Рішення
від 26.06.2023 по справі 721/463/23
ПУТИЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

26.06.2023

Справа №721/463/23

Провадження 2-о/721/21/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Путильський районний суд Чернівецької області

в складі головуючої судді Стефанко У.Д.

за участю секретаря Свідунович Ю.Ю.

заявниці ОСОБА_1

представника заявниці ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Путила Чернівецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Путильський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), Головне управління Пенсійного Фонду України, про встановлення факту батьківства,

В С Т А Н О В И В :

Стислий виклад позиції заявника.

Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту батьківства, де заінтересованими особами є: Путильський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області.

Посилається на те, що з 2010 року заявник проживала у цивільному шлюбі з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який ІНФОРМАЦІЯ_2 помер.

За час спільного проживання у них народилося троє дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Запис про батька дочки ОСОБА_6 у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

За життя ОСОБА_3 визнавав себе батьком ОСОБА_6 . З самого народження дочки ОСОБА_6 та по день смерті ОСОБА_3 вони проживали разом однією сім`єю, вели спільне господарство, разом виховували трьох дітей.

Просить суд встановити факт батьківства ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_6 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_5 та внести зміни до актового запису № 16 про народження дитини.

Встановлення факту батьківства необхідно заявниці для оформлення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

Заяви (клопотання) учасників справи

В судовому засіданні заявниця та її представник ОСОБА_2 підтримали заявлені вимоги в повному обсязі, просили їх задовольнити.

В судове засідання представники заінтересованих осіб не з`явилися, до початку розгляду справи до суду надійшли письмові заяви про розгляд справи без їх участі, при вирішенні заяви покладаються на розсуд суду.

Процесуальні дії у справі.

Враховуючи те, що в судове засідання не з`явились всі особи, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, допитавши свідків, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що вимоги заявниці ОСОБА_1 підлягають до задоволення.

В силу ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів .

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази.

Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_8 та ОСОБА_9 суду пояснили, що заявниця ОСОБА_1 з померлим ОСОБА_3 проживали однією сім`єю, вели спільне господарство виховували трьох спільних дітей, серед яких і ОСОБА_6 . За життя ОСОБА_3 визнавав себе батьком ОСОБА_6 . Свідок ОСОБА_9 також зазначив, що за проханням померлого, відвозив його дітей у школу, останній піклувався про них, давав кошти на все необхідне.

З досліджених у судовому засіданні письмових доказів судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с.17).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік заявниці ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 28.03.2023 року виконавчим комітетом Селятинської сільської ради, Вижницького району Чернівецької області, актовий запис № 11 (а.с.6).

У заявниці народилося троє дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком двох з яких вказаний пормерлий ОСОБА_3 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серія НОМЕР_3 , серія НОМЕР_4 та серія НОМЕР_5 (а.с.7-9).

Як вбачається з свідоцтва про народження ОСОБА_6 , серія НОМЕР_3 , її батьками записано ОСОБА_10 та ОСОБА_1 (а.с.7)

З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження № 00039781998, вбачається, що реєстрація актового запису про народження ОСОБА_6 була здійснена 11.11.2016 року, у відомостях про батька записано - ОСОБА_10 , у відомостях про матір - ОСОБА_1 , відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу(а.с.15).

З копії довідки №373/02-16 від 01.05.2023 року, виданої виконавчим комітетом Селятинської сільської ради вбачається, що заявниця ОСОБА_1 та ОСОБА_3 дійсно проживали однією сім`єю, вели спільне господарство 13 років до моменту смерті ОСОБА_3 . За час спільного проживання у них народилося троє дітей: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 . ОСОБА_3 визнавав себе батьком всіх трьох дітей, належним чином виконував свої батьківські обов`язки (а.с.10).

З довідки №48 від 02.05.2023 року, виданої адміністрацією Галицівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів вбачається, що ОСОБА_6 навчається в першому класі даного закладі. Батько ОСОБА_3 систематично відвідував дочку ОСОБА_6 , цікавився її навчання, давав кошти на придбання канцтоварів (а.с.11).

З витягу №378 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 25.04.2023 року, вбачається, що заявниця ОСОБА_1 зареєстрована разом з дітьми: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за адресою АДРЕСА_1 (а.с.12).

Стаття 55 Конституції України передбачає, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно п.1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами. Частиною 2 передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ст. 130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 цього Кодексу.

У відповідності до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 «Про судову практику про справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Згідно п. 7 Постанови Пленуму ВСУ від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» встановлено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, яка вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.

Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи.

Пленум Верховного Суду України в п. 15 Постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначив, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.

В пункті 13 вказаної Постанови, Пленум Верховного Суду України вказав, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства

Факт батьківства ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами та поясненнями свідків, з дослідження та показів яких судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали у цивільному шлюбі з 2010 по день смерті останнього, тобто на протязі 13 років до ІНФОРМАЦІЯ_2 , вели спільне господарство та виховували трьох спільних дітей. Померлий ОСОБА_3 визнавав себе батьком доньки ОСОБА_6 , виховував та піклувався нею.

Таким чином, на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які посилалась заявник як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши належність доказів, їх допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, факти, викладені в заяві, які ніким з учасників справи не заперечуються, заява про визнання факту батьківства породжує юридичні наслідки для заявниці, які надають можливість для захисту майнових та немайнових прав дитини, в тому числі і права на отримання пенсії про втраті годувальника.

Отже, в судовому засіданні знайшов підтвердження юридичний факт, що ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , являвся батьком ОСОБА_6 , встановлення цього юридичного факту матиме певні правові наслідки для заявника, у зв`язку з чим заява є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 р. № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства чи материнства, зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно з п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до п. 2.16.4 Розділу II Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

Таким чином, суд, аналізуючи зазначені норми закону, повно та всебічно з`ясувавши вищевказані обставини, які стосуються предмету доказування та оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами у справі доказів, задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства відповідно до ст. 130 СК України є підставою для внесення органом державної реєстрації актів цивільного стану відповідних змін до актового запису про народження.

Відповідно до вимог ч. 7 ст. 235 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи окремого провадження заявнику не відшкодовуються.

Керуючись ст. 7, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 280-282, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт батьківства ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Шепіт, Вижницького району, Чернівецької області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ОСОБА_6 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Внести зміни до актового запису про народження № 16 складеного 11 листопада 2016 року виконавчим комітетом Шепітської сільської ради Путильського району Чернівецької області, а саме: "відомості про батька дитини": - прізвище батька - ОСОБА_3 , ім`я - ОСОБА_3 , по батькові - ОСОБА_3 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_7 , в графі "громадянство" - громадянин України, дитині присвоїти прізвище батька " ОСОБА_3 " та по батькові " ОСОБА_6 ".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду.

Сторони у справі:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_6 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересовані особи:

Путильський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Південно-Західного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) юридична адреса: 59101, смт. Путила, вул. Українська, 180, Вижницький район, Чернівецька область, код ЄДРПОУ 21423377.

Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернівецькій області, юридична адреса: 58002, пл. Центральна, 3, м. Чернівці, код ЄДРПОУ 40329345.

Повний текст рішення проголошено 26.06.2023 року о 16.00 год.

Суддя Уляна СТЕФАНКО

СудПутильський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення26.06.2023
Оприлюднено30.06.2023
Номер документу111771266
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —721/463/23

Рішення від 26.06.2023

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Стефанко У. Д.

Рішення від 26.06.2023

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Стефанко У. Д.

Ухвала від 05.06.2023

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Стефанко У. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні