Рішення
від 27.04.2023 по справі 294/289/20
НЕ ВКАЗАНО

провадження № 2/294/21/23

справа № 294/289/20

РІШЕННЯ

(заочне)

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року Чуднівський районний суд Житомирської області

у складі:

головуючого - судді Лесько М.О.,

при секретарі Рижук В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Чуднові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та Чуднівської міської ради Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

28.02.2020 позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, мотивуючи свої вимоги тим, що після смерті його батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина на все належне йому майно, до складу якої входить житловий будинок АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем за законом та має право на спадщину відповідно до ст.1261 ЦК України. Інші спадкоємці за законом: ОСОБА_4 , ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , спадщину після смерті ОСОБА_5 , не прийняли та не претендують на ню.

Право власності на нерухоме майно спадкодавець за життя не зареєстрував тому у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа позивач не може оформити свої права на спадкове майно, у зв`язку з чим змушений звернутися до суду.

В судове засідання сторони не з`явились.

Позивач подав до суду заяву, згідно якої просить справу розглядати за його відсутності, свої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідачі про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, про причини нез`явлення до суду не повідомили, у встановлений судом строк відзив не надали.

На підставі статей 211, 223, 280 Цивільного процесуального кодексу України (надалі по тексту ЦПК України) суд вважає можливим розглядати справу за відсутності учасників справи та ухвалити заочне рішення у справі на підставі наявних в ній доказів, оскільки позивач не заперечує проти заочного вирішення справи.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 20.08.2019 Чуднівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області (а.с.7).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 17.08.1982, виданого смт. Чуднів, райвідділ ЗАГС Житомирської області батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_5 (а.с.6 на звороті).

На усне звернення позивача щодо заведення спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_5 , приватним нотаріусом Чуднівського районного нотаріального округу Житомирської області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Журбей В.Л., надано письмове роз`яснення зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 , пропустив строк для прийняття спадщини, оскільки в установлений законом строк не подав відповідну заяву до нотаріальної контори (а.с.8).

За заявою ОСОБА_1 та на його ім`я КП «Бердичівським міжміським бюро технічної інвентаризації» Житомирської обласної ради було виготовлено технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташований по АДРЕСА_1 (а.с.10).

Встановлено, що будинок АДРЕСА_1 , по праву приватної власності в БТІ не зареєстрований, що підтверджується довідкою № 36, КП «Бердичівського міжміського бюро технічної інвентаризації» (а.с.12).

Згідно заяв інших спадкоємців за законом, а саме: дружини спадкодавця - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочки - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та сина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , справжність підпису яких посвідчено приватним нотаріусом Чуднівського районного нотаріального округу Житомирської області Журбей В.Л., на спадщину, яка залишилась після смерті ОСОБА_5 , вони не претендують (а.с.13-15).

Судом також було встановлено, що осіб, які оспорювали б право власності позивача на даний житловий будинок, немає.

Відповідно до ст.1216 Цивільного кодексу України (надалі по тексту - ЦК України) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи визначені у статтях 1261-1265 ЦК України. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.

За ч. 2 ст. 182 Цивільного кодексу України, право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації.

Згідно п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.200 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст.5,47,49 Закону України «Про нотаріат», п.22.31Інструкції «Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України»за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

На підставіст. 392 ЦК України- власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Якщо за життя спадкодавець не набув права власності на нерухоме майно, то спадкоємець також не набуває права власності в порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно.

Вбачається, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав, зокрема, в нотаріальному порядку.

Отже, з урахуванням вищевикладеного та того, що у позивача існують певні перешкоди щодо оформлення спадкових прав із-за відсутності у спадкодавця всіх правовстановлюючих документів на спадкове майно, суд, використовуючи винятковий спосіб захисту визнання права власності на спадкове майно, дійшов висновку, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

На підставі наведеного вище та керуючись статтями 182, 328, 392, 1216-1218, 1223, 1261-1265, ЦК України, статтями 4, 12, 13, 76, 81, 82, 200, 206, 211, 223, 258-259 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та Чуднівської міської ради Житомирської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 (громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) право власності на житловий будинок АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті його батька - ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте Чуднівським районним судом Житомирської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження чи на перегляд заочного рішення, якщо апеляційна скарга чи заява про перегляд заочного рішенняподана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про перегляд заочного рішення чи апеляційної скарги, якщо їх не було подано. У разі подання заяви про перегляд заочного рішеннячи апеляційноїскарги рішення,якщо йогоне скасовано,набирає законноїсили післяперегляду справи.

Суддя: М.О. Лесько

СудНе вказано
Дата ухвалення рішення27.04.2023
Оприлюднено27.06.2023
Номер документу111760720
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —294/289/20

Рішення від 27.04.2023

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

Лесько М. О.

Ухвала від 07.09.2021

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

Лесько М. О.

Ухвала від 02.03.2020

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

Лесько М. О.

Ухвала від 02.03.2020

Цивільне

Чуднівський районний суд Житомирської області

Лесько М. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні