Справа № 236/706/22
Провадження № 2/202/987/2023
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2023 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді - Слюсар Л.П.,
за участю секретаря - Пеки Д.В.,
прокурора - Косогової Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро цивільну справу за позовною заявою керівника Слов`янської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області до Лиманської міської ради Донецької області, ОСОБА_1 , про визнання незаконним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
16.02.2022 року керівник Слов`янської окружної прокуратури Донецької області звернувся до Краснолиманського міського суду Донецької області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області до Лиманської міської ради, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення, відповідно до якої просив визнати незаконним та скасувати рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83-5919 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради (колишньої Тернівської сільської ради» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради (колишньої Тернівської сільської ради) із кадастровим номером 1423085400:09:000:2768 розміром 2,0000 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення міської ради; стягнути з виконавчого комітету Лиманської міської ради (код ЄДРПОУ:38068238) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) солідарно на користь Донецької обласної прокуратури (р/р №UА918201720343180002000016251, Держказначейська служба України м. Київ, МФО -820172, код ЄДРПОУ-25707002, отримувач Донецька обласна прокуратура) витрати зі сплати судового збору в сумі 2481,00 грн.
В обґрунтування позовної заяви посилаючись на те, що Слов`янською окружною прокуратурою вивчено питання законності безоплатної передачі у власність громадянам земельних ділянок комунальної форми власності сільськогосподарського призначення, що на території Лиманської об`єднаної територіальної громади та встановлено, що рішенням Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83-5919 незаконно передано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку розміром 2,0000 га., кадастровий номер 1423085400:09:000:2768.
Прокурором встановлено, що згідно відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 03.08.2020 №23-7656/14-20-С вже отримував у власність земельну ділянку площею 1,9900 га з кадастровим номером 7121284000:03:004:0035 для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Моринської сільської ради Звенигородського району Черкаської області. Право власності на таку земельну ділянку за останнім зареєстровано 08.08.2020 за №53521229.
Зазначене підтверджує, що ОСОБА_1 на час отримання спірної земельної ділянки з кадастровим номером: 1423085400:09:000:2768 (рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83-5919) вже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (попередньо отримавши у приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером: 7121284000:03:004:0035).
Таким чином, всупереч вимогам ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України, ОСОБА_1 при зверненні до Лиманської міської ради із заявою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради Краматорського району Донецької області не повідомив, що право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ним вже використано.
Земельна ділянка із кадастровим номером 1423085400:09:000:2768, яка на даний час знаходиться в межах Лиманської міської ради Краматорського району Донецької області, вибула із земель комунальної власності внаслідок повторного незаконного використання відповідачем права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання (для ведення особистого селянського господарства) шляхом державної реєстрації права на них.
Лиманською міською радою Донецької області на момент прийняття оспорюваного рішення не перевірено факт реалізації ОСОБА_1 права на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Прийняття Лиманською міською радою рішення щодо передачі земельної ділянки комунальної власності ОСОБА_1 всупереч вимог ст.ст.116,118,121 ЗК України, що призвело до порушення інтересів держави.
Порушення встановлено законом порядку володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою комунальної власності, порядку продажу земель і є підставою для втручання органу прокуратури, в тому числі з позовом до суду в інтересах держави.
Слов`янською окружною прокуратурою скеровано до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області лист з повідомленням про виявлені порушення вимог земельного законодавства, та водночас, з`ясуванням питання чи будуть управлінням вживатися заходи реагування (лист від 20.01.2022 за № 57/1-84вих-22).
Водночас, за результатами розгляду вказаного листа, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області листом від 25.01.2022 №10-5-0.63-364/2- 22 повідомило, що заходи щодо захисту інтересів держави в судовому порядку не вживалися.
Вказане розцінюється прокурором, як бездіяльність уповноваженого органу в даному випадку.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що органом, який уповноважений здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області допущено бездіяльність, вбачаються виключні підстави для представництва прокурором інтересів держави у спірних правовідносинах шляхом звернення до суду із вказаним позовом.
Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 лютого 2022 року, головуючим суддею у розгляді цивільної справи визначено суддю Краснолиманського міського суду Донецької області Саржевську І.В.
Розпорядженням Верховного Суду від 14.03.2022 року №7/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суду Донецької, Запорізької та Харківської областей» територіальна підсудність справ Краснолиманського міського суду Донецької області визначена Індустріальному районному суду м. Дніпропетровська.
Протоколом автоматизованогорозподілу судовоїсправи міжсуддями від16січня 2023року,головуючим суддеюу розглядіцивільної справивизначено суддюСлюсар Л.П. Ухвалою судді від 18 січня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 16 березня 2023 року закрито підготовче провадження у справі.
Представник позивача Головного управління Держгеокадасту у Донецькій області в судове засідання не з`явився. Відповідно до заяви, яка сформована в системі «Електронний суд» 02.02.2023 року позовні вимоги поданої позовної заяви підтримав в повному обсязі та просив суд здійснити розгляд справи без участі представника Головного управління.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з наведених в позові підстав.
Представник відповідача Лиманської міської ради Донецької області у судове засідання не з`явився. Відповідно до заяви, документ сформований в системі «Електронний суд» 17.02.2023 року просили суд розглядати справу без участі представника відповідача Лиманської міської ради за наявними матеріалами у справі та ухвалити рішення відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився. Про час і місце слухання справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки не повідомив. Заяв та клопотань до суду не надав. Враховуючи, що позивач не заперечував проти ухвалення заочного рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача та ухвалити заочне рішення, відповідно до вимог ст. 280-282 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.
Суд, вислухавши прокурора, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено,що18.07.2020 року ОСОБА_1 подано до Міського голови Лиманської міської ради Донецької області заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності загальною площею 2,000 га., яка розташована на території Тернівської сільської ради Лиманського району для ведення особистого селянського господарства.
Рішенням Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83-5919 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради (колишньої Тернівської сільської ради)» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадян згідно додатку для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради (колишньої Тернівської сільської ради).
Відповідно до п.2 Рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83-5919, передано у власність громадянам земельні ділянки комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради (колишньої Тернівської сільської ради), згідно додатку, за рахунок земель сільськогосподарського призначення міської ради.
Згідно Переліку громадян, яким відводяться земельні ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради (колишньої Тернівської сільської ради), що є додатком до Рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83- 5919, ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку кадастровий номер 1423085400:09:000:2768 розміром 2,0000 га.
На підставі зазначеного рішення, 23.09.2020 за №38384042 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Держаному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна (надалі - Державний реєстр речових прав) за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку.
Згідно інформаціїз Державногореєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, номер довідки 299402717, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 03.08.2020 №23-7656/14-20-0 отримав у власність земельну ділянку площею 1,9900 га з кадастровим номером 7121284000:03:004:0035 для ведення особистого селянського господарства, розташовану в адмінмежах Моринської сільської ради Звенигородського району Черкаської області. Право власності на таку земельну ділянку за останнім зареєстровано 08.08.2020 за №53521229.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Конституції України, ч. 1 ст. 1 ЗК України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно із ч. 1 ст. 13 Конституції України земля є об`єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Пунктом 10 ч. 2 ст.16 ЦК України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування.
Згідно із ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, Земельного кодексу України, а також інших законів, що видаються відповідно до них (ст. 78 Земельного кодексу України), та включає в себе можливість володіння, користування і розпорядження земельними ділянками.
Відповідно до приписів ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом.
Підпункт 34 ч. 1 ст.26Закону України"Промісцеве самоврядуванняв Україні" визначає виключну компетенцію міських рад у вирішенні відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно п. б ч. 1 ст. 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.
Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Статтею 80 ЗК України встановлено, що самостійними суб`єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, на землі комунальної власності.
Положеннями статті 81 ЗК України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Порядок отримання громадянами у власність земельних ділянок регламентовано нормами ст.ст.116, 118, 121 ЗК України.
Згідно із ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 га.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи ОСОБА_1 на час отримання спірної земельної ділянки з кадастровим номером: 1423085400:09:000:2768 (рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83-5919) вже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (попередньо отримавши у приватну власність земельну ділянку з кадастровим номером: 7121284000:03:004:0035).
Та, всупереч вимогам ст.ст. 116, 118, 121 ЗК України, ОСОБА_1 при зверненні до Лиманської міської ради із заявою про відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради Краматорського району Донецької області не повідомив, що право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства ним вже використано.
Земельна ділянка із кадастровим номером 1423085400:09:000:2768, яка на даний час знаходиться в межах Лиманської міської ради Краматосрького району Донецької області, вибула із земель комунальної власності внаслідок повторного незаконного використання відповідачем ОСОБА_1 права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання (для ведення особистого селянського господарства) шляхом державної реєстрації права на них.
Крім того,Лиманською міськоюрадою Донецькоїобласті намомент прийняттяоспорюваного рішенняне перевіренофакт реалізації ОСОБА_1 права набезоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Отже земельна ділянка із кадастровим номером 1423085400:09:000:2768, яка на даний час знаходиться в межах Лиманської міської ради Краматорського району Донецької області, вибула із земель комунальної власності внаслідок повторного незаконного використання відповідачем права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання (для ведення особистого селянського господарства) шляхом державної реєстрації права на них.
За змістом ч.ч.1, 2, 3 ст. 12, ч.ч. 1, 2 ст.13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та їх обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Статтями 77, 78 ЦПК України визначено поняття належності та допустимості доказів.
Відповідно до правил статті 78ЦПК про допустимість доказів обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть бути підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтями 81, 82 ЦПК України встановлені правила звільнення сторони від доказування та розподілу обов`язків по доказуванню між сторонами.
За загальним правилом, встановленим ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, установлених ст. 82 ЦПК України.
Суд приймає до розгляду лише ті докази, які мають значення для справи. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оскільки, рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83-5919 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради ( колишньої Тернівської ради)» в частині відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 прийнято з порушенням ст.ст.116,118,121 ЗК України, тому підлягає визнанню незаконним та скасуванню.
Виходячи із вищевикладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, законні та такі, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі положень ст. 141ЦПК України суд вважає за необхідне в зв`язку із задоволенням позову стягнути з відповідачів на користь позивача суму сплаченого судового збору в розмірі по 1240 грн. 50 коп. з кожного.
Керуючись: ст.ст. 13,14, 19,131-1 Конституції України, Законом України «Про місцеве самоврядування», ст.ст.15,16,21 ЦК України, ст.ст. 78,80,81,116,118,121 ЗК України, ст.ст. 4, 12, 13, 77,78, 81,82, 141, 259, 263-265,280-282 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимогикерівника Слов`янськоїокружної прокуратуриДонецької областів інтересахдержави вособі Головногоуправління Держгеокадаструу Донецькійобласті (84313,Донецька область,м.Краматорськ,бульвар Машинобудівників,буд.16,ЄДРПОУ:39767332)до Лиманськоїміської радиДонецької області(84406,Донецька область,м.Лиман,вул.Незалежності,буд.46,ЄДРПОУ:04053275), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ,РНОКПП: НОМЕР_1 ),про визнаннянезаконним таскасування рішення задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Лиманської міської ради Донецької області від 20.08.2020 №7/83-5919 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради (колишньої Тернівської сільської ради» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та передачі у власність ОСОБА_1 земельної ділянки комунальної власності для ведення особистого селянського господарства на території Лиманської міської ради (колишньої Тернівської сільської ради) із кадастровим номером 1423085400:09:000:2768 розміром 2,0000 га, за рахунок земель сільськогосподарського призначення міської ради.
Стягнути з виконавчого комітету Лиманської міської ради (код ЄДРПОУ:38068238) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Донецької обласної прокуратури (р/р №UА918201720343180002000016251, Держказначейська служба України м. Київ, МФО - 820172, код ЄДРПОУ-25707002, отримувач Донецька обласна прокуратура) витрати зі сплати судового збору по 1240 грн. 50 коп. з кожного.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст буде складено 07.05.2023 року.
Суддя Л.П. Слюсар
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2023 |
Оприлюднено | 21.06.2023 |
Номер документу | 111636732 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Слюсар Л. П.