621/2210/23
1-кс/621/378/23
У Х В А Л А
іменем України
21 червня 2023 року м. Зміїв
Слідчий суддя Зміївського районного суду Харківської області ОСОБА_1
за участю: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу директора ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" ОСОБА_3 на бездіяльність службових осіб відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,
у с т а н о в и в:
20.06.2023 директор ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" ОСОБА_3 звернувся до суду зі скаргою, в якій просив зобов`язати внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинене кримінальні правопорушення, передбачене статтею 197-1 Кримінального кодексу України за його заявою.
На обґрунтування скарги зазначив, що 15.06.2023 ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" звернулось до відділу поліції із заявою щодо вчинення головою ФГ "Дружба Інвест" ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого статтею 197-1 Кримінального кодексу України. Заяву було зареєстровано в ЖЄО за № 3583 від 16.06.2023.
Водночас, відомості за поданою заявою до ЄРДР не внесені, на порушення вимог статті 214 Кримінального процесуального кодексу України.
Ухвалою слідчого судді від 20.06.2023 відкрито провадження за скаргою та призначено судовий розгляд на 21.06.2023
Учасники кримінального провадження на судовий розгляд скарги не прибули.
Начальник відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області ОСОБА_5 до початку розгляду скарги надіслав до суду лист № 5076/119-79/24-2023 від 21.06.2023, з якого вбачається, що заява ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" зареєстрована в ЖЄО за № 3583.
Директор ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" ОСОБА_3 надіслав на електронну адресу суду заяву, в якій просив проводити судовий розгляд скарги за відсутності представника товариства.
Прокурор Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_6 в судове засідання не з`явився, подав заяву в якій просив проводити судовий розгляд скарги без фіксування технічними засобами, вважав, що підстав для задоволення скарги немає.
Оскільки заявник та прокурор Зміївського відділу Чугуївської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_6 до суду не прибули, а свої повноваження реалізували шляхом подання відповідних заяв, судовий розгляд, з метою дотримання вимог щодо оперативності кримінального судочинства, проведено за їх відсутності.
Дослідивши доводи скарги та документи, надані учасниками кримінального провадження, дійшов наступного.
Статтею 2 Кримінального процесуального кодексу України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до частини 1 статті 8 Кримінального процесуального кодексу України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно частини 1 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 303 Кримінального процесуального кодексу України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування.
Отже, за змістом вказаних норм, до Єдиного реєстру досудових розслідувань можуть вноситися лише відомості щодо обставин, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, а оскарженню підлягає бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні до Єдиного реєстру досудових розслідувань саме відомостей про кримінальне правопорушення, що містяться у заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення.
15.06.2023 директор ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" ОСОБА_3 звернувся до відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області із заявою про вчинення кримінального правопорушення, а саме самовільного зайняття земельної ділянки, яка зареєстрована в ЖЄО № 002212 від 16.06.2023 (а. с. 2-4).
Із заяви вбачається, що 25.05.2023 голова ФГ "Дружба Інвест" ОСОБА_4 звернувся з заявою до Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про незаконні дії ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" на земельних ділянках кадастровий номер 6321784500:02:000:207, 6321784500:02:000:208, розташованих на території Слобожанської селищної ради Чугуївського району Харківської області. ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" має право користуватися зазначеними земельними ділянками на підставі договорів оренди з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , державна реєстрація яких проведена Харківською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомзему по земельних ресурсах" та державним реєстратором Зідьківської селищної ради Зміївського району Харківської області у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. В той же час, у ФГ "Дружба Інвест" відсутні правові підстави щодо користування зазначеними земельними ділянками, відсутня державна реєстрація договору оренди земельної ділянки і відсутня державна реєстрація речового права. Однак, голова ФГ "Дружба Інвест" у своїй заяві від 25.05.2023 підтвердив факт користування земельними ділянками, здійснив на них посіви ячменю. На підставі викладеного, заявник стверджував про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого статтею 197-1 Кримінального кодексу України (а. с. 2, 3).
Відповідно до статті 197-1 Кримінального кодексу України передбачена відповідальність за:
- самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику.
- самовільне зайняття земельної ділянки, вчинене особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, або групою осіб, або щодо земельних ділянок особливо цінних земель, земель в охоронних зонах, зонах санітарної охорони, санітарно-захисних зонах чи зонах особливого режиму використання земель.
- самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній у частині першій цієї статті.
- самовільне будівництво будівель або споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці, зазначеній у частині другій цієї статті, або вчинене особою, раніше судимою за таке саме кримінальне правопорушення або кримінальне правопорушення, передбачене частиною третьою цієї статті.
Отже, у заяві повідомлені фактичні обставини, які можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Відомості щодо внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та надання відповідного витягу потерпілій в матеріалах провадження відсутні.
Тобто, всупереч вимогам статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, слідчим невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання вказаного повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення не внесено відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та не розпочате розслідування.
Зазначене вказує на наявність з боку уповноважених осіб відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області бездіяльності, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно статті 307 Кримінального процесуального кодексу України, за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора постановляється ухвала згідно з правилами цього Кодексу.
Ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про: 1) скасування рішення слідчого, дізнавача чи прокурора; 1-1) скасування повідомлення про підозру; 2) зобов`язання припинити дію; 3) зобов`язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.
За таких обставин, оскільки доводи скарги щодо подання директором ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" ОСОБА_3 заяви про вчинення кримінального правопорушення, та невнесення протягом 24 годин відомостей за поданою заявою до ЄРДР підтверджені під час судового розгляду, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 307 Кримінального процесуального кодексу України, належить постановити ухвалу про зобов`язання начальника СВ відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням від 15.06.2023 з попередньою правовою кваліфікацією - стаття 197-1 Кримінального кодексу України, та надати заявникові витяг з ЄРДР.
Керуючись статтями 2, 8, 214, 303, 306, 307 Кримінального процесуального кодексу України,
п о с т а н о в и в :
1. Скаргу задовольнити.
2. Зобов`язати начальника СВ відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області вчинити наступні дії: внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою директора ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" ОСОБА_3 від 15.06.2023 № 47 (ІТС "ІП НПУ (ЖЄО)" за № 3583 від 16.06.2023) про вчинення кримінального правопорушення, з попередньою правовою кваліфікацією - статті 197-1 Кримінального кодексу України; надати заявнику директору ТОВ "Агрофірма імені Гагаріна" ОСОБА_3 витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 15.06.2023.
3. Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Зміївський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2023 |
Оприлюднено | 26.06.2023 |
Номер документу | 111678053 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво |
Кримінальне
Зміївський районний суд Харківської області
Овдієнко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні