Рішення
від 21.06.2023 по справі 925/144/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 червня 2023 року Черкаси справа №925/144/23

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І.,

без виклику учасників справи, розглянув справу

за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (вул.Грушевського, буд.1Д, м.Київ, 01001, ідентифікаційний код 14360570)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» (вул.Перемоги, буд.14, оф.1, м.Сміла, Черкаська область, 20701, ідентифікаційний код 41563527)

та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення 59939,27 грн,

26.01.2023 Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк» звернулося до Господарського суду Черкаської області із позовом, у якому просить суд солідарно стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» та фізичної особи ОСОБА_1 заборгованість за договором б/н від 12.09.2017 у розмірі 59939,27 грн, яка складається з заборгованості за кредитом у сумі 49999,92 грн, заборгованості за відсотками з користування кредитом у сумі 2476,05 грн, пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором у сумі 1013,30 грн та заборгованості по комісії за користування кредитом у сумі 6450,00 грн та відшкодувати судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 2684,00 грн. У прохальній частині позовної заяви позивач просить розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що шляхом підписання заявки відкриття поточного рахунку та анкети про приєднання до Умов і правил надання банківських послуг Товариство з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» приєдналось до Умов та правил банківських послуг, які разом із вказаною заявою в цілому становлять кредитний договір між банком та клієнтом, на підставі якого Товариству з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» були надані кошти у межах кредитного ліміту у розмірі 200 000,00 грн. На забезпечення виконання кредитного договору між банком та ОСОБА_1 був підписаний договір поруки за яким другий відповідач поручився перед банком за позичальника. Товариство з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» скористалося кредитними коштами наданими йому банком, проте, у визначений у договорі строк, не повернуло кошти банку та не сплатило відсотки за їх користування, що і стало підставою для цього позову для солідарного стягнення з відповідачів розміру заборгованості.

Відповідно до частин 6 та 7 статті 176 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п`яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.

На виконання вищевказаної норми, Господарським судом Черкаської області 30.01.2023 направлено запит до Органу реєстрації Смілянської територіальної громади, Управлінню Державної міграційної служби Черкаської області, Тернівській сільській територіальній громаді та Малосмілянському старостинському округу щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) ОСОБА_1 .

16.02.2023 до суду надійшов лист Малосмілянського старостинського округу виконавчого комітету Тернівської сільської ради Черкаського району Черкаської області №17, відповідно до якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований у АДРЕСА_2 та з 23.11.2022 знятий з реєстрації і вибув за адресою АДРЕСА_1 .

Про місце реєстрації другого відповідача також було повідомлено у відповіді на запит суду Управлінням Державної міграційної служби у Черкаській області від 21.02.2023, згідно з яким адреса реєстрації ОСОБА_1 є відмінною від тої, що зазначена позивачем у позові.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 17.02.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення вказаних недоліків, протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху надати суду уточнену позовну заяву із зазначенням правильного місця проживання (перебування) ОСОБА_1 та докази надіслання відповідачу ОСОБА_1 копії позовної заяви та копії доданих до неї документів - листом з описом-вкладення разом із розрахунковим документом (оригінал поштової квитанції чи фінансового чека).

07.03.2023 позивач направив до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, надавши суду уточнену позовну заяву із зазначенням правильного місця проживання (перебування) ОСОБА_1 та докази надіслання відповідачу ОСОБА_1 копії уточненої позовної заяви та копії доданих до неї документів - листом з описом-вкладення разом із розрахунковим документом (оригінал поштової квитанції чи фінансового чека).

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 09.03.2023 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачам строк для подання суду відзиву на позов та усіх доказів, якими обґрунтовують свої заперечення та клопотання щодо розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, а також встановив строк для подання заперечень на відповідь на відзив (у разі їх наявності) не пізніше 18.04.2023, позивачу встановлено строк на подачу відповіді на відзив відповідача на позов не пізніше 07.04.2023.

Відповідачі у встановлений судом строк, відзив на позов та клопотання щодо розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін суду не надали. Ухвала Господарського суду Черкаської області від 09.03.2023 про відкриття провадження у справі направлялась відповідачам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адреси їх місцезнаходження, які були встановлені судом. Ця ухвала Господарського суду Черкаської області від 09.03.2023 у справі вручена відповідачам не була та повернулась до суду із відмітками Акціонерного товариства «Укрпошта» «за закінченням терміну зберігання.

Про відкриття провадження у справі відповідачів також було повідомлено судом шляхом оприлюднення на офіційному сайті Господарського суду Черкаської області оголошення.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Днем вручення судового рішення відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відповідно до частини 4 статті 122 Господарського процесуального кодексу України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З огляду на наведені правові норми, суд вважає, що ним виконано обов`язок щодо належного повідомлення відповідачів: Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» та фізичної особи ОСОБА_1 , тому з метою забезпечення на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку справа розглядається за наявними у справі документами.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, суд

ВСТАНОВИВ:

12.09.2017 директором Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» Брюшенком С.В. підписано заяву на відкриття рахунку та анкету про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг (далі Умови).

За змістом вказаної заяви Товариством з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» підтверджено згоду з Умовами та Правилами надання банківських послуг (знаходяться на сайті банку www.privatbank.ua), тарифами банку, які разом із даною заявою складають договір банківського обслуговування №б/н від 12.09.2017 (далі договір).

Відповідно до договору Товариству з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок № НОМЕР_2 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms - повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами.

Згідно з пунктом 3.2.1.1.1 Умов, кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - кредит) надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту (далі - ліміт). Техніко-економічне обґрунтування кредиту - фінансування поточної діяльності. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, Інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).

Відповідно до 3.2.1.1.16 Умов, при укладанні договорів і угод, або вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання клієнта до «Умов і правил надання банківських послуг» (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/Інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), банк і клієнт допускають використання підписів клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі клієнта з правом «першого» підпису. Підписання договорів та угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

Відповідно до пункту 3.2.1.1.6 Умов ліміт може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Підписавши Угоду, клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту проводиться банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).

Відповідно до довідки про розміри встановлених кредитних коштів №70912CS22S06X від 26.08.2022, Товариству з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» встановлювались наступні кредитні ліміти: 12.09.2017 0,00 грн; 19.04.2018 10000,00 грн; 17.05.2018 200 000,00 грн; 03.08.2018 10000,00 грн; 14.11.2018 200 000,00 грн; 23.01.2019 200 000,00 грн; 07.03.2019 160 000,00 грн; 03.05.2019 10000,00 грн; 30.05.2019 10000,00 грн; 10.06.2019 0,00 грн; 23.08.2019 10000,00 грн; 25.09.2019 0,00 грн; 11.10.2019 50000,00 грн; 02.12.2019 0,00 грн; 28.12.2019 0,00 грн; 02.01.2020 50000,00 грн; 29.01.2020 0,00 грн (а.с.36).

Пунктом 3.2.1.1.3 Умов кредит надається в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди.

У розділі 3.2.1.2.2 Умов передбачені обов`язки клієнта: використовувати кредит на цілі, зазначені у пункті 3.2.1.1.1 цього розділу «Умов та правил надання банківських послуг»; сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом згідно з пунктами 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3; повернути кредит у строки, встановлені пунктами 3.2.1.1.10, 3.2.1.2.3.4, 3.2.1.2.2.17; сплатити банку винагороду відповідно до пунктів 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6, 3.2.1.4.11.

Відповідно до пункту 3.2.1.4.1 Умов, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт виплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процентна ставка).

Згідно з пунктом 3.2.1.4.9 Умов розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закрита банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.

Згідно з пунктом 3.2.1.6.1 Умов цей договір, а саме - обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта, набирає чинності з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання ліміту у межах зазначених у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов`язань сторонами за цим договором.

Відповідно до виписки з особового рахунка клієнта банку Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд», останнім використовувались кошти банку у межах встановленого кредитного ліміту та повертались позивачу у строки та розмірах, які відображені також у розрахунку позивача.

Судом також встановлено, що 17.04.2018 між ОСОБА_1 (поручитель) та Публічним акціонерним товариством Комерційний банк «Приватбанк» (кредитор) було укладено договір поруки №P1523951422322434387 (далі договір поруки). Предметом цього договору є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «ПАРТНЕР-ЗЕРНО-ТРЕЙД» зобов`язань за угодами - приєднання до:

1.1.1. розділу 3.2.1 «Кредитний ліміт» Умов та правил надання банківських послуг, далі Угода 1, по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом згідно з пунктом 3.2.1.4.1.2 «Угоди 1» - 21% (двадцять один) річних для договорів забезпечених порукою, 34% (тридцять чотири) річних для договорів не забезпечених порукою; за період користування кредитом згідно з пунктом 3.2.1.4.1.3 «Угоди 1» - 42 % (сорок два) річних для договорів забезпечених порукою, 68% (шістдесят вісім) річних для договорів не забезпечених порукою; б) комісійної винагороди згідно з пунктом 3.2.1.1.17 «Угоди 1» в розмірі 3% від суми перерахувань; в) винагороди за використання ліміту відповідно до 3.2.1.4.4 «Угоди 1» 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,5% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць; г) кредиту в розмірі 10000,00 грн.

1.1.2 до розділу 3.2.2 кредит за послугою «Гарантовані платежі» Умов та правил надання банківських послуг» «Угода 2», по сплаті: а) процентної ставки за користування кредитом: за період користування кредитом - згідно з пунктом 3.2.2.2 «Угоди 2» - 64% (шістдесят чотири) річних; б) винагород, штрафів, пені та інші платежі, відшкодовувати збитки, у відповідності, порядку та строки, зазначені у «Угоді 2»; в) кредиту в розмірі 1000,00 грн ( ).

Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за «Угодою 1» та «Угодою 2» в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності (пункт 1.2 договору поруки).

Договір поруки підписаний уповноваженою особою кредитора та ОСОБА_1 особисто та скріплений відповідною печаткою кредитора.

Як зазначено судом вище, позичальник користувався кредитними коштами у розмірі встановленого банком кредиту, проте належним чином не виконував умови договору, не дотримуючись строків погашення кредиту та сплати відсотків за користування кредитними коштами.

У зв`язку із неналежним виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» свого обов`язку з повернення кредитних коштів, наданих йому банком на умовах кредитного договору, позивач направив на адресу позичальника та поручителя претензію №00930K2U0S2IF від 26.08.2021, у якій позивач вимагав невідкладно, але не пізніше семи днів від дати цієї претензії, здійснити погашення простроченої заборгованості.

У подальшому позивач повторно направив на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» претензію №70912CS22S06X від 13.05.2022, у якій позивач також вимагав невідкладно, але не пізніше семи днів від дати цієї претензії, здійснити погашення простроченої заборгованості.

Проте вказані претензії залишились відповідачами без відповіді та без задоволення, тому банк і звернувся із вказаним позовом до суду для примусового стягнення заборгованості з відповідачів разом із нарахованими на неї відсотками та пенею. За розрахунком позивача, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» станом на 16.12.2022 становить 59939,27 грн, яка складається з заборгованості за кредитом у сумі 49999,92 грн, заборгованості за відсотками з користування кредитом 2746,05 грн, пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором 1013,30 грн та заборгованості по комісії за користування кредитом 6450,00 грн.

Відносини, які виникли між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» за своєю правовою природою є фінансовими зобов`язаннями. Правовим регулюванням таких правовідносин є норми встановлені у §1 Фінанси і банківська діяльність Господарського кодексу України та Главі 71 Цивільного кодексу України.

Підставою виникнення таких правовідносин, відповідно до положень закону, є укладення письмового договору. Так, відповідно до частини 2 статті 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Згідно з положеннями статті 1054 Цивільного Кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до статті 1048 Цивільного Кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

У відповідності до приписів статті 1049 Цивільного Кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Відповідно до частини 1 статті 1066 Цивільного Кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

В силу приписів частин 1 та 2 статті 1067 Цивільного Кодексу України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов`язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.

Відповідно до частини 1 статті 1069 Цивільного Кодексу України передбачено, якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов`язки сторін, пов`язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.

За правилами статті 638 Цивільного Кодексу України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Судом встановлено, що на виконання умов договору, позивач надав Товариству з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» грошові кошти у межах визначеного ліміту, що підтверджується довідкою про розміри встановлених кредитних лімітів та виписками про рух коштів з рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд», тобто свої зобов`язання перед позичальником позивач виконав у повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 68 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банки зобов`язані вести бухгалтерський облік та складати фінансову звітність відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та міжнародних стандартів фінансової звітності.

Частиною другою статті 68 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що бухгалтерський облік має забезпечувати своєчасне та повне відображення всіх банківських операцій та надання користувачам достовірної інформації про стан активів і зобов`язань, результати фінансової діяльності та їх зміни.

Згідно із частиною третьою статті 69 Закону України «Про банки і банківську діяльність» Національний банк України встановлює для банків, банківських груп: перелік, форми звітності або вимоги до форм, періодичність та строки подання звітності, порядок подання та оприлюднення фінансової звітності (річної фінансової звітності, річної консолідованої фінансової звітності, проміжної фінансової звітності, консолідованої проміжної фінансової звітності), консолідованої та субконсолідованої звітності.

Перелік первинних документів, які складаються банками залежно від виду операції, та їх обов`язкові реквізити, визначений Положенням про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 №254 (далі Положення №254).

Подібне нормативне регулювання організації бухгалтерського обліку в банках наразі визначено Положенням про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.07.2018 №75 (далі Положення №75).

Згідно із пунктом 1.10 Положення №254 первинний документ документ, який містить відомості про операцію та підтверджує її здійснення.

За підпунктом 14 пункту 1 Положення №75 первинний документ документ, який містить відомості про операцію.

Пунктом 4.4 Положення №254 визначено, що залежно від виду операції первинні документи банку (паперові та електронні) за змістом поділяються на касові, якими оформлюються операції з готівкою та меморіальні, які використовуються для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій.

Відповідно до пункту 5.1 Положення №254 інформація, що міститься в первинних документах, систематизується в регістрах синтетичного та аналітичного обліку. Регістри синтетичного та аналітичного обліку ведуться на паперових носіях або в електронній формі. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа (паперового або електронного).

Схоже регулювання щодо обліку первинних документів містить пункт 57 Положення №75, який визначає, що інформація, що міститься в прийнятих для обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку. Регістри синтетичного та аналітичного обліку ведуться на паперових носіях або в електронній формі. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа (паперового або електронного).

Відповідно до пункту 5.3 Положення №254, підпункту 1 пункту 59 Положення №75 банки обов`язково мають складати на паперових та/або електронних носіях такі регістри як особові рахунки та виписки з них.

Пунктом 5.4 Положення №254, пунктом 60 Положення №75 визначено, що особові рахунки є регістрами аналітичного обліку, що вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня.

Згідно із пунктом 5.6 Положення №254, пунктом 62 Положення №75 виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.

Отже, виписки з особового рахунка клієнта банку (банківські виписки з рахунку позичальника) є належними та допустимими доказами у справі, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23.09.2019 у справі №910/10254/18, від 19.02.2020 у справі №910/16143/18, від 26.02.2020 у справі №911/1348/16, від 19.11.2020 у справі №910/21578/16, постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 25.05.2021 у справі №554/4300/16-ц, від 21.09.2022 у справі №381/1647/21, від 07.12.2022 у справі №298/825/15-ц).

З огляду на це виписки по особовому рахунку (картковому рахунку) можуть бути належним доказом заборгованості щодо тіла кредиту за кредитним договором.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 193 Господарського Кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

З матеріалів справи слідує, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд», у визначений договором строк, не здійснювало повернення кредиту та не сплачувало проценти за користуванням кредитними коштами.

Згідно із випискою про рух коштів з рахунку Товариство з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» та розрахунку заборгованості позивача залишок простроченої заборгованості за наданим кредитом (тілом кредиту) становить 49999,92 грн.

Отже, позивачем належними та допустимим доказами підтверджено розмір заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» за кредитом у сумі 49999,92 грн, її розмір не заперечений останнім, доказів сплати боргу суду не надано, тому вимога позивача про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» заборгованості за кредитом у сумі 49999,92 грн є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до Умов, за сумами кредиту, отриманими з 10.02.2017 у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду , в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 31-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов`язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань клієнт сплачує банку відсотки за користуванням кредитом у розмірі 56 (п`ятдесят шість) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості для договорів забезпечених порукою, 68 (шістдесят вісім) % річних для договорів незабезпечених порукою.

На підставі наведених положень, позивач нарахував Товариству з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» 2476,05 грн заборгованості за відсотками з користування кредитом.

У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого Умовами та правилами надання банківських послуг, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов`язань.

Відповідно до пункту 3.2.1.5.1 Умов при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених пунктами 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених пунктами 3.2,1.1.8, 3.2.1.2,2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченого пунктами 3.2.1.2.2, 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 клієнт виплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує Банку пеню у розмірі, зазначеному у пункті 3.2.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.

Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.

Пунктом 3.2.1.4.4 Умов визначено розмір винагороди за використання ліміту, яку позичальник сплачує Банку 1-го числа кожного місяця.

Позивачем нараховано відповідачу 1013,30 грн пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором та 6450,00 грн заборгованості по комісії за користування кредитом. Оскільки судом встановлено факт прострочення сплати відповідачем кредитних коштів та відсотків за користування кредитними коштами, тому позовні вимоги у частині стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» пені та комісії підлягають до задоволення у заявленому позивачем розмірі.

Щодо вимоги про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Статтею 541 Цивільного кодексу України визначено, що солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема, у разі неподільності предмета зобов`язання.

Згідно з положеннями статті 543 Цивільного кодексу України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

Частинами 1, 2 статті 554 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Разом з тим, оскільки порука є видом забезпечення виконання зобов`язань і при цьому водночас сама має зобов`язальний, договірний характер, на правовідносини поруки поширюються загальні положення про зобов`язання та про договори (розділи І та II книги 5 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Враховуючи характер поруки (похідний, залежний від основного зобов`язання), до істотних умов договору поруки слід віднести, зокрема, визначення зобов`язання, яке забезпечується порукою, його зміст та розмір, а саме - реквізити основного договору, його предмет, строк виконання тощо.

За умовами договору поруки №P1523951422322434387 від 17.04.2018 його предметом визначено надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» зобов`язань за договорами приєднання до розділу 3.2.1 «Кредитний ліміт» Умов та правил надання банківських послуг по сплаті процентної ставки, комісійної винагороди, винагороди за використання ліміту та кредиту у розмірі 10000,00 грн (пункт 1.1.1 договору поруки) та до розділу 3.2.2 «Кредит за послугою «Гарантовані платежі» Умов та правил надання банківських послуг» по сплаті процентної ставки за користування кредитом, комісійної винагороди, винагороди за використання ліміту, винагород, штрафів, пені, інших платежів, збитків та кредиту в розмірі 1000,00 грн (пункт 1.1.2 договору поруки).

З системного аналізу всіх умов вказаного договору поруки неможливо встановити, яке ж саме основне зобов`язання забезпечене порукою, оскільки з наданого договору неможливо встановити ні правочин, який, як основне зобов`язання, забезпечене порукою, ні поточний рахунок, на який надається послуга кредиту. Лише визначено особу, первинні зобов`язання якої забезпечені порукою.

За таких підстав, суд вважає твердження позивача, що договір поруки №P1523951422322434387 від 17.04.2018 укладено саме в забезпечення виконання умов договору банківського обслуговування №б/н від 12.07.2019 лише припущеннями позивача, які жодним чином не узгоджені сторонами договору поруки, а відтак судом не встановлено та не підтверджується матеріалами справи, які саме первинні зобов`язання забезпечені порукою.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.07.2019 у справі №922/2913/18 та у справі №902/447/19 від 12.03.2020.

Отже, у зв`язку з відсутністю в матеріалах справи доказів, які б свідчили про надання згоди ОСОБА_1 на забезпечення виконання зобов`язань за договором банківського обслуговування №б/н від 12.07.2017, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_1 .

Отже, враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» слід задовольнити, а у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_1 слід відмовити.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача у частині стягнення заборгованості з Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» підлягають задоволенню у повному обсязі, то сума судового збору у розмірі 2684,00 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд».

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Партнер-Зерно-Трейд» (вул.Перемоги, буд.14, оф.1, м.Сміла, Черкаська область, 20701, ідентифікаційний код 41563527) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» (вул.Грушевського, буд.1Д, м.Київ, 01001, ідентифікаційний код 14360570) 49999,92 заборгованості за кредитом, 2476,05 грн заборгованості за відсотками з користування кредитом, 1013,30 грн пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором та 6450,00 грн заборгованості по комісії за користування кредитом та 2684,00 грн судового збору.

3.У задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя О.І.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення21.06.2023
Оприлюднено23.06.2023
Номер документу111708440
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —925/144/23

Судовий наказ від 25.07.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Рішення від 21.06.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 09.03.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 17.02.2023

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні