ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" червня 2023 р. Справа № 924/453/23
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Мухи М.Є., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Укравіт Сайенс Парк" м. Черкаси
до Фермерського господарства "Тимчук" с. Левківка, Старокостянтинівський район, Хмельницька область
про стягнення 323471,81грн.
Учасники справи в судове засідання не викликались
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою від 28.04.2023р. відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Виклад позицій учасників справи, заяви, клопотання.
ТОВ "Укравіт Сайенс Парк" звернулось із позовом до суду про стягнення з відповідача 106973,52грн. боргу, 78591,53грн. пені, 71057,61грн. штрафу, 4715,49грн. 3% річних, 62133,66грн. курсової різниці згідно умов договору поставки №ф-7065-2022-Хм від 09.06.2022р. Обґрунтовуючи позовні вимоги посилається на невиконання відповідачем умов договору поставки №ф-7065-2022-Хм від 09.06.2022р. щодо оплати поставленого товару. Правовими підставами позову зазначає ст.ст. 11, 509, 525, 526, 546, 549 ЦК України, ст.ст. 193, 232 ГК України.
26.06.2023р. від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог у якій просить стягнути з відповідача 78 591,53грн. пені, 71 057,61грн. штрафу, 4715,49 3% річних. Заява подана відповідно до положень 46 ГПК України, тому судом приймається.
Відповідач відзиву на позов не подав, хоча належним чином повідомлений про відкриття провадження у даній справі про що свідчить повідомлення про вручення ухвали від 28.05.2023р.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Таким чином, враховуючи, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи та не скористався своїм правом на подання відзиву на позов, справа розглядається за наявними матеріалами відповідно до приписів ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст.178 ГПК України.
Розглядом матеріалів справи встановлена таке.
09.06.2022р. між ТОВ "Укравіт Сайенс Парк" (Постачальник) та ФГ "Тимчук" (Покупець) укладено договір № ф-7065-2022-Хм відповідно до п.1.1 якого Постачальник зобов`язується в порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі передати у власність Покупця (поставити) Товар (засоби захисту рослин, добрива з мікроелементами, регулятори росту рослин, насіння сільськогосподарських культур, мінеральні добрива), а Покупець зобов`язується в порядку та на умовах визначених у цьому Договорі, прийняти Товар та оплатити його вартість.
Поставка Товару здійснюється окремими Партіями за Заявками Покупця, підтвердженими Постачальником, Заявка надсилається Постачальнику електронною поштою та вважається підтвердженою Постачальником, якщо протягом 3 (трьох) робочих днів після дати отримання Заявки Постачальник передає Покупцеві на підписання Специфікацію на Товар, замовлений у відповідній Заявці. Партія товару - Товар в кількості та асортименті, що постачається Постачальником Покупцеві на умовах Договору згідно зі Специфікацією одноразово. Якщо інше не зазначено в Специфікації, поставка Товару здійснюється за рахунок Покупця. За згодою Постачальника Товар може бути доставлений Покупцю за допомогою підприємств (організацій, установ), що здійснюють експрес-доставку (п.п. 2.1 - 2.3 договору).
Кожна окрема Партія товару в обов`язковому порядку супроводжується видатковою накладною (ВН) і єдиною товарно-транспортною накладною (ТТН), що включає ВН всіх Партій товару в одному транспортному засобі.
Передача Товару Покупцю оформлюється шляхом складання та підписання повноважними представниками Сторін накладних та/або актів приймання-передачі, з урахуванням відомостей товаро - транспортних накладних.
Підписані представником Покупця ТТН і ВН є підтвердженням належного виконання Постачальником зобов`язань щодо поставки за кількістю, асортиментом, а також комплектністю. Заявлені після приймання Товару претензії Покупця по кількості, асортименту та комплектності Покупець не висуває, а Постачальник не приймає до розгляду (п.3.1 - 3.3).
Відповідно до п.6 договору ціна Договору складається з суми вартості Партій товару, поставлених Постачальником та оплачених Покупцем протягом строку його дії. Вартість Партії товару визначається на підставі ціни на Товар, яка зазначається у Специфікації та видаткових. накладних. Сторони погоджуються, що Постачальник має право змінити ціну Товару поставленого, але не оплаченого Покупцем встановлений Договором строк.
У випадку внесення змін, під час дії Договору, до законодавства України, яке регулює нарахування та сплату податків при виробництві Товару, або імпорті діючих речовин, які використовується при виробництві Товару, або імпорті Товару (ввізне мито, ПДВ та Інше), а також інші зміни митного, податкового законодавства, що призводить до збільшення вартості Товару, вартість Товару, не оплаченого Покупцем на дату введення таких змін, буде змінена з урахуванням зміни ставок таких податків та зборів.
Ціна Товару, узгоджена Сторонами, дійсна лише для цього Договору і не підлягають обговоренню з будь-якими третіми особами.
Покупець здійснює оплату кожної окремої Партії товару відповідно до порядку розрахунків, викладених у Специфікації, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника. Датою оплати вважається дата зарахування коштів на поточний рахунок Постачальника.
Якщо у Специфікації визначено еквівалент Ціни Товару (її частини) в Іноземній валюті, то у разі збільшення гривневого еквіваленту у відношенні курсу національної валюти України до офіційного курсу іноземної валюти, вказаної у відповідній Специфікації більше ніж на 3% на дату розрахунку, що визначений у Специфікації, то сума Ціни Товару (її частина), яку має сплатити Покупець у гривнях, визначається шляхом множення грошового еквівалента ціни Товару (її частини) вираженого в іноземній валюті, що зазначена в Специфікаціях, на офіційний курс національної валюти України відповідно до даних Національного банку України щодо продажу відповідної іноземної валюти на дату розрахунку.
Якщо на момент проведення розрахунків (на дату здійснення оплати або передачі векселів) курс продажу іноземних валют, визначений у відповідності до умов цього Договору, буде меншим за відповідний курс, що зафіксований у Специфікації, Покупець проводить оплату отриманого Товару, виходячи із курсу продажу іноземних валют, що зафіксований у Специфікації.
У будь-якому випадку коригування вартості Товару оформлюється Сторонами окремим Актом коригування вартості Товару, що поставляється. У разі відмови підписання такого Акту коригування вартості Товару з боку Покупця, або зволіканням його підписання Покупцем у строк, що перевищує п`ять робочих днів, Акт коригування вартості Товару вважається підписаним з боку Покупця, та Постачальник проводить коригування на підставі бухгалтерської довідки.
При здійсненні оплати за Товар Покупець зобов`язується зазначати у платіжних документах призначення платежу, а також, номер та дату Специфікації, або, номер та дату Договору, або номер та дату накладної, на підставі якої здійснюється оплата.
Якщо дата оплати Товару Покупцем припадає на неробочий день, оплата Товару здійснюються Покупцем в робочий день, що передує неробочому дню. У випадку розірвання/припинення дії цього Договору, Покупець зобов`язується перерахувати (оплатити) Постачальнику вартість всього отриманого та ще не оплаченого за цим Договором Товару в строк не пізніше 3 (трьох) робочих днів з моменту розірвання/припинення дії Договору.
Згідно п.7.1, 7.2, 7.8, 7.9 договору у випадку порушення своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним в Україні законодавством. Порушенням зобов`язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
За несвоєчасну оплату Товару Покупець сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
У разі невиконання Покупцем строку оплати Товару більш ніжина 30 (тридцять) календарних днів, Покупець сплачує Постачальнику штраф у розмірі 20% від простроченої суми.
Сторони домовились, що позовна давність до вимог про сплату (стягнення) штрафних санкцій (пені), нарахованих відповідно до умов цього Договору, становить три роки. Нарахування та сплата штрафних санкцій згідно п. 6 ст. 232 ГК України за прострочення виконання зобов`язання за цим Договором, не припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язаний мало бути виконано, тобто припиняються у день виконання зобов`язання.
Договір набуває чинності з моменту його підписання та скріплення печатками сторін і діє до 31.12.2022р., а в частині розрахунків до повного їх виконання.
Додатком № 17260-К-2022 від 09.06.2022р. до Договору постачання №ф-7065-2022-Хм від 09.06.2022р. сторони погодили Специфікацію на товар, що поставляється за якою загальна вартість Товару, що постачається згідно з цією Специфікацією, становить 152501,16грн, що еквівалентно на день складання цієї Специфікації 5 212,84 доларам США.
Оплата товару здійснюється на наступних умовах: попередня оплата 30% від загальної вартості Товару, що складає 45750,35 грн. (1 563,85 еквівалент доларів США), в тому числі ПДВ 20% сплачується на розрахунковий рахунок Постачальника протягом 3-х банківських днів,, але в будь-якому разі до моменту поставки Товару Покупцю. Остаточна сума 70% від загальної вартості Товару, що складає 106750,81 грн. (3648,99 еквівалент доларів США), в тому числі ПДВ 20% сплачується до 31.10.2022.
Постачальник зобов`язуєтся продати та передати у власність Покупця Товар на умовах DАР (Інкотермс 2010) за адресою: УКРАЇНА, 31180, Хмельницька область, Старокостянтинівський район, село Левківка, Л.Українки, Будинок 8. Орієнтовний термін відвантаження Товару: до 30.06.2022 р.
За згодою Постачальника Товар може бути доставлений Покупцю за допомогою підприємств (організацій, установ), що здійснюють експрес-доставку.
Умови поставки, зазначені в цій Специфікації, можуть бути змінені Сторонами та визначені остаточно у відповідній товарно - транспортній накладній (ТТН) на перевезення зазначеного у цій Специфікації Товару, або експрес-накладній (накладній) підприємства, яке надає послуги доставки відправлень. Умови поставки, визначені у відповідній товарно-транспортній накладній (ТТН), або екепрес-накладній (накладній) підприємства, що надає послуги доставки відправлень, превалюють при застосуванні для виконання цього Договору.
Курс національно валюти України - гривні щодо продажу долара США на дату підписання специфікації складає 29,2849 грн. за 1 долар США за офіційним курсом НБУ, у разі збільшення курсу на момент повторного розрахунку за цією Специфікацією більше ніж на 3%, сторони перераховують вартість Товару, що підлягає сплаті Постачальнику, відповідно до умов Договору поставки.
Додатком № 19152-К-2022 від 28.06.2022р. до Договору постачання № ф-7065-2022-Хм від 09.06.2022р. сторони погодили Специфікацію на товар, що поставляється за якою загальна вартість Товару, що постачається згідно з цією Специфікацією, становить 142519,14грн, що еквівалентно на день складання цієї Специфікації 4871,63 доларам США.
Оплата товару здійснюється на наступних умовах: попередня оплата 0% від загальної вартості Товару, що складає 0 грн. (0 еквівалент доларів США), в тому числі ПДВ 20% сплачується на розрахунковий рахунок Постачальника протягом 3-х банківських днів, але в будь-якому разі до моменту поставки Товару Покупцю. Остаточна сума 30% від загальної вартості Товару, що складає 42755,74 грн. (1461,49 еквівалент доларів США), в тому числі ПДВ 20% сплачується до 07.07.2022р.
Остаточна сума 70% від загальної вартості Товару, що складає 99763,40 грн. (3410,14 еквівалент доларів США), в тому числі ПДВ 20% сплачується до 31.10.2022р.
Постачальник зобов`язуєтся продати та передати у власність Покупця Товар на умовах DАР (Інкотермс 2010) за адресою: УКРАЇНА, 31180, Хмельницька область, Старокостянтинівський район, село Левківка, Л. Українки, Будинок 8. Орієнтовний термін відвантаження Товару: до 30.07.2022 р.
За згодою Постачальника Товар може бути доставлений Покупцю за допомогою підприємств (організацій, установ), що здійснюють експрес-доставку.
Умови поставки, зазначені в цій Специфікації, можуть бути змінені Сторонами та визначені остаточно у відповідній товарно - транспортній накладній (ТТН) на перевезення зазначеного у цій Специфікації Товару, або експрес-накладній (накладній) підприємства, яке надає послуги доставки відправлень. Умови поставки, визначені у відповідній товарно-транспортній накладній (ТТН), або екепрес-накладній (накладній) підприємства, що надає послуги доставки відправлень, превалюють при застосуванні для виконання цього Договору.
Курс національно валюти України - гривні щодо продажу долара США на дату підписання специфікації складає 29,2549 грн. за 1 долар США за офіційним курсом НБУ, у разі збільшення курсу на момент повторного розрахунку за цією Специфікацією більше ніж на 3%, сторони перераховують вартість Товару, що підлягає сплаті Постачальнику, відповідно до умов Договору поставки.
Додатком № 10128-К-2022 від 29.06.2022р. до Договору постачання №ф-7065-2022-Хм від 09.06.2022р. сторони погодили Специфікацію на товар, що поставляється за якою загальна вартість Товару, що постачається згідно з цією Специфікацією, становить 106018,08грн, що еквівалентно на день складання цієї Специфікації 3623,94 доларам США.
Оплата товару здійснюється на наступних умовах: попередня оплата 0% від загальної вартості Товару, що складає 0 грн. (0 еквівалент доларів США), в тому числі ПДВ 20% сплачується на розрахунковий рахунок Постачальника протягом 3-х банківських днів, але в будь-якому разі до моменту поставки Товару Покупцю.
Остаточна сума 30% від загальної вартості Товару, що складає 31805,42 грн. (1087,18 еквівалент доларів США), в тому числі ПДВ 20% сплачується до 07.07.2022р.
Остаточна сума 70% від загальної вартості Товару, що складає 74212,66 грн. (2536,76 еквівалент доларів США), в тому числі ПДВ 20% сплачується до 31.10.2022р.
Постачальник зобов`язуєтся продати та передати у власність Покупця Товар на умовах DАР (Інкотермс 2010) за адресою: УКРАЇНА, 31180, Хмельницька область, Старокостянтинівський район, село Левківка, Л. Українки, Будинок 8. Орієнтовний термін відвантаження Товару: до 29.06.2022 р.
За згодою Постачальника Товар може бути доставлений Покупцю за допомогою підприємств (організацій, установ), що здійснюють експрес-доставку.
Умови поставки, зазначені в цій Специфікації, можуть бути змінені Сторонами та визначені остаточно у відповідній товарно - транспортній накладній (ТТН) на перевезення зазначеного у цій Специфікації Товару, або експрес-накладній (накладній) підприємства, яке надає послуги доставки відправлень. Умови поставки, визначені у відповідній товарно-транспортній накладній (ТТН), або екепрес-накладній (накладній) підприємства, що надає послуги доставки відправлень, превалюють при застосуванні для виконання цього Договору.
Курс національно валюти України - гривні щодо продажу долара США на дату підписання специфікації складає 29,2549 грн. за 1 долар США за офіційним курсом НБУ, у разі збільшення курсу на момент повторного розрахунку за цією Специфікацією більше ніж на 3%, сторони перераховують вартість Товару, що підлягає сплаті Постачальнику, відповідно до умов Договору поставки.
Позивачем на підставі видаткових накладних №ЦБ-17300 від 10.06.2022р., ЦБ-19805 від 19.06.2022р., ЦБ-19848 від 19.06.2022р., товарно - транспортних накладних №№ УПЦБ-021053 від 10.06.2022р., УПЦБ-023799 від 29.06.2022р., УПЦБ-023855 від 29.06.2022р. поставлено відповідачу товар на загальну суму 401 038,38грн. вартість якого останнім сплачена.
Додатковою угодою №28-10-ЦБ-328 від 28.10.2022р. сторони погодили збільшити ціну товару відповідно до специфікації №17260-К-2022 від 09.06.2022р. на 26 685,49грн., додатковою угодою №28-10-ЦБ-327 від 28.10.2022р. відповідно до специфікації №191152-К-2022 від 28.06.2022р. на 35629,98грн., додатковою угодою №28-10-ЦБ-328 від 28.10.2022р. відповідно до специфікації №20128-К-2022 від 29.06.2022р. на 26503,68грн.
Згідно вказаних додаткових угод сторонами підписано акти коригування вартості товару №УПЦБ-000326 від 28.10.2022р. на суму 26685,49грн., №УПЦБ-000327 від 28.10.2022р. на суму 35629,98грн., №УПЦБ-000328 від 28.10.2022р. на суму 26503,68грн.
Оскільки відповідачем оплата товару здійснювалась із порушенням строків позивач нарахував та заявив до стягнення 78591,53грн. пені, 71057,61грн. 20% штрафу, 4715,49грн. 3% річних.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод (правочинів), передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
З положень ст. 509 ЦК України, ст.173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з п. 1 ст. 193 ГК України виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом.
Нормою ст. 627 ЦК України встановлено свободу договору, тобто відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 180 ГК України зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов`язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Аналіз умов Договору про закупівлю № 80 від 16.02.2021р. свідчить про те, що у зв`язку з його укладенням між сторонами виникли правовідносини поставки, які регулюються нормами §1 глави 30 Господарського кодексу України та §3 глави 54 Цивільного кодексу України.
За змістом ч. ч. 1, 6 ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
Виходячи із змісту ч. ч. 1, 2 статті 712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно із ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 664 ЦК України передбачено, що обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.
Відповідно до ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 693 ЦК України якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу. У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу
В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до положень статей 525, 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Матеріалами справи встановлено, що на виконання умов Договору поставки №ф-7065-2022-Хм від 09.06.2022р. позивачем на підставі видаткових накладних №ЦБ-17300 від 10.06.2022р., ЦБ-19805 від 19.06.2022р., ЦБ-19848 від 19.06.2022р., товарно - транспортних накладних №№ УПЦБ-021053 від 10.06.2022р., УПЦБ-023799 від 29.06.2022р., УПЦБ-023855 від 29.06.2022р. поставлено відповідачу товар на загальну суму 401038,38грн.
При цьому судом встановлено, що вартість товару ФГ "Тимчук" сплачена, однак із порушенням строків оплати визначених додатками № 17260-К-2022 від 09.06.2022р., № 19152-К-2022 від 28.08.2022р., № 20128-К-2022 від 29.06.2023р. до Договору постачання № ф-7065-2022-Хм від 09.06.2022р.
Статтями 610, 611, 612 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки. Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Позивачем нараховані та заявлені до стягнення 78591,53грн. пені, 71057,61грн. 20% штрафу, 4715,49грн. 3% річних.
Стаття 216 ГК України передбачає відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами і договором.
Штрафними санкціями відповідно до ч. 1 ст. 230 ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Згідно з ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Пунктом 7.2 договору сторони передбачили, що за несвоєчасну оплату Товару Покупець сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
У разі невиконання Покупцем строку оплати Товару більш ніжна 30 (тридцять) календарних днів, Покупець сплачує Постачальнику штраф у розмірі 20% від простроченої суми (п.7.8 договору).
Сторони домовились, що позовна давність до вимог про сплату (стягнення) штрафних санкцій (пені), нарахованих відповідно до умов цього Договору, становить три роки. Нарахування та сплата штрафних санкцій згідно п. 6 ст. 232 ГКУ за прострочення виконання зобов`язання за цим Договором, не припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язаний мало бути виконано, тобто припиняються у день виконання зобов`язання.
Здійснивши в системі "Законодавство" перерахунок пені на суми заборгованості в розмірі облікової ставки НБУ від суми боргу за кожен день порушення строків оплати по кожному додатку із врахуванням часткових сплат, судом констатується правомірність та обґрунтованість заявленої до стягнення пені в розмірі 78591,53грн.
Враховуючи порушення відповідачем строків оплати більш ніж на 30 календарних днів (про що свідчить виписка банку про рух коштів по рахунку позивача) суд також вважає правомірним нарахування 20% штрафу в розмірі 71057,61грн.
Частиною 2 статті 625 ЦК України визначено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд, провівши в системі "Законодавство" перерахунок 3% річних дійшов висновку, що позивачем правильно та правомірно нараховані 3% річних окремо по кожному додатку до договору із врахуванням часткових сплат в загальній сумі 4715,49грн., а тому останні підлягають стягненню із відповідача.
Статтею 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 73 ГПК України: доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Приймаючи до уваги наведені вище положення закону, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному розмірі.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати із сплати судового збору покладаються на відповідача у зв`язку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-80, 86, 129, 231, 232, 236-238, 240-242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Фермерського господарства "Тимчук" (Хмельницька область, Старокостянтинівський район, с. Левківка, вул. Лесі Українки, 8 код ЄДРПОУ 41814318) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Укравіт Сайенс Парк" (м. Черкаси, вул. Сурікова 9, 11/1 код ЄДРПОУ 33752928) - 78591,53 (сімдесят вісім тисяч п`ятсот дев`яносто одну гривню 53коп.) пені, 71057,61 грн. (сімдесят одну тисячу п`ятдесят сім гривень 61коп.) штрафу, 4715,49грн. (чотири тисячі сімсот п`ятнадцять гривень 49коп.) 3% річних, 2684грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні ) витрат із сплати судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України.
Суддя М.Є. Муха
Віддруковано 2 примірники: 1 - до матеріалів справи, 2 - відповідачу ( 31180, Хмельницька обл., Старокостянтинівський р-н, с. Левківка, вул. Лесі Українки, 8).
Направлено на ел.пошту позивачу (science.park@ukravit.ua).
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2023 |
Оприлюднено | 27.06.2023 |
Номер документу | 111769831 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Муха М.Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні