Справа №295/7585/23
Категорія 15
2/295/2078/23
УХВАЛА
19.06.2023 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Воробйова Т.А.,
вирішуючи питання про відкриття провадження у справі
за позовною заявою ОСОБА_1 ,
Товариства з обмеженою відповідальністю «Інсорсинг Фобос-Груп»
до Житомирської міської ради,
третя особа: ОСОБА_2 ,
про визнання протиправним та скасування рішення Житомирської міської ради в особі Комісії з вирішення земельних спорів Житомирської міської ради згідно із пунктом 7 протоколу засідання №1 від 23.03.2023,
в с т а н о в и в:
Позивачі звернулися до суду з позовом, в якому просять визнати протиправним і скасувати рішення Житомирської міської ради в особі Комісії з вирішення земельних спорів Житомирської міської ради згідно із пунктом 7 протоколу засідання Комісії з вирішення земельних спорів Житомирської міської ради №1 від 23.03.2023; зобов`язати Житомирську міську раду в особі Комісії з вирішення земельних спорів Житомирської міської ради прийняти рішення, яким визнати межі земельної ділянки по АДРЕСА_1 , що виділяється третій особі ОСОБА_2 , з урахуванням рішення міської комісії з безпеки дорожнього руху Житомирської міської ради, оформленого листом за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради О. Шевчука від 30.12.2021 №33/6590, та особливостей рельєфу і відстаней між земельною ділянкою, що їй відводиться, та земельною ділянкою 1 позивача 1, забезпечивши під`їзд та вільний доступ до земельної ділянки 1 позивача 1 у відповідності з п.15.3.1 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» та при підготовці графічних матеріалів з позначенням місця розташування земельної ділянки ОСОБА_3 (її розміщення , площа, конфігурація) по АДРЕСА_1 , чітко визначити в натурі та позначити цифровими значеннями відстані між земельними ділянками по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 , з урахуванням інтересів позивачів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Частиною першою статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) визначено справи у публічно-правових спорах, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, до яких віднесено спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до пункту 7 статті 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим, приватно-правові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Згідно з даними, які містяться у вільному доступі в мережі інтернет, комісія з вирішення земельних спорів при Житомирській міській раді створена рішенням Житомирської міської ради №1912 від 18.06.2020 та цим рішенням затверджене положення про комісію з вирішення земельних спорів (далі положення).
Комісія з вирішення земельних спорів при Житомирській міській раді (далі - Комісія) створена Житомирською міською радою відповідно до ст.ст. 12, 103-109, 158-161 Земельного кодексу України, пп. 5 п. «б» ч. 1 ст. 33, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з метою вирішення земельних спорів у межах населених пунктів на території Житомирської міської об`єднаної територіальної громади щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян і суб`єктів господарювання та додержання ними правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах (п. 1 положення).
Комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», судовими рішеннями, рішеннями Житомирської міської ради та її виконавчого комітету (п. 2 положення).
Робота Комісії оформляється протоколом, який підписується головою, секретарем та присутніми членами Комісії. Сторони спору отримують рішення Комісії у вигляді витягів з протоколу, які підписуються головою Комісії або його заступником та секретарем Комісії (п. 10 положення).
Комісія розглядає земельні спори на підставі заяви однієї із сторін у строки, що визначені Земельним кодексом України, але за умови обов`язкового дотримання строків повідомлення сторін про час і місце розгляду спору відповідно до цього Положення (п. 13 положення).
Рішення Комісії є обов`язковим для виконання. У разі незгоди будь-якої із сторін спору з рішенням Комісії воно може бути оскаржено в суді. Оскарження рішення призупиняє його виконання (п. 21, 22 положення).
Предметом оскарження у даному позові є рішення комісії з вирішення земельних спорів при Житомирській міській раді, прийняте згідно з пунктом 7 протоколу засідання комісії з вирішення земельних спорів при Житомирській міській раді №1 від 23.03.2023, з підстав неврахування рішення цієї ж комісії, оформленого листом за підписом заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради О. Шевчука від 30.12.2021 №33/6590, а також з підстав порушення процедури прийняття рішення.
У позові зазначено, що звернення позивачів пов`язане із захистом своїх прав у земельному спорі з третьою особою щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, а відтак справа підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Однак, зазначене суперечить як предмету заявленого позову, так і визначеного позивачами суб`єктного складу, оскільки позов пред`явлено про скасування рішення комісії з вирішення земельних спорів при Житомирській міській раді та зобов`язання комісії вчинити певні дії.
Вимог до ОСОБА_3 щодо погодження меж земельних ділянок, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, тощо, позов не містить, ОСОБА_3 залучена до участі у справі не як сторона спору, а як третя особа.
Таким чином, за характером спірних правовідносин і їх суб`єктним складом цей спір є публічно-правовим спором з приводу оскарження рішення органу місцевого самоврядування, прийнятого при здійсненні ним публічно-владних управлінських функцій, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що правовідносини, які виникли між сторонами у справі, є адміністративно-правовими, справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Відповідно до приписів п.1 ч.1ст. 186 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За наведених обставин, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі.
Керуючись статтями 186, 258, 260, 353, 354 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
У відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Інсорсинг Фобос-Груп» до Житомирської міської ради, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення Житомирської міської ради в особі Комісії з вирішення земельних спорів Житомирської міської ради згідно із пунктом 7 протоколу засідання №1 від 23.03.2023 - відмовити.
Роз`яснити позивачам, що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Т.А. Воробйова
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2023 |
Оприлюднено | 23.06.2023 |
Номер документу | 111678672 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Воробйова Т. А.