Справа № 158/541/22
Провадження № 2-р/158/3/23
У Х В А Л А
про роз`яснення рішення суду
23 червня 2023 року м. Ківерці
Ківерцівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Сіліч Ю.Л.,
за участю секретаря судового засідання - Оніщук Н.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Ківерці заяву ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 14.12.2022 року за наслідками розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про грошову компенсацію вартості частки майна,
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про роз`яснення рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 14.12.2022 року за наслідками розгляду цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про грошову компенсацію вартості частки майна.
Заяву обґрунтовує тим, що позов ОСОБА_2 було задоволено та рішенням суду було ухвалено:
- стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 грошову компенсацію у сумі 114 894 (сто чотирнадцять тисяч вісімсот дев`яносто чотири) грн. за 1/4 частку житлового будинку з надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;
- стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 грошову компенсацію у сумі 133 534 (сто тридцять три тисячі п`ятсот тридцять чотири) грн. за 1/4 частку земельної ділянки площею 0,2499 га, кадастровий номер -0721882703:02:001:0232, цільове призначення для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, яка розташована в с. Кульчин Ківерцівського району Волинської області;
- стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 грошову компенсацію у сумі 20 363 (двадцять тисяч триста шістдесят три) грн. за 1/4 частку земельної ділянки площею 0,0617 га, кадастровий номер -0721882703:02:001:0233, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в с. Кульчин Ківерцівського району Волинської області;
- припинити право спільної часткової власності ОСОБА_2 на 1/4 частку житлового будинку з надвірними будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,2499 га, кадастровий номер -0721882703:02:001:0232, цільове призначення для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, яка розташована в с. Кульчин Ківерцівського району Волинської області; на 1/4 частку земельної ділянки площею 0,0617 га, кадастровий номер - 0721882703:02:001:0233, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в с. Кульчин Ківерцівського району Волинської області.
Однак, вважає, що судом ні в мотивувальній, ні в резолютивній частині рішення не вказано про перехід до неї (як до особи, яка повинна компенсувати грошові кошти за частку у нерухомому майні) права на частину нерухомого майна, яка належала ОСОБА_2 та право якої рішенням суду припинено. Вказана обставина перешкоджає їй набути право власності на частину нерухомого майна в порядку перереєстрації державним реєстратором. Тому, просить роз`яснити рішення у цій частині.
Суд розглянув заяву без участі учасників справи, зважаючи на ч. 3 ст. 271 ЦПК України.
Дослідивши заяву та матеріали цивільної справи №158/541/22, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 271 ЦПК України, за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз`яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо судове рішення ще не виконане або не закінчився строк, протягом якого рішення може бути пред`явлене до примусового виконання.
Тобто, роз`яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акту, який полягає в усуненні неясності судового акту і викладення рішення суду у більш чіткій і зрозумілій формі.
Як правило, роз`ясненню підлягає резолютивна частина рішення суду, яка повинна містити чіткі формулювання щодо вирішення спірного правовідношення або інших заявлених вимог.
При цьому особи, які ініціювали роз`яснення у відповідній заяві, мають вказати: що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим; які варіанти тлумачення рішення; як саме невизначеність та нечіткість резолютивної частини рішення суду може вплинути на ефективність його виконання.
Поряд з резолютивною частиною рішення суду може бути роз`яснена і мотивувальна частина. Потреба у цьому виникає у разі необхідності підтвердження преюдиціально встановленого факту чи правовідношення, визнаного судовим рішенням, що вступило в законну силу.
За змістом зазначеної статті незрозумілим є рішення суду, в якому припускається кілька варіантів тлумачення; роз`яснюються не висновки, яких дійшов суд, а ухвалене судове рішення; підставою для роз`яснення рішення суду є утруднення чи неможливість його виконання.
Зрозумілість судового рішення полягає у тому, що його резолютивна частина не припускає кілька варіантів тлумачення.
Роз`яснення інших частин рішення (крім резолютивної) не має правового значення, оскільки вони не мають обов`язкового характеру.
Така позиція міститься у п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18 грудня 2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», де зазначено, що відповідно до ст. 221 ЦПК України роз`яснення рішення суду, а не ухвали, можливе тоді, коли воно не містить недоліків, що можуть бути усунені лише ухваленням додаткового рішення, а є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію. Зазначене питання розглядається судом, що ухвалив рішення, і в ухвалі суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Суд повинен відмовити у роз`ясненні рішення, якщо воно не припускає різного тлумачення.
Роз`яснення рішення суду, в розумінні ст. 271 ЦПК України, не має на меті встановлення порядку його виконання.
Судом встановлено, що позовні вимоги позивача рішенням суду від 14.12.2022 року було задоволено у повному обсязі, а саме: вирішено питання про стягнення грошової компенсації на користь ОСОБА_2 з ОСОБА_1 частини нерухомого майна та земельних ділянок та припинення права власності ОСОБА_2 на перелічене майно. Питання щодо способу набуття ОСОБА_1 права власності на частину нерухомого майна, належного ОСОБА_2 , судом не розглядалось; відповідного рішення у цій частині суд не виносив.
Порушуючи питання про роз`яснення судового рішення заявник фактично посилається на перешкоди у набутті власності на нерухоме майно, яке належало на праві приватної власності ОСОБА_2 до винесення рішення. Однак, вказана обставина не може бути усунута шляхом постановлення ухвали про роз`яснення судового рішення, оскільки такому питанню суд не надавав оцінку при розгляді цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про грошову компенсацію вартості частки майна.
З врахуванням викладеного, суд вважає, що наведені ОСОБА_1 в заяві доводи та обставини не є підставою для роз`яснення рішення у розумінні ст.271 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 271 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз`яснення рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 14.12.2022 року за в цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про грошову компенсацію вартості частки майна - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини ухвали, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Ківерцівського районного суду Сіліч Ю.Л.
Суд | Ківерцівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2023 |
Оприлюднено | 27.06.2023 |
Номер документу | 111760360 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ківерцівський районний суд Волинської області
Сіліч Ю. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні