М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні