Рішення
від 15.06.2023 по справі 320/10852/22
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2023 року м. Київ№ 320/10852/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Полуботкіна О.Ю.,

за участю представників сторін:

від позивача Нікітін О.С.,

від відповідача - Цатурян Е.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Державної податкової служби у Київській області

про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування наказу ГУ ДПС у Київській області від 28.10.2022 №77-д «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що спірним наказом до неї було застосовано дисциплінарне стягнення. Водночас, позивач зауважила, що нею не було допущено дисциплінарного проступку, зокрема в акті тематичної перевірки відсутні відомості які б підтверджували невиконання чи неналежне виконання ОСОБА_1 як державним службовцем своїх посадових обов`язків.

Позивач зауважив, що ані акт тематичної перевірки, ані оскаржуваний наказ не містять висновків відносно того, що довідка від 24.01.2022 № 1077/10-36-18-06/ НОМЕР_1 , оформлена підпорядкованим позивачу працівником, складена з порушенням Регламенту №568, Податкового кодексу України чи іншого нормативно-правового акта, в результаті чого вона є протиправною. Крім того, перевіркою не встановлено які повинна була вчинити дії позивач згідно із вимогами нормативно-правових актів для реалізації своїх повноважень як начальник Відділу адміністрування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області. Пояснив, що відсутній причинно-наслідковий зв`язок між діями позивача щодо загального керівництва відділом та обставинами, які встановлені в акті тематичної перевірки.

Крім того, зауважив, що матеріали дисциплінарного провадження не містять відомостей про негативні наслідки, які настали в результаті складання довідки від 24.01.2022 № 1077/10-36-18-06/ НОМЕР_1 .

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.11.2022 адміністративну справу № 320/10852/22 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», який набрав чинності 15.12.2022 (далі по тексту - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На підставі розпорядження керівника апарату Київського окружного адміністративного суду проведено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями за результатами якого адміністративну справу № 320/10852/22 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Пановій Г.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.02.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду та призначено підготовче засідання. Також суд витребував від відповідача докази по справі.

Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 з тих підстав, що як свідчать матеріали справи, працівниками управління з питань запобігання та виявлення корупції встановлено, що позивачем, порушено вимоги п. 1.2.3 Положення відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків, затвердженого начальником ГУ ДПС у Київській області 27.05.2021 в частині неналежного забезпечення контролю в межах компетенції виконання структурним підрозділом завдань пов`язаних з організацією та проведенням камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ. Зокрема, головним державним інспектором відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Київській області Дмитром Денисенком, порушено вимоги п. 75.1.1 ст. 75, п. 76.1. ст. 76 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI та п.1 розділу VIII Регламенту № 568 пунктів 6 та 7 статті 8 Закону України №889-VIII в частині неякісного виконання своїх службових повноважень і професійних обов`язків при проведенні камеральної перевірки суб`єкта господарювання щодо достовірності нарахування ним бюджетного відшкодування ПДВ.

Позивач не погоджуючись з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позов зазначила про те, що довідка від 24.01.2022 р. № 1077/10-36-18-06/38183310, складена в ході проведення камеральної перевірки декларації з ПДВ за грудень 2021 року підлеглим позивача - ОСОБА_2 , позивачем не підписувалась, не погоджувалась, не перевірялась і не повинна була бути підписана, погоджена чи перевірна відповідно до вимог Податкового кодексу України та Регламенту взаємодії структурних підрозділів ДПС та головних управлінь ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками у процесі бюджетного відшкодування податку на додану вартість та формування Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який затверджено наказом ДПС України від 15.10.2020 № 568 (далі - Регламент № 568).

Крім того, камеральна перевірка ТОВ «Автоспецпром» (ЄДРПОУ 38183310) безпосередньо позивачем не проводилась, а була проведена головним державним інспектором Денисенком Д., який перебуває у безпосередньому підпорядкуванні позивача. Водночас, пунктом 8 посадової інструкції державного службовця - головного державного інспектора відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Київській області Денисенка Дмитра передбачено обов`язок щодо проведення камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ, відтак останній несе персональну відповідальність за виконання ним посадових обовязків.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.03.2023 суд продовжив підготовче провадження та оголосив перерву до 30.03.2023.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.03.2023 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до розгляду по суті на 27.04.2023.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.04.2023 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 01.06.2023.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 суд оголосив перерву в судовому засіданні до 15.06.2023.

У судове засідання, призначене у справі на 15.06.2023 з`явилися уповноважені представники сторін.

Присутній у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.

Представник відповідача заперечував щодо задоволення позову та просив відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши представників позивача та відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, судом встановлено наступне.

Наказом Головного управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу ДПС від 27.01.2021 № 49-о ОСОБА_1 призначено в порядку переведення на посаду начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу ДПС з 28 січня 2021 року.

Головним управлінням ДПС у Київській області отримано лист Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції Державної податкової служби від 18.05.2022 № 4005/7/99-00-14-04-07 яким повідомлено про проведення аналізу матеріалів камеральної/документальної виїзної перевірки ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з ПДВ за грудень 2021 року (з урахуванням уточнюючого розрахунку) за результатами якого виявлено ряд порушень, а саме платником податку ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) завищено суму бюджетного відшкодування в сумі 2 212 490 грн. ), відсутність в підсистемі «Податковий аудит» ІКС «Податковий блок» паспорта перевірки ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310); відсутність в Акті № 2519 інформації щодо головного бухгалтера ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310); відсутність в Акті № 2519 інформації щодо приміщення (власне/орендоване), що використовується для зберігання основних фондів, запасів, тощо; посилання в тексті Акта № 2519 на додаток, який фактично відсутній; інформація щодо ввезених товарів на митну територію України відображена в Акті № 2519 двічі по 20 МД; неможливість в тексті Акта № 2519 ідентифікувати МД в якому звітному податковому) періоді вони були відображені в декларації з ПДВ, відображення в таблиці розділу 3.3 Акта № 2519 (сума ПДВ податкової накладної) по деяким контрагентам суму ПДВ одночасно у складі оплати за поставлений товар/надані послуги та у складі попередньої оплати за товар/послугу, включения ТОВ «Альянс-Профіт Груп» (код ЄДРПОУ 43180793) до складу податкового кредиту суми ПДВ по операціях з суб`єктами господарювання, які були визначені як ризикові контрагенти у межах дії наказу № 543 що вплинуло на формування від`ємного значення, не відображення в Довідці № 1077 та Акті № 2519 інформації щодо відпрацювання ризикових взаємовідносин ТОВ «Автоспецпром» з контрагентами постачальниками ТОВ «Степ Вей» на суму ПДВ 222 700 грн та ТОВ «Альянс-Профіт Груп» на суму ПДВ 613 400 гривень.

В завершення викладених обставин зобов`язано ГУ ДПС у Київській області провести тематичну перевірку у відповідних структурних підрозділах, які задіяні у процесі бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленого ТОВ «Автоспецпром». За результатами перевірки вжити відповідних заходів реагування.

Начальником управління з питань запобігання та виявлення корупції було оформлено доповідну записку на адресу в.о. начальника ГУ ДПС у Київській області, в якій запропоновано з метою забезпечення виконання листа від 18.05.2022 №952/8 Департаменту з питань запобігання та виявлення корупції ДПС України та на виконання вимог Антикорупційною програмою надати дозвіл на проведення тематичної перевірки управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків та управління податкового аудиту ГУ ДПС у Київській області з питань проведення камеральної/документальної виїзної перевірко ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з ПДВ за грудень 2021 року.

Наказом Головного управління ДПС у Київській області від 19.05.2022 № 54 вирішено провести з 22.05.2022 по 21.06.2022 тематичну перевірку управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків та управління податкового аудиту ГУ ДПС у Київській області з питань, викладених у доповідній записці начальника управління з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДПС у Київській області Воловіна Олега від 19.05.2022 №77/10-36-14-02.

На виконання вимог вказаного наказу ГУ ДПС у Київській області від 19.05.2022 № 54 було проведено тематичну перевірку, за результатами якої складено акт про результати тематичної перевірки управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків та управління податкового аудиту ГУ ДПС у Київській області з питань проведення камеральної/документальної виїзної перевірок ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по декларації з ПДВ за грудень 2021 року від 13.06.2022 № 2/10-36-14-02 (далі по тексту - Акт від 13.06.2022 № 2/10-36-14-02).

Згідно із відомостями Акта від 13.06.2022 №2/10-36-14-02 за результатами перевірки встановлено наступне, зокрема начальником відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Київській області Юлією Станішевською допущено порушення вимоги п.1.2.3 Положення відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків, затвердженого начальником ГУ ДПС у Київській області 27.05.2021 в частині неналежного забезпечення контролю в межах компетенції виконання структурним підрозділом завдань пов`язаних з організацією та проведенням камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ.

За результатами проведеної перевірки, ініційовано порушення дисциплінарного провадження стосовно начальника відділу адміністрування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області ОСОБА_1 , оформлене наказом ГУ ДПС у Київській області від 19.09.2022 № 55-д «Про порушення дисциплінарного провадження».

Як вбачається з наявної у матеріалах дисциплінарної справи доповідної записки від 21.06.2022 управління з питань запобігання та виявлення корупції ГУ ДПС у Київській області, працівниками управління з питань запобігання та виявлення корупції встановлено, що позивачем допущено порушення вимог п. 1.2.3 Положення відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків, затвердженого начальником ГУ ДПС у Київській області 27.05.2021 в частині неналежного забезпечення контролю в межах компетенції виконання структурним підрозділом завдань пов`язаних з організацією та проведенням камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ.

Головним управлінням ДПС у Київській області оформлені повідомлення адресовані начальнику відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області Станішевській Ю. про засідання Дисциплінарної комісії, на 12.10.2022, 19.10.2022.

21.10.2022 оформлено подання Дисциплінарної комісії з розгляду справ ГУ ДПС у Київській області з висновком про наявність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для цього притягнення до дисциплінарної відповідальності щодо начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області ОСОБА_1 відповідно до якого на підставі всебічного та об`єктивного розгляду дисциплінарної справи Дисциплінарна комісія дійшла висновку, що в діях державного службовця, начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області ОСОБА_1 , наявний дисциплінарний проступок, передбачений пунктом 5 частини другої статті 65 глави другої розділу VІІІ ЗУ «Про державну службу» - невиконання або неналежного виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих к межах їх повноважень. Відповідно до вимог пункту 2 частини першої та частини третьої статті 66 глави другої розділу VІІІ ЗУ «Про державну службу» Дисциплінарна комісія пропонує застосувати щодо державного службовця ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

25.10.2022 головою Дисциплінарної комісії оформлено повідомлення щодо внесення суб`єкту призначення (керівникові державної служби) пропозиції (подання) адресоване позивачу.

Того ж дня, 25.10.2022 головою Дисциплінарної комісії, членом Дисцплінарної комісії та секретарем Дисциплінарної комісії було оформлено акт про ненадання пояснень б/н, у якому зазначено про те, що начальником відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області Станішевською Юлією не надано пояснення в.о. начальника ГУ ДПС у Київській області (суб`єкту призначення) на повідомлення Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справи ГУ ДПС у Київській області від 21.10.2022 №2060/С/10-36-01-01/ДК перед накладенням дисциплінарного стягнення.

Наказом ГУ ДПС у Київській області від 28.10.2022 № 77-д «Про накладення дисциплінарного стягнення» оголошено догану начальнику відділу адміністрування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області Станішевській Юлії за неналежне виконання посадових обов`язків. Наказом ГУ ДПС у Київській області від 03.11.2022 № 83-д «Про внесення змін до наказу ГУ ДПС у Київській області від 28.10.2022 № 77-д «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності» у зв`язку з допущенням описки в пункті 1 наказу ГУ ДПС у Київській області від 28.10.2022 № 77-д викладено абзац 1 в такій редакції: «ОГОЛОСИТИ догану начальнику відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області Станішевської Юлії, за неналежне виконання посадових обов`язків».

Не погоджуючись з даним наказом про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності остання звернулася до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII) визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Статтею 1 Закону № 889-VІІІ визначено, що державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Положеннями п. 4 та п. 5, п. 10 ст. 2 Закону № 889-VIII посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов`язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону; професійна компетентність - здатність особи в межах визначених за посадою повноважень застосовувати спеціальні знання, уміння та навички, виявляти відповідні моральні та ділові якості для належного виконання встановлених завдань і обов`язків, навчання, професійного та особистісного розвитку; службова дисципліна - неухильне додержання Присяги державного службовця, сумлінне виконання службових обов`язків та правил внутрішнього службового розпорядку.

Державна служба здійснюється з дотриманням таких принципів, зокрема, як верховенства права - забезпечення пріоритету прав і свобод людини і громадянина відповідно до Конституції України, що визначають зміст та спрямованість діяльності державного службовця під час виконання завдань і функцій держави; законності - обов`язок державного службовця діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; професіоналізму - компетентне, об`єктивне і неупереджене виконання посадових обов`язків, постійне підвищення державним службовцем рівня своєї професійної компетентності, вільне володіння державною мовою і, за потреби, регіональною мовою або мовою національних меншин, визначеною відповідно до закону (ч. 1 ст. 4 Закону № 889-VIII).

Правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби. Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом. Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом та на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 5 Закону № 889-VIII).

Статетю 7 Закону № 889-VIII обумовлено, що державний службовець має право на: 1) повагу до своєї особистості, честі та гідності, справедливе і шанобливе ставлення з боку керівників, колег та інших осіб; 2) чітке визначення посадових обов`язків; 3) належні для роботи умови служби та їх матеріально-технічне забезпечення; 4) оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення); 5) відпустки, соціальне та пенсійне забезпечення відповідно до закону; 6) професійне навчання, зокрема за державні кошти, відповідно до потреб державного органу; 7) просування по службі з урахуванням професійної компетентності та сумлінного виконання своїх посадових обов`язків; 8) участь у професійних спілках з метою захисту своїх прав та інтересів; 9) участь у діяльності об`єднань громадян, крім політичних партій у випадках, передбачених цим Законом; 10) оскарження в установленому законом порядку рішень про накладення дисциплінарного стягнення, звільнення з посади державної служби, а також висновку, що містить негативну оцінку за результатами оцінювання його службової діяльності; 11) захист від незаконного переслідування з боку державних органів та їх посадових осіб у разі повідомлення про факти порушення вимог цього Закону; 12) отримання від державних органів, підприємств, установ та організацій, органів місцевого самоврядування необхідної інформації з питань, що належать до його повноважень, у випадках, встановлених законом; 13) безперешкодне ознайомлення з документами про проходження ним державної служби, у тому числі висновками щодо результатів оцінювання його службової діяльності; 14) проведення службового розслідування за його вимогою з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.

Державні службовці також реалізують інші права, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах.

Так, ч. 1 ст. 8 Закону № 889-VIII унормовано, що державний службовець зобов`язаний: 1) дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; 3) поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина; 4) з повагою ставитися до державних символів України; 5) обов`язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов`язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам дискримінації; 6) забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; 7) сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки та умови контракту про проходження державної служби (у разі укладення); 8) виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України; 9) додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; 10) запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби; 11) постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності; 12) зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням посадових обов`язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню; 13) надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.

Державні службовці виконують також інші обов`язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах, та контракті про проходження державної служби (у разі укладення).

Згідно із приписами статті 62 Закону № 889-VІІІ державний службовець зобов`язаний виконувати обов`язки, визначені статтею 8 цього Закону, а також: 1) не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця; 2) виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців; 3) дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів.

Державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обов`язки.

Частинами першою, другою статті 64 Закону № 889-VІІІ визначено, що за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Для державних службовців можуть встановлюватися особливості притягнення до дисциплінарної відповідальності у випадках, визначених законом.

Частиною першою статті 65 Закону № 889-VІІІ передбачено, що підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Частиною другою вказаної статті обумовлено, що дисциплінарними проступками є: 1) порушення Присяги державного службовця; 2) порушення правил етичної поведінки державних службовців; 3) вияв неповаги до держави, державних символів України, Українського народу; 4) дії, що шкодять авторитету державної служби; 5) невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень; 6) недотримання правил внутрішнього службового розпорядку; 7) перевищення службових повноважень, якщо воно не містить складу кримінального або адміністративного правопорушення; 8) невиконання вимог щодо політичної неупередженості державного службовця; 9) використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб; 9-1) порушення вимог Закону України "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов`язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" у частині подання, дотримання строків подання декларації про контакти державним службовцем, який займає посаду державної служби категорії "А" або "Б"; 10) подання під час вступу на державну службу недостовірної інформації про обставини, що перешкоджають реалізації права на державну службу, а також неподання необхідної інформації про такі обставини, що виникли під час проходження служби; 11) неповідомлення керівнику державної служби про виникнення відносин прямої підпорядкованості між державним службовцем та близькими особами у 15-денний строк з дня їх виникнення; 12) прогул державного службовця (у тому числі відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин; 13) поява державного службовця на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; 14) прийняття державним службовцем необґрунтованого рішення, що спричинило порушення цілісності державного або комунального майна, незаконне їх використання або інше заподіяння шкоди державному чи комунальному майну, якщо такі дії не містять складу кримінального або адміністративного правопорушення; 15) прийняття державним службовцем рішення, що суперечить закону або висновкам щодо застосування відповідної норми права, викладеним у постановах Верховного Суду, щодо якого судом винесено окрему ухвалу.

Частиною першою третьою статті 66 Закону № 889- VІІІ визначено, що до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: 1) зауваження; 2) догана; 3) попередження про неповну службову відповідність; 4) звільнення з посади державної служби.

У разі допущення державним службовцем дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 6 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єкт призначення або керівник державної служби може обмежитися зауваженням.

У разі допущення державним службовцем дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 4, 5, 12 та 15 частини другої статті 65 цього Закону, суб`єктом призначення або керівником державної служби такому державному службовцю може бути оголошено догану.

Як зазначалося судом раніше, до ОСОБА_1 спірним наказом було застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді догани, оскільки дисциплінарна комісія дійшла висновку, що в діях державного службовця начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області ОСОБА_1 наявний дисциплінарний проступок, передбачений пунктом 5 частини другої статті 65 глави другої розділу VІІІ закону України «Про державну службу» - невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників , прийнятих у межах їх повноважень.

Так, відповідачем було зазначено про те, що начальником відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Київській області Станішевською Ю.О. порушено вимоги п.1.2.3 Положення відділ контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків, затвердженого начальником ГУ ДПС у Київській області 27.05.2021 в частині неналежного забезпечення контролю, в межах компетенції виконання структурним підрозділом завдань пов`язаних з організацією та проведенням камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ.

Вказані висновки було зроблено у зв`язку з проведенням тематичної перевірки щодо проведення камеральної перевірки декларації з податку на додану вартість ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) реєстраційний номер № 9422468138, якою заявлено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 193 000 258 гривень.

З матеріалів справи встановлено, що ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) 20.01.2022 подало декларацію з податку на додану вартість реєстраційний номер № 9422468138 та заявлено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 193 000 258 грн., у подальшому, а саме 27.01.2022 подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2021 року реєстраційний номер № 9010526335, яким уточнено задеклароване бюджетне відшкодування на рахунок платника в банку в сумі 191 610 597 грн. та від`ємне значення в сумі 52 347 610 гривень.

Камеральну перевірку декларації з податку на додану вартість ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) реєстраційний номер № 9422468138, якою заявлено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 193 000 258 грн. проводив головний державний інспектор відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Київській області Дмитро Денисенко.

Відповідно до затвердженого начальником Головного управління ДПС у Київській області Виноградовою О. 17.05.2021 Положення про відділ контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Київській області вбачається, що вказаний Відділ входить до складу управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Київській області та підпорядковується начальнику управління (п1.1).

Пунктом 1.2.3 Положення визначено, що керівництво структурним підрозділом здійснює організацію, забезпечення контролю в межах компетенції виконаннія структурним підрозділом Конституції України, законів України, актів і і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України (далі - КМУ), рішень Колегії ДПС, ГУ, доручень керівництва ГУ (визначених наказами і розпорядженнями ГУ, протокольними дорученнями щотижневих апаратних, нарад керівного складу, планами роботи: тощо), запитів і звернень народних депутатів України, запитів територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади (далі - ЦОВВ), місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, посадових осіб, громадян та платників податків; |

Серед основних завдань відділу п. 2 визначено організація та проведення камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ та згідно п.1.115.1 вбачається проведення комплексу робіт по забезпеченню контролю за достовірністю та повнотою нарахування сум ПДВ, заявлених до відшкодування; п. 1.115.2 аналізу стану та визначення ефективності контролю роботи в органах у частині перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ,..; п. 1.115.4 узгодження обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ; п. 1.115.5 моніторинг сум ПДВ, заявлених до бюджетного відшкодування, аналіз їх динаміки; п. 1.115.6 аналіз причин та оцінка фактів порушень податкового законодавства, виявлених в ході перевірок з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ, що призводять до безпідставного нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ; п. 1.115.9 організація та проведення роботи щодо внесення до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість та відповідних відомостей…; п. 1.115.10 організація та проведення камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ.

Зокрема, п. 1.120 Положення визначено, що організація проведення камеральних перевірок юридичних осіб включає в собі: п. 1.120.1 проведення камеральних перевірок, у т.ч. електронних камеральних перевірок юридичних осіб податкової звітності.

Серед прав відділу визначено зокрема п.3.3 Положення визначати у передбачених Податковим кодексом України випадках суми податкових і грошових зобов`язань платника податків, п. 3.8 вимагати під час проведення перевірок виготовлення і надання засвідчених підписом платника податків або його посадовою особою та скріплених печаткою (за її наявності) копії первинних документів, які свідчать про порушення податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на ДПС, та отримувати їх у платників податків у встановленому ПК України порядку.

Податковим кодексом України статтею 19-1 визначено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу та відповідно здійснюють контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Київській області, затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643 (далі Положення №643) ГУ ДПС у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, що належать до компетенції ДПС, наказами ДПС, дорученнями керівництва ДПС, іншими актами законодавства (п. 2 Положення №643).

За п. 3 Положення № 643 основними завданнями ГУ ДПС (крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій (далі ДПІ)) є забезпечення реалізації державної податкової політики, здійснення у межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків, зборів, платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок), державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону.

Зокрема, за пп. 2 п. 4 Положення № 643 ГУ ДПС відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за правомірністю бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до п. 200.7 ст. 200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

У строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу (п. 200.10 ст. 200 ПК України).

Згідно пп. 200.14 ст. 200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 ст. 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

За підпунктом 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Статтею 76 ПК України визначено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.

Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Зокрема, п. 86.1 ст. 86 ПК України визначає, що результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.

Довідка перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати і є носієм доказової інформації про не встановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно п. 86.2 ст. 86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Відповідно, з метою удосконалення механізму адміністрування відшкодування ПДВ, формування Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування ПДВ і налагодження ефективного контролю за порядком організації перевірок правомірності нарахування від`ємного значення ПДВ та/або бюджетного відшкодування ПДВ, відповідно до ст. 78 глави 8 розділу ІІ та ст. 200 розділу V ПК України, наказом ДПС України № 568 від 15.10.2020, затверджено Регламент взаємодії структурних підрозділів ДПС та головних управлінь ДПС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДПС у процесі бюджетного відшкодування ПДВ та формування Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування ПДВ, яким в розділі VІІІ визначені дії підрозділів щодо перевірки сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, відповідно першочергове відпрацювання декларацій з ПДВ за наявною інформацією ризикових операцій суб`єктів господарювання, які декларують бюджетне відшкодування до ступеня ризику діяльності такого платника, що внесені до Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Виявлення порушень та упередження зловживань за даними аналізу СЕА ПДВ (у т.ч. дані Казначейства, Єдиного реєстру податкових накладних та митних декларацій), інформації про суму податкового боргу, про суму від`ємного значення, задекларованого до відшкодування, наявної податкової інформації, інформації про факти, які впливають на суми бюджетного відшкодування відповідно до ст. 75 глави 8 розділу ІІ ПК України, ст. 78 глави 8 розділу ІІ та п. 200.11 ст. 200 розділу V ПК України (п. 1 Регламенту) рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового адміністрування.

Відповідно, вказаний розділ VІІІ Регламенту №568 передбачає наступні дії підрозділів:

Аналіз даних інформаційних систем, зокрема: «Обмін податковою інформацією» та Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування ПДВ (п. 2 Регламенту) рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового адміністрування, податкового аудиту, підрозділи, що проводили перевірку бюджетного відшкодування;

Ідентифікація ризиків неправомірного декларування бюджетного відшкодування ПДВ (п. 3 Регламенту) рівень територіальні органи ДПС, рівень ДПС, підрозділи податкового адміністрування, податкового аудиту, підрозділи, що проводили перевірку бюджетного відшкодування, за місцем податкового обліку платника;

Опрацювання у процесі проведення камеральних перевірок і прийняття рішень щодо достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ, надісланої супровідним листом, за підписом керівника (або заступника) територіального органу ДФС, до територіальних органів ДПС за основним місцем обліку платника податків, інформації про виявлення фактів та ризиків у визначенні правомірності декларування бюджетного відшкодування ПДВ, викладених у довідці щодо ризиків заявленого до відшкодування з бюджету суми ПДВ та/або формування від`ємного від`ємного значення ПДВ та копії матеріалів (у разі наявності), у т.ч. від інших правоохоронних органів, що свідчать про безпідставність декларування бюджетного відшкодування ПДВ (п 3.1 Регламенту) рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового адміністрування;

Надання підрозділами відповідальними за моніторинг податкових ризиків до підрозділів податкового адміністрування, які здійснюють камеральні перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ (за місцем податкового обліку платника) інформації про факти формування і використання схемного податкового кредиту, у тому числі виявлення за допомогою ЄРПН та інших ресурсів інформаційно аналітичного забезпечення схеми ухилення від оподаткування ПДВ (у разі наявності), суб`єктами господарювання, які декларують бюджетне відшкодування (п. 3.2 Регламенту) рівень ДПС, територіальні органи ДПС, Департамент податкового адміністрування, підрозділи податкового адміністрування, моніторингу податкових ризиків, економічного аналізу;

Опрацювання наданої інформації щодо ризикових операцій суб`єктів господарювання, які декларують бюджетне відшкодування (п. 3.2.1 Регламенту) рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового адміністрування;

Проведення камеральних перевірок. Кожна процедура, яка передбачена вимогами ПК України щодо організації, проведення та оформлення результатів перевірок, фіксується в системі «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок» (п. 4 Регламенту) рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового адміністрування;

Реєстрація Довідки/Акут про результати камеральної перевірки. Примірну форму Довідки/Акту про результати камеральної перевірки наведено у додатку 1 до цього Регламенту рівень територіальні органи ДПС (п. 4.1 Регламенту);

Внесення довідки про підтвердження суми бюджетного відшкодування ПДВ після узгодження результатів перевірки.., примірна форма довідки наведена в додатку 2 до цього Регламенту рівень територіальні органи ДПС (п. 4.2 Регламенту);

У разі встановлення в ході проведення камеральної перевірки ризиків неправомірного декларування бюджетного відшкодування ПДВ (зокрема, неможливості здійснення безпосереднім контрагентом операцій з постачання товарів/послуг; можливої відсутності залишків товарів, за рахунок яких сформовано суми від`ємного значення; інші об`єктивні ознаки неправомірного формування суми від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету), що засвідчують необхідність проведення документальної позапланової перевірки на підставі пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України, - оформлення службової записки з викладенням відповідної інформації та після одержання резолюції керівника територіального органу ДПС (уповноваженої особи) її направлення до підрозділів податкового аудиту для організації такої перевірки. Примірну форму записки із додатком наведено у додатку 3 до цього регламенту рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового адміністрування (п. 5 Регламенту);

Прийняття рішення (доручення) керівником територіального органу ДПС (уповноваженої особи) відповідно до службової записки щодо необхідності проведення позапланової документальної перевірки такого платника податків на підставі пп. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України - рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового адміністрування (п. 5.1 Регламенту)..;

Проведення документальних позапланових перевірок. Кожна процедура, яка передбачена вимогами ПК щодо організації, проведення та оформлення результатів перевірок, фіксується в системі «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок» рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового аудиту (п. 6 Регламенту)..

Прийняте ППР вноситься до підсистеми «Податковий аудит» ІТС «Податковий блок», узгоджується/вручається платнику в порядку визначеному ст. 58 глави 4 розділу ІІ ПК України - рівень територіальні органи ДПС, підрозділи податкового адміністрування, податкового аудиту (п. 8.2 Регламенту)…

Зокрема, відповідно до Додатку до Регламенту вбачається примірна форма Довідки/Акту про результати камеральної перевірки з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на поточний рахунок платника податку …, яка складається із 1. Вступної частини, 2. Загальні положення, 3. Перевірка достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ… та

4. Висновок в якому має бути зазначено відповідно «Камеральною перевіркою (назва платника податків) (податковий номер або серія та/або номер паспорта платника _ ) не встановлено/встановлено порушення вимог Кодексу в частині достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету за_ 20__ року.

та/або

Камеральною перевіркою встановлено наявність підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки податкової декларації з ПДВ від ___.___.2-)) №_____) (у разі подання з урахуванням уточнюючого розрахунку від ___.__.20___ №____) назва платника податків (податковий номер____) відповідно до статті


ПК України.

Також, вказаний Регламент у Додатку 2 передбачає складення Довідки про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами (камеральної, документальної) перевірки (пп. 4.2, 6.3 та 7 розділу VІІІ Регламенту) відповідно за наявною підставою перевірки підтвердження платником податків заявленою до бюджетного відшкодування суми ПДВ.

Додаток 3 до Регламенту передбачає примірну форму службової записки в разі виявлення ризиків неправомірного декларування сум ПДВ (пп. 5.1 розділу VІІІ Регламенту) та додаток до службової записки з переліком платників щодо яких виявлено ризики.

Відповідно, враховуючи повноваження Відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків Головного управління ДПС у Київській області та п. 1 розділу VІІІ Регламенту №568 передбачено дії відповідної посадової особи належного підрозділу щодо перевірки сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, першочергове відпрацювання декларацій з ПДВ за наявною інформацією ризикових операцій суб`єктів господарювання, які декларують бюджетне відшкодування до ступеня ризику діяльності такого платника, що внесені до Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість та виявлення порушень та упередження зловживань за даними аналізу СЕА ПДВ (у т.ч. дані Казначейства, Єдиного реєстру податкових накладних та митних декларацій), інформації про суму податкового боргу, про суму від`ємного значення, задекларованого до відшкодування, наявної податкової інформації, інформації про факти, які впливають на суми бюджетного відшкодування відповідно до ст. 75 глави 8 розділу ІІ ПК України, ст. 78 глави 8 розділу ІІ та п. 200.11 ст. 200 розділу V ПК України.

Як встановлено судом, за результатами проведення камеральної перевірки ОСОБА_3 складено довідку від 24.01.2022р. №1077/10-36-18-06/38183310 в якій в розділі «4. Висновок» зазначено: «...Камеральною перевіркою не встановлено порушення ТОВ «Автоспецпром» ( ЄДРПОУ 38183310) вимог Кодексу в частині правильності відображення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку в декларації по ПДВ за грудень 2021 року від 20.01.2022 за №9422468138...» в той же час відображено встановлені ним ризики та за достатніх підстав щодо необхідності проведення документальної позапланової перевірки з метою всебічного дослідження заявленої суми ПДВ, прийнято рішення про направлення матеріалів до управління податкового аудиту службовою запискою від 24.01.2022 № 1072/10-36-18-061.

У висновку довідки камеральної перевірки від 24.01.2022 № 1077/10-3618-06/38183310 «Камеральною перевіркою не встановлено порушень ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) вимог Кодексу в чатсині правильності відображення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку в декларації з ПДВ за грудень 2021 року від 20.01.2022 № 9422468138».

Варто зазначити, що Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків є самостійним структурним підрозділом ГУ ДПС у Київській області у практичній діяльності керується законодавчими актами, Регламентом ГУ ДПС у Київській області, затвердженого наказом ТУ ДПС у Київській області (із змінами) від 06.01.2021 № 4 (із змінами), Положенням про управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків затвердженого наказом ГУ ДПС у Київській області від 17.05.2021 № 482 (далі - Положення № 482) та посадовими інструкціями працівників. Згідно Положення № 482 основними завданнями Управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків є (зокрема):

обробка персональних даних відповідно до законодавства;

ознайомлення працівників з вимогами законодавства про захист персональних даних, зокрема щодо їхнього обов`язку не допускати розголошення у будь-який спосіб персональних даних, які їм було довірено або які стали їм відомі у зв`язку з виконанням службових обов`язків;

забезпечення організації обробки персональних даних працівниками відповідно до їх службових обов`язків в обсязі, необхідному для виконання таких обов`язків;

ведення обліку фактів надання та позбавлення працівників права доступу до персональних даних та їх обробки;

ведення обліку спроб та фактів несанкціонованих та/або незаконних дій з обробки персональних даних;

надання усних консультацій у межах компетенції;

підтвердження сформованих за затвердженими алгоритмами реєстрів платників податків: із сумами коригування податкових зобов`язань для уточнення інформації, зазначеної у раніше надісланих реєстрів;

аналіз та узгодження інформаційних даних у сформованих реєстрах платників податку;

забезпечення контролю за своєчасністю подання податкової звітності, нарахування та сплати податків, зборів, платежів;

організація та контроль за правомірністю бюджетного відшкодування ПДВ;

організація проведення камеральних перевірок;

організація роботи та здійснення контролю за реєстрацією платників єдиного податку на підставі реєстраційних заяв, заяв поданих в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису, та електронних копій реєстраційних заяв, виготовлених шляхом сканування, які передаються державним реєстратором до контролюючих органів одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи; відмови у реєстрації платником єдиного податку; підтвердження та підписання в нормативно встановлені терміни контрольних рейтингів за показниками: сум податкових зобов`язань платників, не пов`язаних з порушенням податкового законодавства, визначених органом ДПС;

сум грошових зобов`язань (зобов`язань з єдиного внеску), самостійно визначених платником;

сум надміру сплачених грошових зобов`язань платників та сум платежів, які сплачені та будуть нараховані в наступних звітних періодах, а також переплати з єдиного внеску;

забезпечення повноти та своєчасності підтвердження контрольних ренкінгів, які є підставою для формування реєстру платежів з єдиного рахунка в розрізі окремого платника у складі зведеного реєстру платежів з єдиного рахунка: сум надміру сплачених грошових зобов`язань платників та сум платежів, які сплачені та будуть нараховані в наступних звітних періодах, а також переплати з єдиного внеску;

забезпечення достовірності показників звітності ДПС та їх погодження, зокрема в частині: суми податкових пільг, що є втратами доходів бюджету та інших податкових пільг;

аналіз фінансової та податкової звітності платників податків;

надання за необхідності пропозицій щодо включення підприємств, що належать до кластерних угруповань, до плану-графіка перевірок.

Згідно п. 75.1.1 ст. 75, п. 76.1. ст. 76 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі - ПКУ) камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Зазначаємо, що предметом камеральної перевірки є своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні". Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника і його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

З метою удосконалення механізму адміністрування відшкодування податку на додану вартість, формування Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість і налагодження ефективного контролю за порядком організації перевірок правомірності нарахування від`ємного значення податку на додану вартість та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість, відповідно до статті 78 глави 8 розділу II та статті 200 розділу V ПКУ наказом ДПС від 15.10.2020 № 568 затверджено Регламент взаємодії структурних підрозділів ДПС та головних управлінь ДПС в областях, м. Києві, міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками у процесі бюджетного відшкодування податку на додану вартість та формування Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, зі змінами (далі - Регламент № 568).

В ході проведення перевірки ОСОБА_4 здійснив аналіз декларації, відповідно вимог розділу VIII Регламенту № 568 та встановив ризики, які засвідчують необхідність проведення документальної позапланової перевірки на підставі п.78.1 ст.78 ПКУ, а саме - платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених в розділі V ПКУ, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

Розділом VIII Регламенту № 568 визначені дії підрозділів щодо перевірки сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, зокрема підрозділом податкового адміністрування:

Першочергове відпрацювання декларацій з ПДВ за наявною інформацією щодо ризикових операцій суб`єктів господарювання, які декларують бюджетне відшкодування відповідно до ступеня ризику в діяльності такого платника, що внесені до Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Виявлення порушень та ) передження зловживань за даними аналізу СЕА ПДВ (у т.ч. дані Казначейства, Єдиного реєстру податкових накладних та митних декларацій), інформації про суму податкового боргу, про суму від`ємного значення, задекларованого до відшкодування, наявної податкової інформації, інформації про факти, які впливають на суми бюджетного відшкодування відповідно до ст.75 глави 8 розділу ППКУ, ст. 78 глави 8 розділу II та п. 200.11 статті 200 розділу V ПКУ:

Аналіз даних інформаційних систем, зокрема: "Обмін податковою інформацією" та Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість;

Ідентифікація ризиків неправомірного декларування бюджетного відшкодування ПДВ:

Опрацювання у процесі проведення камеральних перевірок і прийняття рішень щодо достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ, надісланої супровідним листом, за підписом керівника (його заступника) територіального органу ДФС, до територіальних органів ДПС за основним місцем обліку платника податків, інформації про виявлення фактів та ризиків у визначенні правомірності декларування бюджетного відшкодування ПДВ, викладених у довідці щодо ризиків заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ та/або формування від`ємного значення ПДВ та копії матеріалів (у разі наявності), у т. ч. від інших правоохоронних органів, що свідчать про безпідставність декларування бюджетного відшкодування ПДВ.

Надання підрозділами відповідальними за моніторинг податкових ризиків до підрозділів податкового адміністрування, які здійснюють камеральні перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ (за місцем податкового обліку платника) інформації про факти формування і використання схемного податкового кредиту, у тому числі виявлення за допомогою ЄРПН та інших ресурсів інформаційно- аналітичного забезпечення схем ухилення від оподаткування ПДВ (у разі наявності), суб`єктами господарювання, які декларують бюджетне відшкодування.

Опрацювання, наданої інформації, щодо ризикових операцій суб`єктів господарювання, які декларують бюджетне відшкодування

Проведення камеральних перевірок. Кожна процедура, яка передбачена вимогами ПКУ щодо організації, проведення та оформлення результатів перевірок, фіксується в підсистемі "Податковий аудит" ІТС "Податковий блок"

Реєстрація Довідки/Акту про результати камеральної перевірки. Примірку форму Довідки/Акту про результати камеральної перевірки наведено у додатку 1 до цього Регламенту:

Внесення довідки про підтвердження суми бюджетного відшкодування ПДВ після узгодження результатів перевірки (якщо за результатами камеральної перевірки підтверджена повна сума до бюджетного відшкодування як на поточний рахунок, так і в рахунок інших податків державного бюджету). Примірну форму Довідки про підтвердження сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами перевірки наведено у додатку 2 до цього Регламенту

Внесення даних заперечень (сканованих копій додаткових документів) до акту камеральної перевірки до ІТС "Податковий блок" підсистеми „Податковий аудит"

Введення результатів розгляду заперечень до акту про результати камеральної перевірки. При цьому заперечення платника та висновок про розгляд заперечень додаються до документів перевірки в підсистемі "Податковий аудит" ІТС "Податковий блок"

У разі встановлення в ході проведення камеральної перевірки ризиків неправомірного декларування бюджетного відшкодування ПДВ (зокрема, неможливості иійснення безпосереднім контрагентом операцій з постачання товарів/послуг; можливої відсутності залишків товарів, за рахунок яких сформовано суми від`ємного значення; інші об`єктивні ознаки неправомірного формування сум від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету), що засвідчують необхідність проведення документальної позапланової перевірки на підставі п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст.78 ПКУ, - оформлення службової записки з викладенням відповідної інформації та після одержання резолюції керівника територіального органу ДПС (уповноваженої особи) її направлення до підрозділів податкового аудиту для організації такої перевірки. Примірну форму службової записки із додатком наведено у додатку 3 до цього Регламенту.

В ході проведення перевірки ОСОБА_4 здійснив аналіз декларації, відповідно вимог розділу VIII Регламенту № 568 та встановив ризики, які засвідчують необхідність проведення документальної позапланової перевірки на підставі п.78.1 ст.78 ПКУ, а саме - платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених в розділі V ПКУ, та/або з від`ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

За результатами проведення камеральної перевірки ОСОБА_3 складено довідку від 24.01.2022 №1077/10-36-18-06/ НОМЕР_1 в якій в розділі « 4. Висновок» зазначив - «...Камеральною перевіркою не встановлено порушення ТОВ «Автоспецпром» (ЄДРПОУ 38183310) вимог Кодексу в частині правильності відображення сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку в декларації по ПДВ за грудень 2021 року від 20.01.2022 за № 9422468138...» в той же час відображено встановлені ним ризики та за достатніх підстав щодо необхідності проведення документальної позапланової перевірки з метою всебічного дослідження заявленої суми ПДВ, прийнято рішення про направлення матеріалів до управління податкового аудиту службовою запискою від 24.01.2022 № 1072/10-36-18-06.

Водночас, як вбачається з посадової інструкції начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків начальника управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків, яка затверджена Начальником Головного управління ДПС у Київській області та з якою ознайомлена ОСОБА_1 під підпис 28.01.2021 року, до основних посадових обов`язків позивача віднесено:

Керівництво та організація роботи відділу:

здійснення керівництва діяльністю відділу по виконанню основних завдань і функцій відділу, організація роботи відповідно до Регламенту ГУ ДПС у Київській області та положення про відділ;

надання обов`язкових до виконання доручень працівникам відділу з питань, що належать до його функціональних повноважень, контроль за їх виконанням;

організація планування роботи відділу;

забезпечення додержання працівниками відділу: виконавської дисципліни, порядку ведення діловодства, правил внутрішнього службового (трудового) розпорядку, вимог нормативно-правових актів з охорони праці та правил пожежної безпеки;

Організація роботи щодо проведення:

моніторингу сум ПДВ, заявлених до бюджетного відшкодування, аналіз їх динаміки;

моніторингу залишку невідшкодованих сум ПДВ у розрізі реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку і тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та напрямку відшкодування (на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету), платників, податкових періодів, податкових декларацій, заборгованості з відшкодування ПДВ тощо) для проведення аналізу;

проведення комплексу робіт по забезпеченню контролю за достовірністю та повнотою нарахування сум ПДВ, заявлених до відшкодування;

аналіз причин та оцінка фактів порушень податкового законодавства, виявлених у ході перевірок з питань достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ, що призводять до безпідставного нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ;

участь у розробці пропозицій до податкового законодавства та відповідних нормативно-правових актів щодо правомірності бюджетного відшкодування ПДВ;

аналіз та узгодження підтвердження сум ПДВ, заявлених на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету, та контроль за її підтвердженням у розрізі Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку і тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування;

узгодження обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ;

організація та проведення камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ;

організація та проведення роботи щодо внесення даних до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Як зазначено у посадовій інструкції позивача до обов`язків начальника відділу включено повноваження, як керівництва та організації роботи відділу по виконанню основних завдань і функцій відділу, так і деталізовано в чому такі повноваження полягають, а саме в організації та проведенні камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ.

Суд зауважує, що довідка від 24.01.2022 №1077/10-36-18-06/38183310, яка складена в ході проведення камеральної перевірки декларації ТОВ «Автоспецпом» з ПДВ за грудень 2021 року підлеглим позивача ГДІ ОСОБА_5 позивачем не погоджувалась, не підписувалась та не перевірялася. Так, зі змісту посадової інструкції позивача вбачається, що остання уповноважена до організації та проведення камеральних перевірок суб`єктів господарювання щодо достовірності нарахування бюджетного відшкодування ПДВ, однак не уповноважена щодо погодження чи перевірки довідки вже проведеної перевірки підлеглими їй у відділі особами.

При цьому, положення про відділ контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Київській області, посадова інструкція керівника цього відділу чи Регламент № 568 не містять вимог (вказівок) про закріплення безпосередньої форми контролю керівника відділу за проведенням камеральної перевірки платників податків підлеглими працівниками даного структурного підрозділу.

Крім того, суд наголошує на тому, що відповідно до частини другої статті 62 Закону України «Про державну службу» державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обов`язки.

Крім того, як було встановлено в ході судового розгляду справи на підставі наказу ГУ ДПС у Київській області від 27.01.2022 № 87-п та направлення від 27.01.2022 № 416/10-36-07-05/38183310 виданого Головним управлінням ДПС у Київській області головним державним інспектором відділу перевірок з питань відшкодування ПДВ управління податкового аудиту ГУ ДПС у Київській області Судавцовою Наталією проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні за грудень 2021 року у податковій декларації з податку на додану вартість від 20.01.2022 № 9422468138 від`ємного значення з податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету, з урахуванням Уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у Довідці № 1077 зазначено інформацію щодо головного бухгалтера ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) ОСОБА_6 (РНОКПП В . НОМЕР_2 ) в зв`язку з тим, що при проведенні камеральної перевірки працівником відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Київській області Дмитром Денисенко була використана інформація наявна в ІС «Податковий блок», де вказано що ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_3 ) яляється директором та головним бухгалтером підприємства.

В ході документальної позапланової виїзної перевірки проведено дослідження реального здійснення платником податків ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) по взаємовідносинам з ТОВ «Степ Вей» (код ЄДРПОУ 43440405) за листопад 2020 року та ТОВ «Альянс-профіт» (код ЄДРПОУ 43180793) за листопад 2021 року операцій. В ході перевірки встановлено факти, які свідчать про реальність досліджуваних операцій з цими контрагентами. Та зроблено висновок про те, що ризик не підтверджено а податкові накладні зареєстровані та включені ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) до складу податкового кредиту відповідного періоду на законних підставах. Зазначені висновки відображено в Додатку 2 до Акту № 2519.

Суд звертає увагу на тому, що Управлінням податкового аудиту було проведено документальну позапланову перевірку та складено Акт документальної позапланової виїзної перевірки щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення податку на додану вартість, у тому числі заявленого до відшкодування з бюджету від 17.02.2022 № 2519/10-36-07-05/38183310.

Суд погоджується із позивачем, що в разі встановлення ризиків неправомірного декларування бюджетного відшкодування ПДВ посадова особа має вказати про підстави проведення документальної позапланової перевірки згідно положень п.п. 78.1.8 п. 78.1 ст. 78 ПК України за п. 5 розділу VІІІ Регламенту №568, скласти службову записку та разом із Довідкою направити матеріали до підрозділів податкового аудиту, та такі дії мають бути обґрунтованими встановленим порушенням та настанням відповідних наслідків та фіксування належних висновків, тобто, в ході проведення камеральної перевірки за посадовою особою, яка її проводить виключаються дії які можуть ставити під сумнів обґрунтованості результатів камеральної перевірки, оскільки встановити відсутність відхилень по податковій звітності та вказати про достатність ознак для проведення документальної позапланової перевірки не може свідчити про якісне проведення камеральної перевірки та відповідно якісне та належне виконання особою своїх посадових обов`язків.

Отже, враховуючи ту обставину, що документальною перевіркою зроблено висновок про те, що ризик не підтверджено, а податкові накладні зареєстровані та включені ТОВ «Автоспецпром» (код ЄДРПОУ 38183310) до складу податкового кредиту відповідного періоду на законних підставах, дана обставина вказує що за результатом документальної позапланової перевірки також не було встановлено наявність ризиків та підтверджено право на відшкодування заявленої суми ПДВ.

Крім того, в ході судового розгляду даної справи судом не було встановлено настання негативних наслідків за результатом складання підлеглим позивача - ОСОБА_5 довідки від 24.01.2022 №1077/10-36-18-06/38183310.

Так, в судовому засіданні на запитання суду представнику відповідача вказати які саме негативні наслідки настали в результаті складання підлеглим позивача - ОСОБА_5 довідки від 24.01.2022 №1077/10-36-18-06/38183310, представником відповідача таких суду наведено не було.

Таким чином, суд констатує про відсутність у діях ОСОБА_1 порушення вимог п.1.2.3 Положення про відділ контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків.

Також, суд зауважує, що порушення дисциплінарного провадження, його проведення та притягнення до дисциплінарної відповідальності позивача відбулось за посадою начальника відділу адміністрування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Київській області на якій позивач не перебувала на час прийняття оспорюваного наказу.

Як вказано у наказі ГУ ДПС у Київській області від 27.01.2022 року № 49-о «Про призначення працівників» позивач призначена на посаду начальника відділу контролю за відшкодуванням ПДВ управління з питань виявлення та опрацювання податкових ризиків ГУ ДПС у Київській області.

Водночас, усі розпорядчі документи дисциплінарного провадження стосовно ОСОБА_1 , в тому числі оскаржуваний наказ стосуються начальника відділу адміністрування ПДВ управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Київській області, хоча позивач на такій посаді уже не працювала.

Частинами першою, другою, третьою та дев`ятою статті 71 Закону № 889-VІІІ встановлено, що з метою визначення наявності вини, характеру і тяжкості дисциплінарного проступку може проводитися службове розслідування.

Службове розслідування стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорії «А», проводиться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, а стосовно державних службовців, які займають посади державної служби категорій «Б» і «В», - дисциплінарною комісією у державному органі.

Тривалість службового розслідування не може перевищувати один місяць. За потреби зазначений строк може бути продовжений суб`єктом призначення, але не більш як до двох місяців.

За результатами службового розслідування складається висновок про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Висновок, складений за результатами проведеного службового розслідування центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, передається Комісії.

Згідно з частинами першою, шостою та сьомою статті 77 Закону № 889-VІІІ рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб`єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб`єкта призначення.

Державному службовцю видається під розписку належним чином завірена копія наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідного рішення.

У разі відмови державного службовця від одержання копії наказу (розпорядження) про накладення на нього дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження такий документ не пізніш як у триденний строк з дня прийняття рішення надсилається державному службовцеві за місцем його проживання рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

При цьому, для застосування дисциплінарного стягнення уповноваженому органу необхідно встановити наявність протиправної поведінки державного службовця, шкідливих наслідків та причинного зв`язку між ними і поведінкою особи, що притягається до відповідальності. Протиправність поведінки полягає в порушенні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених законом та іншими нормативно- правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Процедура здійснення дисциплінарними комісіями з розгляду дисциплінарних справ дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців, визначена Порядком здійснення дисциплінарного провадження затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1039 (далі - Порядок).

Так, пунктом 34 Порядку встановлено, якої форми та що повинна включати пропозиція дисциплінарної комісії.

У разі наявності у діях державного службовця дисциплінарного проступку мотивувальна частина повинна включати:

факти, що підтверджують вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, з посиланням на положення відповідних нормативно-правових актів;

обставини, що призвели до вчинення державним службовцем дисциплінарного поступку;

ступінь вини державного службовця;

характер дисциплінарного проступку, ступінь його тяжкості, настання тяжких наслідків;

відомості, що характеризують державного службовця, обставини, що пом`якшують -щ обтяжують дисциплінарну відповідальність державного службовця, результати цінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та ставлення державного службовця до державної служби;

заяви, клопотання, пояснення державного службовця та рішення, прийняті Комісією, дисциплінарною комісією за результатами їх розгляду.

Відповідно до п. 1 та п. 2 Порядку здійснення дисциплінарного провадження від 4 грудня 2019 р. № 1039 він визначає процедуру здійснення дисциплінарними комісіями з розгляду дисциплінарних справ (далі - дисциплінарна комісія) дисциплінарних проваджень стосовно державних службовців.

Процедура здійснення дисциплінарного провадження передбачає: прийняття рішення про порушення дисциплінарного провадження; формування дисциплінарної комісії та її склад; визначення повноважень дисциплінарної комісії; визначення основних засад роботи дисциплінарної комісії; формування дисциплінарної справи; прийняття рішення за результатами розгляду дисциплінарної справи.

Відповідно до п. 4 Порядку 1039 дисциплінарне провадження розпочинається з дати видання наказу (розпорядження) про порушення дисциплінарного провадження та завершується виданням наказу (розпорядження) про накладення на державного службовця, стосовно якого здійснюється дисциплінарне провадження (далі - державний службовець), дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження.

Комісія, дисциплінарна комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання здійснення дисциплінарних проваджень, і цим Порядком (п. 13 Порядку №1039).

Згідно п. 31 Порядку №1039 комісія, дисциплінарна комісія запрошує державного службовця на своє засідання для надання пояснення щодо обставин, які стали підставою для порушення дисциплінарного провадження, та пропонує надати таке пояснення у письмовому вигляді. Пояснення надається в паперовій або електронній формі особисто чи шляхом надсилання на офіційну електронну адресу відповідного державного органу із накладенням кваліфікованого електронного підпису.

Права державного службовця визначені п. 31-1 Порядку №1039, серед яких визначені права надавати пояснення, а також відповідні документи та матеріали щодо обставин, які досліджуються та заявляти клопотання про необхідність одержання і долучення до матеріалів дисциплінарної справи нових документів, одержання додаткових пояснень осіб, яким можуть бути відомі обставини справи.

В даному випадку, засідання комісії відбувалось за участю державного службовця та заслуховування його пояснень, що відповідно відображено в матеріалах дисциплінарного провадження та проти чого не заперечував позивач та його представник.

Згідно п. 33 та 34 Порядку №1039 комісія, дисциплінарна комісія розглядає належним чином сформовану дисциплінарну справу та за результатами такого розгляду приймає рішення про наявність чи відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності, про що зазначається у протоколі засідання.

Комісія, дисциплінарна комісія повинна встановити: чи мали місце обставини, на підставі яких порушено дисциплінарне провадження; чи містять дії державного службовця ознаки дисциплінарного проступку; чим характеризується дисциплінарний проступок, обставини, за яких він був вчинений, обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та його ставлення до державної служби; чи підлягає державний службовець притягненню до дисциплінарної відповідальності; який вид дисциплінарного стягнення може бути застосований до державного службовця.

Результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії.

Пропозиція (подання) готується Комісією, дисциплінарною комісією після прийняття рішення за результатами розгляду дисциплінарної справи та підписується усіма її членами, які брали участь у голосуванні.

Пропозиція (подання) складається із вступної, мотивувальної та резолютивної частини.

У вступній частині зазначаються: дата складення; відомості щодо підстав для порушення дисциплінарного провадження; прізвище, ім`я, по батькові державного службовця, його посада, інші відомості, що мають значення для здійснення дисциплінарного провадження.

У мотивувальній частині зазначаються: у разі відсутності у діях державного службовця дисциплінарного проступку: - факти, що підтверджують відсутність вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку із відповідним обґрунтуванням; - заяви, клопотання, пояснення державного службовця та рішення, прийняті Комісією, дисциплінарною комісією за результатами їх розгляду; у разі наявності у діях державного службовця дисциплінарного проступку: - факти, що підтверджують вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, з посиланням на положення відповідних нормативно-правових актів; - обставини, що призвели до вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку; - ступінь вини державного службовця; - характер дисциплінарного проступку, ступінь його тяжкості, настання тяжких наслідків; - відомості, що характеризують державного службовця, обставини, що пом`якшують чи обтяжують дисциплінарну відповідальність державного службовця, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та ставлення державного службовця до державної служби; - заяви, клопотання, пояснення державного службовця та рішення, прийняті Комісією, дисциплінарною комісією за результатами їх розгляду.

У резолютивній частині зазначаються: у разі відсутності у діях державного службовця дисциплінарного проступку: - прізвище, ім`я, по батькові державного службовця, висновок про відсутність у діях державного службовця дисциплінарного проступку; - пропозиція про закриття дисциплінарного провадження; у разі наявності у діях державного службовця дисциплінарного проступку: - висновок про наявність у діях державного службовця дисциплінарного проступку, передбаченого відповідним пунктом частини другої статті 65 Закону, та підстав для його притягнення до дисциплінарної відповідальності; - вид дисциплінарного стягнення, рекомендованого до застосування, передбачений відповідною частиною статті 66 Закону, або обставини, що виключають можливість накладення дисциплінарного стягнення.

Комісія, дисциплінарна комісія вносить суб`єкту призначення пропозицію (подання) разом з матеріалами дисциплінарної справи не пізніше ніж протягом трьох робочих днів з дня її (його) підписання (п. 35 Порядку №1039).

Суд зауважує, що як було встановлено судом в ході судового розгляду справи Дисциплінарною комісією було допущено порушення в частині проведення дисциплінарного провадження, зокрема не було відібрано пояснення позивача, а також не було ознайомлено позивача з поданням, що зумовило порушення її права на участь у процесі прийняття рішення.

Суд враховує у справі положення ч. 1 та 2 статті 75 Закону №889-VІІІ, якими обумовлено, що перед накладенням дисциплінарного стягнення суб`єкт призначення повинен отримати від державного службовця, який притягається до дисциплінарної відповідальності, письмове пояснення. Пояснення державного службовця має відображати час, місце, обставини та причини вчинення ним дисциплінарного проступку, його усвідомлення чи заперечення провини, а також інші питання, які мають значення у справі. При цьому, суду не було надано доказів відібрання письмових пояснень ОСОБА_1 під час проведення дисциплінарного провадження щодо обставин встановленого дисциплінарною комісією дисциплінарного проступку, до яких вона мала зазначити також про не врахування тих чи інших обставин які можуть бути враховані як пом`якшуючі обставини під час визначення виду дисциплінарного стягнення.

Водночас, Як вбачається з опису матеріалів дисциплінарної справи відносно позивача, у переліку документів відсутній такий документ як пояснення пояснень позивача щодо обставин встановленого дисципланрого проступку.

На запитання суду представнику відповідача щодо відсутності такого документу у матеріалах дисциплінарної справи представник податкового органу не заперечував дану обставину та пояснив суду, що пояснення в ході проведення дисципліраного провадження були відібрані у позивача в усній формі. Водночас, суд звертає увагу, що згідно із приписами чинного законодавства такі пояснення повинні бути відібрані у письмовій формі, отже відсутність таких пояснень у письмовій формі свідчать про порушення процедури проведення дисциплінарного провадження відносно позивача.

Згідно ст. 64 Закону України «Про державну службу» за невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Для державних службовців можуть встановлюватися особливості притягнення до дисциплінарної відповідальності у випадках, визначених законом.

Статтею 65 Закону №889-VІІІ визначено, що підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов`язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарними проступками, зокрема, є невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень (п. 5 ч. 2 ст. 65 Закону №889-VІІІ).

З огляду на встановлені судом обставини справи суд дійшов висновку щодо не підтвердження матеріалами справи вчинення дисциплінарного проступку ОСОБА_1 .

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, мотивів адміністративного позову, оцінивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову про визнання протиправним та скасування наказу ГУ ДПС у Київській області від 28.10.2022 №77-д «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».

Згідно з вимогами статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Всупереч викладеним положенням належних і достатніх доказів, які б свідчили про порушення позивачем службової дисципліни та відповідно, наявність підстав для притягнення останнього до дисциплінарної відповідальності у вигляді оголошення догани, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, надано не було.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 992,40 грн, відтак вказана сума судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати наказу Головного управління ДПС у Київській від 28.10.2022 №77-д Про притягнення до дисциплінарної відповідальності.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_4 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) сплачений нею судовий збір у розмірі 992, 40 грн (дев`ятсот дев`яносто дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797; місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 5-А).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 22 червня 2023 р.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення15.06.2023
Оприлюднено26.06.2023
Номер документу111748713
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них