ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
22 червня 2023 року справа №200/2401/22
м. Дніпро
Суддя-доповідач Першого апеляційного адміністративного суду Компанієць І.Д., розглянувши апеляційну скаргу Головного управління державної податкової служби у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2022 року у справі № 200/2401/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Мегатрейд-Схід до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -
УСТАНОВИВ:
До Першого апеляційного адміністративного суду надійшла вищезазначена апеляційна скарга.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2023 апеляційна скарга залишена без руху, з наданням десятиденного строку з дня вручення ухвали для усунення недоліків, шляхом подання до суду документу про сплату судового збору та клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
Копія ухвали 09.06.2023 надіслана на адресу апелянта, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа та отримана скаржником.
Від апелянта до суду надійшла заява від 16.06.2023 про усунення недоліків, в якій апелянт просив продовжити строк на усунення недоліків апеляційної скарги, визначених в ухвалі суду від 09.06.2023 в частині сплати судового збору, або відстрочити сплату судового збору.
Також апелянт подав заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження.
В обгрунтування заяви апелянт зазначає, що не був обізнаний з рішенням суду першої інстанції, оскільки дані справи по першій інстанції не відображаються в його особистому кабінеті.
З приводу вищезазначених підстав, на які посилається апелянт у клопотанні про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, суддя-доповідач зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що апелянтом оскаржується рішення суду першої інстанції від 23.12.2022.
Згідно даних підсистеми «Електронний суд» копію рішення доставлено в особистий кабінет відповідача 24.12.2022 о 12:14 год.
Апеляційну скаргу у даній справі відповідач подав через підсистему Електронний суд 30.05.2023, через п`ять місяців після отримання копії оскаржуваного судового рішення.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Суддя-доповідач вказує, що особи які беруть участь у справі, мають право оскаржити судові рішення у встановлений Кодексом строк. Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість поновлення пропущеного строку лише у разі його пропуску з поважних причин.
Поважними причинами, в свою чергу, визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, що підтверджені належними доказами.
Дотримання строків оскарження судового рішення є однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся із скаргою до суду вищої інстанції, відносини стають стабільними.
Наведеними положеннями КАС України чітко окреслено характер процесуальної поведінки, який зобов`язує учасника справи діяти сумлінно, тобто проявляти добросовісне ставлення до наявних у нього прав і здійснювати їх реалізацію таким чином, щоб забезпечити неухильне виконання своїх обов`язків, встановлених законом або судом.
Обґрунтовуючи висновки про обов`язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, у рішенні від 07.07.1989 у справі Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов`язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Щодо доводів апелянта, що дані справи по першій інстанції не відображаються в його особистому кабінеті.
За правилами частини шостої статті 18 КАС України, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб`єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в добровільному порядку.
Особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в ЄСІТС, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою. Реєстрація в ЄСІТС не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі в порядку, визначеному цим Кодексом (частини сьома та восьма статті 18 КАС України).
Відповідно до довідки про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи, рішення суду від 23 грудня 2022 року доставлено до електронного кабінету ГУ ДПС у Донецькій області 24 грудня 2022 року о 12:14 год.
Якщо судове рішення надіслано на офіційну електронну адресу пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.
Тобто, рішення вважається врученим 24 грудня 2022 року.
При цьому, вручення копії судового рішення через підсистему Електронний суд шляхом його доставлення в Електронний кабінет учасника справи є способом, що відповідає нормам процесуального законодавства, а тому колегія суддів відхиляє посилання скаржника на не отримання ним копії судового рішення.
Суд звертає увагу, що при обрані картки справи в полі відображається суд Перший апеляційний адміністративний суд та при натисканні на вкладку відображаються всі документи по справі.
Отже такі доводи апелянта є неприйнятними.За таких обставин, заява апелянта про поновлення строку на апеляційне оскарження задоволенню не підлягає, оскільки обставини, якими вона обґрунтована не є поважними.
Щодо заяви в частині продовження процесуальних строків на усунення недоліків в частині сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України, процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Частинами 1, 3, 6 статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку чи за ініціативою суду.
Заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, розглядається судом, який встановив строк.
Отже, законодавством регламентовано процесуальні гарантії забезпечення доступу до правосуддя і забезпечення практичної можливості їх реалізації покладено на суд.
При цьому, у рішенні від 04.12.1995 р. по справі Беллет проти Франції Європейський Суд з прав людини зазначив, що стаття 6 параграфу 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданих національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
Разом з тим, згідно зі статтею 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду, як джерело права.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 та продовжено його дію до теперішнього часу.
Проте норми КАС України не зазнали змін щодо процесуальних строків, встановлених судом.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати неповажними зазначені апелянтом причини пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, та надати апелянту додатковий строк для усунення недоліків апеляційної скарги, шляхом подання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням інших поважних причин його пропуску та частково задовольнити заяву про продовження процесуального строку і продовжити строк для усунення недоліків апеляційної скарги в частині сплати судового збору на десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись ст. 118, 121, 325, 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Донецькій області про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2022 року у справі № 200/2401/22.
Надати Головному управлінню ДПС у Донецькій області додатковий строк для усунення недоліків апеляційної скарги, шляхом подання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження із зазначенням інших поважних причин його пропуску протягом десяти днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Заяву Головного управління ДПС у Донецькій області про продовження процесуального строку задовольнити частково.
Продовжити Головному управлінню ДПС у Донецькій області строк для усунення недоліків апеляційної скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2022 року у справі № 200/2401/22 в частині сплати судового збору на десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений та підписаний 22 червня 2023 року.
СуддяІ.Д. Компанієць
Суд | Перший апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.06.2023 |
Оприлюднено | 26.06.2023 |
Номер документу | 111722628 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Компанієць Ірина Дмитрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні