Рішення
від 12.06.2023 по справі 137/1347/22
ЛІТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 137/1347/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"12" червня 2023 р.

Літинський районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Гопкіна П.В.,

за участю секретаря Іванової І.О.,

сторін у справі: заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника - адвоката Верещака В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Літині цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Чорнобаївська територіальна громада Херсонського району Херсонської області, про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,

ВСТАНОВИВ:

23.12.2022 року заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою, мотивуючи її тим, що в 1995 році він приїхав із республіки Узбекистан на сезонні роботи по вирощуванню сільськогосподарської продукції в с. Посад-Покровське Білозерського району Херсонської області. Там він познайомився з місцевою жителькою ОСОБА_2 .. Через певний час вони почали спільно проживати в будинку батьків ОСОБА_2 .. У 2000 році вони придбали житловий будинок та дві земельні ділянки, але оформили договір купівлі-продажу лише у 2010 році, на ім`я ОСОБА_2 , оскільки у заявника не було громадянства України.

Заявник також зазначає, що як його, так і ОСОБА_2 , неодноразово притягували до відповідальності за те, що не реєстрували місце проживання громадянина Узбекистану - ОСОБА_1 ..

Протягом періоду спільного проживання як подружжя, вони вели спільне господарство, мали загальний сімейний бюджет, обробляли власні земельні ділянки та займались тваринництвом. Вони також здійснювали благоустрій будинку та прилеглої території, обладнували будинок зручностями. Разом вони придбали меблі, електроінструменти та обладнання для переробки молочної продукції. Святкували свята разом з сусідами, родичами та друзями.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. З метою успадкування майна, залишеного після смерті ОСОБА_2 , зокрема будинку та земельних ділянок, заявникові необхідно підтвердити факт спільного проживання чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

Тому заявник просить встановити факт спільного проживання разом із ОСОБА_2 однією сім`єю без офіційного оформлення шлюбу з 1995 року до 2018 року.

Відтак заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні повідомив, що у 1995 році приїхав в Україну на сезонні роботи де і познайомився з ОСОБА_2 , яка працювала на сусідньому полі. Згодом вона перейшла працювати до нього, а потім запросила на роботу ще свою тітку, подругу та племінницю. Вона допомагала заявнику з працівниками і з часом виникли відносини між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .. Восени того ж року він познайомився з батьками ОСОБА_2 .. Вона розлучилась з попереднім чоловіком, і змінила своє прізвище на дівоче. Офіційно ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не уклали шлюб, оскільки в ОСОБА_1 не було прописки і у нього був паспорт радянського зразка, він виїхав з Узбекистану та не виписався.

У 1997 році ОСОБА_2 завагітніла, але втратила дитину. До 2000 року вони проживали у батьків ОСОБА_2 , а потім купили будинок і переселилися. У них виникали проблеми з документами, тому не могли усиновити дитину. Вони почали жити спочатку з нуля, купували техніку та збільшували поголів`я у господарстві. У будинку проводили ремонтні роботи, встановили зручності (туалет, душ) та зробили огорожу. У них було господарство з декількома коровами, биками, телятами, вони виробляли молочну продукцію. Вони жили з того, що вирощували і обробляли на своїй земельній ділянці. Вони разом здійснювали покупки та разом їздили до консульства. Також разом купували побутову техніку.

ОСОБА_2 попросила переоформити будинок, і оформлення було зроблено на неї в 2010 році. У них були проблеми з реєстрацією шлюбу через документальні труднощі. Вони жили дружньо і прожили разом 23 роки. У останні роки у ОСОБА_2 виникли проблеми зі здоров`ям, і вона померла від інсульту. Родичі ОСОБА_2 не розмовляли про прийняття спадщини. Рідна сестра ОСОБА_2 виїхала в Польщу і заявила, що не буде претендувати на спадщину. У ОСОБА_1 були проблеми з документами: у 1995 році у нього був паспорт радянського Союзу, після його недійсності він звернувся до паспортного столу, але оформлення тягнулося. Він відмовився від громадянства і звернувся з проханням про оформлення нового паспорту, але його паспорт зник. У 2010 році вийшов новий закон і він отримав посвідку на тимчасове проживання. В 2000 році він придбав будинок за усним договором розстрочки, а договір купівлі-продажу було укладено у 2010 році. У нього було недостатньо коштів, щоб оформити документи на себе, тому вони оформили будинок на дружину. На запитання суду повідомив, що батьки ОСОБА_2 померли у період з 2005 по 2010 рік. Звертається в суд, щоб оформити спадщину, оскільки будинок оформлений на покійну цивільну дружину.

В судовому засіданні представник заявника - адвокат Верещака В.М. просив задовольнити заяву та встановити факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . За допомогою доказів, долучених до справи, адвокат стверджує, що вони мали сімейні відносини та спільні плани щодо народження дитини. Заявник, який був громадянином Узбекистану, вказує, що ці обставини вплинули на юридичні правовідносини між ним та ОСОБА_2 . Адвокат вважає, що заява обгрунтована і просить задовольнити її в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи Чорнобаївської територіальної громади Херсонського району Херсонської області до судового засідання повторно не з`явився, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлявся заздалегідь та належним чином (а.с. 105-106, 131-132, 133).

Заслухавши пояснення заявника та його представника, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Допитана у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 повідомила суду, що до повномасштабного вторгнення проживала по сусідству із ОСОБА_1 в с. Посад-Покровське Білозерського району Херсонської області. Повідомила, що була очевидцем того як ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спільно вели господарство та спільно обробляли земельну ділянку. Також свідку відомо, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 спільно придбали будинок.

Допитана свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні заявила, що вона спільно проживає із заявником з 2020 року. Вона познайомилася з ним тоді і з того часу вони мешкають разом. Свідок має інформацію про обставини проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , оскільки вона була присутня на сімейних святах родичів ОСОБА_2 . Свідок також знає, що ОСОБА_1 проживав з ОСОБА_2 за словами її рідної сестри та сусідів. Вона також свідчила про наявність особистих речей ОСОБА_2 у місці проживання ОСОБА_1 .

Так, у відповідності до довідки Літинської селищної ради Вінницького району Вінницької області за № 312 від 14.09.2022 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає без реєстрації по АДРЕСА_1 з 17.03.2023. Переїхав із с. Посад-покровське Херсонської області у зв`язку із воєнними діями.

Рішенням Білозерського районного суду Херсонської області від 12.04.2017 (а.с. 13), встановлено факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на території України з 1995 року. У відповідності до договорів купівлі-продажу (а.с. 23, 26-27, 30-31) 17.11.2010 ОСОБА_2 придбала у ОСОБА_6 житловий будинок та дві земельні ділянки по АДРЕСА_2 . У відповідності до довідки за № 947 від 03.01.2006 виданою Посад-Покровською сільською радою Білозерського району Херсонської області (а.с. 35) ОСОБА_2 , та ОСОБА_1 спільно проживають без реєстрації по АДРЕСА_2 . Матеріалами на компакт-диску (а.с. 46) зазначаються спільний відпочинок та спільне проведення часу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зокрема: спільне святкування нового 2016 року; події 05.05.2012 щодо підготовки на ринок та торгів на ринку ; події 06.10.2012 прогулянки набережною; 17.03.2012 де зафіксовано ОСОБА_1 на території будинковолодіння; 20.06.2013 спільне приготування вдома шашлику; відвідування зоопарку 20.03.2012, а також зафіксовано наявне господарство у 2012-2013 роках.

Відповідно до довідки Літинського Відділу ДРАЦС за № 21-28.1-11 від 05.01.2023 (а.с. 55) актовий запис про шлюб відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутній. У відповідності до інформаційної довідки зі спадкового реєстру (а.с. 79) вбачається, що станом на 02.02.2023 спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , не заводилась. Згідно свідоцтва про смерть (а.с. 108) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Фотоматеріалами (а.с. 113 зв.) заявник підтверджує, спільні святкування та подорожі із ОСОБА_2 .. Фотоматеріалами (а.с. 116) заявник зазначає, як спільно із ОСОБА_2 у 1997 році зустрічався з друзями.

Згідно з відповіддю на звернення адвоката за № 02-02/89 від 19.05.2023 (а.с. 137 ) служба у справах дітей Херсонської державної адміністрації повідомляє, що у зв`язку з тимчасовою окупацією м. Херсон було втрачено всі архівні документи, які були передані ліквідаційною комісією Білозерської районної державної адміністрації, тому повідомити про факти звернення ОСОБА_7 із заявами про усиновлення, не вважається можливим.

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Положеннями ч. 1 ст. 395 ЦПК України визначено перелік справ, які підлягаю розгляду судом в порядку встановлення фактів, що мають юридичне значення. Даний перелік не є виключним.

В силу вимог ч. 2 ст. 395 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Інститут фактичних шлюбних відносин введений у національне законодавство Сімейним Кодексом України.

Згідно пункту 1 Розділу VII СК України цей Кодекс набирає чинності з набранням чинності Цивільним Кодексом України.

Пунктом першим Прикінцевих і перехідних положень ЦК України встановлено, що цей Кодекс набирає чинності з 01.01.2004.

Таким чином, норми СК України розповсюджуються на правовідносини, які виникли чи існували з січня 2004 року.

Беручи до уваги викладене, судом встановлено, що між сторонами виникли відносини до набрання чинності СК України, тобто до 01.01.2004.

ОСОБА_8 , не був членом сім`ї ОСОБА_2 ,у розумінні приписів ст. 6, 12, 13, 22, 95, 96 КпШС УРСР, оскільки за змістом наведених норм закону поняттям «члени сім`ї» охоплювалося коло осіб, які мали кровний зв`язок, або ж їхні взаємовідносини виникали внаслідок встановлення опіки (піклування), усиновлення.

Згідно з вимогами статті 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до роз`яснень викладених у п. 21 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам, необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо. До числа спадкоємців четвертої черги не входить особа, яка хоча і проживала спільно зі спадкодавцем, але перебувала у зареєстрованому шлюбі з іншою особою.

У п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

Оскільки наявними у матеріалах справи доказами доведено проживання ОСОБА_1 однією сім`єю без реєстрації шлюбу із ОСОБА_2 з 1997 року по 04.06.2018, то цей факт має бути встановлений саме з 01.01.2004, тобто з дня набрання чинності СК України.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд у своїй постанові від 24.01.2020 у справі № 546/912/16-ц вказуючи про те, що факт спільного проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу можна встановити лише після 1 січня 2004 року (після набуття чинності СК).

Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заявник надав достатньо доказів, щоб встановити факт його спільного проживання із ОСОБА_2 , адже встановлено, що ОСОБА_1 проживав разом із ОСОБА_2 , як одна сім`я, був об`єднаний спільним побутом та вкладав свій час та ресурси, у тому числі у нерухоме майно. Однак, через бюрократичну процедуру, він не мав можливості офіційно узаконити свої відносини.

При ухваленні рішення судом враховано, що ОСОБА_1 надав усі наявні докази та привів свідків, які були доступні, з урахуванням того, що с. Посад-Покровське Білозерського району Херсонської області перебувало в зоні активних бойових дій, що є загальновідомим фактом. Зазначені обставини обмежували ОСОБА_1 у можливості представити більше доказів та запросити більше свідків.

Суд вважає за необхідне захистити інтереси ОСОБА_1 та встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з 01.01.2004 по 04.06.2018.

Керуючись ст. ст. 4, 7, 13, 81, 89, 259, 263-265, 273, 293, 315-319 ЦПК України, п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику по справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», враховуючи правове положення котре міститься у постанові КЦС ВС від 24.01.2020 у справі № 546/912/16-ц, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити частково.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу в період з 01 січня 2004 року по 04 червня 2018 року.

Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя : Гопкін П. В.

СудЛітинський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення12.06.2023
Оприлюднено20.06.2023
Номер документу111607851
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них:

Судовий реєстр по справі —137/1347/22

Рішення від 12.06.2023

Цивільне

Літинський районний суд Вінницької області

Гопкін П. В.

Рішення від 12.06.2023

Цивільне

Літинський районний суд Вінницької області

Гопкін П. В.

Ухвала від 18.04.2023

Цивільне

Літинський районний суд Вінницької області

Гопкін П. В.

Ухвала від 28.02.2023

Цивільне

Літинський районний суд Вінницької області

Гопкін П. В.

Ухвала від 25.01.2023

Цивільне

Літинський районний суд Вінницької області

Гопкін П. В.

Ухвала від 27.12.2022

Цивільне

Літинський районний суд Вінницької області

Гопкін П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні