Справа № 930/1439/23
№2/930/468/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.06.2023 року Немирівський районний суд
Вінницької області
в складі головуючого судді Алєксєєнка В.М.
при секретарі Путій З.О.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Райгородської сільської ради Гайсинського району про визнання права власності на спадкове майно, -
В С Т А Н О В И В :
Свої позовні вимоги позивачка мотивує тим, що Фермерське господарство ОСОБА_2 створено 15.03.1995 року, засновником якого є ОСОБА_2 .Діяльність фермерського господарства забезпечується наявністю земельної ділянки, яка надана засновнику 13.01.1993 року на праві постійного користування 47,00 гектарами землі.
Рішенням господарського суду Вінницької області від 23.11.2021 у справі №902/601/21, - визнано за Фермерським господарством Казьмірчука Бориса Арсентійовича (село Коржівка, Немирівський район, Вінницька область, 22870, код ЄДРПОУ 20082129) право постійного користування 47,00 гектарами землі, для введення сільськогосподарського виробництва, кадастровий номером земельної ділянки 0523084200:01:001:0448, яка була надана у постійне користування ОСОБА_2 відповідно до Державного акта на право постійного користування землею на підставі рішення №13 від 13.01.1993 Коржівської сільської ради народних депутатів Немирівського району Вінницької області Української РСР.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після його смерті, Позивачка як його дружина, прийняла спадщину та стала здійснювати фермерську діяльність, перейнявши на себе права та обов`язки голови фермерського господарства.
Так, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 19 травня 2002 року, Позивачка успадкувала грошові заощадження, які знаходилися на банківському рахунку, відкритого на померлого ОСОБА_2 .
Відповідно до протоколу №1 зборів членів фермерського господарства від 27 липня 1998 року було припинено членство ОСОБА_2 у зв`язку із його смертю у Фермерському господарстві ОСОБА_2 та обрано головою ФГ ОСОБА_1 .
Згідно рішення 4 сесії 4 скликання Коржівської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 20.12.2002 року, - вирішено дати дозвіл на переоформлення Фермерського господарства ОСОБА_2 на Позивачку.
Відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду № 2а/0270/3988/12 від 18 вересня 2012 року було зобов`язано державного реєстратора Немирівської РДА внести відомості про Фермерського господарства Казьмірчука Бориса Арсентійовича до ЄДР та провести державну реєстрацію змін до установчих документів, а саме, що ОСОБА_1 є головою Фермерському господарстві Казьмірчука Бориса Арсентійовича.
Однак, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - щодо інформації про засновників Фермерського господарства ОСОБА_2 зазначено прізвище ОСОБА_2 ; відсутня інформація про інших учасників, про розмір складеного капіталу, розмір часток учасників (засновників).
Згідно постанови державного нотаріуса Немирівської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 02.03.2023 року № 223/02-31, Позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на корпоративні права Фермерського господарства ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у зв`язку із тим, що при огляді статуту Фермерського господарства ОСОБА_2 було встановлено, що ФГ було створено засновником ОСОБА_2 та членами господарства, однак кількість, ідентифікуючі дані та частки членів господарства відсутні. Також у статуті відсутня інформація про наявність складеного ( статутного) капіталу та його розмір, та частки засновників.... Також в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань відсутня інформація про учасника ОСОБА_1 , про розмір складеного капіталу, розмір часток учасників (засновників).
На час звернення до суду складений капітал фермерського господарства становив 0 грн., проте на теперішній час господарству належить на праві власності майно, яке набуте ФГ на законних підставах, а саме дискова борона, вартістю 10 000 грн.
Позивачка в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує, просить його задовольнити.
Представник відповідача Райгородської сільської ради Гайсинського району Вінницької області в судове засідання не з`явилася, подала заяву в якій просить розгляд справи проводити за її відсутності, позов визнає у повному обсязі, заперечень по даній справі не має.
Представник відповідача Фермерського господарства Казмірчука Б.А. в судове засідання не з`явилася, подала заяву в якій просить розгляд справи проводити за її відсутності, позов визнає у повному обсязі, не заперечує проти його задоволення.
Згідно ч. 3ст. 211 ЦПК Україниучасник справи має право заявляти клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
За вказаних обставин, суд проводить розгляд справи у відсутності сторін без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу за правилами ч. 2ст. 247 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно із ч. 4ст. 206 ЦПК Україниу разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову, якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права свободи чи інтереси інших осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб 18.11.1979.
15.03.1995 ОСОБА_2 було створено Фермерське господарство Казьмірчука Бориса Арсентійовича.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину від 29.05.2002, спадкоємицею майна ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , є його дружина ОСОБА_1 . Спадкове майно, на яке видано це свідоцтво складається із грошових заощаджень з належними процентами, приватизаційними та компенсаційними нарахуваннями, які знаходяться у філії ощадного банку №2929/043 с. Коржівка.
Рішенням 4 сесії 4 скликання Коржівської сільської ради Немирівського району Вінницької області від 20.12.2002 року, - вирішено дати дозвіл на переоформлення Фермерського господарства ОСОБА_2 на ОСОБА_1 , жительку с. Коржівка Немирівського району Вінницької області.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду № 2а/0270/3988/12 від 18 вересня 2012 року було зобов`язано державного реєстратора Немирівської РДА розглянути та вирішити питання щодо внесення відомостей про юридичну особу - селянське фермерського господарства Казьмірчука Бориса Арсентійовича (код ЄДРПОУ 20082129) до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців та щодо проведення державної реєстрації змін до установчих документів селянського фермерського господарства ОСОБА_2 .
На підставі вказаної постанови Вінницького окружного адміністративного суду до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців 08.11.2012 державним реєстратором Немирівської РДА було внесено відомості про керівника фермерського господарства ОСОБА_2 - Казьмірчук О.І.
Однак, постановою державного нотаріуса Немирівської державної нотаріальної контори Кнап Л.П. про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 02.03.2023 року № 223/02-31, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на корпоративні права Фермерського господарства Казьмірчука Бориса Арсентійовича (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), у зв`язку із тим, що при огляді статуту Фермерського господарства ОСОБА_2 було встановлено, що ФГ було створено засновником ОСОБА_2 та членами господарства, однак кількість, ідентифікуючі дані та частки членів господарства відсутні. Також у статуті відсутня інформація про наявність складеного ( статутного) капіталу та його розмір, та частки засновників.... Також в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань відсутня інформація про учасника ОСОБА_1 , про розмір складеного капіталу, розмір часток учасників (засновників).
Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
На підставі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом та згідно до положень ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Згідно ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно з п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса і оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 1 Закону України "Про фермерське господарство" фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону
Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.
Частинами 1, 4 ст. 4 ЗУ «Про фермерське господарство» визначено, що головою фермерського господарства є його засновник або інша визначена в Статуті особа. Голова фермерського господарства може письмово доручати виконання своїх обов`язків одному з членів господарства або особі, яка працює за контрактом.
Відповідно до норм ст.19 ЗУ «Про фермерське господарство», до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.
Згідно статті 20 зазначеного Закону майно фермерського господарства належить йому на праві власності. Майнові права, що входять до складеного капіталу фермерського господарства, передаються йому на визначений у Статуті термін.
Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України "Про фермерське господарство" успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Згідно п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до положень статті 35 Закону України "Про фермерське господарство" діяльність фермерського господарства припиняється: у разі реорганізації фермерського господарства; ліквідації фермерського господарства; визнання фермерського господарства неплатоспроможним (банкрутом); якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.
Із змісту зазначеної норми випливає, що таке немайнове право засновника фермерського господарства, як вирішення питання щодо господарського діяльності фермерського господарства може переходити до спадкоємців засновника.
В роз`ясненнях, що містяться в п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.1995року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК України, статтями 55, 69 Закону України від 19 вересня 1991 року №1576-XII "Про господарські товариства" не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК України. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.
У висновку Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі №179/1043/16-ц про те, що у випадку смерті засновника (члена) селянського (фермерського) господарства його спадкоємці мають право на спадкування цього господарства (прав засновника, члена). За наявності у фермерського господарства статутного (складеного) капіталу з розподілом часток між його засновником, членами спадкоємці засновника (члена) фермерського господарства спадкують відповідні права засновника (члена), якому належала відповідна частка у статутному (складеному) капіталі.
Відповідно до ч. 1 ч. 3 ст. 191 ЦК України підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом. Підприємство як єдиний майновий комплекс є нерухомістю.
Фермерське господарство, як цілісний майновий комплекс, включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.
У зв`язку із вищевикладеним, зважаючи на те, що позивачка ОСОБА_1 як спадкоємиця померлого засновника фермерського господарства ОСОБА_2 бажає продовжити діяльність фермерського господарства, а його смерть не означає припинення діяльності цієї юридичної особи, суд приходить до висновку про визнання права на майнові права засновника фермерського господарства у порядку спадкування за законом за позивачкою.
Керуючись ст. ст. 4, 89, 200, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 ) впорядку спадкуванняза закономпісля померлого ОСОБА_2 ,право намайнові правазасновника Фермерськогогосподарства ОСОБА_2 ( Код ЄДРПОУ: 20082129, адреса: 22870, Вінницька обл., Немирівський р-н, село Коржівка).
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: В.М. Алєксєєнко
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2023 |
Оприлюднено | 21.06.2023 |
Номер документу | 111641467 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Алєксєєнко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні