Ухвала
від 21.06.2023 по справі 925/836/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

21 червня 2023 року Справа № 925/836/23

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,

розглянувши заяву

1. ОСОБА_1 , м. Умань, Черкаської області;

2. ОСОБА_2 , с. Черповоди, Уманського району,

Черкаської області

про забезпечення позову до подання позову,

ВСТАНОВИВ:

19 червня 2023 року від ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Господарського суду Черкаської області надійшла заява про забезпечення позову до пред`явлення позовної заяви за позовом ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 до Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання недійним та скасування рішення Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області від 17 травня 2023 року №44-22/VIII Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну найменування Черповодівської гімназії Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області.

В обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вказують, що Паланська сільська рада 17 травня 2023 року прийняла рішення №44-22/VIII Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну найменування Черповодівської гімназії Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області, яким вирішила:

1.Перепрофілювати (змінити тип) та змінити найменування Черповодівської гімназії Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 36781181) на Черповодівську початкову школу Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області, скорочена назва: Черповодівська ПШ.

2.Тимчасово виконуючій обов`язки директора закладу освіти Ільніцькій Надії:

2.1.попередити працівників про перепрофілювання закладу освіти з дотриманням вимог чинного законодавства України про працю;

2.2.розробити проект Статуту Черповодівської початкової школи Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області у термін до 01 червня 2023 року;

3.Начальнику відділу освіти, культури, молоді та спорту ОСОБА_17 вжити заходів організованого підвезення здобувачів освіти і педагогічних працівників с. Черповоди до місця навчання та роботи і у зворотному напрямку в межах Паланської сільської територіальної громади.

4.Контроль за виконання рішення покласти на постійну комісію з питань освіти, культури, спорту, охорони здоров`я та соціального захисту населення (Білан Наталія).

Заявники вказують, що незважаючи на назву та резолютивну частину, фактично спірне рішення №44-22/VIII направлено на припинення юридичної особи - Черповодівської гімназії Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 36781181), що само по собі призведе до скорочення робочих місць педагогічних та технічних працівників, а учні 5-9 класів будуть змушені навчатися в інших навчальних закладах, які розташовані поза межами с. Черповоди. Рішення №44-22/VIII порушує гарантовані державою права дітей, які навчаються у гімназії, стосовно якої прийнято рішення про ліквідацію, на загальну середню освіту, яка є обов`язковою згідно чинного законодавства.

Спірне рішення, на думку заявників, прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а також за відсутності правових підстав для його прийняття, є недоцільним, протиправним та незаконним, а тому має бути скасоване.

Реалізація (виконання) оскаржуваного рішення, напередодні нового навчального року призведе до грубого порушення конституційного права дітей позивачів на доступність здобуття повної загальної середньої освіти.

Звільнення педагогічних працівників гімназії, яка ліквідується, фактично призведе до того, що навчальний процес буде зірвано.

В зв`язку з чим, заявниками та іншими особами готується відповідна позовна заява до місцевого господарського суду про визнання недійним та скасування рішення Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області від 17 травня 2023 року №44-22/VIII.

Водночас, подальше ймовірне прийняття судом рішення про скасування рішення сільської ради без вжиття заходів забезпечення позову не буде мати наслідком ефективного захисту порушеного права, у зв`язку зі швидкоплинністю процесу ліквідації гімназії, який знаходиться уже на фінальному етапі, та їх незворотністю, що унеможливить поновлення порушених прав.

Заявники вважають, що необхідним заходом забезпечення позову є зупинення виконання спірного рішення Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області від 17 травня 2023 року №44-22/VIII Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну найменування Черповодівської гімназії Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області.

Розглянувши заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , судом враховано наступне:

У відповідності до ч. 2 ст. 136 та ч. 1 ст. 140 ГПК України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.

Згідно ч. 3 ст. 138 ГПК України у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен пред`явити позов протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.

Згідно з статтею 137 Господарського процесуального кодексу України позов забезпечується: 1) накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов`язання; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку; 6) зупиненням продажу майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно, або про виключення його з опису і про зняття з нього арешту; 8) зупиненням митного оформлення товарів чи предметів, що містять об`єкти інтелектуальної власності; 9) арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги; 10) іншими заходами у випадках, передбачених законами, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Умовою застосування заходів до забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, що має бути підтверджено доказами наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу до забезпечення позову.

При вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення у разі задоволення позову; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов`язання після пред`явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов`язання тощо). Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересів), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

В свою чергу, заходи забезпечення позову мають застосовуватись у виключних випадках за наявності об`єктивних обставин, які дозволяють зробити обґрунтоване припущення, що невжиття відповідних заходів потягне за собою більшу шкоду, ніж їх застосування.

Судом враховано, що предметом майбутнього позову є визнання недійсним та скасування рішення Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області від 17 травня 2023 року №44-22/VІІІ.

Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод особа має право саме на ефективний спосіб захисту прав і це означає, що вона має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

Отже, враховуючи предмет позову, судом застосовується та досліджується така підстава вжиття заходів забезпечення позову, як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачів, за захистом яких вони збираються звернувся до суду, оскільки судове рішення у разі задоволення позову не вимагатиме його примусового виконання.

Як вбачається із заяви про забезпечення позову, основною підставою для зупинення дії оскаржуваного спірного рішення заявники посилаються на ту обставину, що його виконання напередодні нового навчального року може призвести до суттєвого ускладнення поновлення порушених конституційних прав дітей на отримання освіти.

Відповідно до ст. 53 Конституції України повна загальна середня освіта є обов`язковою.

Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Частиною 3 ст. 6 Закону України Про повну загальну середню освіту передбачено, що кожному громадянину України, іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, а також кожній дитині незалежно від підстав її перебування в Україні гарантується безоплатне здобуття у державних та комунальних закладах освіти повної загальної середньої освіти на кожному її рівні за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів один раз протягом життя.

Оцінивши додані до заяви письмові докази, суд погоджується з доводами заявників, що невжиття заходів забезпечення позову в даному випадку може призвести до унеможливлення ефективного захисту порушених прав, оскільки в разі повного виконання спірного рішення до моменту набрання рішення суду законної сили заявники не зможуть фактично захистити свої права в межах одного судового провадження без нових звернень до суду.

Крім того, це може призвести до суттєвого ускладнення поновлення (у разі порушення) конституційних прав дітей на отримання освіти.

Отже, суд дійшов висновку, що заява в цілому є достатньо обґрунтованою, не свідчить про намір заявників зловживати своїми правами, а запропоновані до вжиття заходи забезпечення позову відповідають потребам захисту прав та інтересів заявників виходячи зі змісту майбутнього позову, а тому підлягає до задоволення.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що заява про забезпечення позову підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.13 ст. 145 ГПК України заходи забезпечення позову, вжиті судом до подання позовної заяви, скасовуються судом також у разі:

1) неподання заявником відповідної позовної заяви згідно з вимогами частини третьої статті 138 цього Кодексу;

2) повернення позовної заяви;

3) відмови у відкритті провадження у справі.

Керуючись ст. ст. 136, 137, 140, 234 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1.Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про вжиття заходів забезпечення позову задовольнити.

2.Вжити заходи забезпечення позову шляхом зупинення виконання рішення Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області від 17 травня 2023 року №44-22/VIII Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну найменування Черповодівської гімназії Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області.

3.Копію ухвали направити заявникам та Паланській сільській раді Уманського району Черкаської області.

Ухвала може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки визначені ст.ст. 255-257 ГПК України.

Ухвала набрала законної сили: 21 червня 2023 року.

Суддя А.В.Васянович

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення21.06.2023
Оприлюднено22.06.2023
Номер документу111675654
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/836/23

Ухвала від 21.06.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Васянович А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні