Єдиний унікальний номер 725/2412/23
Номер провадження 2/725/273/23
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.06.2023 року м. Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі:
головуючої судді Федіної А.В.,
за участю секретаря судового засідання Ватаманюк В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці цивільну справу за позовом Кредитної спілки «Буковина» до ОСОБА_1 про стягнення простроченої заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2023 року позивач через свого уповноваженого представника звернувся до суду з вище вказаним позовом в обґрунтування якого посилався на те, що відповідно до договору про споживчий кредит (кредитна лінія) № 001/2752 про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту від 21 грудня 2018 року позивач надав відповідачу кредитну лінію з лімітом в сумі 200000 грн. строком на 60 фактичних місяців від дати отримання кредиту на умовах сплати процентів і сплати основної суми кредиту в кінці строку дії кредитного договору відповідно до графіку платежів. Виконання вказаного зобов`язання забезпечене іпотечним договором від 21.12.2018 року.
Вказував на те, що відповідач належним чином не виконав взятих на себе зобов`язань, у зв`язку з чим у нього утворилась заборгованість в сумі 74155,16 грн., яка складається з заборгованості по відсотках в сумі 34355,16 грн. та штрафу в розмірі 39800 грн. на рахованого на підставі п. 7.5 договору по факту порушення умов договору, а саме позичальник не повідомив кредитодавця про використання кредиту за цільовим призначенням та інші обставини передбачені п. 5.1. кредитного договору, протягом 15 робочих днів з моменту їх виникнення, що здатні вплинути на виконання зобов`язань сторін за договором.
Про необхідність усунення порушень умов договору відповідач позивач повідомляв відповідача шляхом направлення на його адресу відповідної вимоги, яка залишилась поза увагою, що зумовило необхідність звернення до суду з даним позовом.
Враховуючи вище наведене, посилаючись на умови договору, норми матеріального права, позивач просив стягнути з відповідача вище вказану заборгованість та судові витрати по справі.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити. Не заперечував проти винесення заочного рішення у справі.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Справа слухаласьу відсутностівідповідача, який не з`явився в судовезасідання незважаючина те,що вважається належним чином повідомленим судомпро часта місцерозгляду справи за зареєстрованиммісцем проживання. Пропричини своєїнеявки суд неповідомив іне подав відповідноїмотивованої заявипро відкладеннярозгляду справи.
Слід також зазначити, що інформація щодо даної справи розміщується на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за наступною веб-адресою сторінки: http://ptr.cv.court.gov.ua/sud2408/, де в розділі «Громадянам» містяться відомості щодо стадії розгляду та дати призначення судових засідань у даній справі.
Згідно ст.280ЦПК України,суд можеухвалити заочнерішення напідставі наявниху справідоказів заодночасного існуваннятаких умов: відповідачналежним чиномповідомлений продату,час імісце судовогозасідання; відповідачне з`явивсяв судовезасідання безповажних причинабо безповідомлення причин; відповідачне подаввідзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи. У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів.
Оскільки відповідач, будучи належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив та не направив відзиву, а представник позивача не заперечував проти розгляду даної цивільної справи за відсутності відповідача, в судовому засіданні постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільногосудочинства єсправедливий,неупереджений тасвоєчасний розгляді вирішенняцивільних справз метоюефективного захиступорушених,невизнаних абооспорюваних прав,свобод чиінтересів фізичнихосіб,прав таінтересів юридичнихосіб,інтересів держави.
Частиною першою ст. 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно вимог ст.89ЦПК України,суд оцінюєдокази засвоїм внутрішнімпереконанням,що ґрунтуєтьсяна всебічному,повному,об`єктивному табезпосередньому дослідженнінаявних усправі доказів. Жоднідокази немають длясуду заздалегідьвстановленої сили.Суд оцінюєналежність,допустимість,достовірність кожногодоказу окремо,а такождостатність івзаємний зв`язокдоказів уїх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1, 2 п.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, тощо. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Судом встановлено,що 21.12.2018року між позивачем та відповідачем булоукладено договір про споживчий кредит (кредитна лінія) № 001/2752 про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту відповідно до умов якого позивач надав відповідачу кредитну лінію з лімітом в сумі 200000 грн. строком на 60 фактичних місяців від дати отримання кредиту на умовах сплати процентів і сплати основної суми кредиту в кінці строку дії кредитного договору відповідно до графіку платежів (а/с 5).
З матеріалів справи вбачається, що вказана сума кредиту була видана позичальнику кількома окремими траншами, що підтверджується копіями додаткових угод та видатковими квитанціями (а/с 12-20).
Таким чином, між позивачем та відповідачем виникли кредитно-договірні відносини.
Згідно ч.1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
У відповідності до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові в розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно зі статтею 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
У відповідності до частин першої та третьої статті 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважаєтьсяповернутою вмомент зарахуваннягрошової суми,що позичалася,на йогобанківський рахунокабо реального повернення коштів позикодавцеві.
Відповідно до частини першої статті 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
У відповідності до п. 3.1. договору про споживчий кредит (кредитна лінія) № 001/2752 від 21.12. 2018 року плата за користування кредитом (проценти) є фіксованою і становить 42% річних від суми залишку кредиту за кожен день користування кредитом в рамках кредитної лінії. Проценти нараховуються за фактичне число календарних днів користування кредитом (починаючи з дня отримання кредиту і закінчуючи в день остаточного розрахунку за кредитом) за виключенням щодо кожного з траншів дня його отримання та включаючи дату повернення кредиту і підлягають сплаті не пізніше 24-го числа кожного місяці, за повний календарний місяць.
Відповідно до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 1 ст. 550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.
Пунктом 7.5. кредитного договору передбачено, що позичальник, який не виконав інший із зазначених у п. 5.1. кредитного договору обов`язків, окрім обов`язків встановлених п. 5.1.3. цього договору, і не скористався правом передбаченим п. 5.2.3. згаданого договору, має сплатити штраф у розмірі 20 відсотків від суми кредиту, одержаної Позичальником за цим договором.
З матеріалів справи вбачається, що 05.03.2023 року позивач направив на адресу відповідача вимогу про усунення порушення, в якій вказано, що позичальник не виконав обов`язків передбачених п. 5.1. кредитного договору (а/с 21).
Так, ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, вимог цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства, тощо.
Згідно ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлено строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позичальник належним чином умов договору не виконав та згідно розрахунку заборгованості станом на 31.03.2023 року за відповідачем рахується заборгованість в сумі 74155,16 грн., яка складається з заборгованості по відсотках в сумі 34355,16 грн. та штрафу в розмірі 39800 грн. нарахованого на підставі п. 7.5 договору (а/с 23).
Згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Отже,цивільно-правовувідповідальність заненалежне виконаннявзятих насебе зобов`язань у вигляді штрафу повинен нестив повномуоб`ємі відповідач,а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню вище вказана сума заборгованості.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно роз`яснень,які містятьсяв п.35Постанови ПленумуВищого спеціалізованогосуду Україниз розглядуцивільних ікримінальних справ№10від 17.10.2014року «Прозастосування судамизаконодавства просудові витрати уцивільних справах»,солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.
Таким чином, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню в рівних частках судові витрати пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 509, 526, 530, 536,541, 543, 546, 549, 550, 554, 625, 1050, 1054 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 5, 7, 1, 12, 76-89, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 280-284, 352, 354, 355 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Кредитної спілки «Буковина» (рахунок НОМЕР_2 в філії - ЧОУ AT «Ощадбанк» м. Чернівці, код банку 356334, код ЄДРПОУ 25811231) прострочену заборгованість за договором про споживчий кредит (кредитна лінія) № 001/2752 від 21.12.2018 року у розмірі 74155, 16 грн. (сімдесят чотири тисячі сто п`ятдесят п`ять гривень 16 копійок).
Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Кредитної спілки «Буковина» ( рахунок № НОМЕР_2 в філії ЧОУ АТ «Ощадбанк» м.Чернівці, код банку 356334, код ЄДРПОУ 25811231) судовий збір в розмірі 2684 грн. (дві тис. шістсот вісімдесят чотири грн.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду або через Першотравневий районний суд м. Чернівці відповідно до вимог п. 15.5 Розділу ХІІІ ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці А. В. Федіна
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2023 |
Оприлюднено | 23.06.2023 |
Номер документу | 111703716 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту |
Цивільне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Федіна А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні