ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/9289/23
провадження № 1-кс/753/1920/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" червня 2023 р. м. Київ
Дарницький районний суд м. Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого, погоджене прокурором, у кримінальному провадженні № 42022102020000078 від 30.06.2022
про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, неодруженого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358 КК України,
У С Т А Н О В И В:
08.06.2023 до Дарницького районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого СВ Дарницького управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві ОСОБА_6 , за погодженням з прокурором Дарницької окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного.
Орган досудового розслідування вважає, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, тобто у шахрайстві, вчиненому шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки та у вчиненні кримінального правопорушенні, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, тобто у підробленні офіційного документа, виготовленні підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що ОСОБА_5 засновано Всеукраїнську громадську організацію «Українська медична рада» (код ЄДРПОУ 33995310).
Відповідно до п. 2.1. статуту ВГО «Українська медична рада», основною метою Організації є задоволення та захист законних соціальних економічних, творчих, вікових, національно-культурних та інших спільних інтересів своїх членів; сприяння формування загальнодержавного реєстру професійно практикуючих лікарів, інтеграції системи медичного обслуговування України до стандартів Євросоюзу, підтриманню високих професійних стандартів медичного обслуговування, а також об`єднання фахівців у цій сфері.
Відповідно до п. 2.3.1.8. Статуту відповідно до факту реєстрації члена УМР, за необхідністю видавати додаткові документи, як наприклад:
- Сертифікат, що підтверджує бездоганну репутацію (Certificate of Good Standing);
- Довідку про набутий досвід (Experience certificate);
- Рекомендаційний лист (Reference letter);
- Сертифікат про успішне закінчення навчальних курсів (Attendance certificate, Certificate of completion);
- тощо.
Відповідно до п. 5.4. Президент організації є вищою посадовою особою Організації.
Відповідно до п. 5.4.4.
Президент безпосередньо керує діяльністю організації та здійснює загальне керівництво поточною діяльністю Організації.
Ухвалює рішення щодо будь-яких питань поточної діяльності Організації та практичної реалізації програм Організації.
Відповідно до наказу №22/15 від 22 грудня 2015 ОСОБА_5 призначений керівником ВГО «Українська медична рада».
Відповідно до ч. 3 ст. 65 Господарського кодексу України, керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства.
Таким чином, директор Всеукраїнської громадської організації «Українська медична рада» ОСОБА_5 є службовою особою, яку відповідно до Положень ч. 3 ст. 18 КК України визначено, як особу, яка постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснює функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», директор ВГО «Українська медична рада» ОСОБА_5 є суб`єктом, на який поширюється дія Закону.
Статтею 651 зазначеного закону передбачено, що за вчинення корупційних правопорушень особи зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону притягаються до кримінальної відповідальності.
Так, ОСОБА_5 , являючись службовою особою та відповідно до статуту здійснює керівництво ВГО «Українська медична рада», видає у межах компетенції накази, розпорядження організовує і контролює їх виконання та на якого покладено обов`язок з виконання адміністративно - господарських функцій, в порушення вимог чинного законодавства, шляхом зловживання службовим становищем, вчинив шахрайство шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки та підроблення офіційних документів, виготовленні підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності при наступних обставинах.
Досудовим розслідуванням встановлено, що медичні працівники, які мають на меті працевлаштуватись до іноземних закладів охорони здоров`я, зобов`язані підтвердити свій статус лікаря, шляхом надання відповідного переліку документів, зокрема сертифікату, що підтверджує бездоганну репутацію (Certificate of Good Standing) та/або довідку (сертифікат) про завершення інтернатури.
Користуючись цим, ОСОБА_5 , використовуючи створений веб-сайт https://mcu.org.ua/, який як зазначено є офіційним веб-сайтом ВГО «Українська медична рада», розповсюджував рекламні оголошення про можливість видачі вказаних сертифікатів за грошову винагороду, а також інших сертифікатів, якими працівники медичної галузі начебто можуть підтвердити здобуття освіти медика, свого фахового рівня чи підтвердити свій професійний статус.
Відповідно до умов, зазначених на веб-сайті, працівник медичної галузі, який бажає отримати відповідний сертифікат, зобов`язаний стати членом ВГО «Українська медична рада», сплатити членські внески, а тільки потім він має можливість замовити відповідний сертифікат.
У подальшому, створюючи враження для громадян України враження того, що ВГО «Українська медична рада» діє від імені Міністерства охорони здоров`я України, ВГО «Українська медична рада» продає від свого імені вищезазначені сертифікати, не маючи відповідних прав і повноважень засвідчувати здобуття певною особою статусу медичного працівника, засвідчувати його досвід роботи чи наявність відповідних професійних навичок.
Для посилення враження про пов`язаність діяльності ВГО «Українська медична рада» із діяльністю МОЗ України, ОСОБА_5 на сертифікатах про бездоганну ділову репутацію використовувались печатки та бланки, на який зображений малий державний герб. Крім того, для окремим способом введення в оману працівників галузі охорони здоров`я є використання англійським перекладом вказаного документу зазначається назва органу, що видав: «Ministry of health oh Ukraine», що створює враження, нібито вказаний документ видається установою Міністерства охорони здоров`я, якою ВГО «Українська медична рада» та ТОВ «Укрмедреєстр» ніколи не були.
У подальшому, у ході досудового розслідування встановлено, що видача вказаних документів відноситься до виключної компетенції МОЗ України і здійснюється на безоплатній основі.
Так, листом №22-04/15476/2-22 від 09.07.2022 за підписом міністра МОЗ України ОСОБА_7 повідомлено, що ВГО «Українська медична рада» не уповноважена МОЗ України на видачу сертифікатів про здобуття звання «лікаря-спеціаліста» та повідомлено, що ВГО «Українська медична рада» не може мати доступу до будь-яких офіційних документів, що містять відомості про набуття певною особою статусу медичного працівника. Крім того, наголошено, що підтвердження професійної кваліфікації працівників сфери охорони здоров`я знаходиться у виключній компетенції МОЗ України як і перевірки автентичності диплому лікаря.
Відповідно до вимог законодавства, механізм атестації на визначення знань та практичних навичок з присвоєнням або підтвердженням звання «лікар-спеціаліст» визначено розділом IV Положення про деякі заходи безперервного професійного розвитку медичних та фармацевтичних працівників, затвердженого наказом МОЗ від 22 липня 1993 року № 166 (в редакції наказу МОЗ від 18 серпня 2021 року № 1751), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 серпня 1993 року за № 113 (далі - Положення).
Абзацом першим пункту 3 розділу IV Положення визначено, що атестація на визначення знань та практичних навичок з присвоєнням або підтвердженням звання «лікар-спеціаліст» проводиться в комісіях, які створюються при закладах вищої (післядипломної) освіти, що здійснюють підготовку фахівців у галузі знань 22 «Охорона здоров`я». У випадку підтвердження звання «лікар- спеціаліст» атестація проводиться в комісіях, які створюються при закладах вищої (післядипломної) освіти, що здійснюють підготовку фахівців у галузі знань 22 «Охорона здоров`я», у яких особа проходить цикли спеціалізації або проходить стажування. Разом з тим, згідно з пунктом 6 розділу IV Положення за результатами атестації з присвоєнням або підтвердженням звання «лікар- спеціаліст» атестаційна комісія може прийняти одне з таких рішень: присвоїти звання «лікаря-спеціаліста» з конкретної лікарської спеціальності; відмовити у присвоєнні звання «лікаря-спеціаліста» з конкретної лікарської спеціальності; підтвердити звання «лікаря-спеціаліста» з конкретної лікарської спеціальності; відмовити у підтвердженні звання «лікар-спеціаліст» з конкретної лікарської спеціальності.
Порядок атестація лікарів на присвоєння або підтвердження кваліфікаційної категорії регламентовано Порядком проведення атестації лікарів, затвердженого наказом МОЗ від 22 лютого 2019 року No 446 (у редакції наказу МОЗ від 18 серпня 2021 року No 1753), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 березня 2019 року за No 293/33264 (далі - Порядок).
Пунктом 1 розділу ІІ Порядку визначено, що атестація на присвоєння або підтвердження кваліфікаційних категорій проводиться комісіями, що створюються при МОЗ (Центральна атестаційна комісія), Міністерстві охорони здоров`я Автономної Республіки Крим, структурних підрозділах з питань охорони здоров`я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - атестаційні комісії).
За результатами атестації на присвоєння (пункт 10 розділу ІІІ Порядку) або підтвердження (пункт 3 розділу IV Порядку) кваліфікаційної категорії атестаційна комісія приймає рішення щодо присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії з конкретної лікарської спеціальності або ж рішення щодо відмови.
Крім того, відповідно до Постанови ВР України «Про Державний герб України», № 40 від 19.02.1992 Зображення Державного герба України поміщується на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ з обов`язковим додержанням пропорцій зображення герба, затвердженого пунктом 1 цієї Постанови.
Таким чином, ОСОБА_5 будучи обізнаним, що Міністерством охорони Здоров`я України, ані його, ані всеукраїнську громадську організацію «Українська медична рада», ані будь-яке інше підконтрольне йому підприємство не уповноважувало на видачу сертифікатів про наявність у лікаря досвіду роботи, наявність фахового рівня, на перевірку автентичності документів про освіту, реалізуючи злочинний умисел, направлений на заволодіння грошовими коштами представників галузі охорони здоров`я, шляхом введення їх в оману за рахунок розміщення на документах, державних символів та відомостей про підпорядкованість Міністерству охорони здоров`я України, виготовляв вказані документи.
Так, 07.02.2023 до ОСОБА_5 звернувся ОСОБА_8 щодо надання допомоги у виїзду за межі території України з метою подальшого працевлаштування на території Федеративної Республіки Німеччина. У ході розмови, ОСОБА_8 повідомив ОСОБА_5 про необхідність виготовлення сертифікату про бездоганну репутацію (Certificate of Good Standing). У відповідь, ОСОБА_5 повідомив, що для виготовлення вказаного сертифікату необхідно надати ряд документів, зокрема: документи, які підтверджують здобуття ОСОБА_8 освіти лікаря, трудову книжку, закордонний паспорт. Крім того повідомив, що вказані документи необхідно надати на адресу ВГО «Українська медична рада», яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. І. Франка, 24/40.
Попередньо, ОСОБА_8 звернувся з відповідною заявою до Служби Безпеки України щодо незаконної діяльності ВГО «Українська медична рада» щодо продажу сертифікатів співробітникам галузі охорони здоров`я. У подальшому, за добровільною згодою ОСОБА_8 він був залучений до конфіденційного співробітництва у кримінальному провадженні №42022102020000078.
У подальшому, 08.02.2023 ОСОБА_8 у рамках виконання постанови прокурора про проведення контролю за вчиненням злочину, звернувся за адресою місцезнаходженням ВГО «Українська медична рада», який розташований за адресою: м. Київ, вул. І. Франка, буд. 25/40 з метою надання документів про здобуття освіти, а також інших документів, відповідно до переліку, вказаному ОСОБА_5 .
У цей же день, у телефонній розмові ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_8 про факт отримання ним скан-копій документів ОСОБА_8 та повідомив про необхідність оплати послуги з виготовлення сертифікату про бездоганну репутацію (Certificate of Good Standing) у розмірі 365 доларів США, а також вартістю апостиля до нього у розмірі 50 доларів США. Загальна вартість виготовлення сертифікату про бездоганну репутацію складає 415 доларів США.
17.02.2023 у рамках виконання постанови прокурора про проведення контролю за вчиненням злочину, ОСОБА_8 , перебуваючи за місцезнаходженням офісу ВГО «Українська медична рада» передав працівнику ВГО «Українська медична рада» грошові кошти у розмірі 415 доларів США.
Так, спільно з невстановленими досудовим розслідування особами (матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження), з корисливих мотивів, з метою заволодіння грошовими коштами ОСОБА_8 , у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у період часу з 17.02.2023 по 02.03.2023, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, достовірно знаючи про відсутність будь-яких повноважень на виготовлення сертифікату про бездоганну репутацію, та, реалізуючи свій злочинний умисел на заволодіння грошовими коштами ОСОБА_8 , діючи умисно, використовуючи печатки та бланки, на яких зображені державні символи України, а саме малий державний герб, а також зазначаючи у документів Міністерство охорони здоров`я України, які він використовував для створення враження у ОСОБА_8 про законність діяльності ОСОБА_5 та ВГО «Українська медична рада», не здійснюючи жодної перевірки ділової репутації, не перевіряючи достовірність відомостей, відображених у документах ОСОБА_8 , не маючи відповідних повноважень на видачу таких документів, виготовив сертифікат про бездоганну репутацію (Certificate of Good Standing) на ім`я ОСОБА_8 .
03.03.2023, попередньо узгодивши з ОСОБА_5 , ОСОБА_8 з`явився за адресою місцезнаходження ОСОБА_5 , а саме: АДРЕСА_3 , де отримав від ОСОБА_5 сертифікат про бездоганну репутацію (Certificate of Good Standing).
З врахуванням викладеного, ОСОБА_5 , шляхом обману та незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки, заволодів коштами ОСОБА_8 , на загальну суму 16 600 грн., що еквівалентно 415 доларів США, відповідно до курсу гривні до долара США, який складає 40 грн. за 1 долар США.
У подальшому, заволодівши коштами ОСОБА_8 . ОСОБА_5 розпорядився ними на власний розсуд, чим заподіяв ОСОБА_8 шкоди у розмірі на загальну суму 16 600 грн., що еквівалентно 415 доларів США, відповідно до курсу гривні до долара США, який складає 40 грн. за 1 долар США на дату здійснення оплати ОСОБА_8 .
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел на підроблення офіційних документів, які видається чи посвідчується МОЗ України, а саме бланків Української медичної ради, на яких зображено державний символ у вигляді малого державного гербу, а також міститься найменування державної установи «Управління охорони здоров`я», з метою їх подальшого використання як спосіб введення в оману працівників галузі охорони здоров`я для заволодіння їхніми грошовими коштами.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел на підроблення печаток, а саме печатки ТОВ «Реєстр медичних працівників», на якій був зображений державний символ у вигляді малого державного гербу України, відсутні будь-які відомості про організаційно-правову форму товариства, а також містилось найменування державного органу «Управління охорони здоров`я», а також англійський переклад установи, в якому зазначено найменування Міністерства охорони здоров`я України, яким ТОВ «Реєстр медичних працівників» ніколи не була, та яка використовувалась останнім для видачі документів з метою подальшого введення в оману з метою заволодіння грошовими коштами працівників медичної галузі.
Так, ОСОБА_5 , будучи засновником та кінцевим бенефіціарним власником Всеукраїнської громадської організації «Українська медична рада» (код ЄРДПОУ 33995310), маючи контроль над ТОВ «Реєстр медичних працівників» через ОСОБА_9 , з якою останній проживає у цивільному шлюбі з метою реалізації злочинного умислу на заволодіння грошовими коштами працівників медичної галузі, шляхом обману останніх, використовує вказану громадську організацію, її бланки та печатки з для введення їх в оману.
З цією метою останній, діючи за попередньою змовою групою осіб з невстановленими досудовим розслідування особами (матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження) вирішив використовувати бланки та печатки підконтрольних йому підприємств, на яких зображені державні символи, а також відомості про пов`язаність діяльності вказаних підконтрольних підприємств з діяльністю Міністерства охорони здоров`я України, достовірно знаючи, що використання державних символів у печатках та на бланках, які їх містять відноситься до виключної компетенції державних підприємств, установ та організацій, а їх використання іншими суб`єктами господарювання є забороненим, як і достовірно знаючи, про відсутність будь-якої пов`язаності ВГО «Українська медична рада» з діяльністю МОЗ України.
Реалізовуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб з невстановленими досудовим розслідування особами (матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження), з корисливих мотивів, з метою заволодіння грошовими коштами ОСОБА_8 , у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у період часу з 17.02.2023 по 02.03.2023, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, достовірно знаючи про відсутність будь-яких повноважень на виготовлення сертифікату про бездоганну репутацію, та, реалізуючи свій злочинний умисел на заволодіння грошовими коштами ОСОБА_8 , діючи умисно, використовуючи печатки та бланки, на яких зображені державні символи України, а саме малий державний герб, а також зазначаючи у документів Міністерство охорони здоров`я України, які він використовував для створення враження у ОСОБА_8 про законність діяльності ОСОБА_5 та ВГО «Українська медична рада», не здійснюючи жодної перевірки ділової репутації, не перевіряючи достовірність відомостей, відображених у документах ОСОБА_8 , не маючи відповідних повноважень на видачу таких документів, виготовив сертифікат про бездоганну репутацію (Certificate of Good Standing) на ім`я ОСОБА_8 .
У подальшому, 03.03.2023 ОСОБА_5 передав ОСОБА_8 вказаний сертифікат, за який попередньо отримав 415 доларів США, що еквівалентно 16 600 грн.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник злочинний умисел на виготовлення документів, виготовлення яких відноситься до виключної компетенції МОЗ України.
Так, ОСОБА_5 , будучи засновником та кінцевим бенефіціарним власником Всеукраїнської громадської організації «Українська медична рада» (код ЄРДПОУ 33995310) з метою реалізації злочинного умислу на заволодіння грошовими коштами працівників медичної галузі, шляхом обману останніх, використовує вказану громадську організацію, її бланки та печатки з для введення їх в оману.
З цією метою останній, діючи за попередньою змовою групою осіб з невстановленими досудовим розслідування особами (матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження) вирішив використовувати бланки та печатки підконтрольних йому підприємств, на яких зображені державні символи, а також відомості про пов`язаність діяльності вказаних підконтрольних підприємств з діяльністю Міністерства охорони здоров`я України, достовірно знаючи, що використання державних символів у печатках та на бланках, які їх містять відноситься до виключної компетенції державних підприємств, установ та організацій, а їх використання іншими суб`єктами господарювання є забороненим, як і достовірно знаючи, про відсутність будь-якої пов`язаності ВГО «Українська медична рада» з діяльністю МОЗ України.
Реалізовуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб з невстановленими досудовим розслідування особами (матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження), з корисливих мотивів, з метою заволодіння грошовими коштами ОСОБА_8 , у невстановленому досудовим розслідуванням місці, у період часу період з 17.02.2023 по 02.03.2023, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, достовірно знаючи про відсутність будь-яких повноважень на виготовлення документів про наявності відповідної ділової репутації у ОСОБА_8 , діючи умисно, використовуючи печатки та бланки, на яких зображені державні символи України, а саме малий державний герб, а також зазначаючи у документів Міністерство охорони здоров`я України, які він використовував для створення враження у ОСОБА_8 про законність діяльності ОСОБА_5 та ВГО «Українська медична рада», не здійснюючи жодної перевірки ділової репутації, не перевіряючи достовірність відомостей, відображених у документах ОСОБА_8 , не маючи відповідних повноважень на видачу таких документів, виготовив сертифікат про бездоганну репутацію (Certificate of Good Standing) на ім`я ОСОБА_8 .
У період з жовтня по грудень 2022, більш точної дати досудовим у ході досудового розслідування не встановлено, на адресу ОСОБА_10 було надіслано засобами поштового зв`язку ТОВ «Нова Пошта» Сертифікат про підтвердження дипломів на ім`я ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , сертифікатів про завершення інтернатури на ім`я ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , за які попередньо отримав грошові кошти у розмірі 2000 доларів США, що еквівалентно 78 000 грн.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358 КК України слідчий підтверджує забраними у кримінальному провадженні доказами: заявою про вчинення кримінального правопорушення; протоколами допитів свідків; протоколами обшуку; відповіддю з Міністерства охорони здоров`я України; протоколами тимчасового доступу до речей та документів; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
На обґрунтування клопотання слідчий зазначає про наявність ризиків, передбачених п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Зокрема, на думку слідчого, про наявність ризику, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України свідчить тяжкість злочину, покарання за які передбачені у виді позбавлення волі на строк до 8 років. Крім того, в ході досудового розслідування встановлено факт перетину ОСОБА_5 державного кордону під час дії заборони на виїзд осіб чоловічої статі.
Наявність ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України слідчий підтверджує тим, що ОСОБА_5 достеменно відомі відомості про свідків, оскільки вони звертались до нього з приводу виготовлення документів.
На даний час досудове розслідування кримінального провадження триває та заявлені ризики у клопотанні про застосування запобіжного заходу не зменшилися.
Закінчити розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно ОСОБА_5 немає можливості, оскільки в рамках кримінального провадження необхідно завершити проведення інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій, а саме необхідно завершити проведення огляду вилучених за результатами проведених обшуків в офісних приміщеннях де здійснює свою діяльність ВГО «Українська медична рада» (код ЄДРПОУ 33995310) документів та предметів, а саме сертифікатів «Ukranian Mediсal Council» та «Certificate of Good Standing» та інших, оскільки вказана інформація для огляду є об`ємною, також необхідно отримати відповідь на скерований запит про надання інформації, а саме з Державної служби фінансового моніторингу України. Окрім того, необхідно провести численні допити свідків працівників ВГО «Українська медична рада» (код ЄДРПОУ 33995310), та інших осіб, які мають відношення до діяльності вказаної громадської організації. Крім того, необхідно розсекретити всі матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, оскільки останні мають важливе значення для проведення досудового розслідування та встановлення всіх обставин кримінального правопорушення а також надати доступ підозрюваному та його захиснику до матеріалів кримінального провадження в порядку ст. 290 КПК України, скласти та затвердити обвинувальний акт, реєстр матеріалів досудового розслідування, для прийняття законного рішення по зазначеному кримінальному провадженні.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання щодо продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного. Зазначив, що ризики, передбачені п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України продовжують існувати.
В судовому засіданні захисник просив залишити клопотання без розгляду, або відмовити у його задоволенні, та урахувати, що:
1) клопотання подано неналежним суб`єктом, оскільки, на його думку, таке клопотання відповідно до ч. 7 ст. 299 КПК України має право подавати виключно прокурор, а не слідчий за погодженням прокурора;
2) на час розгляду клопотання спливли строки досудового розслідування, а також спливли строки дії ухвали слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 11.04.2023 у справі 753/5702/23 (провадження 1-кс/753/1264/23), якою щодо підозрюваного застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання у кримінальному провадженні № 42022102020000078 від 30.06.2022, та, як наслідок, закінчився строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного;
3) у матеріалах, доданих до клопотання, відсутні протоколи допиту потерпілих, що викликає у сторони захисту сумнів у існуванні потерпілих, тому відсутній ризик впливу підозрюваного на потерпілих.
В судовому засіданні підозрюваний підтримав доводи захисника.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що строки досудового розслідування продовжені, просив долучити до клопотання постанову про продовження строку досудового розслідування кримінального провадження № 42022102020000078 від 02.06.2023.
В судовому засіданні за клопотанням прокурора долучено до матеріалів справи копію постанови Керівника Дарницької окружної прокуратури від 02.06.2023 строк досудового розслідування продовжено до трьох місяців, тобто до 06.07.2023.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою злочину, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
При цьому, слідчий суддя враховує, що поняття обґрунтована підозра не визначене у національному законодавстві, але, зважаючи на вимоги, закріплені у ст. 9 КПК України, а також ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд враховує позиції Європейського суду з прав людини, які викладені в його рішеннях.
Так, у п. 32 справи «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» (Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom, Series А, № 182) від 30.08.1990 зазначено, що обґрунтована підозра - це коли існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення.
З досліджених у судовому засіданні матеріалів кримінального провадження встановлено, що відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022102020000078 від 30.06.2022 внесено відомості про те, що:
- надійшли матеріали з ВПК в Київській області щодо протиправної діяльності службових осіб Всеукраїнської громадської організації «Українська медична рада», які організовували схему незаконного збагачення, шляхом введення в оману представників в галузі охорони здоров`я, які мають на меті виїхати за кордон та отримати документальне підтвердження свого статусу, видаючи відповідні сертифікати, не маючи відповідних повноважень на їх видачу, а також надавали послуги із видачі підтверджуючих документів про отримання громадянами України та іноземними громадянами освіти на території України, зазначаючи недостовірну інформацію щодо обсягу та рівня професійної підготовки працівників галузі охорони здоров`я, стажу їх роботи, за що отримували нагороду в розмірі 500 доларів США;
- в рамках досудового розслідування кримінального провадження № 42022102020000078 встановлено протиправну діяльність службових осіб Всеукраїнської громадської організації «Українська медична рада», які за попередньою змовою групою осіб організували схему незаконного збагачення, шляхом введення в оману представників галузі охорони здоров`я, надаючи послуги із підтверджуючих документів про отримання громадянами України та іноземними громадянами освіти на території України, зазначаючи недостовірну інформацію щодо обсягу та рівня професійної підготовки працівників галузі охорони здоров`я, стажу їх роботи;
- в рамках досудового розслідування кримінального провадження № 42022102020000078 встановлено протиправну діяльність службових осіб Всеукраїнської громадської організації «Українська медична рада», які організували схему незаконного збагачення шляхом введення в оману представників галузі охорони здоров`я, які мають на меті виїхати за кордон та отримати документальне підтвердження свого статусу, видаючи їм відповідні сертифікати, не маючи відповідних повноважень на їх видачу, самовільно присвоївши владні повноваження державних закладів лікування;
- в межах досудового розслідування кримінального провадження № 42022102020000078 встановлено протиправну діяльність службових осіб Всеукраїнської громадської організації «Українська медична рада», які організували схему незаконного збагачення, шляхом введення в оману представників галузі охорони здоров`я, які мають на меті виїхати за кордон та отримати документальне підтвердження свого статусу, видаючи їм відповідні сертифікати, не маючи відповідних повноважень на їх видачу, а також надавали послуги із видачі підтверджуючих документів про отримання громадянами України та іноземними громадянами освіти на території України, зазначаючи недостовірну інформацію щодо обсягу та рівня професійної підготовки працівників галузі охорони здоров`я, їх роботи, за що отримували винагороду у розмірі від 500 доларів США;
- в рамках досудового розслідування кримінального провадження № 42022102020000078 встановлено протиправну діяльність службових осіб Всеукраїнської громадської організації «Українська медична рада», які за попередньою змовою групою осіб організували схему незаконного збагачення, шляхом введення в оману представників галузі охорони здоров`я, надаючи послуги із видачі підтверджуючих документів про отримання громадянами України та іноземними громадянами освіти на території України, зазначаючи недостовірну інформацію щодо обсягу та рівня професійної підготовки працівників галузі охорони здоров`я, стажу їх роботи.
06.04.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358 КК України.
Ухвалою слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 11.04.2023 у справі № 753/5702/23 застосовано відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання. Покладено на ОСОБА_5 такі обов`язки: прибувати до слідчого СВ Дарницького УП ГУНП у м. Києві у вказаному кримінальному провадженні за кожною вимогою; не відлучатися з Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження про зміну місця проживання ( АДРЕСА_2 ); заборонити ОСОБА_5 спілкування та будь які дії інші контакти з потерпілими ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , свідками та іншими учасниками у кримінальному провадженні, зокрема, за допомогою засобів мобільного зв`язку, мережі Інтернет, у тому числі через соціальні мережі; здати на зберігання до територіальної установи Державної міграційної служби України свій паспорти (паспорти) для виїзду за межі України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 підтверджується дослідженими судом матеріалами кримінального провадження: відповіддю Міністерства охорони здоров`я України на запит Дарницької окружної прокуратури м. Києва; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 18.07.2022; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 20.07.2022; протоколом обшуку від 03.03.2023; протоколом обшуку від 03.03.2023; протоколом обшуку від 03.03.2023; протоколом обшуку від 03.03.2023;протоколом обшуку від 03.03.2023; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що за обставин, викладених у клопотанні про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного, прокурор довів наявність обґрунтованої підозри щодо причетності ОСОБА_5 до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених у ч. 3 ст. 190 КК України, тобто, у шахрайстві, вчиненому шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки та передбаченого у ч. 3 ст. 358 КК України, тобто, у підробленні офіційного документа, виготовленні підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, за попередньою змовою групою осіб.
Відповідно до ст. 176 КПК України запобіжними заходами є: 1) особисте зобов`язання; 2) особиста порука; 3) застава; 4) домашній арешт; 5) тримання під вартою.
Згідно з ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин злочину; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Постановою керівника Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_14 від 02.06.2023 продовжено строк досудового розслідування у кримінального провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022102020000078 від 30.06.2022 за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358, ч. 1 ст. 353 КК України, до трьох місяців, тобто до 06.07.2023.
Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частинами п`ятою та
1. Щодо доводів сторони захисту, що клопотання подано неналежним суб`єктом, оскільки, на його думку, таке клопотання відповідно до ч. 7 ст. 299 КПК України має право подавати виключно прокурор, а не слідчий за погодженням прокурора.
Згідно з нормою ч. 7 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 199 КПК України клопотання про продовження строку тримання під вартою має право подати прокурор, слідчий за погодженням з прокурором не пізніше ніж за п`ять днів до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
Суд, ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, керуючись нормами ч. 7 ст. 194, 199 КПК України, відмовив у задоволенні заяви захисника про залишення без розгляду клопотання про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного, оскільки доводи захисника про порушення порядку подання вказаного клопотання в частині неналежного суб`єкта подання є помилковим тлумаченням захисником норм ч. 7 ст. 194, ч. 1 ст. 199 КПК України.
2. Щодо доводів сторони захисту про сплив строків досудового розслідування, а також строку дії ухвали слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 11.04.2023 у справі 753/5702/23 (провадження 1-кс/753/1264/23), та, як наслідок, закінчення строку дії обов`язків, покладених на підозрюваного.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК України особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Згідно з ч. 7 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Враховуючи, що особисте зобов`язання є безстроковим запобіжним заходом, оскільки КПК України не передбачає механізмів його продовження, а строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 згідно з ухвалою слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 11.04.2023 у справі 753/5702/23 (провадження 1-кс/753/1264/23) у зв`язку із застосуванням щодо нього запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання у кримінальному провадженні № 42022102020000078 від 30.06.2022, в ухвалі слідчого судді окремо не зазначений, а за загальним правилом, передбаченим ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців, а також те, що згідно з постановою Керівника Дарницької окружної прокуратури від 02.06.2023 строк досудового розслідування продовжено до трьох місяців, тобто до 06.07.2023, суд дійшов висновку, що строк дії обов`язків визначається граничним строком дії обов`язків, який встановлений у ч. 7 ст. 194 КПК України, і спливає через два місяці з дня постановлення ухвали слідчим суддею, тобто 11.04.2023, тому доводи захисника щодо закінчення строку дії обов`язків 06.06.2023 та неможливості у зв`язку з цим їх продовження суд вважає необґрунтованими.
3. Щодо доводів сторони захисту про відсутність ризику впливу підозрюваних на потерпілих.
Доводи сторони захисту, що відсутність у матеріалах, доданих до клопотання, протоколів допиту потерпілих, що викликає у сторони захисту сумнів у існуванні таких потерпілих, не спростовують наявність ризику впливу підозрюваного на потерпілих та необхідність продовження дії обов`язку заборони спілкування та будь-яких інших контактів підозрюваного з потерпілими ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , свідками та іншими учасниками кримінального провадження № 42022102020000078, зокрема за допомогою засобів мобільного зв`язку, мережі Інтернет, у тому числі через соціальні мережі.
Матеріали досудового розслідування містять достатні для цього етапу розслідування докази, які доводять причетність ОСОБА_5 до інкримінованих йому злочинів, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358 КК України.
Ризики, передбачені п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 ККПК України продовжують існувати, ступінь існуючих ризиків є високим, що виправдовує необхідність продовження строку дії покладених на підозрюваного ОСОБА_15 обов`язків у межах строку досудового розслідування, тобто до 06.07.2023.
У зв`язку з цим клопотання слідчого, погоджене прокурором, підлягає задоволенню.
Керуючись нормами ст. 7, 110, 131, 132, 176-179, 184, 186, 193, 194, 196, 199, 369-372, 395 КПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Клопотання слідчого, погоджене прокурором, задовольнити.
Продовжити строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно з ухвалою слідчого судді Дарницького районного суду м. Києва від 11.04.2023 у справі 753/5702/23 (провадження 1-кс/753/1264/23) у зв`язку із застосуванням щодо нього запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання у кримінальному провадженні № 42022102020000078 від 30.06.2022, у межах строку досудового розслідування, тобто до 06.07.2023, а саме:
- не відлучатися з Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду,
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну місця проживання ( АДРЕСА_2 ),
- заборонити спілкування та будь-які інші контакти з потерпілими ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , свідками та іншими учасниками кримінального провадження № 42022102020000078, зокрема за допомогою засобів мобільного зв`язку, мережі Інтернет, у тому числі через соціальні мережі,
- здати на зберігання до територіальної установи Державної міграційної служби України свій паспорт (паспорти) для виїзду за межі України.
Зобов`язати підозрюваного прибувати за кожною вимогою до слідчого чи суду, в провадженні яких буде перебувати кримінальне провадження, внесене 30.06.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022102020000078.
Роз`яснити підозрюваному, що у разі невиконання ним обов`язків, покладених судом, до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням особистого зобов`язання покласти на слідчого СВ Дарницького УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_16 .
Строк дії покладених на підозрюваного обов`язків - до 06.07.2023.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Копію ухвали вручити слідчому, прокурору, підозрюваному, захиснику.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Повний текст ухвали оголошено 13.06.2023 о 08.30 год.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 08.06.2023 |
Оприлюднено | 26.06.2023 |
Номер документу | 111714422 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів особисте зобов'язання |
Кримінальне
Дарницький районний суд міста Києва
Маркєлова В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні