Рішення
від 14.06.2023 по справі 757/7719/23-ц
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/7719/23-ц

Категорія 17

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 червня 2023 року Печерський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді- Бусик О. Л.

при секретарі судових засідань-Рябошапці М. О.

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1

відповідач: Іноземна неурядова організація АКТЕД (АСТЕD) в особі відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації в Україні АКТЕД (АСТЕD)

розглянувшиу відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Лев Роман Васильович до Іноземної неурядової організації АКТЕД (АСТЕD) в особі відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації в Україні АКТЕД (АСТЕD) про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2023 року ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Лев Р. В. звернувся до судуз позовом до Іноземної неурядової організації АКТЕД (АСТЕD) в особі відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації в Україні АКТЕД (АСТЕD) (далі - ВПІНО «Філія АКТЕД (АСТЕD)», у якому просив: стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 329 447,53 грн, з яких: 308 294,58 грн заборгованість зі сплати орендної плати та 21 152,95 грн заборгованість зі сплати комунальних послуг; стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 3294,49 грн витрат з оплати судового збору та 20 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 загальною площею 154,6 кв.м, житловою 80,40 кв.м.

22 грудня 2021 року між ВПІНО «Філія АКТЕД (АСТЕD)», що є відокремленим підрозділом іноземної неурядової організації АКТЕД (АСТЕD) (Франція, м. Париж) і ОСОБА_1 укладено договір оренди житлового приміщення №КYIV 122021/02 (далі - договір оренди), за умовами якого позивач передав відповідачу в оренду (строкове платне користування) для використання як житла для своїх представників квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 154,6 кв.м, на строк з 22 грудня 2021 року до 22 грудня 2022 року, зі сплатою 1 500,00 дол. США за місяць, оплата має бути здійснена у гривні за курсом НБУ на день оплати шляхом готівкового розрахунку +2%, до цієї суми не включені платежі за комунальні послуги, які сплачуються окремо згідно з показами лічильників. Перелік майна, що знаходилося в квартирі зазначені в акті прийому-передачі, який є невід`ємним додатком до цього договору. Плата за користування об`єктом найма сплачується щомісяця до 15 числа поточного місяця шляхом готівкового розрахунку; оплата комунальних послуг, які відносяться до нерухомого об`єкта, проводиться наймачем шляхом готівкового розрахунку, щомісяця до 20 числа місяця наступного за оплачуваним.

22 грудня 2021 року між сторонами підписано акт №1 приймання-передачі, згідно з яким наймодавець передав, а наймач прийняв в тимчасове користування квартиру АДРЕСА_1 , з усіма невід`ємними технічними пристроями і з предметами домашньої обстановки.

У червні 2022 року наймач через свого представника повідомив представника позивача про деякі труднощі з оплатою оренди та комунальних послуг і просив відстрочити сплату оренди за наступні періоди на декілька місяців. Позивач не заперечував та погодився відстрочити відповідачу сплату оренди за квартиру на декілька місяців. Однак, відповідач з липня 2022 року повністю перестав сплачувати орендну плату та комунальні послуги.

Будь-яких листів, повідомлень чи звернень щодо сплати за оренду квартири та комунальних послугах, та/або щодо небажання відповідача продовжувати договір оренди, та/або щодо дострокового розірвання договору оренди, та/або щодо іншого відповідач позивачу не надсилав.

24 грудня 2022 року представник позивача з`ясував, що квартира порожня, речей представників наймача в квартирі немає.

Останні платежі зі сплати орендної плати за договором оренди надійшли 06 червня 2022 року за червень 2022 року, отже відповідач не виконав взяті на себе зобов`язання за договором та не сплатив орендну плату за період з липня 2022 року до 22 грудня 2022 року, а також комунальні послуги з червня до грудня 2022 року.

Ураховуючи, що в позасудовому порядку не вдалося врегулювати спірне питання, позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді від 13 березня 2023 року у справі відкрито провадження для розгляду за правилами спрощеного провадження з повідомленням сторін.

12 червня 2023 року до суду від представника позивача надійшло клопотання, в якому він просить розглянути справу без участі позивача та його представника, не заперечує щодо проведення заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення, позовні вимоги просить задовольнити.

Відповідач про час, дату, місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, відзив та інші заяви з процесуальних питань від нього до суду не надходили.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07 липня 1989 року у справі «Юніон АліментаріаСандерс С. А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання. Суд виходить з того, що якщо представники сторін чи інших учасників судового процесу не з`явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, не відкладаючи розгляду справи, він може вирішити спір по суті. Основною умовою відкладення розгляду справи є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Згідно з частиною першою статті 174 ЦПК України, при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом, що є правом учасників справи. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до статті 280 ЦПК України суд вважає можливим ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних у ній доказів, оскільки відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився у судове засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив і позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР, кожній фізичній або юридичній особі гарантовано право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.

У листі Верховного Суду України від 25 січня 2006 року № 1-5/45 визначено критерії оцінювання розумності строку розгляду справи, якими серед іншого є складність справи та поведінка заявника.

Рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Статтею 6 Конвенції передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

У пункті 26 рішення ЄСПЛ від 15 травня 2008 року у справі «Надточій проти України» (заява N 7460/03) зазначено, що принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Згідно зі статтею 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

З урахуванням викладеного, статей 128-131, 223 ЦПК України та з метою уникнення затягування розгляду справи суд вважає, що в матеріалах справи є достатньо даних і доказів для її розгляду по суті за відсутності учасників справи.

Суд, у порядку спрощеного позовного провадження, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються відповідно до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов наступного висновку.

За частиною першою статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).

Правовідносини найму (оренди) житла регулюються главою 59 ЦК України.

Відповідно до статті 810 ЦК України за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла (наймодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (наймачеві) житло для проживання у ньому на певний строк за плату.

Договір найму житла укладається у письмовій формі (частина перша статті 811 ЦК України).

Відповідно до частини третьої статті 815 ЦК України наймач зобов`язаний своєчасно вносити плату за житло.

Згідно з пунктом 1 частини другої статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

Відповідно до частини першої статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з частиною першою статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Згідно зі статтею 763 ЦК України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Згідно зі статтею 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини першої статті 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності від 23 червня 2011 року є власником квартири АДРЕСА_1 .

22 грудня 2021 року між ОСОБА_1 (наймодавець) і ВПІНО Філія АКТЕД (наймач) укладено договір оренди житлового приміщення № КYIV 122021/02, за умовами якого наймодавець передає житлове приміщення з меблями та обладнанням, а саме квартиру АДРЕСА_1 загальною площею 154,6 кв. м, а наймач приймає в найм (строкове платне користування) об`єкт найму для користування в якості житла своїх представників. Строк найму складає з 22 грудня 2021 року до 22 грудня 2022 року. Перелік майна: меблів, обладнання тощо та стан меблів, обладнання та об`єкту найму зазначаються в акті прийому-передачі, який є невід`ємним додатком до цього договору. Цей договір набирає чинності з моменту його підписання.

Згідно з пунктом 2.1 договору оренди наймач сплачує наймодавцям найомну плату (плату за користуванням приміщенням) в розмірі 1 500,00 дол. США за місяць, оплата буде здійснена у гривнях відповідно до курсу НБУ на день оплати згідно курсу долара НЕУ шляхом готівкового розрахунку +2%.

Пунктом 2.2 договору оренди передбачено, що сума визначена в пункті 2.1 цього договору не включає платежі за комунальні послуги, які сплачуються окремо згідно лічильників.

Найомна плата за користування об`єктом найму сплачується щомісячно до 15 числа поточного місяця шляхом готівкового розрахунку (пункт 2.3 договору оренди).

Оплата комунальних послуг, які відносяться до нерухомого об`єкту, проводиться наймачем шляхом готівкового розрахунку, щомісячно до 20 числа місяця наступного за оплачуваним (пункт 2.4 договору оренди).

Наймач зобов`язаний, зокрема, своєчасно і в повному обсязі вносити плату за користування приміщенням (пункт 3.1 договору оренди).

22 грудня 2021року між сторонами підписано акт №1 приймання-передачі, згідно з яким наймодавець передав, а наймач прийняв в тимчасове користування квартиру АДРЕСА_1 з усіма невід`ємними технічними пристроями і з предметами домашньої обстановки.

Згідно з довідкою АТ КБ «ПРИВАТБАНК» останній платіж з орендної плати відповідач здійснив 06 червня 2022 року за червень 2022 року.

22 грудня 2022 року закінчився строк дії договору оренди.

Доказів виконання відповідачем умов договору оренди з липня до 22 грудня 2022 року немає.

Ураховуючи наведене, заборгованість відповідача зі сплати орендної плати з липня 2022 року до 22 грудня 2022 року становить 8 564,51 дол. США, що еквівалентно 308 294,58 грн.

Крім цього, станом на 01 грудня 2022 року наявна заборгованість зі сплати за комунальні послуги, а саме: електропостачання - 2096,16 грн, центральне водовідведення (ХВ та ГВ) - 1 585,92 грн, утримання будинку та прибудинкової території - 7 463,68 грн, гаряча вода - 4 452,38 грн, опалення - 4 532,76 грн, плата за абонентське обслуговування ГВ - 122,80 грн, плата за абонентське обслуговування ТЕ - 248,56 грн, вивезення побутових відходів - 650,69 грн.

31 січня 2023 року на адресу ВПІНО «Філія АКТЕД (АСТЕD)»було надіслано претензію №30/01 з проханням сплатити заборгованість, проте претензія залишилась без реагування та задоволення.

Повторно, 15 лютого 2023 року на дві відомі адреси реєстрації та можливого знаходження ВПІНО «Філія АКТЕД (АСТЕD)» представником позивача були надіслані претензії №15/02 з проханням сплатисуму заборгованості. Однак відповіді та/або сплати заборгованості від відповідача не отримано.

Згідно з довідкою від 07 лютого 2023року, виданою Головним управлінням Регіональної статистики, станом на 01 лютого 2023 року в ЄДРПОУ значиться ФІЛІЯ «АКТЕД» (АСТЕD), код ЄДРПОУ 26620088, адреса: 04053, м. Київ, Шевченківський р-н, вул. Січових стрільців, 13а, офіс 31. Керівник ОСОБА_4 .

Відповідно до витягу з Єдиного реєстру суб`єктів господарської діяльності і товариств станом на 07 лютого 2023року наявна юридична особа АКТЕД (АСТЕD), реєстраційний номер 402 886 816 реєстр R.C.S. м. Париж, юридична адреса: 33 рю Годо де Моруа, 75009, м. Париж.

Оскільки відповідач порушив умови договору оренди та не сплатив як орендну плату за користування квартирою за період з липня до 22 грудня 2022 року, так і комунальні платежі, порушені права позивача як власника спірної квартири підлягають захисту, шляхом стягнення з наймача на користь наймодавця заборгованості з орендної плати та комунальних платежів, відповідно до наданого позивачем розрахунку.

Ураховуючи наведене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо судових витрат у справі

Розподіл судових витрат між сторонами, регулюється статтею 141 ЦПК України, зокрема, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. У разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові -- на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Ураховуючи наведене з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 3 294,49 грн, що був сплачений ним при зверненні до суду з цим позовом.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 13, 76, 81, 89, 134, 141, 263-265, 274-279, 280-284, 352, 354 ЦПК України, статтями,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 , в інтересах якого діє Лев Роман Васильович до Іноземної неурядової організації АКТЕД (АСТЕD) в особі відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації в Україні АКТЕД (АСТЕD)про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Іноземної неурядової організації АКТЕД (АСТЕD) в особі відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації в Україні АКТЕД (АСТЕD) на користь ОСОБА_1 308 294,58 грн (триста вісім тисяч двісті дев`яносто чотири гривні 58 коп.) заборгованості з орендної плати та 21 152,95 грн (двадцять одна тисяча сто п`ятдесят дві гривні 95 коп.) заборгованості з комунальних платежів.

Стягнути з Іноземної неурядової організації АКТЕД (АСТЕD) в особі відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації в Україні АКТЕД (АСТЕD) на користь ОСОБА_1 3 294,49 грн (три тисячі двісті дев`яносто чотири гривні 49 коп.) витрат з оплати судового збору.

Відповідачем заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повний текст заочного рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ).

Відповідач: Іноземна неурядова організація АКТЕД (АСТЕD) в особі відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації в Україні АКТЕД (АСТЕD) (ЄДРПОУ 26620088, адреса: 04053, м. Київ, вул. Січових стрільців, 13а, офіс 31).

Повний текст рішення складено 20 червня 2023 року:

Суддя: О. Л. Бусик

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.06.2023
Оприлюднено21.06.2023
Номер документу111640579
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —757/7719/23-ц

Рішення від 21.06.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Бусик О. Л.

Рішення від 14.06.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Бусик О. Л.

Ухвала від 13.03.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Бусик О. Л.

Ухвала від 06.03.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Бусик О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні