Рішення
від 06.06.2023 по справі 589/2737/22
ШОСТКИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 589/2737/22

Провадження № 2/589/444/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2023 року

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:

головуючого судді Прачук О.В.,

за участю секретаря судового засідання Антошко Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Шосткинська міська державна нотаріальна контора

- про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом зняття заборони відчуження квартири,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом про усунення перешкод у здійсненні права власності шляхом зняття заборони відчуження квартири АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до договору дарування від 26 вересня 2013 року вона є власницею квартири АДРЕСА_1 . Рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 11 липня 2019 року на вказану квартиру було накладено заборону відчуження з метою збереження за дитиною ОСОБА_2 , позбавленим батьківського піклування, права на житло. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 досяг свого повноліття, тому вказана квартира втратила статус «житла дитини» з моменту досягнення ним 18-ти років. Таким чином, позивачка вважає, що на даний час відпали підстави для залишення в силі заборони відчуження належної їй квартири, що обмежує її у реалізації права власності на даний об`єкт нерухомості.

Позивач у судове засідання не з`явилась, надала суду заяву, в якій просила справу слухати без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Проти винесення заочного рішення по справі не заперечує.

Відповідач та його представник в судове засідання не з`явились, про день, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, але в судове засідання не з`явились, про причину своєї неявки суд не повідомили, клопотань про розгляд справи у їх відсутності не надали.

Представник Першої Шосткинської державної нотаріальної контори в судове засідання також не з`явився, в.о. завідувача нотаріальної контори надала суду лист, в якому просила справу слухати без участі представника, при розгляді справи покладається на розсуду суду.

Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд за згодою позивача, ухвалив рішення про заочний розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі даних та доказів.

Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до наступного:

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має на праві власності квартиру АДРЕСА_1 , що підтверджується копією договору дарування квартири від 26 вересня 2013 року та копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності. (а.с.5,6)

Рішенням Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 11 липня 2019 року на квартиру АДРЕСА_1 накладено заборону на відчуження. При цьому, як вбачається зі змісту рішення заборона була накладена з метою збереження за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно якого позивачка позбавлена батьківських прав, права на житло на підставі ч.4 ст. 17, ч.3 ст. 25 Закону України «Про охорону дитинства». (а.с.7-9)

Згідно листа, наданого начальником Шосткинського ВДВС від 08.08.2022 року, станом на 02 серпня 2022 року на виконанні у Шосткинському ВДВС відносно ОСОБА_1 відсутні відкриті виконавчі провадження. (а.с.10)

Як вбачається із інформації про державну реєстрацію обтяжень, яка міститься в Інформації з Єдиного реєстру заборон на відчуження об`єктів нерухомого майна від 29.08.2022 року відносно квартири АДРЕСА_1 мається обтяження у вигляді заборони на нерухоме майно. (а.с.12)

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» за дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також особами з їх числа зберігається право на житло, в якому вони проживали з батьками, рідними до встановлення опіки, піклування, для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом ч. 3 ст. 25 Закону України «Про охорону дитинства» у разі передачі дітей, позбавлених батьківського піклування, під опіку чи піклування, жиле приміщення, в якому вони проживали, зберігається за дітьми протягом усього часу перебування їх у опікунів чи піклувальників незалежно від того, чи проживають у жилому приміщенні, з якого вибули діти, інші члени сім`ї. Статтею 247 СК України також передбачено право дитини, над якою встановлено опіку або піклування, на збереження права користування житлом, у якому вона проживала до встановлення опіки або піклування.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про охорону дитинства» суд у разі позбавлення батьків батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав одночасно накладає заборону на відчуження майна та житла дітей, про що повідомляє нотаріуса за місцем знаходження майна та житла.

Наведені законодавчі приписи гарантують збереження за дитиною права на користування житлом, в якому дитина, позбавлена батьківського піклування проживала до встановлення опіки, протягом усього часу перебування під опікою, незалежно від того, чи проживає вона у цьому жилому приміщенні. Разом тим, за переконанням суду, забезпечення дитини власним житлом у будь-якому разі усуває будь-яке можливе порушення гарантованих Державою прав такої дитини на житло та свідчить про відсутність обставин, що обумовили необхідність накладення судом заборони відчуження нерухомого майна дитини, а тому така заборона може бути скасована.

Згідно п. п. 5.1 п. 5 глави 15 «Накладання та зняття заборони щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації» Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року № 296/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595 нотаріус, який накладав заборону, знімає заборону відчуження майна, зокрема, при одержанні повідомлення: органів опіки та піклування про усунення обставин, що обумовили накладення заборони відчуження майна дитини; про скасування рішення суду про позбавлення батьків дитини батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав; за рішенням суду; в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Згідно зі ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Отже, враховуючи викладене, а також те, що ОСОБА_2 , який позбавлений батьківського піклування, досяг свого повноліття, та те, що він не є власником спірної квартири, суд дійшов до висновку, що вказана квартира втратила статус «житла дитини» з моменту досягнення ОСОБА_2 повноліття, тобто з ІНФОРМАЦІЯ_3 , а тому відпала необхідність у збереженні за ним права на користування квартирою, яка на праві власності належить позивачу, а відтак і у забороні відчуження цієї квартири, тому цю заборону необхідно зняти.

Керуючись ст. 17, 25 Закону України «Про охорону дитинства» від 26 квітня 2001 року № 2402-ІИ, ст. 32 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13 січня 2005 року № 2342-ІУ, ст. ст. 3, 4, 15 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 81, 265, 280-283, 354 , ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов - задовольнити.

Скасувати заборону на нерухоме майно - квартиру АДРЕСА_1 , за реєстраційним номером обтяження № 33438220, що зареєстрована 28.09.2019 року Шосткинською міською державною нотаріальною конторою на підставі рішення Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 11.07.2019 року у цивільній справі № 589/921/19, з подальшим виключенням відповідних відомостей з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення.

Позивачем рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його складення.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя Шосткинського міськрайонного суду

Сумської області О.В.Прачук

СудШосткинський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення06.06.2023
Оприлюднено20.06.2023
Номер документу111613349
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису)

Судовий реєстр по справі —589/2737/22

Рішення від 06.06.2023

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 18.05.2023

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

Ухвала від 12.09.2022

Цивільне

Шосткинський міськрайонний суд Сумської області

Прачук О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні