Рішення
від 31.03.2023 по справі 925/926/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2023 року м. Черкаси Справа № 925/926/22

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Нестеренко А.М., за участі прокурора відділу Черкаської обласної прокуратури Бутар В.С., представників сторін: позивача - не з`явились, відповідача адвоката Широкова Д.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Заступника керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Відділу освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврогаз ЛТД» про визнання недійсними додаткових угод до договору поставки природного газу і стягнення 163958 грн. 70 коп.,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Відділу освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради (далі позивач) звернувся в Господарський суд Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Єврогаз ЛТД" (далі відповідач, а разом - сторони), в якому просив суд:

визнати недійсними додаткові угоди до договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, укладеного між ТОВ "Єврогаз ЛТД" та Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради № 1 від 22.03.2021 року, № 2 від 29.03.2021 року, № 3 від 20.04.2021 року, № 4 від 21.05.2021 року, № 5 від 10.06.2021 року, № 6 від 29.06.2021 року, № 7 від 29.07.2021 року, № 8 від 30.07.2021 року, № 9 від 12.08.2021 року, № 10 від 07.09.2021 року, № 11 від 20.09.2021 року, № 12 від 12.10.2021 року, № 13 від 22.10.2021 року;

стягнути, відповідно до договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, суму надлишково витрачених коштів у розмірі 163958 грн. 70 коп.;

відшкодувати судові витрати.

Позов мотивовано тим, що спірні додаткові угоди № 1 від 22.03.2021 року, № 2 від 29.03.2021 року, № 3 від 20.04.2021 року, № 4 від 21.05.2021 року, № 5 від 10.06.2021 року, № 6 від 29.06.2021 року, № 7 від 29.07.2021 року, № 8 від 30.07.2021 року, № 9 від 12.08.2021 року, № 10 від 07.09.2021 року, № 11 від 20.09.2021 року, № 12 від 12.10.2021 року, № 13 від 22.10.2021 року до договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року укладені сторонами з порушенням вимог чинного законодавства у сфері публічних закупівель щодо збільшення ціни товару, що є підставою визнання їх недійсними, укладення спірних додаткових угод спричинило надлишкову сплату державних коштів у розмірі 163958 грн. 70 коп. відповідачу за товар, який не був ним поставлений, тому на підставі ч. 1 ст. 670 ЦК України ці кошти мають бути повернені позивачу.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 22.09.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/926/22 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 03.11.2022 року.

Відповідач в особі свого представника 11.10.2022 року подав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечував проти позову з мотивів безпідставності і недоказаності позовних вимог та зазначав, що збільшення ціни товару після укладення договору шляхом укладення спірних додаткових угод було обґрунтованим, вчинене сторонами за взаємною згодою і в інтересах кожного, з дотриманням вимог чинного законодавства у сфері публічних закупівель, тому просив відмовити у задоволенні позову повністю (вх. № 11680/22, т. 1 а.с. 146).

Прокурор подав суду 02.11.2022 року, 09.01.2023 року відповідь на відзив, в якій спростовував доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, наполягав на задоволенні позову з викладених у ньому підстав (вх. № 12723/22, вх. № 320/23, т.1 а.с. 157-164, 218-228).

В підготовчому засіданні 03.11.2022 року оголошено перерву до 24.11.2022 року.

Відповідач в особі свого представника подав суду:

17.11.2022 року, 21.12.2022 року письмові заперечення на відповідь на відзив, пояснення (вх. № 13530/22, вх. № 15182/22, т. 1 а.с. 184-185, 205-206), в яких додатково вказав на відсутність підстав для представництва прокурором інтересів держави в суді у даній справі;

22.11.2022 року клопотання про можливість проведення врегулювання спору за участі судді (вх. № 13723/22, т. 1 а.с. 192);

Ухвалами суду від 22.11.2022 року, 22.12.2022 року, 31.01.2023 року. підготовче засідання відкладалось і було призначене на 20.02.2023 року.

Представник позивача подав суду 06.12.2022 року засобами електронного зв`язку, 14.12.2022 року на паперових носіях клопотання, в якому заперечував проти застосування процедури врегулювання спору за участі судді, розгляд справи просив проводити без його участі (вх. № 14439/22, т. 1 а.с. 202,203).

Ухвалами суду від 20.02.2023 року, 28.03.2023 року відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про врегулювання спору за участі судді (ухвала суду в протоколі судового засідання), підготовче провадження у справі № 925/926/22 закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 30.03.2023 року, забезпечено проведення судового засідання у справі для представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Єврогаз ЛТД" адвоката Широкова Д.М. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням його власних технічних засобів, за його клопотанням вх. № 5079/23 від 27.03.2023 року.

Позивач в судове засідання 30.03.2023 року явку свого представника не забезпечив, в заяві (вх. № 14439/22 від 06.12.2022 року) підтримав позовні вимоги, просив розгляд справи проводить без участі його представника.

Частиною 1 ст. 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з ч. 3 статті 202 ГПК України, суд розглядає справу за відсутності учасника справи або його представника, якщо їх було належним чином повідомлено про судове засідання, у разі, зокрема, повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Враховуючи, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об`єктивного розгляду справи, суд, відповідно до ст. 202 ГПК України, визнав за можливе розглянути справу у відсутності представників позивачів-2,3 та відповідача за наявними в ній матеріалами.

В засіданні суду 30.03.2023 року прокурор позовні вимоги з підстав та у розмірі, зазначених у позовній заяві, підтримала і просила суд позов задовольнити повністю. Представник відповідача позов не визнав і просив суд відмовити у його задоволенні повністю з підстав, викладених у його заявах по суті справи і з процесуальних підстав.

Згідно із ст.ст. 233 ч. 6, 240 ч. 1 ГПК України, у судовому засіданні 31.03.2023 року судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Вислухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши подані прокурором і сторонами заяви по суті справи, наявні в справі письмові докази та оцінивши їх у сукупності, суд позов задовольняє частково з таких підстав.

11.12.2020 року позивач - Відділ освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради, як замовник, на вебпорталі публічних закупівель Prozorro розмістив оголошення про проведення відкритих торгів UA-2020-12-11-005691-c для закупівлі ДК021-2015: 09120000-6 газове паливо природний газ (ДК 021:2015:09123000-7).

До участі в аукціоні подали свої пропозиції: ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» з остаточною ціновою пропозицією 3499 980 грн., ТОВ «ЄВРОГАЗ ЛТД» з остаточною ціновою пропозицією 3500 000 грн., ТОВ «ЕКОТЕХНОІНВЕСТ» з остаточною ціновою пропозицією 3619 366 грн. 80 коп. та ТОВ «АС» з остаточною ціновою пропозицією 4289661 грн. 60 коп.

20.01.2021 року, за результатом проведення відкритих торгів в системі «Prozorro» , позивачем - Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради, як споживачем, і відповідачем - ТОВ «ЄВРОГАЗ ЛТД», як постачальником, укладено договір поставки природного газу № ЕГ-27/2021 (далі Догові, т. 1 а.с. 47-52).

У Договорі сторони домовилися, зокрема, про наступне:

п.п. 1.1 постачальник зобов`язався поставити споживачеві у 2021 році товар: Природний газ (за кодом ДК021-2015: 09120000-6 Газове паливо(Природний газ) в обсягах і порядку, передбачених цим договором, а споживач зобов`язався прийняти газ та оплатити постачальнику його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених цим договором.

п.1.2. постачальник передає споживачу газ в обсягах 562800 куб.м., в тому числі по місяцях:

МісяцьОбсягМісяцьОбсягМісяцьОбсягМісяцьОбсягСічень-Квітень40,00Липень-Жовтень50,00Лютий120,00Травень-Серпень-Листопад130,00Березень90,00Червень-Вересень-Грудень132,80

п. 2.1. - загальна вартість даного договору складає 3500000 грн. в т.ч. ПДВ 583333 грн. 33 коп.;

п. 2.2. ціна за 1000,0 кубічних метрів газу на момент укладення даного договору, з врахуванням вартості плати за потужність та без ПДВ складає 8182 грн.42 коп., крім того ПДВ 20% - 1036, 4854 грн. Разом 6218, 9054 грн. Вартість договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін;

п. 2.3. місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу , що визначено в п. 2.1. договору, на кількість газу, реалізованого у відповідному місяці. Загальна вартість газу за цим договором визначається, як сума місячних вартостей газу;

п. 2.4. зміна ціни природного газу визначається в додаткових угодах до даного Договору, у відповідності до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;

п. 2.5. зміна ціни на газ, що відбувається у зв`язку з набранням чинності відповідних нормативно-правових актів органів державної влади України, НКРЕКП, ПАТ «Укртрансгаз», НАК «Нафтогаз України», зміни біржових котирувань або показників Platts, збільшенням ціни реалізації газу газовидобувними підприємствами України, або імпортерами природного газу, які впливають на ціну та є обов`язковою для розрахунків між Сторонами за даним Договором, та оформлюється додатковими угодами до Договору. Сторони мають право змінити ціну за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, а також з інших підстав визначених законодавством України. Положення п. 2.5. розділу II Договору в частині зміни ціни за одиницю товару не більше як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, то зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, може бути застосоване виключно у випадку реального коливання (підвищення) цін на товар, що закуповується, за умови надання постачальником відповідних підтверджуючих документів, а саме: довідка із Управління статистики про стан цін або Торгово-промислової палати або іншою компетентною на це установою про стан цін із зазначеним коефіцієнтом підвищення цін. Підвищення здійснюється не більше ніж на розмір коефіцієнту підвищення ринкової ціни;

пп.1 п. 5.1.2 споживач зобов`язаний забезпечити своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами договору;

п. 10.1. договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2021 року, а в частині невиконаних зобов`язань до їх повного виконання;

п. 11.1. умови Договору не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції. Істотні умови договору не можуть змінюватись після його підписання до виконання сторонами своїх зобов`язань у повному обсязі, крім випадків передбачених ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема у разі: п.п.11.1.2. - зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі про закупівлю;

п. 11.2. згідно ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» дія договору поставки природного газу може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі.

Договір підписаний його сторонами та скріплений їхніми печатками.

На виконання умов Договору сторонами - Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради і ТОВ «ЄВРОГАЗ ЛТД» в подальшому укладено тринадцять додаткових угод:

22.03.2021 року укладено додаткову угоду № 1 до Договору (далі-Додаткова угода № 1 т.1 а.с. 53), в якій зокрема п.1 визначено з 01.03.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 5 525 грн. 50 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 6 630 грн. 60 коп., в т.ч. ПДВ 20% 1105 грн. 10 коп.

На підтвердження доцільності укладення додаткової угоди № 1 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-265 від 11.03.2021 року (т.1 а.с. 66), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 11.03.2021 року, в якому згідно даних електронних біржових торгів ТОВ «Українська енергетична біржа» наведено середньозважену ціну (попередня оплата) природного газу з ПДВ місячного ресурсу лютого 2021 року (8 093,39 грн. за тис.куб.м.) відносно січня 2021 року станом на 01.02.2021 (7 591, 10 грн. за тис.куб.м.) та визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 6,62 %.

Прокурор зазначив, що укладенні сторонами додаткова угода № 1 від 22.03.2021 року до Договору спрямована на зміну прав та обов`язків Споживача і Постачальника, які виникли у них з Договору, тому вказана додаткова угода також є договором, на який поширюються дія п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі». Експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-265 від 11.03.2021 року містить лише відомості про середньо-ринкові ціни на природний газ по Україні на дві конкретні дати за інформацією електронних біржових торгів ТОВ «Українська енергетична біржа» та не містить інформації про чинну ринкову ціну товару (Природного газу) станом на 01.03.2021 року і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто відсутні відомості про наявність коливання). Крім того, в експертному висновку № О-265 від 11.03.2021 року за основу взято середньозважену ціну (попередня оплата) природнього газу з ПДВ місячного ресурсу, при тому, що умовами Договору передбачений порядок розрахунку на умовах післяоплати.

Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» та Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (прейскурант і аналітика) встановлено коливання ціни природного газу в бік її зменшення, а саме зниження ціни на природний газ станом на 01.03.2021 року на 5,15 % у порівнянні із 20.01.2021 року (ресурс Української енергетичної біржі), зниження ціни на природний газ станом на 01.03.2021 року на 14,34% у порівнянні із січнем 2021 року (ресурс Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»), зниження ціни на природний газ станом на 01.02.2021 та на 01.03.2021 на 20,5% у порівнянні із січнем 2021 року (ресурс Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»), що підтверджує відсутність реального коливання ціни природного газу в бік зростання на 6,62%, що було покладено в основу додаткової угоди № 1 від 22.03.2021 до Договору.

Враховуючи відсутність коливання ціни на природній газ в бік здорожчання станом на 01.03.2021 року на 6,62 %, наявні підстави для визнання недійсною додаткової угоди № 1 від 22.03.2021 року.

29.03.2021 року укладено додаткову угоду № 2 до Договору (далі-Додаткова угода № 2 т.1 а.с. 54), в якій зокрема п.1 визначено з 15.03.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 6077 грн. 50 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 7293 грн., в т.ч. ПДВ 20% 1215грн. 50 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 2 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-310/1 від 22.03.2021 року (т.1 а.с. 67), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 22.03.2021 року, в якому згідно даних електронних біржових торгів ТОВ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 15.03.2021 року (середня вартість 9416,52 грн. за тис.куб.м.) відносно 01.03.2021 року (середня вартість 8450,19 грн. за тис.куб.м.), та визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 11,44 %.

Прокурор зазначив, що укладена сторонами Додаткова угода №2 від 29.03.2021 року до Договору спрямована на зміну прав та обов`язків Споживача і Постачальника, які виникли у них з Договору, тому вказана додаткова угода також є договором, на який поширюються дія п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».Експертний висновок № О-310/01 від 22.03.2021 року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 15.03.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу в бік її зменшення, а саме зниження ціни на природний газ станом на 15.03.2021 року на 1,17 % у порівнянні із 01.03.2021 та зниження ціни на природний газ на 6,25% у порівнянні із 20.01.2021, що підтверджує відсутність реального коливання ціни природного газу в бік зростання на 9,99%, що було покладено в основу додаткової угоди № 2 від 29.03.2021 року до Договору.

Враховуючи відсутність коливання ціни на природній газ в бік здорожчання станом на 15.03.2021 року на 9,99 %, можна стверджувати про наявність підстав для визнання недійсною додаткової угоди № 2 від 29.03.2021 року.

20.04.2021 року укладено додаткову угоду № 3 до Договору (далі-Додаткова угода № 3 т.1 а.с. 55), в якій зокрема п.1 визначено з 01.04.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 6684 грн. 60 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 8021 грн.52 коп., в т.ч. ПДВ 20% 1336грн. 92 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 3 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-355 від 04.04.2021 року (т.1 а.с. 68), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 02.04.2021 року, в якому згідно даних електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 01.04.2021 (середня вартість 9439,36 грн. за тис.куб.м.) відносно 01.03.2021 (середня вартість 8450,19 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання вартості природного газу на 11,71 %.

Прокурор зазначив, що експертний висновок № О-355 від 02.04.2021року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 01.04.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю. Також в експертному висновку № О-355 від 02.04.2021 року взято до уваги період для аналізу з 01.03.2021 по 01.04.2021, при тому, що період з 01.03.2021 по 15.03.2021 вже враховувався при складенні експертного висновку О-310/01 від 22.03.2021, чим порушено вимоги ч. 4, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки право на зміну встановленої договором про закупівлю ціни товару виникає лише у разі коли коливання цін товару на ринку, що відбулося після укладення такого договору, а змінена ціна товару має застосовуватися не раніше дати такого коливання цін. Таким чином, сторони не могли враховувати період коливання цін, який раніше вже враховувався. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ станом на 01.04.2021 року на 2,21 % у порівнянні із 15.03.2021 року, збільшення ціни на природний газ станом на 01.04.2021 на 1,02 % у порівнянні із 01.03.2021 року, збільшення ціни на природний газ станом на 01.04.2021 року на 3,78% у порівнянні із березнем 2021 року (ресурс Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»), що підтверджує відсутність реального коливання ринкової ціни природного газу в бік зростання на 9,99%, що було покладено в основу додаткової угоди № 3 від 20.04.2021 до Договору.

21.05.2021 року укладено додаткову угоду № 4 до Договору (далі-Додаткова угода № 4 т.1 а.с. 56), в якій зокрема п.1 визначено з 01.05.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 7352 грн. 35 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 8822 грн.82 коп., в т.ч. ПДВ 20% 1470грн. 47 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 4 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-493/01 від 21.05.2021 року (т.1 а.с. 69), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 21.05.2021 року.

Прокурор зазначив, що в експертному висновку № О-493/01 від 21.05.2021 року наведені статистичні дані за період з 01.05.2021 року по 15.05.2021 року, тобто зміна ціни товару була застосована раніше дати такого коливання цін, що свідчить про порушення вимог ч. 4, п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі». Також експертний висновок № О-493/01 від 21.05.2021 року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 01.05.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ станом на 30.04.2021 (відсутні відомості про ціни станом на 01.05.2021) на 7,06 % у порівнянні із 01.04.2021 та збільшення ціни на природний газ станом на 01.05.2021 на 2,58 % у порівнянні із 20.01.2021, що підтверджує відсутність реального коливання ринкової ціни природного газу в бік зростання на 9,99%, що було покладено в основу додаткової угоди № 4 від 21.05.2021 до Договору.

10.06.2021 року укладено додаткову угоду № 5 до Договору (далі-Додаткова угода № 5 т.1 а.с. 57), в якій зокрема п.1 визначено з 01.06.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 8086 грн. 85 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 9704 грн.22 коп., в т.ч. ПДВ 20% 1617грн. 37 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 5 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-538 від 07.06.2021 року (т.1 а.с. 70), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 07.06.2021 року.

Прокурор зазначив, що згідно інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено середньозважену ціну (післяплата з базисом поставки ВТТ) природного газу з ПДВ місячного ресурсу червня 2021 року станом на останню дату публікації 04.06.2021 року (12145,19 грн. за тис.куб.м.) відносно травня 2021 року (9 403,73 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 29,15 %. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ на 47,26% у порівнянні із 30.06.2021 року та збільшення ціни на природний газ на 51,07% у порівнянні із 20.01.2021 року. Експертний висновок № О-538 від 07.06.2021 року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 01.06.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

29.06.2021 року укладено додаткову угоду № 6 до Договору (далі-Додаткова угода № 6, т.1 а.с. 58), в якій зокрема п.1 визначено з 15.06.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 8894 грн. 70 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 10673грн.64 коп., в т.ч. ПДВ 20% 1778грн. 94 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 6 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-571 від 16.06.2021 року (т.1 а.с. 71), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 16.06.2021 року.

Прокурор зазначив, що згідно інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 15.06.2021 року (середня вартість 13 489,12 грн. за тис.куб.м.) відносно 01.06.2021року (середня вартість 12177,02 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 10,78 %. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ станом на 15.06.2021 на 0,01 % у порівнянні із 01.06.2021, що підтверджує відсутність реального коливання ринкової ціни природного газу в бік зростання на 9,99%, що було покладено в основу додаткової угоди № 6 від 29.06.2021 року до Договору.Експертний висновок № О-571 від 16.06.2021 року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 15.06.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

29.07.2021 року укладено додаткову угоду № 7 до Договору (далі-Додаткова угода № 7, т.1 а.с. 59), в якій зокрема п.1 визначено з 01.07.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 9783 грн. 25 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 11739грн.90 коп., в т.ч. ПДВ 20% 1956грн. 65 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 7 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-643 від 07.07.2021 року (т.1 а.с. 72), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 07.07.2021 року.

Прокурор зазначив, що згідно інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 01.07.2021 (середня вартість 15798,89 грн. за тис.куб.м.) відносно 15.06.2021 (середня вартість 13849,12 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 17,12 %. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ станом на 01.07.2021 року на 7,55 % у порівнянні із 15.06.2021, що підтверджує відсутність реального коливання ринкової ціни природного газу в бік зростання на 9,99%, що було покладено в основу додаткової угоди № 7 від 29.07.2021 року до Договору. Експертний висновок № О-643 від 07.07.2021 не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 01.07.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

30.07.2021 року укладено додаткову угоду № 8 до Договору (далі-Додаткова угода № 8, т.1 а.с. 60), в якій зокрема п.1 визначено з 27.07.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 10760грн. 60 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 12912грн.72 коп., в т.ч. ПДВ 20% 2152грн. 12 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 8 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-701 від 28.07.2021 року (т.1 а.с. 73), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 28.07.2021 року.

Прокурор зазначив, що згідно інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 27.07.2021 (середня вартість 16305,06 грн. за тис.куб.м.) відносно 08.07.2021 (середня вартість 14817,05грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 10,04 %. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ станом на 27.07.2021 на 0,07 % у порівнянні із 01.07.2021, що підтверджує відсутність реального коливання ринкової ціни природного газу в бік зростання на 9,99%, що було покладено в основу додаткової угоди № 8 від 30.07.2021 року до Договору. Експертний висновок № О-701 від 28.07.2021 року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 27.07.2021, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

12.08.2021 року укладено додаткову угоду № 9 до Договору (далі-Додаткова угода № 9, т.1 а.с. 61), в якій зокрема п.1 визначено з 09.08.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 11835грн. 55 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 14202грн.66 коп., в т.ч. ПДВ 20% 2367грн. 11 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 9 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-738 від 09.08.2021 року (т.1 а.с. 74), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 09.08.2021 року.

Прокурор зазначив, що згідно інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 09.08.2021 (середня вартість 18514,31 грн. за тис.куб.м.) відносно 27.07.2021 (середня вартість 16305,06 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 13,55 %. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ станом на 09.08.2021 на 20,36 % у порівнянні із 27.07.2021 року. Експертний висновок № О-738 від 09.08.2021 року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 27.07.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

07.09.2021 року укладено додаткову угоду № 10 до Договору (далі-Додаткова угода № 10, т.1 а.с. 62), в якій зокрема п.1 визначено з 01.09.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 13017грн. 90 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 15621грн.48 коп., в т.ч. ПДВ 20% 2603грн. 58 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 10 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-835 від 01.09.2021 року (т.1 а.с. 75), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 30.08.2021 року.

Прокурор зазначив, що згідно інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 30.08.2021 (середня вартість 20608,00 грн. за тис.куб.м.) відносно 09.08.2021 (середня вартість 18514,31 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 11,31 %. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ станом на 01.09.2021 на 14,71 % у порівнянні із 09.08.2021 року. Експертний висновок № О-835 від 01.09.2021 року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 01.09.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

20.09.2021 року укладено додаткову угоду № 11 до Договору (далі-Додаткова угода № 11, т.1 а.с. 63), в якій зокрема п.1 визначено з 10.09.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 14318грн. 35 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 17182грн.02 коп., в т.ч. ПДВ 20% 2863грн. 67 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 11 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-888/02від 10.09.2021 року (т.1 а.с. 76), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 09.09.2021 року.

Прокурор зазначив, що згідно інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 10.09.2021 (середня вартість 24003,96 грн. за тис.куб.м.) відносно 30.08.2021 (середня вартість 20608,00 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 16,48 %. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» не встановлено коливання ціни природного газу, а саме не відбулось збільшення ціни на природний газ станом на 10.09.2021 у порівнянні із 01.09.2021 року та 30.08.2021 року, що підтверджує відсутність реального коливання ринкової ціни природного газу в бік зростання на 9,99%, що було покладено в основу додаткової угоди № 11 від 20.09.2021 рокудо Договору. Експертний висновок № О-888/02 від 10.09.2021 року не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 10.09.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

12.10.2021 року укладено додаткову угоду № 12 до Договору (далі-Додаткова угода № 12, т.1 а.с. 64), в якій зокрема п.1 визначено з 01.10.2021 року ціна природного газу, що постачається по договору, складе за 1000 куб.м. 15748грн. 75 коп., крім того ПДВ 20%, всього до сплати за 1 000 куб.м. 18898грн.50 коп., в т.ч. ПДВ 20% 3149грн. 75 коп.

На підтвердження доцільності укладення Додаткової угоди № 12 до Договору відповідачем надано висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-997/01 від 07.10.2021 року (т.1 а.с. 77), який надано за результатами експертизи проведеної за заявкою відповідача від 06.10.2021 року.

Прокурор зазначив, що згідно інформації електронних біржових торгів ТБ «Українська енергетична біржа» наведено коливання вартості природного газу з ПДВ на європейських хабах (NCG, Gaspool, TTF, CEGH) до кордону України станом на 15.09.2021 року (середня вартість 27740,13 грн. за тис.куб.м.) відносно 10.09.2021 року (середня вартість 24003,96 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 15,56 %, станом на 21.09.2021року (середня вартість 30838,89 грн. за тис.куб.м.) відносно 15.09.2021 (середня вартість 27740,13 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 11,17 % та станом на 30.09.2021 року (середня вартість 34271,92 грн. за тис.куб.м.) відносно 21.09.2021 (середня вартість 27740,13 грн. за тис.куб.м.), на підставі чого визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 11,13 %. Згідно даних Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу, а саме збільшення ціни на природний газ станом на 01.09.2021 на 61,19 % у порівнянні із 10.09.2021 року. Експертний висновок № О-997/01 від 07.10.2021 не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 01.10.2021 року, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю.

22.10.2021 року укладено додаткову угоду № 13 до Договору (далі-Додаткова угода № 13, т.1 а.с. 65), в якій зокрема п.1 погодили припинити зобов`язання по постачанню природного газу за договором постачання природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року з 17.10.2021 року у зв`язку з неможливістю постачальника здійснювати фактичне постачання природного газу за ціною, передбаченою умовами договору (з вини постачальника).

На виконання умов Договору та Додаткових угод №№ 1-12 до Договору сторонами погоджено, підписано акти приймання передачі природного газу, а саме: № 31 від 28.02.2021 року на поставку 105,40294 тис. куб.м. природного газу за лютий 2021 року на загальну суму 655 490, 91 грн. з ПДВ; № 1 від 28.02.2021 року про коригування обсягу природного газу до акту приймання передачі природного газу № 31 від 28.02.2021 року, згідно якого зменшено обсяг поставленого газу на 17,14011 тис. куб.м. природного газу на суму 106 592,72 грн. з ПДВ; № 194 від 22.04.2021 року на поставку 39,53223 тис. куб.м. та 39,21331 тис. куб.м. природного газу за березень 2021 року на загальну суму 548 105,08 грн. з ПДВ; № 290 від 30.04.2021 року на поставку 25,04217 тис. куб.м. природного газу за квітень 2021 року на загальну суму 200 876,27 грн. з ПДВ; № 353 від 31.05.2021 року на поставку 0,00103 тис. куб.м. природного газу за травень 2021 року на загальну суму 9,08 грн. з ПДВ; № 631 від 30.09.2021 року на поставку 2,43152 тис. куб.м. природного газу за вересень 2021 року на загальну суму 41 778,42 грн. з ПДВ; № 644 від 31.10.2021, на поставку 2,66283 тис. куб.м. природного газу за жовтень 2021 року на загальну суму 50323,49 грн. з ПДВ (т.1 а.с. 84-90).

Відповідач з урахуванням погоджених актів приймання передачі природного газу виставив позивачу: рахунок-Акт на оплату № 35 від 11.03.2021 року на суму 655 490, 91 грн. з ПДВ.; рахунок-Фактуру № 198 від 22.04.2021 року на суму 548 105,08 грн. з ПДВ грн. з ПДВ.;рахунок-Акт на суму 94 283,55 грн. з ПДВ. (сума була зменшена на суму відповідно до акту № 1 від 28.02.2021 про коригування обсягу природного газу до акту приймання передачі природного газу № 31 від 28.02.2021 (200 876,27-106 592,72=94 283,55);рахунок-Акт на суму 9,08 грн. з ПДВ.; рахунок-Акт на суму 41 778,42 грн. з ПДВ.; рахунок-Акт на суму 50 323,49 грн. з ПДВ (т.1 а.с. 91-95).

Позивач відповідно до виставлених рахунків-актів та рахунку-фактури здійснив оплату поставленого відповідачем газу загальним об`ємом 197,14592 тис.куб.м. на загальну суму 1389990,53 грн. з ПДВ платіжними дорученнями: № 22 від 11.03.2021 року, № 60 від 11.03.2021 року, № 101 від 11.03.2021року, №43 від 22.04.2021 року, №89 від 22.04.2021 року, № 192 від 22.04.2021 року, №111 від 17.05.2021 року, №282 від 17.05.2021 року, №126 від 07.06.2021 року, №127 від 13.10.2021 року, №230 від 19.10.2021 року (т.1 а.с. 96-101).

У позовній заяві, відповіді на відзив та поясненнях у судовому засіданні прокурор зазначив, що укладенні сторонами Додаткові угоди №№ 1-2 до договору постачання природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, укладені за відсутності документально підтвердженого коливання ціни на природний газ, що зумовило би необхідність та правомірність укладення додаткових угод до Договору, а також враховуючи недійсність Додаткової угоди № 1 від 22.03.2021 року до Договору, в результаті укладення додаткової угоди № 2 від 29.03.2021 року до Договору ціна природного газу збільшена на 17,27% від ціни за одиницю товару основного Договору, що перевищує поріг в 10%, визначений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Додаткові угоди №№ 3-12 до договору постачання природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, укладені за відсутності законодавчо визначених підстав якими визначено коливання ціни на природній газ в бік здорожчання, що суперечить приписам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та призвели до безпідставного збільшення ціни закупівлі природного газу по Договору, а тому їх слід визнати недійсними.

Позивач повинен був здійснювати розрахунок по Договору за ціною, вказаною в ньому, що становить 6218,9054 грн. за 1 тис.куб.м. природного газу, відповідно загальна сума за поставлений природний газ загальним об`ємом 197,14592 тис.куб.м. повинна становити 1226031 грн.83 коп. з ПДВ (197,14592*6218,9054=1226031,83). Оскільки грошові кошти в сумі 163958 грн. 70 коп. сплачені відповідачу на підставі додаткових угод, які укладені за відсутності законодавчо визначених підстав для зміни ціни та суперечать приписам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», що відповідно до ст. 203, 215 Цивільного кодексу України є підставою для визнання їх недійсними, товар на обумовлену суму відповідачем не поставлено тому вказані бюджетні кошти підлягають стягненню на користь позивача.

Вимога прокурора про стягнення надмірно сплачених бюджетних коштів на підставі Додаткових угод № 1-13 до договору постачання природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 рок також є предметом позову у справі, що розглядається.

Отже, спірні правовідносини сторін виникли із договору постачання природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, вимоги прокурора витікають із суті цього договору.

Спірні правовідносини сторін за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань поставки, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості поставки - параграфом 3 глави 54 ЦК України, параграфом 1 глави 30 ГК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України, правові наслідки порушення зобов`язання, відповідальність за порушення зобов`язання - главою 51 ЦК України, розділом V ГК України. Крім того, правовідносини сторін перебувають у сфері регулювання Закону України «Про публічні закупівлі», який з урахуванням предмету спору є спеціальним нормативним актом.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Згідно з ст. 11 ч. ч. 1, 2 п. 1, ст. 16 ч. 2 п. п. 5, 8 Цивільного кодексу (далі ЦК) України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено право кожного суб`єкта господарювання на захист своїх прав і законних інтересів шляхом, зокрема, присудження до виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків, іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.

Відповідно до частин 1-5 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Статтею 204 ЦК України встановлено презумпцію правомірності правочину, за змістом якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Статтею 205 ЦК України визначені вимоги до форми правочину, способів волевиявлення. Згідно з частинами 1, 2 цієї статті ЦК, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.

Відповідно до ч. 2 ст. 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

При цьому приписи вказаної статті ЦК кореспондуються з ч. 1 ст. 181 Господарського кодексу України, відповідно до якої господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Згідно з частиною 3 вказаної норми, якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з ч. 1 ст. 216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.

Статтею 234 ЦК України встановлено, що фіктивним є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином. Фіктивний правочин визнається судом недійсним. Правові наслідки визнання фіктивного правочину недійсним встановлюються законами.

Згідно з частиною 1 ст. 236 ЦК України, правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.

Вищенаведені норми віднесені до глави 16 розділу IV книги І ЦК України і врегульовують загальні положення про правочини, правові наслідки недодержання сторонами при вчиненні правочину вимог закону.

Розділ I книги 5 ЦК України врегульовує загальні положення про зобов`язання, зокрема:

зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості (ст. 509);

сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор. Якщо кожна із сторін у зобов`язанні має одночасно і права, і обов`язки, вона вважається боржником у тому, що вона зобов`язана вчинити на користь другої сторони, і одночасно кредитором у тому, що вона має право вимагати від неї (ч.ч. 1, 3 ст. 510);

одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525);

зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526);

якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530);

виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності (ч. 1 ст. 546);

зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом (ч.ч. 1, 2 ст. 598);

зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599);

порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610);

у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки (п. 3 ч. 1 ст. 611);

боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612);

боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом (ст. 625).

Розділ IІ книги 5 ЦК України врегульовує загальні положення про договір, зокрема:

договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626);

відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627);

зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628);

договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629);

ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається (ч.ч. 1-3 ст. 632);

договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч. 1 ст. 638);

зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 651);

у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (ч. 1 ст. 652);

у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо (ч. 1 ст. 653);

зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ч. 1 ст. 654).

Підрозділом І розділу ІІІ книги 5 ЦК України визначено окремі види договірних зобов`язань.

Згідно з ч. 1 ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 1 ст. 662 ЦК України, продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

У статті 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Відповідно до з ч. 1 ст. 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

Частинами 1, 2 ст. 712 ЦК України визначено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ч. 7 ст. 179 ГК України господарські договори укладаються за правилами, встановленими ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно з ст. 265 ГК України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VІІІ в редакції, чинній з 01.07.2021, визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції. Цей Закон також має на меті адаптувати законодавство України acquis Європейського Союзу на виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони (далі Закон № 922-VІІІ).

Статтею 1 Закону № 922-VІІІ визначено основні терміни, які в цьому законі вживаються в такому значенні: договір про закупівлю - господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару (п. 6); замовники - суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону (11); переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю (19).

Нормами Закону № 922-VІІІ також встановлено, що:

закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням. Замовники, учасники процедур закупівлі, суб`єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом. Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника (п.п. 1-6 ч. 1, ч. 5 ст. 5);

договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч. 1 ст. 41);

істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії (п. 2 ч. 5 ст. 41).

З огляду на викладені обставини справи і наведені норми законодавства суд вбачає, що 11.12.2020 року відбулися відкриті торги UA-2020-12-11-005691-c для закупівлі ДК021-2015: 09120000-6 газове паливо природний газ (ДК 021:2015:09123000-7) за результатом яких позивачем - Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради, як замовником торгів і споживачем та відповідачем - ТОВ «Єврогаз ЛТД», як переможцем торгів і постачальником, укладено договір поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року.

Умовами Договору передбачалось, що ціна за 1000,0 кубічних метрів газу на момент укладення даного договору, з урахуванням вартості плати за потужність та без ПДВ складає 5182 грн.42 коп., крім того ПДВ 20% - 1036, 4854 грн. Разом 6218, 9054 грн. Вартість договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін; зміна ціни на газ, що відбувається у зв`язку з набранням чинності відповідних нормативно-правових актів органів державної влади України, НКРЕКП, ПАТ «Укртрансгаз», НАК «Нафтогаз України», зміни біржових котирувань або показників Platts, збільшенням ціни реалізації газу газовидобувними підприємствами України, або імпортерами природного газу, які впливають на ціну та є обов`язковою для розрахунків між Сторонами за даним Договором, та оформлюється додатковими угодами до Договору. Сторони мають право змінити ціну за одиницю товару не більш як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, а також з інших підстав визначених законодавством України. Положення п. 2.5. розділу II Договору в частині зміни ціни за одиницю товару не більше як на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, то зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, може бути застосоване виключно у випадку реального коливання (підвищення) цін на товар, що закуповується, за умови надання постачальником відповідних підтверджуючих документів, а саме: довідка із Управління статистики про стан цін або Торгово-промислової палати або іншою компетентною на це установою про стан цін із зазначеним коефіцієнтом підвищення цін. Підвищення здійснюється не більше ніж на розмір коефіцієнту підвищення ринкової ціни.

22.03.2021 року сторони за взаємною згодою уклали додаткову угоду № 1 до договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, якою збільшили з 01.03.2021 року ціну природного газу до 6630 грн. 60 коп., що становить 6,62% від ціни за одиницю товару основного Договору. На підтвердження зміни ціни відповідачем надано експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-265 від 11.03.2021 року, однак він містить лише відомості про середньо-ринкові ціни на природний газ по Україні на дві конкретні дати за інформацією електронних біржових торгів ТОВ «Українська енергетична біржа» та не містить інформації про чинну ринкову ціну товару (Природного газу) станом на 01.03.2021 року і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто відсутні відомості про наявність коливання). Разом з тим відповідно до інформації на Інтернет-ресурсах ТОВ «Українська енергетична біржа» та Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (прейскурант і аналітика) встановлено коливання ціни природного газу в бік її зменшення, а саме зниження ціни на природний газ станом на 01.03.2021 року на 5,15 % у порівнянні із 20.01.2021 року (ресурс Української енергетичної біржі), зниження ціни на природний газ станом на 01.03.2021 на 14,34% у порівнянні із січнем 2021 року (ресурс Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»), зниження ціни на природний газ станом на 01.02.2021 та на 01.03.2021 на 20,5% у порівнянні із січнем 2021 року (ресурс Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»), що підтверджує відсутність реального коливання ціни природного газу в бік зростання на 6,62%, що було покладено в основу додаткової угоди № 1 від 22.03.2021 до Договору.

Враховуючи відсутність коливання ціни на природній газ в бік здорожчання станом на 01.03.2021 року, можна стверджувати про обґрунтованість вимог прокурора.

Крім того, сторони за взаємною згодою 24.03.2021 року уклали додаткову угоду № 2 до Договору, якою збільшили з 15.03.2021 року ціну природного газу до 7293 грн., що становить 17,27% від ціни за одиницю товару основного Договору та з урахування укладеної 22.03.2021 року Додаткової угоди №1 без документально підтвердженого коливання ціни на природний газ, що спричинило перевищення порогу в 10%, визначеного п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі». Обґрунтуванням необхідності внесення змін у Договір та укладення Додаткової угоди № 2 став експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-310/01 від 22.03.2021 року, яким визначено коливання (збільшення) вартості природного газу на 11,44 %. Разом з тим вказаний висновок не містить відомостей про чинну ринкову вартість природного газу станом на 15.03.2021, її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення, а лише наводить статистичні дані вартості природного газу в певні періоди на європейських хабах до кордону України, що не є ринковою вартістю, натомість згідноданих Інтернет-ресурсів ТОВ «Українська енергетична біржа» встановлено коливання ціни природного газу в бік її зменшення, а саме зниження ціни на природний газ станом на 15.03.2021 року на 1,17 % у порівнянні із 01.03.2021 року та зниження ціни на природний газ на 6,25% у порівнянні із 20.01.2021 року, що підтверджує відсутність реального коливання ціни природного газу в бік зростання на 9,99%, що було покладено в основу Додаткової угоди № 2, що свідчить про наявність порушень п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

В подальшому ж сторони 20.04.2021 року уклали додаткову угоду №3, 21.05.2021 року - додаткову угоду № 4, 10.05.2021 року - додаткову угоду № 5, 29.06.2021 року - додаткову угоду № 6, 29.07.2021 року - додаткову угоду № 7, 30.07.2021 року - додаткову угоду № 8, 12.08.2021 року - додаткову угоду № 9, 07.09.2021 року - додаткову угоду № 10, 20.09.2021 року - додаткову угоду № 11, 12.10.2021 року - додаткову угоду № 12. Додатковими угодами №№ 3-12 сторони за взаємною згодою, за відсутності законодавчо визначених підстав для зміни ціни товару, у зв`язку з коливанням цін на пальне остаточно змінили ціну природного газу з 6 630 грн. 60 коп. до 18 898 грн. 50 коп. за 1000 куб.м., тобто на 12 267 грн. 90 коп., що становить 203,89 % від визначеної ціни за одиницю товару самого Договору та перевищує поріг в 10%, визначений п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

З урахуванням внесених змін, відповідач поставив позивачу природній газ об`ємом 197,14592 тис. куб. м. на загальну суму 1389990 грн. 53 коп. з ПДВ., однак враховуючи попередній висновок суду про недійсність Додаткових угод №№ 1-12 до Договору, оскільки вони укладені з порушенням норм п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», позивач повинен був здійснювати розрахунок за ціною, вказаною в самому Договорі, що становить 6218,9054 грн. за 1000 куб.м. природного газу, 163958 грн. 70 коп. позивачем сплачено відповідачу надлишково.

Таким чином, доводи прокурора про суперечність додаткових угод №№ 1-12 до договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, укладених сторонами договору, нормі п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону № 922-VІІІ суд визнає обґрунтованими і доведеними, розрахунок розміру коштів сплачених надлишково на суму 163958 грн. 70 коп. правильним, тому позов про визнання цих додаткових угод недійсними і стягнення коштів із заявлених у ньому підстав підлягає задоволенню.

Щодо вимоги прокурора про визнання недійсною додаткової угоди №13 від 22.10.2021 року, якою припинено дію договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, суд не вбачає підстав для її задоволення, оскільки вона укладена сторонами без порушень Закону України «Про публічні закупівлі» та Цивільного кодексу України, тому відмовляє у задоволенні в цій частині позову.

Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:

учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);

кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);

належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);

обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);

достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);

наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);

учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);

суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити наступне щодо належності звернення заступника прокурора Черкаської області до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Враховуючи положення Великої Палати Верховного Суду викладені у постанові від 26.05.2020 року у справі № 912/2385/18 то захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Системне тлумачення абзацу першого частини третьої статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (постанова Великої Палати Верховного Суду у і від 26.06.2019 року у справі № 587/430/16-ц ).

Згідно частини четвертої статті 23 Закону України Про прокуратуру наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді.

Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України Про прокуратуру, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

З матеріалів справи вбачається, що позивач - Відділ освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради є розпорядником бюджетних коштів, який отримав від головного розпорядника бюджетне асигнування, тобто повноваження на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів з бюджету за укладеним за результатами проведеної публічної закупівлі договором.

12.08.2022 року, 02.09.2022 року керівник Золотоніської окружної прокуратури звертався із запитами №№51/1-542вих-22, 51/1-583вих-22 до Відділу освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради щодо надання копій договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, додаткових угод до нього та інших документів на його виконання, інформації про вжиття заходів щодо визнання недійсними додаткових угод укладених до спірного договору і стягнення надміру сплачених коштів (а.с. 134).

Позивач в листі № 455 від 12.08.2022 року повідомив Золотоніську окружну прокуратуру про обґрунтованість поставок природного газу відповідачем на підставі укладеного сторонами договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року з укладеними до нього додатковими угодами, а також вказав про припинення дії договору та відсутність заперечень сторін по ньому відповідно відсутність претензійної роботи по вказаному договору (т.1 а.с. 46).

Отже, враховуючи нездійснення позивачем заходів для звернення до суду з позовом стосовно захисту інтересів територіальної громади та держави, враховуючи повноваження прокурора самостійно визначати, у чому полягає порушення інтересів держави і визначати орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, суд дійшов висновку, що прокурор в даному випадку належним чином обґрунтував та довів підстави для представництва інтересів держави в суді.

Відтак, з огляду на викладені обставини справи, наведені норми законодавства, суд позов визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє в частині вимог про визнання недійсними Додаткових угод №№1-12 укладених до Договору та стягнення 163 958 грн. 70 коп., в частині вимог про визнання недійсною додаткової угоди № 13 від 22.10.2021 року до договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року слід відмовити. Доводи відповідача, приведені ним в обґрунтування заперечень проти позову, господарський суд відхиляє через їх невідповідність встановленим фактичним обставинам справи та вказаним вище нормам чинного законодавства.

На підставі статті 129 ГПК України, з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури підлягають стягненню судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 32253 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 234, 236-240, 255, 256 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсними додаткові угоди: № 1 від 22.03.2021 року, № 2 від 29.03.2021 року, № 3 від 20.04.2021 року, № 4 від 21.05.2021 року, № 5 від 10.06.2021 року, № 6 від 29.06.2021 року, № 7 від 29.07.2021 року, № 8 від 30.07.2021 року, № 9 від 12.08.2021 року, № 10 від 07.09.2021 року, № 11 від 20.09.2021 року, № 12 від 12.10.2021 року укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю «Єврогаз ЛТД» та Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради до договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року.

У задоволенні позову в частині вимог про визнання недійсною додаткової угоди № 13 від 22.10.2021 року до договору поставки природного газу № ЕГ-27/2021 від 20.01.2021 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Єврогаз ЛТД» та Відділом освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради - відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврогаз ЛТД», код ЄДРПОУ 41665589, місцезнаходження: 18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 на користь Відділу освіти виконавчого комітету Золотоніської міської ради, код ЄДРПОУ 21367348, місцезнаходження: 19700, Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Шевченка, буд. 70 163 958 грн. 70 коп.надмірно сплачених грошових коштів.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Єврогаз ЛТД», код ЄДРПОУ 41665589, місцезнаходження: 18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 137 на користь Черкаської обласної прокуратури, код ЄДРПОУ 02911119, місцезнаходження: 18015, Черкаська область, м. Черкаси, бульв. Шевченка, буд. 286, судові витрати у виді сплаченого судового збору у розмірі 32253 грн.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 22.06.2023 року.

Суддя В.М. Грачов

Дата ухвалення рішення31.03.2023
Оприлюднено23.06.2023
Номер документу111708464
СудочинствоГосподарське
Сутьвизнання недійсними додаткових угод до договору поставки природного газу і стягнення 163958 грн. 70 коп