печерський районний суд міста києва
Справа № 757/53350/18-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 грудня 2021 року Печерський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Новака Р.В.,
при секретарі судового засідання - Талдоновій М.Є.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні Печерського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «МА ШЕР» по стягнення орендної плати,-
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2018 року позивачі звернулися до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «МА ШЕР» (далі - ТОВ «МА ШЕР») в якому просять стягнути з останнього заборгованість по орендній платі у розмірі 425 303,62 грн та судові витрати.
В обґрунтування своїх позовних вимог представник позивачів - адвокат Бурдакова О.А. зазначає, що 15 липня 2009 року між орендодавцями - ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ТОВ «МА ШЕР» укладено договір оренди, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лавренюк С.М. та зареєстрований в реєстрі за № 1078. Предметом Договору оренди була жила квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 127,6 кв. м., жилою площею 75,5 кв. м.
16 липня 2009 р. між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 укладено договір дарування частки в праві спільної часткової власності на квартиру, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гамаль І.М., зареєстровано в реєстрі за № 841.
Згідно п. 1.1 Розділу 1 Договору дарування частки в праві спільної часткової власності на квартиру від 16 липня 2009 р. за цим Договором дарувальник передає 1/2 (одну другу) частку в праві спільної часткової власності на квартиру (надалі майно) у власність обдарованої безоплатно. Перехід права власності на 1/2 частку в праві спільної часткової власності на квартиру не впливає на припинення прав та обов`язків сторін по Договору оренди.
Разом з тим, оскільки у відповідача виникла заборгованість за договорами оренди, яку він у добровільному порядку не сплачує, представник позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з ТОВ «МА ШЕР» на користь позивачів заборгованості за договором оренди від 15.07.2009 року в сумі 425 303,62 грн., а також судових витрат по сплаті судового збору в сумі 4 253,04 грн.
Ухвалою судді від 01.11.2018 у справі відкрито провадження за правилами позовного (спрощеного) провадження, без виклику сторін, копії якої направлені учасникам справи. Сторонам роз`яснено їх процесуальні права на подачу відповідних заяв по суті справи у встановлені строки.
Засвідчена належним чином копія ухвали про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви з додатками надсилалася судом на адресу відповідача. Відзив на позовну заяву, заяви з процесуальних питань від сторони відповідача до суду не надходили.
Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року у справі №911/3142/19 сформував правовий висновок про те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, в даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 квітня 2018 року у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 листопада 2019 року у справі № 913/879/17, від 21 травня 2020 року у справі № 10/249-10/19, від 15 червня 2020 року у справі № 24/260-23/52-б).
Отже, зважаючи на те, що судом вжито всіх можливих та розумних заходів щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, та неподання у встановлений судом строк заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та/або клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін та/або письмового відзиву на позов, справа вирішується за наявними матеріалами у відповідності з нормою частини п`ятої статті 279 ЦПК України.
На підставі викладеного, судовий розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Всебічно проаналізувавши обставини справи в їх сукупності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному і об`єктивному розгляді справи, зібрані по справі докази, керуючись законом, суд прийшов до таких висновків.
Судом встановлено що 15 липня 2009 року між орендодавцями - ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ТОВ «МА ШЕР» укладено договір оренди, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Лавренюк С.М. та зареєстрований в реєстрі за № 1078.
Предметом Договору оренди була жила квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 127,6 кв. м., жилою площею 75,5 кв. м.
Згідно п. 3.1. Договору оренди орендна плата сплачується щомісячно до 15 числа місяця наступного за звітним, та розраховується наступним чином: Орендар сплачує суму у розмірі 30520 гривень, що на день посвідчення цього Договору складає 4000.00 (чотири тисячі) доларів США. Орендна плата щомісячно перераховується відповідно до зміни офіційного курсу НБУ.
Відповідно до п.п. 3.4, 3.5 Договору оренди розмір орендної плати протягом строку оренди не змінюється. Орендна плата сплачується в національній валюті України шляхом перерахування на поточний рахунок Орендодавця, у розмірі, вказаному в Договорі, за виключенням податку на доходи фізичних осіб, який на момент укладення договору складає 15%. Податок на доходи фізичних осіб перераховується Орендарем до бюджету відповідно до чинного законодавства.
П. 4.3 Розділу 4 Договору оренди передбачено, що одним із обов`язків Орендаря є своєчасна та в повному обсязі оплата Орендодавцю орендної плати
16 липня 2009 р. між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 укладено договір дарування частки в праві спільної часткової власності на квартиру, посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Гамаль І.М.. зареєстровано в реєстрі за № 841.
Згідно п. 1.1 Розділу 1 Договору дарування частки в праві спільної часткової власності на квартиру від 16 липня 2009 р. за цим Договором дарувальник передає 1/2 (одну другу) частку в праві спільної часткової власності на квартиру (надалі майно) у власність обдарованої безоплатно.
Згідно з ст. 770 Цивільного кодексу України у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов`язки наймодавця. Сторони можуть встановити у договорі найму, що у разі відчуження наймодавцем речі договір найму припиняється.
П. 10.6 Розділу 10 Договору оренди, передбачає що у випадку переходу права власності на Приміщення до іншого власника, в тому числі в випадку звернення стягнення на Приміщення чи у випадку спадкування за законом чи заповітом, новий власник приймає на себе всі права та обов`язки Орендодавця за даним договором, що в свою чергу відповідає вимогам ч. 1 ст. 770 Цивільного кодексу України.
Договором оренди встановлений також строк його дії. Відповідно до п. 10.2 Розділу 10 Договору оренди строк Оренди Приміщення складає 1 (один) рік або 12 (дванадцять) місяців з моменту передачі Приміщення Орендодавцю.
Після закінчення строку дії Договору оренди, зазначеного вище, Орендар продовжував користуватись квартирою, що підтверджується копією позовної заяви долученої до матеріалів справи поданої TOB «МА ШЕР» про витребування майна із чужого незаконного володіння.
Правові наслідки продовження користування майном після закінчення строку договору найму встановлені ст. 764 Цивільного кодексу України. Згідно зазначеної норми якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором. Щодо пролонгації Договору оренди п. 10.5 зазначеного договору встановлено, що після закінчення Строку Оренди і за умови, що Орендар виконує належним чином усі свої зобов`язання за Договором оренди може бути продовжена на додатковий термін відповідно до таких умов і положень, що будуть спільно погоджені Сторонами додатково. Орендар повинен письмово повідомити Орендодавця про бажання продовжити оренду не пізніше ніж за 30 (тридцять) календарних днів до закінчення Строку Оренди за Договором, протягом яких Сторони можуть узгодити умови продовження оренди.
ТОВ «МА ШЕР» продовжувало користуватись квартирою, що призвело до пролонгації Договору оренди. Істотні умови зазначеного договору змінені не були, докази, які свідчать про протилежне відсутні. Крім того, у позовній заяві про витребування майна із чужого незаконного володіння ТОВ «МА ШЕР» підтверджує, що орендна плата складала 4000 дол. США.
Статтями 759,762,763, 764,782, 785 ЦК України встановлено, що: за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.; за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором; Договір найму укладається на строк, встановлений договором; Якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором; Наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержанняй наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору; У разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані , який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно з п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст.ст. 525, 526, 546 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Враховуючи, що між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди від 15.07.2009 року, умови якого позивачем були виконані, шляхом надання відповідачу в оренду житлового приміщення, останній взяті на себе за договорами зобов`язання не виконує, орендну плату своєчасно не сплачує, будь-яких доказів на спростування вказаних обставин суду надано не було, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість за договором оренди від 15.07.2009 року в загальній сумі 425 303,62 грн.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність та достатність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
З урахуванням задоволення позову та відповідно до ст. 141 ЦПК України, стягненню з відповідачів також підлягає судовий збір у розмірі 1762 гривні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.509, 525, 526, 619, 611, 759, 762, 763, 764,782,785,770 ЦК України, ст.ст.4,6,23,30,81,82,89,141,259,263 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «МА ШЕР» по стягнення орендної плати,- задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МА ШЕР» (код ЄДРПОУ 36519790, адреса місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. А. Городецького, 10/1) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) орендну плату в розмірі 212 651,81 (двісті дванадцять тисяч шістсот п`ятдесят одну) гривню 81 копійку.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МА ШЕР» (код ЄДРПОУ 36519790, адреса місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. А. Городецького, 10/1) на користь ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ) орендну плату в розмірі 212 651,81 (двісті дванадцять тисяч шістсот п`ятдесят одну) гривню 81 копійку.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «МА ШЕР» (код ЄДРПОУ 36519790, адреса місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. А. Городецького, 10/1) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 4 253,04 (чотири тисячі двісті п`ятдесят три) гривні 04 копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивач-1: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ).
Позивач-2: ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «МА ШЕР» - код ЄДРПОУ 36519790, адреса місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. А. Городецького, 10/1.
Суддя Р.В. Новак
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2021 |
Оприлюднено | 26.06.2023 |
Номер документу | 111701710 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Печерський районний суд міста Києва
Новак Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні