ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"13" червня 2023 р. м. Київ Справа № 911/840/23
Господарський суд Київської області у складі судді Антонової В.М., за участю секретаря судового засідання Налапко Ю.І. розглянувши заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» адвоката Тронь Ігоря Володимировича про стягнення витрат на правову допомогу у справі
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мюнхаузен»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія»
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
- Товариство з обмеженою відповідальністю «ДМР Девелопмент»
- ПАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ»
про зобов`язання виконати певні дії
за участю представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: Тронь І.В.;
від третіх осіб: не з`явилися
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мюнхаузен» (позивач) звернулось до Господарського суду Київської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» (відповідач) про зобов`язання виконати певні дії.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 30.05.2023 позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мюнхаузен» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія», треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДМР Девелопмент», ПАТ «ДТЕК КИЇВСЬКІ РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» про зобов`язання виконати певні дії залишити без розгляду.
01.06.2023 до Господарського суду Київської області від представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» адвоката Тронь І.В. надійшла заява про стягнення з відповідача витрат на правову допомогу у розмірі 14 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 05.06.2023 розгляд заяви представника відповідача про стягнення витрат на правову допомогу призначено на 13.06.2023 о 14.10.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає подану заяву такою, що підлягає задоволенню,зважаючи на наступне.
Положеннями статті 244 ГПК України передбачено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема до них належать витрати на професійну правничу допомогу.
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 Господарського процесуального кодексу України).
Стаття 161 Господарського процесуального кодексу України визначає, що заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
У відзиві на позов відповідач вказав орієнтовний суму судових витрат на правничу допомогу адвоката у розмірі 23000,00 грн. та зазначив, що точний розрахунок таких витрат та додаткові докази їх понесення будуть надані суду не пізніше 5 днів після проголошення рішення.
Відповідно до ч. 3 ст. 124 Господарського процесуального кодексу України попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
Згідно зі ст. 126 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
22 серпня 2022 між Позивачем та адвокатом Тронь Ігорем Володимировичем (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю КС 6797/10 від 27.06.2018р.) (далі - Адвокат) було укладено договір про надання правової допомоги з адвокатом №4, відповідно до умов якого, Клієнт замовляє Адвокату надання юридичних послуг (правової допомоги) по захисту прав та законних інтересів в сфері здійснення ним господарської діяльності та цивільно-правових відносин на території України.
Порядок обчислення гонорару/винагороди (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для його зміни, порядок сплати, умови повернення, визначаються за взаємною згодою Сторін та оформлюються протоколом до цього Договору. При відсутності такого протоколу, вважається, що правова допомога надається безоплатно. (п. 5.1. Договору).
03 січня 2023 року, на виконання п.5.1. Договору, було укладено Протокол №4 до Договору в якому сторони погодили, що предметом даного протоколу є захист прав та законних інтересів Позивача у взаємовідносинах з ОСББ «Мюнхаузен». Також Протоколом №4 було врегульовано вартість послуг та порядок оплати наданих послуг.
Відповідно до розд. 4 Протоколу:
-підготовка відзиву на позовну заяву - 10 000 (десять тисяч гривень) 00 коп.;
-підготовка заперечень на відповідь на відзив 5000 (п`ять тисяч гривень) 00 коп.;
-представництво інтересів клієнта в суді (за одне засідання) - 2000 (дві тисячі гривень) 00 коп. незалежно від явки чи неявки інших учасників справи, відкладення, зняття з розгляду чи не проведення засідання в призначену дату з інших причин;
-підготовка заяви клопотання, пояснення, скарги іншого процесуального документу - 1 500 (одна тисяча п`ятсот гривень) 00 коп.;
Пунктом 5.2.1. Протоколу передбачено, що оплата послуг з представництва інтересів у суді першої інстанції здійснюється в наступному порядку - протягом 30 календарних днів з моменту винесення рішення судом першої інстанції, але не раніше підписання акту приймання - передачі наданих послуг.
01 червня 2023 між Адвокатом та відповідачем було підписано Акт приймання-передачі наданих послуг (правової допомоги). Вартість наданих послуг була оцінена в розмірі 14 000,00 грн., а саме: підготовка відзиву - 10000,00 грн. та участь у двох судових засіданнях - 4 000,00 грн.
Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (постанова Об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 № 922/445/19).
Слід зазначити, що відповідно до ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до статті 28 Правил адвокатської етики, гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
У даному випадку розмір у розмірі 10 000,00 грн за підготовку відзиву є визначеним і не змінюється в залежності від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу.
Частина 5 статті 126 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
За приписами вищезазначеної статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Водночас, відповідачем належними та допустимими доказами не доведено наявності у даній справі як підстав для відмови у стягненні витрат на правову допомогу, так і підстав для зменшення розміру заявлених до покладення на Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мюнхаузен» витрат на правову допомогу.
Поряд з цим, суд зазначає, що однією з гарантій забезпечення права особи на правову допомогу є повна і справедлива компенсація всіх понесених витрат на правову допомогу.
Сторона, яка змушена звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів, перебуває у становищі, коли її права та/або інтереси порушуються (не визнаються, оспорюються) іншою стороною спору, у зв`язку з чим позивачу необхідний судовий захист.
Для такого захисту, зумовленого протиправною поведінкою іншої сторони (відповідача), позивачу необхідно витрачати свій час та кошти, докладати зусиль для захисту своїх порушених прав/інтересів.
Тому цілком розумно та справедливо, коли особа, на користь якої вирішено спір, у повній мірі отримує від винної сторони (сторони, яка порушує права та призвела до виникнення спору) компенсацію своїх витрат, понесених для того, щоб захистити свої права/інтереси, які, відповідно, порушуються/не визнаються, оспорюються саме відповідачем.
Суд зазначає, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану.
Отже, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені, з урахуванням того, чи була їх сума обґрунтованою.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у п. 95 рішення у справі «Баришевський проти України» від 26.02.2015, п.п. 34-36 рішення у справі «Гімайдуліна і інших проти України» від 10.12.2009, п. 80 рішення у справі «Двойних проти України» від 12.10.2006, п. 88 рішення у справі «Меріт проти України» від 30.03.2004 заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
З урахуванням зазначеного, аналізуючи розмір витрат, понесених на правову допомогу позивачем у даній справі, з урахуванням критеріїв, визначених ч. 5 ст. 129 ГПК України, у співвідношенні із узгодженими клієнтом і адвокатом видами правової допомоги, та дійсно необхідного і підтвердженого доказами фактичного обсягу правничої допомоги, поведінки сторін, суд дійшов висновку, що заявлені до стягнення у даній справі позивачем витрати на правову допомогу в розмірі 14 000,00 грн. є співмірними, пропорційними, обґрунтованими та реальними, у зв`язку з чим вони підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись статтями 129, 233, 238, 240, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» адвоката Тронь Ігоря Володимировича про стягнення витрат на правову допомогу задовольнити.
2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Мюнхаузен» (08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Київська, 53, код ЄДРПОУ 42404261) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Київська обласна енергопостачальна компанія» (08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Київська, 8-В, код ЄДРПОУ 42094646) 14 000 (чотирнадцять тисяч) грн. 00 коп витрат на професійну правову допомогу.
3. Видати наказ після набрання додатковою ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена у строк, встановлений ст.256 ГПК України, та відповідно до порядку, визначеного ст.257 ГПК України.
Повний текст додаткової ухвали складено 19.06.2023
Суддя В.М. Антонова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2023 |
Оприлюднено | 20.06.2023 |
Номер документу | 111610028 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Антонова В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні