Справа №155/524/23
Провадження №2/155/216/23
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.06.2023 м. Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі головуючого судді Санакоєва Д.Т. при секретарі судових засідань Федонюк О.М., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 який діє в інтересах ОСОБА_2 до Мар`янівської селищної ради про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
21 квітня 2023 року позивач ОСОБА_2 , через свого представника звернувся з позовом до відповідача в якому просить встановити факт спільного проживання однією сім`єю з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати в порядку спадкування за законом четвертої черги, право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 0,3201 га, кадастровий номер 0720880800:01:001:1330, на земельну ділянку загальною площею 0,9811 га, кадастровий номер 0720880800:01:001:0330, які розташовані на території Бужанівської сільської ради, призначені для ведення особистого селянського господарства, як на спадкове майно, що залишилося по смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свій позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина на вищевказане належне їй майно. Зазначає, що є спадкоємцем за законом четвертої черги, як рідний внук покійного чоловіка спадкодавця. Належним чином прийняв спадщину шляхом спільного проживання із спадкодавцем, однак у досудовому порядку оформити свої спадкові права на майно по смерті спадкодавця позивач не має змоги, через відсутність відомостей, що підтверджують факт спільного проживання із спадкодавцем однією сім`єю протягом п`яти років до моменту відкриття спадщини, а тому просить позов задовольнити.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явилася, проте його представник подав письмову заяву в якій просить справу розглядати за їх відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, у поданій суду заяві просить справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги визнає повністю.
Дослідивши матеріали справи та письмові докази наявні у ній, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Враховуючи ч.3 ст.211 ЦПК України оскільки всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.9).
Із копій витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-9901236182022 та №НВ-9901236112022 встановлено, що ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на землю ІІ-ВЛ №032699, належить земельні ділянки загальною площею 1,3012 га, які розташовані на території Бужанівської сільської ради та призначені для ведення особистого селянського господарства (а.с.18-20).
Таким чином, після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на вище вказане майно.
Із долученої до матеріалів справи відмови приватного нотаріуса Луцького районного нотаріального округу Волинської області Голодевич Г.С. у вчинені нотаріальної дії від 27.01.2023 року №42/02-31 вбачається, що позивачу відмовлено у вчиненні нотаріальної дії через відсутність документів, що підтверджують факт проживання однією сім`єю не менше п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п.21 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», - при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила ч.2 ст.3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
Конституційним Судом України у рішенні від 03.06.1999 року за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено такі обов`язкові ознаки члена сім`ї, як ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Згідно вимог ч.4 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбу. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» суд визначив, що «поняття сім`ї (за статтею 8 СКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» defacto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».
Із копій документів про родинні відносини встановлено, що позивач ОСОБА_2 є онуком ОСОБА_4 , який перебував у зареєстрованому шлюбі із спадкодавцем ОСОБА_3 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.23-26).
Факт спільного проживання ОСОБА_2 із спадкодавцем ОСОБА_3 однією сім`єю протягом не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, підтверджуються довідками виконавчого комітету Мр`янівської селищної ради від 08.03.2023 року №135 та від 09.02.2022 року №100, із яких вбачається, що останній більше 12 років проживав в АДРЕСА_1 із ОСОБА_3 , рахунками за комунальні послуги за адресою АДРЕСА_1 на ім`я ОСОБА_5 (а.с.11 - 14).
Окрім того, 12.06.2023 року представник позивача долучив письмові заяви свідків ОСОБА_6 , та ОСОБА_7 , які кожен зокрема підтверджують, що ОСОБА_2 останні десять років проживав разом з дружиною свого покійного діда ОСОБА_3 , вели спільний побут мали спільні права та обов`язки. Також долучено довідку №232 від 29.05.2023 року виконавчого комітету Мар`янівської селищної ради та акт обстеження факту проживання №231 від 29.05.2023 року, якими підтверджується факт спільного проживання останніх 10 років ОСОБА_2 разом з ОСОБА_3 .
Також, суд приймає до уваги й визнання позову відповідачем у справі.
Враховуючи вищевказане, суд вважає доведеним той факт, що позивач ОСОБА_2 проживав разом із ОСОБА_3 однією сім`єю більше 5 років до часу відкриття спадщини, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Даний факт знайшов своє підтвердження в ході розгляду даної справи.
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
А відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Згідно з ч.1 ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно до ч.2 ст.1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно ч.1 до ст.1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до копії довідки виконавчого комітету Мар`янівської селищної ради від 08.03.2023 року №135 заповіт від імені ОСОБА_8 в Бужанівській сільській раді не посвідчувався, спадкоємцем за законом є рідний онук чоловіка ОСОБА_4 ОСОБА_2 , який прийняв спадщину шляхом спільного проживання із спадкодавцем, доглядом, похованням, та написанням заяви до Горохівської нотаріальної контори (а.с.11).
Як вбачається із матеріалів спадкової справи №34/2022, інші спадкоємці кожної попередньої черги спадкоємців за законом із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталися.
Таким чином, судом встановлено, що позивач є спадкоємцем четвертої черги за законом після смерті ОСОБА_3 , спадщину прийняв відповідно до вимог ч.3 ст.1268 ЦК України.
Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно з п. «г» ч.1 ст.81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) підставою набуття права власності на земельні ділянки є прийняття спадщини.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Враховуючи вищевикладені обставини в їх сукупності, оцінивши зібрані у справі докази, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем однією сім`єю на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування за законом є обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.
На підставі ст.3, 4 СК України, ст.1216, 1217, 1223, 1264, 1268, 1270 ЦК України та керуючись ст.ст.10, 12, 27, 77-81, 247, 263-265, 315 ЦПК України, ст.81, 125 ЗК України, суд,
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 який діє в інтересах який діє в інтересах ОСОБА_2 до Мар`янівської селищної ради про встановлення факту проживання однією сім`єю та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_2 однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини з ОСОБА_3 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати в порядку спадкування за законом четвертої черги, право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 0,3201 га, кадастровий номер 0720880800:01:001:1330, яка розташована на території Бужанівської сільської ради, призначена для ведення особистого селянського господарства, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ВЛ №032699, як на спадкове майно, що залишилося по смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати в порядку спадкування за законом четвертої черги, право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 0,9811 га, кадастровий номер 0720880800:01:001:1330, яка розташована на території Бужанівської сільської ради, призначена для ведення особистого селянського господарства, відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ-ВЛ №032699, як на спадкове майно, що залишилося по смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення в повному обсязі складено 22 червня 2023 року.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області Д.Т.Санакоєв
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2023 |
Оприлюднено | 27.06.2023 |
Номер документу | 111710172 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Санакоєв Д. Т.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні