Ухвала
від 15.06.2023 по справі 757/22747/23-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/22747/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2023 року

Слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва: ОСОБА_1 ,

при секретарі: ОСОБА_2 ,

за участю:

прокурора: ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_4 ,

захисника - адвоката: ОСОБА_5 ,

підозрюваного: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання Старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України капітана поліції ОСОБА_6 , погоджене Прокурором другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування № 42022000000000391 від 26.03.2022 року, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС ГСУ НП України капітан поліції ОСОБА_6 ,за погодженням прокурора другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді із клопотанням про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування № 42022000000000391 від 26.03.2022 року.

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000391 від 25.03.2022 за ч.2 ст.367 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що особливості та правові основи управління об`єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі визначаються Законом України № 1475-VIII від 14.07.2016 «Про особливості управління об`єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі" та Законом України № 1630-ІХ від 13.07.2021 "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності".

Відповідно до положень ч. 1 ст. 2 Закону України «Про особливості управління об`єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» до об`єктів управління державної власності в оборонно-промисловому комплексі належать: майно державних підприємств оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенних підприємств, які входять до складу Державного концерну "Укроборонпром"; майно, передане в установленому порядку Державному концерну "Укроборонпром"; пакети акцій, що належать державі в статутних капіталах акціонерних товариств, що провадять діяльність в оборонно-промисловому комплексі, та передані в установленому порядку в управління Державного концерну "Укроборонпром".

За змістом ч. 2 ст. 4 Закону України «Про особливості управління об`єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» до складу Концерну входять державні підприємства оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенні підприємства (далі - учасники Концерну), на основі фінансової залежності від одного або групи учасників Концерну, який виконує функції із забезпечення науково-технічного і виробничого розвитку, а також провадить інвестиційну, фінансову, зовнішньоекономічну та інші види діяльності.

У ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості управління об`єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі» передбачається, що у процесі управління об`єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі Концерн:

п. 1. Здійснює регулювання, контроль та координацію діяльності учасників Концерну;

п. 2. Створює підприємства, спільні підприємства та інші юридичні особи, засновані на державній власності в оборонно-промисловому комплексі, приймає рішення щодо їх реорганізації та ліквідації;

п. 3. Затверджує статути (положення) учасників Концерну та нормативні документи щодо внесення змін до них, здійснює контроль за дотриманням їх вимог;

п. 4. Призначає на посаду та звільняє з посади керівників учасників Концерну, укладає і розриває з ними контракти та здійснює контроль за їх виконанням.

Державний концерн «Укроборонпром» здійснює свою діяльність на підставі Статуту затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 серпня 2011 року № 993 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2018 року № 849).

Згідно ст. 3 Статуту Державного концерну «Укроборонпром» учасниками Концерну є державні підприємства, зазначені в додатку до Статуту.

Відповідно Додатку «Перелік державних підприємств-учасників Державного концерну «Укроборонпром» до Статуту Державного концерну «Укроборонпром» учасником Концерну є в тому числі Державне підприємство «Антонов», код ЄДРПОУ 14307529.

Відповідно до наказу Мінпромполітики від 22.01.2010 року № 17, перейменоване з Державного підприємства авіаційного науково-технічного комплексу ім. О.К. Антонова - державне підприємство «Антонов» є державним комерційним підприємством, заснованим на державній власності, та передане в управління Державного концерну «Укроборонпром».

До складу ДП «Антонов» входить авіатранспортний підрозділ Державного підприємства «Антонов» (далі - АТП ДП «Антонов»), розташований в смт Гостомель, Київської області. До складу АТП ДП «Антонов» входять: авіакомпанія АТП ДП «Антонов», аеродром Київ/Антонов - 2 та аеродром Київ/Антонов - 1.

Свою діяльність ДП «Антонов» здійснює на підставі Статуту, затвердженого Наказом ДК «Укроборонпром» від 04.11.2020 № 446.

Між Державним Концерном «Укроборонпром» (далі - Концерн), в особі генерального директора ОСОБА_7 , який діяв на підставі Статуту Концерну, з одного боку, та громадянином ОСОБА_8 (далі - Керівник), з другого боку, укладено Контракт № 10к/21 від 20.05.2021 та додаткову угоду № 68 до контракту про призначення ОСОБА_8 на посаду Генерального директора ДП «Антонов» (далі - Підприємство) на строк з 20 травня 2021 року по 31 грудня 2022 року.

Відповідно Розділу 1. «Загальні положення» контракту № 10к/21 від 20.05.2021 (далі - Контракт) укладеного між Концерном та ОСОБА_8 :

1.1. ОСОБА_8 зобов`язався безпосередньо і через адміністрацію ДП "Антонов" (далі - Підприємство) здійснювати поточне управління (керівництво) Підприємством, забезпечувати його високоприбуткову діяльність, ефективне використання та збереження закріпленого за Підприємством державного майна, а Концерн зобов`язувався створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника.

1.3. ОСОБА_8 є повноважним представником Підприємства під час реалізації повноважень функцій, обов`язків Підприємства, передбачених актами законодавства України, Статутом Підприємства, іншими нормативними документами.

1.4. ОСОБА_8 діє на засадах єдиноначальності.

1.5. ОСОБА_8 підзвітний Концерну у межах, встановлених законодавством України, Статутом Концерну, Статутом Підприємства та цим контрактом.

Згідно п. 2.1. Контракту ОСОБА_8 здійснює поточне (оперативне) управління Підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань Підприємства, передбачених законодавством України, Статутом Підприємства та цим контрактом.

Пунктом 2.6. Контракту ОСОБА_8 зобов`язується в тому числі забезпечити: високоефективну і стабільну роботу Підприємства; збереження закріпленого за Підприємством майна; збереження коштів, майна та інших матеріальних цінностей, що знаходяться в господарському віданні Підприємства; виконання наказів та розпоряджень Концерну; дотримання норм Статуту Підприємства та цього контракту; впровадження сучасних систем безпеки, спостереження та охорони на Підприємстві; автоматизацію процесів бухгалтерського, кадрового зарплатного й управлінського обліку, виробничого процесу та процесів технічної підготовки виробництва, канцелярського документообігу засобами, які відповідають сучасним вимогам із безпеки та функціоналу.

Відповідно до п. 2.9. Контракту Концерн здійснює контроль за діяльністю Підприємства, а також контроль за ефективністю використання та за збереженням закріпленого за Підприємством державного майна.

Згідно п. 2.10. Контракту ОСОБА_8 належать закріплені за ним повноваження і права, які поширюються на Підприємство законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, а також передбачені Статутом Підприємства та цим контрактом.

Пунктом 2.11. Контракту визначено, що ОСОБА_8 має право:

- діяти від імені Підприємства, представляти його інтереси у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;

- укладати від імені Підприємства договори з іншими підприємствами, установами та організаціями;

- видавати доручення;

- користуватися правом розпорядження майном та коштами Підприємства відповідно до законодавства України;

- в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників Підприємства.

Відповідно п. 4.1. Контракту у випадку невиконання чи неналежного виконання обов`язків, передбачених цим контрактом, Сторони несуть відповідальність згідно із законодавством України та цим контрактом.

Наказом ДК «Укроборонпром» від 20.05.2021 № 64-к ОСОБА_8 призначено за контрактом на посаду Генерального директора ДП «АНТОНОВ» з 20 травня 2021 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Отже, починаючи з 20.05.2021, ОСОБА_8 обіймаючи посаду Генерального директора ДП «АНТОНОВ» на постійній основі здійснював функції керівника Підприємства, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських, тобто був службовою особою.

ДП «АНТОНОВ» має у розпорядженні майно, в тому числі повітряне судно АН-225 «Мрія». Відповідно до реєстраційного посвідчення повітряного судна № РП 2638/2 від 19.03.2010 встановлено, що літак «Мрія» має наступні характеристики: державний і реєстраційний знаки - UR-82060, виготовлювач - Київ АНТК ім. О.К. Антонова, тип (модель) - АН-225, заводський номер - 01-01, класифікація повітряного судна - літак, власник - ДП «АНТОНОВ».

27.02.2022 з відкритих джерел інформації стало відомо про пошкодження літака Ан-225 «Мрія» (зав. № 01-01, бортовий номер UR-82060), який під час початку військової агресії російської федерації (далі - рф/країна агресор), тобто з 24.02.2022 перебував на аеродромі АТП «АНТОНОВ» у смт. Гостомель (Київська обл.).

Вказані наслідки стали можливими внаслідок недбалого ставлення до своїх службових обов`язків, передбачених п. 6.1.10., п. 6.2.12., п. 7.4.8.-2, п. 7.4.8.-7, п. 7.4.8.-12, п. 7.4.8.-13, п. 7.4.8.-14, п. 7.4.8.-18, п. 8.1.18. СтатутуДП «АНТОНОВ» та п. 1.1., п. 2.1., 2.6., п. 2.10. Контракту № 10к/21 від 20.05.2021 Генеральним директором ДП «АНТОНОВ» ОСОБА_8 за наступних обставин.

30 березня 2021 року між АТ СК «Бусін» та ДП «АНТОНОВ» укладено Генеральний договір № 23-21/ВС обов`язкового страхування цивільних повітряних суден ДП «Антонов», відповідно до якого під страховим захистом знаходилось в тому числі і повітряне судне АН-225, державний і реєстраційний знак ПС - UR-82060, заводський номер - 01-01.

Генеральний договір № 23-21/ВС є загальним для всіх повітряних суден ДП «АНТОНОВ». На основі Генерального договору № 23-21/ВС укладалися Додатки, які регулювали страхування кожного повітряного судна.

Згідно Додаткової угоді № 1 від 30.03.2021 до Генерального договору обов`язкового страхування цивільних повітряних суден № 23-21/ВС від 30.03.2021 було застраховано повітряне судно АН-225, державний і реєстраційний знак ПС - UR-82060, заводський номер - 01-01, рік випуску 1988, розмір страхової суми (еквівалент Євро) 42 046 195,00, страховий тариф % (річний) 1,229844. Розмір страхової суми був вказаний ДП «АНТОНОВ» на початку тендерної процедури, це та сума в яку підприємство оцінило повітряне судно АН-225.

Згідно п. 6.3.1. Розділу 6 «Виключення із страхових випадків» Генерального договору № 23-21/ВС від 30.03.2021 укладеного між АТ СК «Бусін» та ДП «АНТОНОВ» - виключається страхування військових ризиків (що є стандартним для такого типу договорів).

У зв`язку з тим, що ДП «АНТОНОВ» потребував страхування військових ризиків між АТ СК «Бусін» та ДП «АНТОНОВ» було укладено Додаток № 3 до Генерального договору обов`язкового страхування цивільних повітряних суден № 23-21/ВС від 30.03.2021. Згідно Додатку № 3 було передбачено страхування КАСКО авіакомпанії від військових та супутніх ризиків (Розділ перший: загибель або пошкодження повітряних суден та запасних частин).

Відповідно до п. 1 Розділу п`ятого Додатку № 3 встановлено, що страховики мають право надіслати повідомлення, яке набирає чинності через 7 днів, що відраховуються починаючи з півночі за часом по Гринвічу в день відправлення такого повідомлення, про перегляд розміру премії та/або географічних меж. У разі, якщо перегляд розміру премії та/або географічних меж не буде прийнятий Страхувальником після закінчення зазначених 7 днів, покриття за цим Договором щодо застрахованого майна, що є предметом такого повідомлення, анулюється на таку дату.

Генеральний договір № 23-21/ВС був перестрахований міжнародними страхувальниками через брокера «Willis Tower Watsons».

Починаючи з листопада 2021 року, рф накопичувала війська на кордоні з Україною та на середину грудня 2021 року їх чисельність складала від 110 до 130 тисяч особового складу. Крім цього, рф зосередила на кордоні з Україною значну кількість військової техніки та озброєння.

Із зарубіжних та українських засобів масової інформації з початку року почали надходити повідомлення, про військове вторгнення рф до України.

На початку лютого 2022 року рф та республіка білорусь (далі - рб) розпочали спільні військові навчання на кордоні з Україною.

20.01.2022 представник перестраховика «Willis Towers Watson» направив на корпоративну пошту ДП «АНТОНОВ» лист з проханням надати «план використання повітряних суден на випадок надзвичайної ситуації у разі наступу з боку російських військ».

В подальшому, 21.01.2022 представник АТ «СК «Бусін» на корпоративну пошту ДП «АНТОНОВ» направив лист з проханням оформити Додаткову угоду № 25 до Генерального договору обов`язкового страхування цивільних повітряних суден № 23-21/ВС від 30.03.2021 у зв`язку з занепокоєнням перестраховиків щодо можливого вторгнення військ рф на територію України.

Для забезпечення покриття страхових ризиків на вимогу перестраховиків між АТ СК «Бусін» та ДП «Антонов» було укладено Додаткову угоду № 25 від 21 січня 2022 року до Генерального договору обов`язкового страхування цивільних повітряних суден № 23-21/ВС від 30.03.2021, згідно якої встановлено: у зв`язку з існуючою загрозою посилення рівня небезпеки на території України, згідно з повідомленням від Міжнародних перестраховиків, з 00 годин 00 хвилин за Київським часом 28.01.2022, змінено строк повідомлення про скасування страхового захисту військових ризиків, згідно з застереженням LSW555D, перегляд тарифів та/чи географічних меж дії страхового захисту з 7 (семи) діб до 48 годин.

12.02.2022 представником перестраховика «Willis Towers Watson» та АТ «СК «Бусін» на корпоративну пошту ДП «АНТОНОВ» направлено повідомлення про виключення території України з покриття по КАСКО від військових ризиків через 48 годин, тобто з 14.02.2022, та запитано інформацію щодо поточного стану повітряних суден та можливості їх передислокації для забезпечення їх подальшого страхування.

14.02.2022 представником перестраховика «Willis Towers Watson» та АТ «СК «Бусін» на корпоративну пошту ДП «АНТОНОВ» направлено листа щодо поновлення покриття авіаційної відповідальності від військових ризиків для території України до 17.02.2022.

17.02.2022 перестраховиком «Willis Towers Watson» та АТ «СК «Бусін» поновлено страхове покриття починаючи з 18.02.2022. при цьому період повідомлення про припинення покриття страхових випадків було зменшено до 24 годин.

19.02.2022 та АТ «СК «Бусін» на корпоративну пошту ДП «АНТОНОВ» направлено листа щодо продовження страхового захисту повітряних суден від військових та пов`язаних з цим ризиків та умов такого продовження, зокрема і можливості передислокації повітряних суден.

21.02.2022 представником перестраховика «Willis Towers Watson» та АТ «СК «Бусін» на корпоративну пошту ДП «Антонов» направлено запит щодо поточного стану повітряних суден, в тому числі АН-225 та запланованої дати його релокації та лист щодо продовження страхового захисту повітряних суден від військових та пов`язаних з цим ризиків та умов такого продовження, зокрема і можливості передислокації повітряних суден.

22.02.2022 представником перестраховика «Willis Towers Watson» та АТ «СК «Бусін» надіслано нотіс та офіційний лист щодо припинення страхового покриття військових ризиків КАСКО ДП «АНТОНОВ» на території України з 01:59 24.02.2022.

Всі вищезазначені листи були зареєстровані на ДП «АНТОНОВ», завантажені в систему електронного документообігу ДП «АНТОНОВ» «Interprise», та доведені до відома керівництва ДП «Антонов» ОСОБА_8 .

За результатами розгляду вищевказаних листів ОСОБА_8 прийнято рішення про підтвердження скасування покриття військових ризиків на території України ДП «АНТОНОВ», про що було доведено представникам страхових компаній.

Таким чином, починаючи з 20.01.2022 від страхових компаній на адресу ДП «Антонов» систематично приходили листи з застереженнями про припинення покриття авіаційної відповідальності від військових ризиків для території України у зв`язку з високим ризиком вторгнення військ рф та пропозиції щодо передислокації льотного парку ДП «Антонов» за межі України задля забезпечення подальшого страхового покриття повітряних суден, проте ОСОБА_8 , будь яких заходів, щодо продовження страхового покриття повітряного судна АН-225 або передислокації його у інше безпечне місце не вжив, хоча повинен був вжити такі заходи та мав таку можливість.

Про можливість забезпечення збереження повітряного судна АН-225 також свідчить наступне.

З 2018 року ДП «АНТОНОВ» є власником 51% часток у статутному капіталі компанії «Аntonov Logistics SALIS GmbH» в м. Лейпциг, Республіка Німеччина.

Основною метою діяльності компанії є перш за все надання літаками ДП «АНТОНОВ» логістичних послуг, для виконання чартерних рейсів зарезервованих NSPA у межах проекту SALIS, якою займається Агентство НАТО з технічного обслуговування і постачання (NATO Support Agency, NSPA).

26.01.2022 Керуючий директор «Аntonov Logistics SALIS GmbH» ОСОБА_9 , отримавши інформацію від представника Chief, Strategic Lift Section пана Hajo Busche (NSPA - NATO Support and Procurement Agency) про можливий початок гарячої фази війни між росією та Україною, в цей же день в телефонному режимі повідомив про це Генерального директора ДП «АНТОНОВ» ОСОБА_8 , вказавши про необхідність евакуації всіх літаків ДП «АНТОНОВ» включаючи АН-225 «Мрія» та можливість забезпечити автономну роботу літаків по програмі SALIS протягом тривалого часу -3, -6, та 9 місяців. Також повідомив про фінансову підтримку евакуації літаків, запасних частин, матеріалів, обладнання, льотного, інженерно-технічного та іншого персоналу та про готовність з боку NSPA надати допомогу в отриманні всіх необхідних дозволів на території Німеччини, намагаючись при цьому отримати дозвіл у ОСОБА_8 на підготовку та виконання евакуації літаків ДП «АНТОНОВ» у м. Лейпциг, Республіки Німеччина.

Проте ОСОБА_8 відмовив ОСОБА_9 у евакуації повітряних суден Підприємства, погрожуючи звільненням.

Після 26.01.2022 ОСОБА_9 ще декілька разів намагався донести до ОСОБА_8 необхідність проведення евакуації льотного парку підприємства з метою, його збереження.

Проте, ОСОБА_8 , незважаючи на попередження про можливу загрозу знищення та пошкодження майна Підприємства, маючи обов`язок відповідно до п. п. 7.4.8.-2, п. 7.4.8.-13 Статуту ДП «АНТОНОВ» та п.1.1., п. 2.1., 2.6., п. 2.10. Контракту № 10к/21 від 20.05.2021 діяти в інтересах Підприємства та забезпечувати ефективне використання та збереження його майна буд-яких заходів по його збереженню не вжив, натомість 15.02.2022 ОСОБА_9 був звільнений з посади Керуючого директора «Аntonov Logistics SALIS GmbH».

О 05:00 24.02.2022 президент рф путін у своєму відео зверненні оголосив про початок спеціальної військової операції на території України, після чого збройні сили рф завдали ракетного удару по об`єктам інфраструктури України та перейшли у наступ на суходолі з півночі, сходу та півдня.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні було введено воєнний стан з 05:30 24.02.2022 строком на 30 діб.

У період з 10:00 до 11:00 24.02.2022 почалася атака аеродрому АТП ДП «АНТОНОВ» у смт. Гостомель (Київська обл.). Перший удар по аеродрому було завдано з літаків, після чого на територію було висаджено десант з гелікоптерів Мі-8, а аеродром захоплено військовими рф.

З цього моменту Підприємство фактично втратило можливість користуватись усім майном, яке розташовувалось на той момент на аеродромі АТП ДП «АНТОНОВ» у смт. Гостомель, у тому числі й літаком АН-225 (зав. № 01-01, бортовий номер НОМЕР_1 ).

27.02.2022 з відкритих джерел інформації стало відомо про пошкодження літака АН-225 (зав. № 01-01, бортовий номер НОМЕР_1 ), який під час початку військової агресії рф 24.02.2022 перебував на аеродромі АТП ДП «АНТОНОВ» у смт. Гостомель (Київська обл.)

Таким чином, ОСОБА_8 , будучи керівником ДП «АНТОНОВ», тобто службовою особою, маючи відповідно до п. 6.1.10., п. 6.2.12., п. 7.4.8.-2, п. 7.4.8.-7, п. 7.4.8.-12, п. 7.4.8.-13, п. 7.4.8.-14, п. 7.4.8.-18, п. 8.1.18. Статуту ДП «АНТОНОВ» та п. 1.1., п. 2.1., 2.6., п. 2.10. Контракту № 10к/21 від 20.05.2021 обов`язки здійснювати поточне управління (керівництво) Підприємством, забезпечувати ефективне використання та збереження закріпленого за Підприємством державного майна та інших матеріальних цінностей, будучи обізнаним про реальну загрозу військової агресії з боку російської федерації, усвідомлюючи факт припинення страхового покриття на повітряне судно АН-225 «Мрія», маючи технічну можливість забезпечити його збереження шляхом передислокації (евакуації) в безпечне місце, в тому числі на стоянку компанії «Аntonov Logistics SALIS GmbH» в м. Лейпциг, Республіка Німеччина, неналежно виконуючи свої службові обов`язки, через несумлінне ставлення до них, не вжив заходів для збереження майна Підприємства, зокрема повітряного судна Ан-225, у результаті пошкодження якого державі в особі ДП «АНТОНОВ» завдано збитків, на загальну суму 288 145 213 доларів США або 8 429 659 392 (вісім мільярдів чотириста двадцять дев`ять мільйонів шістсот п`ятдесят дев`ять триста дев`яносто дві) гривні, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

17.05.2023 року підозрюваному ОСОБА_8 та його захисникам - повідомлено про завершення досудового розслідування, надано доступ до матеріалів досудового розслідування у прошитих та пронумерованих томах та достатній час для ознайомлення з ними.

Крім того, ОСОБА_8 є підозрюваним у кримінальному провадженні № 22022000000000132 від 03.04.2022, досудове розслідування у якому здійснюють слідчі Головного слідчого управління СБ України. У зазначеному провадженні до ОСОБА_8 застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою в ДУ «Київській слідчий ізолятор».

З 17.05.2023 слідчим щоденно здійснюється надання доступу до матеріалів кримінального провадження підозрюваному ОСОБА_8 у приміщенні ДУ «Київській слідчий ізолятор», під час якого присутні захисники. Разом з тим, захисники, будучи присутніми при ознайомленні з матеріалами провадження ОСОБА_8 , особисто знайомитись з матеріалами кримінального провадження відмовляються.

Також, захисникам неодноразово повідомлено та роз`яснено про можливість ознайомитись з матеріалами кримінального провадження в адміністративному приміщенні Головного слідчого управління Національної поліції України за адресою: м. Київ, вул. Баговутівська, 2, каб. 223, кожного робочого дня з 09 години 00 хвилин до 18 годин 00 хв.

Станом на 02.06.2023 підозрюваний ОСОБА_8 ознайомився з 15 (п`ятнадцятьма) томами кримінального провадження, в той час, як захисники ознайомилися з 8 (вісьмома) томами та останній раз відвідували адміністративне приміщення ГСУ НПУ 23.05.2023.

З зазначеного часу сторона захисту не реалізовує своє право на ознайомлення з матеріалами до яких їм надано доступ, хоча така можливість їм надається кожного дня без обмеження у часі та можливості їх копіювання та відображення.

Зазначені дії сторони захисту сторона обвинувачення розглядає як зволікання з ознайомленням з матеріалами досудового розслідування, та призводить до безпідставного затягування процесуальних строків та порушення засад кримінального провадження, закріплених ст. ст. 7, 28 КПК України.

В судовому засіданні прокурор вимоги клопотання підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.

Підозрюваний в судове засідання не з`явився.

Захисники підозрюваного - адвокати ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , в судовому засіданні проти задоволення клопотання заперечували, просили відмовити через значний обсяг матеріалів досудового розслідування.

Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку учасників судового розгляду слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, враховуючи наступне.

Слідчим суддею встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022000000000391 від 25.03.2022 за ч.2 ст.367 КК України.

17.05.2023 року підозрюваному ОСОБА_8 та його захисникам - повідомлено про завершення досудового розслідування, надано доступ до матеріалів досудового розслідування у прошитих та пронумерованих томах та достатній час для ознайомлення з ними.

Крім того, ОСОБА_8 є підозрюваним у кримінальному провадженні № 22022000000000132 від 03.04.2022, досудове розслідування у якому здійснюють слідчі Головного слідчого управління СБ України. У зазначеному провадженні до ОСОБА_8 застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою в ДУ «Київській слідчий ізолятор».

З 17.05.2023 слідчим щоденно здійснюється надання доступу до матеріалів кримінального провадження підозрюваному ОСОБА_8 у приміщенні ДУ «Київській слідчий ізолятор», під час якого присутні захисники. Разом з тим, захисники, будучи присутніми при ознайомленні з матеріалами провадження ОСОБА_8 , особисто знайомитись з матеріалами кримінального провадження відмовляються.

Також, захисникам неодноразово повідомлено та роз`яснено про можливість ознайомитись з матеріалами кримінального провадження в адміністративному приміщенні Головного слідчого управління Національної поліції України за адресою: м. Київ, вул. Баговутівська, 2, каб. 223, кожного робочого дня з 09 години 00 хвилин до 18 годин 00 хв.

Станом на 02.06.2023 підозрюваний ОСОБА_8 ознайомився з 15 (п`ятнадцятьма) томами кримінального провадження, в той час, як захисники ознайомилися з 8 (вісьмома) томами та останній раз відвідували адміністративне приміщення ГСУ НПУ 23.05.2023.

З зазначеного часу сторона захисту не реалізовує своє право на ознайомлення з матеріалами до яких їм надано доступ, хоча така можливість їм надається кожного дня без обмеження у часі та можливості їх копіювання та відображення.

Як визначено у ч.ч. 2, 3, 4 ст. 290 КПК України, прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді. Надання доступу до матеріалів включає в себе можливість робити копії або відображення матеріалів.

Право на ознайомлення з усіма матеріалами досудового розслідування гарантує реалізацію конституційного права підозрюваного на отримання інформації, зокрема, щодо суті пред`явленого обвинувачення та стану розгляду справи, а також забезпечує підозрюваному чи його захиснику можливість підготувати захист від пред`явленого обвинувачення.

Отже, право на ознайомлення із матеріалами досудового розслідування та право на отримання інформації про закінчення розслідування у кримінальному провадженні є складовими конституційного права на захист.

Водночас, ознайомлення підозрюваного чи його захисника з матеріалами досудового розслідування є елементом кримінального судочинства і його порядок відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 92 Конституції України визначається законами України.

Відтак, право на таке ознайомлення не є абсолютним, про що також зазначив Конституційний Суд України у рішенні по справі № 1-4/2012 про ознайомлення обвинуваченого і захисника з матеріалами кримінальної справи. Ознайомлення обвинуваченог о чи його захисника з матеріалами справи в межах розумних строків відповідає завданням кримінального судочинства, визначеним у ст. 2 КПК України, що з одного боку забезпечує реалізацію прав і свобод людини і громадянина, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) та суспільства в цілому.

Згідно ч. 10 ст. 290 КПК України, у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.

Конституційний Суд України вважав, що положення КПК України щодо визначення сторонам строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження узгоджуються з практикою Європейського Суду з прав людини та з підпунктом „b" пункту 3 статті 6 Конвенції, відповідно до якого кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право мати час і можливості для підготовки свого захисту.

Так, Європейський Суд неодноразово зазначав, що право на захист не є абсолютним, а за змістом статті 6 Конвенції прийнятними є лише вкрай необхідні заходи, які обмежують право на захист (рішення від 23 квітня 1997 року у справі «Ван Мехелен та інші проти Нідерландів, від 25.09.2008 року у справі «Полуфакін і Чернишов проти Росії»). Як зауважив Європейський Суд, підпункт „b" пункту 3 статті 6 Конвенції гарантує обвинуваченому мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту», а це означає, що така підготовка охоплює все, що є «необхідним» для підготовки розгляду справи судом. Крім того, можливості, доступні кожному, хто обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, мають включати ознайомлення - для цілей підготовки свого захисту - з результатами розслідувань, які проводилися протягом усього провадження у справі. Однак питання адекватності часу і можливостей, наданих обвинуваченому, слід вирішувати в контексті обставин кожної конкретної справи (рішення від 21.10.2010 року у справі «Корнєв і Карпенко проти України»). Так, у рішенні від 18.02.2010 року у справі «Гаважук проти України» Європейський Суд визнав, що можливість обвинуваченого ознайомитися з матеріалами справи протягом п`яти днів є достатнім часом у цій справі в розумінні підпункту „b" пункту 3 статті 6 Конвенції.

Кримінальний процесуальний кодекс України не містить поняття «затягування процесу ознайомлення з матеріалами кримінального провадження», зазначений інститут кримінального судочинства є оціночною категорією і в кожному разі, з огляду на вищезазначену практику Європейського Суду з прав людини, вирішується судом в залежності від конкретних обставин справи.

Згідно ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до п. 21 ст. 7 КПК України, зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться розумність строків.

Згідно ч. 1 та ч. 3 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень. Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.

Відповідно до ч. 5 ст. 28 КПК України, кожен має право, щоб обвинувачення щодо нього в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або щоб відповідне кримінальне провадження щодо нього було закрите.

Зважаючи на викладене, враховуючи дані про особу підозрюваного та його захисників, кожний з яких має вищу освіту, об`єм матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що вони об`єктивно спроможні швидше знайомитися з матеріалами досудового розслідування, а відтак, у справі наявні обставини, з якими закон пов`язує можливість визначення строку, протягом якого останні мають ознайомитися з матеріалами досудового розслідування.

Відтак, враховуючи об`єм матеріалів досудового розслідування, а також час, необхідний для аналізу цих матеріалів і формування відповідної правової позиції, вищезазначені дані про особу підозрюваного та захисників, слідчий суддя вважає, що строк до 23.07.2023 року включно буде достатнім для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в повному обсязі, відтак клопотання Старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України капітана поліції ОСОБА_6 , погоджене Прокурором другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування № 42022000000000391 від 26.03.2022 року є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 290, 309, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання Старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України капітана поліції ОСОБА_6 , погоджене Прокурором другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення першого управління Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , про встановлення стороні захисту строку для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування № 42022000000000391 від 26.03.2022 року - задовольнити частково.

Встановити стороні захисту - підозрюваному ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та його захисникам - адвокатам ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , а також іншим захисникам, у разі їх залучення підозрюваними для свого захисту, строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування № 42022000000000391 від 26.03.2022 року до 23.07.2023 року включно.

Роз`яснити, що після спливу вказаного строку сторона захисту вважається такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування № 42022000000000391 від 26.03.2022 року.

В іншій частині клопотання - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Визначити час проголошення повного тексту ухвали о 12 год. 00 хв. 19.06.2023 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення15.06.2023
Оприлюднено22.06.2023
Номер документу111671612
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження