КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
21 червня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/4150/23
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.
розглянула матеріали адміністративного позову
позивач: прокурор - перший заступник керівника Знам`янської окружної прокуратури Кіровоградської області (27400, Кіровоградська область, м. Знам`янка, вул. Братів Лисенків, 5) в інтересах держави,
відповідач: Устинівська селищна рада (41442, Кіровоградська область, Кропивницький район, смт. Устинівка, вул. Ювілейна, 4, код ЄДРПОУ 04364549)
про визнання протиправними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И Л А :
Перший заступник керівника Знам`янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Устинівської селищної ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Устинівської селищної ради №861 від 30.06.2021 року "Про надання земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 ";
- визнати протиправним та скасувати рішення Устинівської селищної ради №862 від 30.06.2021 року "Про надання земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 "
Пунктом 5 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами..
Відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Згідно з частинами 4, 5 статті 53 КАС України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Предметом позову прокурора, поданого в інтересах держави, є законність рішень Устинівської селищної ради №861 та №862 від 30.06.2021 року, якими затверджено проекти землеустрою та передано ОСОБА_1 в оренду строком на 7 років для городництва земельні ділянки за кадастровими номерами 3525888300:52:000:0011 площею 0,3470 га та 3525888300:52:000:0012 площею 0,3919 га.
Вказані рішення не реалізовані, а речові права на земельні ділянки не виникли. Спору про право на земельні ділянки між позивачем (прокурором) і особою, щодо якої прийняті оскаржувані рішення, немає. Тому цей спір є публічно-правовим і його належить вирішувати в порядку адміністративного судочинства.
За правилами абзацу 2 частини 2 статті 122 КАС України у спірних правовідносинах тримісячний строк звернення до суду має обраховуватись з моменту виявлення прокурором відповідних порушень інтересів держави.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Верховного Суду від 21.09.2022 року у справі № 420/11012/21.
У позовній заяві прокурор просить поновити строк звернення до суду з цим позовом та вказує, що про наявність оскаржуваних рішень він дізнався у лютому 2023 року з офіційного сайту Устинівської селищної ради. З метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави прокурор 10.02.2023 року направив запит до відповідача, відповідь на який отримав 21.02.2023 року та тоді ж встановив наявність рішень, які підлягають оскарженню за правилами адміністративного судочинства.
Тож перебіг тримісячного строку, установленого абзацом 2 частини 2 статті 122 КАС України, у спірних правовідносинах розпочався 22.02.2023 року, а закінчився 22.05.2023 року. Прокурор направив позовну заяву до суду поштою лише 12.06.2023 року. Причини, у зв`язку з якими він зволікав з направленням цього позову у встановлений строк, прокурор не вказав.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України.
Так, згідно з частин 1, 2 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 КАС України, суддя -
У Х В А Л И Л А :
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити прокурору спосіб і строк усунення недоліків позовної заяви - протягом 10 днів з дня отримання даної ухвали подати до суду:
- заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій вказати поважні підстави для поновлення цього строку.
3. Копію ухвали надіслати прокурору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2023 |
Оприлюднено | 23.06.2023 |
Номер документу | 111687787 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
О.А. ЧЕРНИШ
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні