Рішення
від 22.06.2023 по справі 551/607/23
ШИШАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №551/607/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" червня 2023 р. Шишацький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Сиволапа Д.С.,

секретаря Бараненко В.В.,

за участю заявника ОСОБА_1 ,

його представника адвоката Тараненка С.О.,

заінтересованої особи ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Шишаки Полтавської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Шишацької селищної ради, про встановлення факту постійного стороннього догляду,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до Шишацького районного суду Полтавської області із заявою про встановлення факту здійснення ним постійного догляду за ОСОБА_2 , як особою з когнітивними порушеннями, яка доводиться бабусею його дружини.

Свої вимоги обґрунтував тим, що офіційний догляд через органи соціального захисту населення за ОСОБА_2 заявник встановити не може в зв`язку з тим, що є для неї сторонньою особою (не є прямим родичем). Факт здійснення ним догляду за ОСОБА_2 має для нього юридичне значення, оскільки породжує виникнення прав, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу». За цих підстав заявник просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що він здійснює постійний сторонній догляд за ОСОБА_2 , яка його потребує у зв`язку з відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Ухвалою суду від 06 червня 2023 року у справі відкрито провадження та призначено її судовий розгляд.

В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 свої вимоги підтримав. Зазначив, що є чоловіком ОСОБА_3 , яка доводиться онукою ОСОБА_2 . Остання за станом здоров`я не може самостійно себе обслуговувати. Разом з тим, його дружина має двох малолітніх дітей і доглядати за своєю бабусею не має змоги.

Заінтересована особа ОСОБА_2 не заперечувала проти задоволення заяви ОСОБА_1 . Зазначила, що останній дійсно проживає разом з нею однією сім`єю та допомагає їй в побутових питаннях, оскільки вона не може в повному обсязі обслуговувати сама себе.

Представник Шишацької селищної ради в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність. Заявлені вимоги підтримав.

Заслухавши пояснення заявника, заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та правовідносини, що їх супроводжують.

Як вбачається з матеріалів справи, заявник та заінтересована особа ОСОБА_2 є внутрішньо переміщеними особами, проживають однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно із висновком лікарської комісії КПП «Шишацька ЛПЛ» №4 від 25 травня 2023 року ОСОБА_2 , 1945 р.н., має діагноз: судинна деменція змішаного ґенезу з вираженими когнітивними порушеннями та потребує догляду на непрофесійній основі (а.с.11).

Разом з тим, судом встановлено, що онука ОСОБА_2 ОСОБА_3 має двох малолітніх дітей, зокрема її молодшому сину ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ще не виповнилося й одного року, а тому вона немає можливості повноцінно доглядати за своєю хворою непрацездатною бабусею.

Статтею 1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» визначено, що обмеження життєдіяльності - це помірно виражена, виражена або значно виражена втрата особою внаслідок захворювання, травми (її наслідків) або вроджених вад здатності до самообслуговування пересування, орієнтації, контролю своєї поведінки, спілкування, навчання, виконання трудової діяльності нарівні з іншими громадянами.

Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із значно вираженою важкістю, функціональними порушеннями в організмі, зумовленими професійним захворюванням, травмою, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного стороннього догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати туалет, потребують допомоги при прогулянках тощо).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п.5 ч.2 ст.293 та ч.2 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.

Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України.

Статтею 315 ЦПК України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно до ч.1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Постановою Пленуму Верховного суду України за № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт постійного стороннього догляду.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Факт здійснення заявником постійного догляду за ОСОБА_2 має юридичне значення, оскільки породжує виникнення прав та обов`язків у заявника щодо отримання соціальних пільг та виплат та виникнення прав та обов`язків, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що заявник звернувся до суду із цією заявою не безпідставно, оскільки він здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , яка згідно із висновком лікарської комісії має діагноз: судинна деменція змішаного ґенезу з вираженими когнітивними порушеннями та потребує стороннього догляду.

Інших родичів у ОСОБА_2 , які б могли здійснювати такий догляд судом не встановлено, заява є належно обґрунтованою та обставини викладені в заяві підтверджені достовірними доказами, а тому заявлені вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч.7 ст.294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 24, 28 ЦК України, ст.ст. 258-259, 263-268, 293, 294, 315 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Шишацької селищної ради, про встановлення факту постійного стороннього догляду - задовольнити.

Встановити юридичний факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , є єдиною особою, що зайнята постійним доглядом за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , яка потребує постійного стороннього догляду, у зв`язку з відсутністю інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду в 30-ти денний строк з дня його проголошення.

Повний текст рішення суду виготовлено та вручено (направлено) учасникам справи 22 червня 2023 року.

Головуючий - суддя Д.С. Сиволап

СудШишацький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення22.06.2023
Оприлюднено26.06.2023
Номер документу111711820
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —551/607/23

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Постанова від 24.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Постанова від 24.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Ухвала від 18.07.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Пікуль В. П.

Рішення від 22.06.2023

Цивільне

Шишацький районний суд Полтавської області

Сиволап Д. С.

Ухвала від 06.06.2023

Цивільне

Шишацький районний суд Полтавської області

Сиволап Д. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні