ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" червня 2023 р. Справа № 924/381/23
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., при секретарі судового засідання Шевчук І.А., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" м. Хмельницький
до селянського (фермерського) господарства «Темп» с. Горбасів, Летичівського району, Хмельницької області
про стягнення 12573,40 грн.
представники сторін:
від позивача: Ільчишин О.Г. - за довіреністю №118 від 03.01.2023р.
від відповідача: не з`явився
У судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", м. Хмельницький звернулося до суду із позовом про стягнення з селянського (фермерського) господарства «Темп» с. Горбасів, Летичівського району, Хмельницької області 12573,40 грн. заборгованості за спожиту електричну енергію.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 01.01.2019 між сторонами був укладений договір про постачання електричної енергії споживачу №22100228, що є публічним договором приєднання, на умовах Комерційної пропозиції №1С/1Р, яка є невід`ємним додатком №2 до договору, що розміщені на офіційному веб-сайті https://www.energo.km.ua шляхом підписання заяви - приєднання відповідача до умов договору про постачання електричної енергії споживачу №22400228 від 01.01.2019, що є додатком №1 до вказаного договору. На виконання умов договору позивач в період з 01.02.2022р. по 30.10.2022р. постачання електроенергії відповідачу на суму 12573,40 грн. Однак відповідач в повному обсязі взятих на себе договірних зобов`язань з оплати поставленої електричної енергії у встановленому договором порядку і строки не виконав, внаслідок чого утворилась заборгованість в сумі 12573,40 грн.
Ухвалою суду від 24.04.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №924/573/22 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 22.05.2023р.
Ухвалою суду від 22.05.2023р. в підготовчому зсіданні оголошено перерву до 08.06.2023р.
08.06.2023р. протокольною ухвалою суду в підготовчому засіданні закрито підготовче провадження та призначено справу №924/381/23 до судового розгляду по суті на 19.06.2023р.
Відповідач відзиву на позов не надав, причини не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про судовий розгляд справи.
Ухвала суду направлялась відповідачу за адресою місцезнаходження зазначеною у позові та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Однак конверти з ухвалою суду повернуті до суду відділенням поштового зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
Згідно з наданою у матеріали справи заявою-приєднанням до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22400228 від 28.12.2018 споживач - селянсько фермерське господарство «Темп», керуючись статтями 633, 634, 641, 642 ЦК України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, та ознайомившись з умовами договору про постачання електричної енергії споживачу на сайті ТОВ "Хмельницькенергозбут" (постачальник) в мережі інтернет за адресою: http://energo.km.ua/ приєдналося до умов договору на умовах комерційної пропозиції постачальника №1УП з такими персоніфікованими даними: назва площадки - господарство с. Рудня (пл.) за адресою: с. Рудня, вул. Центральна, 42 та господарство с. Подільське, вул. Центральна,2ж. Початок постачання - з 01.01.2019.
У заявці зазначено, що погодившись з цією заявою-приєднанням (акцептувавши її), споживач засвідчує вільне волевиявлення щодо приєднання до умов договору в повному обсязі. З моменту підписання цієї заяви-приєднання споживач та постачальник набувають всіх прав та обов`язку за договором і несуть відповідальність за її невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору та чинними законодавством України.
У матеріали справи надано договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22400228 (далі - договір), в якому зазначено, що він є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі Споживач) постачальником універсальних послуг (далі Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього Договору.
Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (п. 1.2 договору).
Згідно з п. 2.1 договору за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Умови надання універсальних послуг Споживачу повинні передбачати наступне: ціни на електроенергію для Споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися Постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором; споживач має право змінювати Постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого Постачальника у разі дострокового розірвання цього Договору (п. 3.1 договору).
За умовами п. 3.3 договору Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 4 до цього Договору.
Датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні (п. 3.4 договору).
Відповідно до п. 3.5 договору постачання електричної енергії Споживачу, що не є побутовим, здійснюється Постачальником на підставі поданої Споживачем заявки на постачання електричної енергії Споживачу (далі - Заявка), форма якої наведена в додатку 3 до цього Договору, яка має містити: інформацію щодо об`єкта (об`єктів) постачання електричної енергії, в тому числі найменування (за наявності), адресу, ЕІС код об`єкта, відомості щодо строку (періоду) постачання електричної енергії (в тому числі дату початку постачання) за кожним об`єктом Споживача.
Заявка є невід`ємною частиною цього Договору (п. 3.8 договору).
У розділі 5 договору визначені ціна, порядок обліку і оплати електричної енергії.
Зокрема, відповідно до п. 5.1. договору Споживач розраховується з Постачальником за спожиту електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 4 до цього Договору.
Спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції Постачальника. Для одного об`єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію (п. 5.2 договору).
Згідно з п. 5.3 договору ціна на електричну енергію визначається Постачальником у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього Договору та у відповідності до методики (порядку) розрахунку ціни на електричну енергію, затвердженої Регулятором.
Збільшення ціни на електричну енергію може бути здійснено лише у разі дотримання умов надання універсальних послуг, визначених у пункті 3.1 глави 3 цього Договору (п. 5.4 договору).
У п. 5.5 договору зазначено, що ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України «Про ринок електричної енергії» і ПРРЕЕ. Сторони домовилися про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов`язкова для Сторін з дати її введення в дію.
Інформація про діючу ціну на електричну енергію Постачальника має бути розміщена на офіційному веб-сайті Постачальника не пізніше ніж за 20 днів до дати її застосування із зазначенням порядку її формування (п. 5.6 договору).
Пунктом 5.7 договору передбачено, що ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися Постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника. (п. 5.8 договору).
Пунктом 5.9 договору передбачено, що Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника, та в інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок Постачальника надійшла вся сума коштів. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни.
Згідно з п. 5.10 договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.
За умовами п. 5.11 договору якщо Споживач не здійснив оплату за цим Договором в строки, передбачені комерційною пропозицією, Постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку, визначеному ПРРЕЕ (з урахуванням особливостей, встановлених для вразливих споживачів). У разі порушення Споживачем строків оплати Постачальник має право вимагати сплату пені. Пеня нараховується за кожен прострочений день оплати за цим Договором. Споживач сплачує за вимогою Постачальника пеню у розмірі, що зазначається у комерційній пропозиції.
Пунктом 5.12 договору передбачено, що у разі виникнення у Споживача заборгованості за постачання електричної енергії за цим Договором Споживач повинен звернутися до Постачальника із заявою про складення графіка погашення заборгованості на строк не більше 12 місяців та за вимогою Постачальника подати довідки, що підтверджують неплатоспроможність Споживача. Графік погашення заборгованості оформляється додатком до цього Договору або окремим договором про реструктуризацію заборгованості. Укладення Сторонами та дотримання Споживачем графіка погашення заборгованості не звільняє Споживача від здійснення поточних платежів за цим Договором.
Споживач здійснює оплату за послугу з розподілу (передачі) електричної енергії через Постачальника, із зазначенням обраного способу оплати в комерційній пропозиції. При виставленні рахунку за спожиту електричну енергію Споживачу Постачальник зобов`язаний окремо вказувати оплату за послугу з розподілу електричної енергії та оплату вартості електричної енергії (п. 5.13 договору)
Комерційна пропозиція, яка є додатком 4 до цього Договору, має містити наступну інформацію: 1) ціни (тарифи) на електричну енергію, у тому числі диференційовані ціни (тарифи), або інший вид тарифу згідно з тарифною політикою Постачальника; 2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту, плановий платіж); 3) термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати; 4) визначення способу оплати послуг з розподілу через Постачальника з наступним переведенням цієї оплати Постачальником оператору системи; 5) розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф; 6) розмір компенсації Споживачу за недодержання Постачальником комерційної якості послуг; 7) термін дії договору та умови пролонгації; 8) можливість надання пільг, субсидій. Після прийняття Споживачем комерційної пропозиції Постачальника, внесення змін до неї можливе лише за згодою Сторін або у порядку встановленому чинним законодавством.
Відповідно до пп. 1 п. 6.2 договору Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії відповідно до умов цього Договору та пов`язаних з постачанням електричної енергії послуг згідно з умовами цього Договору.
Згідно з підпунктами, 1, 2, 5 п. 7.1 договору Постачальник має право отримувати від Споживача оплату за поставлену електричну енергію та інші послуги згідно з умовами цього Договору; контролювати правильність оформлення Споживачем платіжних документів; проводити разом зі Споживачем звіряння фактично спожитих обсягів електричної енергії з підписанням відповідного акта.
При цьому Постачальник зобов`язується, зокрема обчислювати і виставляти рахунки Споживачу відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим Договором; надавати пояснення щодо виставлених рахунків і, у випадку незгоди Споживача з порядком розрахунків або розрахованою сумою, організувати та провести звіряння (за необхідності із залученням постачальника послуг комерційного обліку та/або оператора системи) розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку; забезпечити наявність різних комерційних пропозицій з постачання електричної енергії для Споживача; публікувати на офіційному веб-сайті (і в передбачених чинним законодавством випадках в засобах масової інформації) детальну інформацію про зміну ціни на електричну енергію за 20 днів до дати введення її у дію; видавати Споживачеві безоплатно платіжні документи; приймати оплату наданих за цим Договором послуг будь-яким способом, що передбачений цим Договором (підпункти 2-4, 6-8 п. 7.2 договору).
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену цим Договором та чинним законодавством (п. 9.1 договору).
У п. 13.1 договору зазначено, що цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні.
У разі внесення Постачальником, в установленому чинним законодавством порядку змін до змісту типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, затвердженого Регулятором, Сторони погоджуються з такими змінами у цьому Договорі. Постачальник зобов`язаний поінформувати Споживача про такі зміни не пізніше ніж за 20 днів до дати введення в дію цих змін (п. 13.2 договору).
Згідно з п. 13.3 договору Постачальник має повідомити про зміну будь-яких умов Договору Споживача не пізніше ніж за 20 днів до дати їх застосування з урахуванням інформації про право Споживача розірвати цей Договір. Постачальник зобов`язаний повідомити Споживача у порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про право припинити дію цього Договору, якщо Споживач не приймає нові умови.
Усі повідомлення за цим Договором вважаються зробленими належним чином у разі, якщо повідомлення здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єром або особисто під підпис за зазначеними в цьому Договорі адресами Сторін. Датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку у якому обслуговується одержувач. Споживач зобов`язується у місячний строк повідомити Постачальника про зміну будь-якої інформації та даних зазначених у заяві - приєднанні.(п. 13.8 договору).
До договору додано комерційну пропозицію №1УП (для споживачів, які мають право на постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги) (додаток №4), яка у розділі "Ціна" містить інформацію про те, що розрахунковий період дорівнює календарному місяцю. Розрахунок ціни універсальної послуги за 1 кВт*год. здійснюється Постачальником у відповідності до Порядку формування цін на універсальні послуги, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 року №1177. Розрахунок вартості електричної енергії у розрахунковому періоді здійснюється шляхом множення заявленого обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період на ціну (тариф) Постачальника універсальної послуги за 1 кВт*год., яка на 1 квартал 2019 року дорівнює Цпуп для 1 класу напруги = 1,90596 грн./кВт*год. без ПДВ (2,287152 грн./кВт*год. з ПД); Цпуп для 2 класу напруги = 2,5415 грн./кВт*год. без ПДВ (3,0498 грн./кВт*год. з ПД). Для об`єктів споживачів, які прирівняні до населення, тариф встановлюється постановою НКРЕКП №220 від 26.02.2015р.
Згідно з умовами розділу "Спосіб оплати" комерційної пропозиції Оплата електричної енергії здійснюється Споживачем самостійно у формі 100% попередньої (авансової) оплати заявленого Споживачем обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку. Попередня (авансова) оплата (далі - А) здійснюється Споживачем самостійно до 25 числа місяця, що передує розрахунковому, в розмірі, що визначається за наступною формулою: А = Обсягзаяв*Цпуп), де Обсягзаяв - заявлений Споживачем обсяг споживання електричної енергії на розрахунковий період. Оплата здійснюється на розрахунковий рахунок Постачальника, зазначений у Договорі або розрахункових документах. Сума переплати/недоплати Споживача, яка виникла в наслідок різниці між Обсягзаяв та обсягом фактично відпущеної електричної енергії визначається після завершення розрахункового періоду. Сума переплати Споживача, за вибором Споживача, може бути зарахована в якості оплати вартості електричної енергії на наступний розрахунковий період, або повернута Постачальником на розрахунковий рахунок Споживача. Сума недоплати споживача підлягає безумовній оплаті Споживачем на пізніше 5 банківських днів з дня отримання рахунку.
Також комерційною пропозицією визначено термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати. Так, рахунок за фактично спожиту електричну енергію надається не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим. Рахунок на попередню оплату та/або за фактично спожиту електричну енергію оплачується протягом 5 банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня місяця в якому було видано рахунок. Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через особистий кабінет на сайті Постачальника. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді Споживач може отримати у Постачальника, звернувшись в центр обслуговування клієнтів. Адреси центрів обслуговування клієнтів https://energo.km.ua/page/servisni-tsentri
У розділі "Термін дії договору" комерційної пропозиції зазначено, що Договір набирає чинності з дня, наступного за днем отримання ТОВ «Хмельницькенергозбут» заяв приєднання Споживача до умов Договору про постачання електричної енергії споживачу, в якій вказано про обрання Комерційної пропозиції №1УП, якщо протягом трьох робочих днів Споживачу не буде повідомлено про невідповідність його критеріям обраної комерційної пропозиції. Умови даної комерційної пропозиції для діючих Договорів набирають чинності з 01.04.2019р. Договір діє до 31.12.2019р. Договір вважається автоматично продовженим на один рік, якщо жодна із Сторін не направила другій стороні письмове повідомлення про розірвання договору за 30 календарних днів до дня закінчення терміну дії Договору. У разі, якщо на момент подання заяви-приєднання до Договору на об`єкт Споживача було припиненя/призупиненя постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, то постачання електричної енергії на умовах цього Договору здійснюється після відновлення у встановленому законодавством порядку надання відповідних послуг.
В комерційній пропозиції зазначено, що вартість послуг з передачі та розподілу електричної енергії включена в ціну кВт*год. електричної енергії.
Надання Споживачу, з яким укладено Договір, інформації про зміну умов та терміну дії Договору, зміну тарифів, зміну суми до сплати в рахунках, виставлених згідно з умовами Договору, зміну строків оплати згідно виставлених рахунків, попередження про відключення за несплачену заборгованість, іншої інформації, що може бути корисною для Споживача, здійснюється (на вибір Постачальника) шляхом: - розміщення інформації на офіційному веб-сайті Постачальника; - надання інформації через особистий кабінет на офіційному веб-сайті Постачальника; - направлення електронного листа на електронну адресу Споживача, вказану у заяві-приєднанні умов Договору; - направлення SMS-повідомлення на номер мобільного телефону Споживача, зазначений у заяві-приєднанні до умов Договору; - розміщення інформації в центрах обслуговування клієнтів; - іншим шляхом тощо.
Порядок звіряння фактичного обсягу спожитої електричної енергії за ініціативою однієї зі Сторін у порядку, встановленому ПРРЕЕ; у разі обрання іншої комерційної пропозиції Споживач письмово повідомляє Постачальника не пізніше, ніж за 21 календарний день до зміни, нова комерційна пропозиція набирає чинності з початку наступного розрахункового періоду.
До договору додано комерційну пропозицію №1УП (для споживачів, які мають право на постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги) (додаток №4), яка у розділі критерії, яким має відповідати споживач, що обирає дану комерційну пропозицію, споживач не є побутовим. Споживач є власником (користувачем) об`єкта (земельної ділянки за відсутності об`єкта), Наявний комерційний облік електричної енергії забезпечує можливість застосування цін (тарифів), передбачених даною комерційною пропозицією. Договірна потужність за кожним об`єктом (ТКО) споживача не перевищує 150 КВт. Споживач приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (пере6дачі) електричної енергії.
Згідно комерційної пропозиції "Ціна" містить інформацію про те, що розрахунковим періодом є календарний місяць. Розрахунок ціни універсальної послуги за 1 кВт*год здійснюється Постачальником у відповідності до Порядку формування цін на універсальні послуги, затвердженого постановою НКРЕКП від 05.10.2018 року №1177. Розрахунок вартості електричної енергії у розрахунковому періоді здійснюється шляхом множення заявленого обсягу електричної енергії на розрахунковий період на ціну (тариф) Постачальника універсальних послуг за 1 кВт*год., яка розміщується на офіційному веб-сайті Постачальника.
Згідно з умовами розділу "Спосіб оплати" комерційної пропозиції оплата електричної енергії здійснюється Споживачем самостійно у формі 100% попередньої (авансової) оплати заявленого Споживачем обсягу споживання електричної енергії на розрахунковий період з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку. Попередня (авансова) оплата (далі - А) здійснюється Споживачем самостійно до 25 числа місяця, що передує розрахунковому, в розмірі, що визначається за наступною формулою: А = Обсягзаяв*Цпуп), де Обсягзаяв - заявлений Споживачем обсяг споживання електричної енергії на розрахунковий період. Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника, зазначений у Договорі або розрахункових документах. Сума переплати/недоплати Споживача, яка виникла в наслідок різниці між Обсягзаяв та обсягом фактично відпущеної електричної енергії визначається після завершення розрахункового періоду. Сума переплати Споживача, зараховується в якості оплати вартості електричної енергії на наступний розрахунковий період. Сума переплати може бути повернута постачальником на розрахунковий рахунок Споживача за його письмовою заявою. Сума недоплати споживача підлягає безумовній оплаті Споживачем на пізніше 5 банківських днів з дня отримання рахунку.
Споживач може скоригувати заявлений обсяг купівлі електричної енергії на розрахунковим період по 12 число (включно) розрахункового періоду обов`язковим виконання наступних умов: Споживач подав Постачальнику письмову заяву на коригування заявлених обсягів постачання електричної енергії на розрахунковий період по 12 число (включно) розрахункового періоду; Споживач здійснив по 12 число (включно) розрахункового періоду попередню (авансу) оплату, розраховану відповідно до умов розділу «Спосіб оплати» цієї комерційної пропозиції, за весь скоригований заявлений обсяг купівлі електричної енергії.
Також комерційною пропозицією визначено термін надання рахунку за фактично спожиту електричну енергію надається не пізніше 5 числа місяця, наступного за розрахунковим. Розрахунок на попередню оплату та/або за фактично спожиту електричну енергію оплачується протягом 5 банківських днів, але не пізніше останнього банківського дня місяця в якому було видано рахунок. Споживач самостійно отримує рахунок на оплату за електричну енергію через особистий кабінет на сайті Постачальника. У разі необхідності, рахунок в паперовому вигляді Споживач може отримати у Постачальника, звернувшись в центр обслуговування клієнтів. Оплата за спожиту електричну енергію (авансова оплата) здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий Постачальником в уповноваженому банку і зазначений у договорі, на сайті Постачальника та/або розрахунковий документах. Якщо рахунок за фактично спожиту електричну енергію не був отриманий споживачем ні засобами електричного зв`язку (чи через електронний кабінет) ні в паперовому вигляді у Постачальника до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим - він вважається отриманим Споживачем до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, Споживач вважається з рахунком ознайомлений.
У розділі "Термін дії договору" комерційної пропозиції зазначено, що Договір набирає чинності з дня, наступного за днем отримання ТОВ "Хмельницькенергозбут" заяв приєднання Споживача до умов Договору, в якій вказано про обрання Комерційної пропозиції №1УП, якщо протягом трьох робочих днів Споживачу не буде повідомлено про його невідповідність критеріям обраної комерційної пропозиції. В разі несплати рахунку, передбаченого пунктом`Спосіб оплати» цієї Комерційної пропозиції, до початку відповідного розрахункового періоду, вказаного в рахунку, договір вважається не укладеним таким, що не відбувся). Умови даної комерційної пропозиції для діючих Договорів набирають чинності з 01.07.2019р. Договір на умовах даної комерційної пропозиції укладається на строк один календарний місяць та вважається продовженим на кожен наступний календарний місяць, якщо жодна зі сторін письмово не відмовиться від його пролонгації не пізніше ніж за 21 календарний день до передбачуваної дати припинення (початку розрахункового періоду). У разі, якщо на момент подання заяви-приєднання до Договору на об`єкт Споживача було припиненя/призупиненя постачання електричної енергії або надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, то постачання електричної енергії на умовах цього Договору здійснюється після відновлення у встановленому законодавством порядку надання відповідних послуг.
В комерційній пропозиції зазначено, що вартість послуг з передачі та розподілу електричної енергії включена в ціну кВт*год. електричної енергії.
Надання Споживачу, з яким укладено Договір, інформації про зміну умов та терміну дії Договору, зміну тарифів, зміну суми до сплати в рахунках, виставлених згідно з умовами Договору, зміну строків оплати згідно виставлених рахунків, попередження про відключення за несплачену заборгованість, іншої інформації, що може бути корисною для Споживача, здійснюється (на вибір Постачальника) шляхом: - розміщення інформації на офіційному веб-сайті Постачальника; - надання інформації через особистий кабінет на офіційному веб-сайті Постачальника; - направлення електронного листа на електронну адресу Споживача, вказану у заяві-приєднанні умов Договору; - направлення SMS-повідомлення на номер мобільного телефону Споживача, зазначений у заяві-приєднанні до умов Договору; - розміщення інформації в центрах обслуговування клієнтів; - іншим шляхом тощо. Порядок звіряння фактичного обсягу спожитої електричної енергії - за ініціативою однієї зі Сторін у порядку, встановленому ПРРЕЕ. В разі порушення Споживачем термінів оплати, вказаних в розділі «Спосіб оплати» цієї комерційної пропозиції, в тому числі термінів попередньої (авансової) оплати, Постачальник має право припинити постачання електричної енергії Споживачу (відключити електроустановку Споживача) за умови попередження Споживача не пізніше, ніж за 10 робочих днів до дати відключення. У разі обрання іншої комерційної пропозиції Споживач письмово повідомляє Постачальника не пізніше, ніж за 21 календарний день до зміни, нова комерційна пропозиція набирає чинності з початку наступного розрахункового періоду. Якщо Споживач продовжує користуватись електричної енергією після спливу 20-денного строку з моменту розміщення інформації про внесення змін у договір (в тому числі в цю комерційну пропозицію) на офіційному веб-сайті Постачальника, то вважається, що Споживач погоджується отримувати електричну енергію на умовах договору з відповідними змінами.
Додатком 3 до договору є заявки на постачання електричної енергії споживачу - відповідачу, в якій відповідач просить забезпечити постачання електричної енергії за об`єктами електроспоживання: господарство с. Рудня (п. Рудня, вул.. Центральна,42), у листопаді та грудні 2019р. та у 2020 році.
Згідно з наданою у матеріали справи заявою-приєднанням до умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.11.2020 споживач селянсько фермерське господарство «Темп», керуючись статтями 633, 634, 641, 642 ЦК України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, та ознайомившись з умовами договору про постачання електричної енергії споживачу на сайті ТОВ "Хмельницькенергозбут" (постачальник) в мережі інтернет за адресою: http://energo.km.ua/ приєдналося до умов договору на умовах комерційної пропозиції постачальника №1С/1Р з такими персоніфікованими даними: найменування споживача - СФГ «Темп», вид об`єкта - господарство. Початок постачання - з 01.01.2021.
У заявці зазначено, що погодившись з цією заявою-приєднанням (акцептувавши її), споживач засвідчує вільне волевиявлення щодо приєднання до умов договору в повному обсязі. З моменту підписання цієї заяви-приєднання споживач та постачальник набувають всіх прав та обов`язку за договором і несуть відповідальність за її невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору та чинними законодавством України.
Додатком 3 до договору є заявки на постачання електричної енергії споживачу - відповідачу, в якій відповідач просить забезпечити постачання електричної енергії за об`єктами електроспоживання: господарство с. Рудня (п. Рудня, вул.. Центральна,42), у 2021р. та у 2022 році.
Позивачем з посиланням на договір від 01.01.2019 №22400228 та комерційну пропозицію 1С/1Р виставлено відповідачу рахунки-фактури №22400228 від 14.06.2022р. за фактично спожиту електричну енергію за травень 2022 року - 2 клас на суму 12573,40 грн.
Позивач звернувся до відповідача з претензією від 14.06.2022р. в якій просив перерахувати на рахунок позивача борг за спожиту електричну енергію, заборгованість за активну електричну енергію пеню, інфляційні втрати та 3% річних, яку відповідач залишив без відповіді та задоволення.
У матеріали справи надано адресований позивачу лист АТ «Хмельницькобленерго» від 10.11.2022, в якому повідомлено, що за результатами обсягів споживання електричної енергії по ТКО з ЕІС-кодами: 62z347913507753E. 62Z1457423883622 (договір №22400228, СФГ «Темп») за період з 01.02.2022р. по 31.10.2022р. використано 6436 кВт/год. Кінцеві покази розрахункових приладів обліку Споживача зафіксовані в актах відключення електроустановок від 17.05.2022р. До даного лист додано розгорнутий баланс за період з 01.02.2022р. по 30.10.2022р. та акти відключення електроустановок від 17.05.2022р. с. Подільське з фактичними показниками - 4871, номер лічильника електричної енергії - 147457 та с. Рудня з фактичними показниками - 019748, номер лічильника електричної енергії - 7938809.
У зв`язку з несплатою відповідачем у добровільному порядку заборгованості за отриману електричну енергію, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Матеріали справи містять також таблиці нарахування, оплати заборгованості за спожиту електричну енергію (розгорнутий баланс) за період з січня 2021р. по березень 2023р.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Відповідно до ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтями 11 Цивільного кодексу України та 174 Господарського кодексу України унормовано, що господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Стаття 627 ЦК України закріплює свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З положень ст. 509 ЦК України та ст. 173 ГК України слідує, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, серед іншого, договір про постачання електричної енергії споживачу.
Умови постачання електричної енергії, права та обов`язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу (ч. 7 ст. 56 Законом України "Про ринок електричної енергії").
Регулятор затверджує примірний договір постачання електричної енергії споживачу, типовий договір постачання електричної енергії споживачу на умовах надання універсальної послуги та типовий договір постачання електричної енергії споживачу постачальником "останньої надії" (ч. 7 ст. 56 Законом України "Про ринок електричної енергії").
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Правила) затверджено типовий договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до правил) та передбачено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (п. 7 постанови).
Правилами визначено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг - це домовленість між постачальником універсальних послуг та побутовим або малим непобутовим споживачем, яка передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачем у певний період часу постачальником універсальних послуг за цінами постачальника універсальних послуг.
Згідно з п. 1.2.8 Правил постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії на підставі договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який розробляється постачальником універсальних послуг на основі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (додаток 6 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку. Постачальник універсальної послуги не може відмовити побутовому та малому непобутовому споживачу, електроустановки якого розташовані на території діяльності постачальника універсальної послуги, в укладенні такого договору.
Відповідно до п. 1.2.15 Правил укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.
Згідно з п. 3.1.1 Правил постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником "останньої надії". Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника "останньої надії" визначаються у встановленому законодавством порядку.
Пунктом 3.1.5 Правил передбачено, що електропостачальник розміщує у відкритому доступі форму відповідного договору, який пропонується споживачам до укладення. До договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відповідний електропостачальник має розробити з урахуванням вимог законодавства публічні комерційні пропозиції та розмістити їх на своїх офіційних веб-сайтах та на сайті Регулятора.
Договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягли згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається у паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформлюються у паперовій формі та підписуються обома сторонами (п. 3.1.7 Правил).
Відповідно до п. 3.1.8 Правил договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання споживачу всього обсягу фактичного споживання електричної енергії за певним об`єктом у певний період часу одним електропостачальником відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції.
З приписами п. 3.1.9 Правил споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
За приписами п. 3.2.1 Правил споживач перед укладенням договору про постачання електричної енергії споживачу має ознайомитись з умовами постачання електричної енергії, правами та обов`язками, обрати відповідну комерційну пропозицію та зазначити її у заяві-приєднані до умов договору. Обрана споживачем комерційна пропозиція є додатком до укладеного відповідним електропостачальником та споживачем договору.
Укладення споживачем договору про постачання електричної енергії споживачу або договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг відбувається шляхом приєднання споживача до договору на умовах обраної споживачем комерційної пропозиції, для чого споживач подає такому електропостачальнику заяву-приєднання (п. 3.2.5 Правил).
У п. 3.2.12 Правил зазначено, що споживач, обравши комерційну пропозицію, надає електропостачальнику заповнену заяву-приєднання разом із необхідними для укладення відповідного договору документами.
Договір про постачання електричної енергії споживачу є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору, та вважається укладеним з дати відкриття особового рахунка за об`єктом споживача або внесення змін до такого особового рахунка, про що споживач інформується у передбаченому договором порядку (п. 3.2.13 Правил).
Дія договорів може бути достроково припинена електропостачальником та/або оператором системи у разі отримання документального підтвердження факту зміни власника об`єкта. У такому разі відповідні договори припиняють свою дію в частині постачання та розподілу електричної енергії на об`єкт, а в частині виконання фінансових зобов`язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) продовжують діяти до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами (п. 4.27 Правил).
Суд встановив, що між ТОВ "Хмельницькенергозбут" (постачальник) та СФГ «Темп» (споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №22400228 шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання від 28.12.2018р. з визначенням початку постачання - 01.01.2019.
Відповідач приєднався до умов договору на умовах комерційної пропозиції постачальника №1УП з такими персоніфікованими даними: назва площадки - господарство с. Рудня (пл.) за адресою: с. Рудня, вул. Центральна, 42 та господарство с. Подільське, вул. Центральна,2ж. Початок постачання - з 01.01.2019.
Згідно з вказаною заявою відповідач приєднався до умов договору про постачання електричної енергії споживачу від 19.11.2020 споживач селянсько фермерське господарство «Темп», керуючись статтями 633, 634, 641, 642 ЦК України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312, та ознайомившись з умовами договору про постачання електричної енергії споживачу на сайті ТОВ "Хмельницькенергозбут" (постачальник) в мережі інтернет за адресою: http://energo.km.ua/ приєдналося до умов договору на умовах комерційної пропозиції постачальника №1С/1Р з такими персоніфікованими даними: найменування споживача - СФГ «Темп», вид об`єкта - господарство. Початок постачання - з 01.01.2021.
Відповідно до п. 1.1 цей договір є публічним договором приєднання, що встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам постачальником універсальних послуг та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до цього договору, згідно із заявою-приєднання яка є додатком 1 до цього договору.
Договором передбачено, що постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 1.2 договору).
Згідно зі ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 57 Закону України „Про ринок електричної енергії" електропостачальники мають право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів (п. 1 ч. 3 ст. 58 Закону України „Про ринок електричної енергії", пп. 5.5.5 Правил).
Згідно з п. 4.7 Правил оплата електричної енергії здійснюється споживачем виходячи з умов відповідного договору про постачання електричної енергії і може, зокрема, бути у формі: 1) планових платежів з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 2) попередньої оплати з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку; 3) оплати за фактично відпущену електричну енергію відповідно до даних комерційного обліку. За наявності відповідного устаткування проведення оплати може бути реалізоване із застосуванням картки попередньої оплати.
Форма та порядок оплати, терміни (строки) здійснення попередньої оплати, планових платежів та остаточного розрахунку зазначаються у договорі між електропостачальником та споживачем про постачання електричної енергії споживачу (комерційній пропозиції до договору) (п. 4.8).
Відповідно до п. 4.9 Правил у разі застосування порядку розрахунків плановими платежами величина планового платежу (або порядок її визначення), терміни здійснення планових платежів та остаточного розрахунку, початок та тривалість розрахункового періоду, кількість планових періодів, що входять до складу розрахункового періоду, та їх тривалість зазначаються у комерційній пропозиції електропостачальника. Після закінчення розрахункового періоду, обумовленого в комерційній пропозиції, здійснюється коригування обсягів оплати, що була здійснена за цей розрахунковий період, відповідно до фактичного обсягу спожитої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду. За результатами коригування перший плановий платіж наступного розрахункового періоду збільшується або зменшується на відповідну величину.
Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду (п. 4.12 Правил).
Як зазначено у п. 4.13 Правил, для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Платіжний документ формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу. Платіжні документи надаються електропостачальниками споживачам безкоштовно. Платіжні документи на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на веб-сайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу (п. 4.14 Правил).
У пункті 4.21 Правил встановлено, що оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватись згідно зі строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Зазначені строки не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання платіжного документа споживачу.
Згідно з п. 5.10 договору оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем.
У комерційній пропозиції до договору визначено порядок здійснення оплати за споживання електричної енергії, в тому числі термін надання рахунку та термін його оплати. Зокрема, сума недоплати споживача підлягає безумовній оплаті споживачем не пізніше 5 банківських днів з дня отримання рахунку.
Якщо рахунок за фактично спожиту електричну енергію не був отриманий споживачем ні засобами електронного зв`язку (чи через електронний кабінет), ні в паперовому у Постачальника до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим він вважається отриманим споживачем до 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, споживач вважається з рахунком ознайомленим.
Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Статтями 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ч. 7 ст. 193 ГК України).
Додатком 3 до договору є заявки на постачання електричної енергії споживачу - відповідачу, в якій відповідач просить забезпечити постачання електричної енергії за об`єктами електроспоживання: господарство с. Рудня (п. Рудня, вул.. Центральна,42), у 2021р. та у 2022 році.
З матеріалів справи слідує, що позивачем у травні 2022 року поставлено відповідачу електричну енергію на суму 12573,40 грн., що підтверджується договором від 01.01.2019 №22400228, комерційною пропозицією 1С/1Р, рахунком фактурою №22400228 від 14.06.2022р..
Доказів оплати вартості електричної енергії у зазначеному обсязі або доказів, які би спростовували обсяг спожитої відповідачем електроенергії, суду не подано, з огляду на що суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення 12573,40 грн. заборгованості.
Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищезазначені обставини справи у їх сукупності, положення законодавства, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Доказів, які би спростовували позовні вимоги, суду не подано.
Судом враховується, що Європейський суд з прав людини у справі Проніна проти України у рішенні від 18.07.2006 та у справі Трофимчук проти України у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із задоволенням позову покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут" м. Хмельницький до селянського (фермерського) господарства «Темп» с. Горбасів, Летичівського району, Хмельницької області про стягнення 12573,40 грн. задовольнити.
Стягнути з селянського (фермерського) господарства «Темп» (31540, с. Горбасів, Летичівського району, Хмельницької області, код 31295117) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергозбут", (м. Хмельницький, вул. Свободи, буд. 57/2, код 42035266) - 12573,40 грн. (дванадцять тисяч п`ятсот сімдесят три гривні 40 коп.) заборгованості, 2684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 20.06.2023р.
Суддя С.В. Гладій
Відрук. 4 прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (31500, смт. Летичів, Хмельницька обл., вул. Соборна,15а) (прост.) та kanc@energo.km
3,4 - відповідачу (31540, с. Горбасів, Летичівського р-ну, Хмельницької обл., та 31500, с. Подільське, Хмельницького р-ну, Хмельницької обл., вул. Набережна,2/1)(реком. з повід.)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2023 |
Оприлюднено | 21.06.2023 |
Номер документу | 111644530 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладій С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні